Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rodzaje moskitiery na okna i drzwi balkonowe

Rodzaje moskitiery na okna i drzwi_balkonowe_big

Moskitiera to niezbędne wyposażenie gospodarstwa domowego w sezonie letnim. Jakie są rodzaje moskitier i jak wybrać najlepszą do swojego mieszkania lub domu?

Moskitiera to najprostszy i zarazem bardzo skuteczny sposób ochrony wnętrza przed komarami i innymi owadami. Dzięki moskitierze łatwo i szybko możesz zabezpieczyć pomieszczenia w swoim domu lub mieszkaniu i swobodnie otwierać okna czy drzwi balkonowe przez całe lato. Często w upalne dni i niewiele chłodniejsze wieczory nie sposób przebywać w dusznym wnętrzu. Jedynym wyjściem bywa wtedy stworzenie przeciągu, otwierając drzwi balkonowe i okna, co niestety wiązałoby się z wpuszczeniem do wnętrza uciążliwych komarów. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest właśnie moskitiera i osłona na okna.

Wybór odpowiedniej moskitiery do domu nie zawsze jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przy przeglądaniu dostępnych modeli warto wziąć pod uwagę wiele czynników, by właściwie dopasować element do okna lub drzwi balkonowych. Na rynku znajdują się ponadto różne rodzaje moskitier, co tworzy dodatkowe możliwości dotyczące zakupu. Sprawdź, jak wybrać moskitierę, by cieszyć się otwartymi oknami przez całe lato.

1. Kiedy zamontować moskitierę? 2. Rodzaje moskitier na okna
3. Jaką moskitierę wybrać?

1. Kiedy zamontować moskitierę?

Czym właściwie jest moskitiera na okno? To po prostu specjalna siatka na owady, która występuje w wersji tekstylnej lub wersji metalowej. Moskitiera na drzwi balkonowe lub okna charakteryzuje się bardzo gęsto umieszczonymi malutkimi oczkami, co zapobiega przedostawaniu się owadów do wnętrza pomieszczenia. Zatem moskitiera balkonowa to prosta i zarazem wydajna bariera przed muchami, komarami czy ćmami. Moskitiery montuje się na oknach tradycyjnych, oknach dachowych oraz drzwiach balkonowych.

Moskitiery na okna i moskitiery na drzwi balkonowe mają wiele zalet, które wynikają z ich użytkowania. Najważniejszą jest oczywiście zabezpieczenie przed owadami, dzięki czemu możesz przebywać we wnętrzu wieczorem przy zapalonym świetle i otwartym oknie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że moskitiera na drzwi nie szkodzi w żaden sposób owadom – ani ich nie zabija, ani nie truje. Ponadto moskitiera na okno balkonowe eliminuje konieczność stosowania jakichkolwiek środków chemicznych na owady, które nierzadko zresztą emitują nieprzyjemne zapachy. Za pomocą siatki na owady możesz zabezpieczyć zarówno całe mieszkanie czy pokój, jak i pojedyncze elementy, np. łóżeczko dziecięce. Warto też zauważyć, że moskitiera drzwiowa czy moskitiera na balkon zwykle jest bardzo dyskretna i niemal niezauważalna, przez co nie burzy harmonii wnętrza.

Moskitiery na okna plastikowe (a także inne) można montować właściwie przez cały rok, najlepiej robić to jednak wiosną lub jesienią. Niektóre rodzaje moskitier możesz zamontować samodzielnie, trzeba być przy tym uważnym, aby nie pozostawić szpar pozwalających owadom na przedostawanie się do wnętrza. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie wymierzenie miejsca na moskitierę.

Z drugiej strony, moskitiera przeciw owadom może mieć pewne mankamenty – wiele zależy bowiem od ostatecznej decyzji dotyczącej rodzaju i określonego modelu. W niektórych przypadkach siatka moskitiery utrudnia mycie okien, a także w nieznaczny sposób może zmniejszać widoczność oraz dopływ światła do wnętrza.

2. Rodzaje moskitier na okna

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier, każdy z typów ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Wybór danej moskitiery jest dalece indywidualny i zależy od spersonalizowanych potrzeb, dlatego dobrze poznać, jakie elementy należy brać pod uwagę.

Siatki na owady do samodzielnego montażu

Najprostsze moskitiery na drzwi to siatki na owady, które samodzielnie mocuje się do drzwi lub okien. Dostępne są w formie rolki oraz gotowych egzemplarzy, specjalnie przyciętych do określonych wymiarów i obszytych taśmą tekstylną. Oczywiście w pierwszym wariancie siatkę należy samodzielnie wymierzyć i odpowiednio dociąć do wybranej powierzchni. Drugie rozwiązanie okazuje się natomiast nieskuteczne np. przy oknach o rzadziej spotykanych wymiarach. Zasadniczą zaletą jest jednak prostota montażu – siatkę wystarczy przykleić do wewnętrznej ramy okna za pomocą dwustronnej taśmy. Wiele modeli posiada specjalne rzepy, co jest praktyczniejszym sposobem z uwagi na możliwość zdjęcia moskitiery np. na sezon zimowy czy podczas mycia okien. To rozwiązanie sprawdza się także, jeśli dotyczy moskitiery na drzwi balkonowe czy moskitiery na drzwi wejściowe. Należy pamiętać, że tego typu moskitiery są najtańsze, lecz jednocześnie cechują się najmniejszą trwałością.

Moskitiery ramkowe drzwiowe i okienne

Wytrzymalszym i bardziej odpornym na uszkodzenia czy upływ czasu rozwiązaniem są moskitiery ramkowe. Są one wykonywane na zamówienie i posiadają specjalny profil z tworzywa sztucznego lub aluminium wraz z naciągniętą siatką na owady. Moskitiery ramkowe montowane są na zewnętrzną ramę okna, najczęściej nie jest też wymagana ingerencja w samą konstrukcję okna, wystarczy założyć sprężynowe uchwyty na ościeżnicę. Alternatywnie dostępne są też moskitiery ramkowe na magnesy lub przykręcane na stałe.

W przypadku drzwi balkonowych stosuje się nieco inny typ moskitiery ramkowej, z uwagi na fakt, że nie może ona blokować wyjścia na zewnątrz. W takiej sytuacji ze wzmocnionej ramy tworzone są niejako dodatkowe drzwi balkonowe na zawiasach stałych lub samozamykających się. Znacznie rzadziej występują natomiast moskitiery przesuwne balkonowe i tarasowe, gdyż wymagają dodatkowej przestrzeni do poprawnego działania. Wśród najmocniejszych stron moskitier ramkowych wymienia się doskonałe dopasowanie i wysoką trwałość, zaleca się też, aby na sezon zimowy demontować je z powodu niekorzystnego działania warunków atmosferycznych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o mocowaniu magnetycznym, które występuje coraz częściej. Zaletą tego rozwiązania jest stabilna konstrukcja oraz niesamowicie szybki montaż i demontaż w razie potrzeby. Moskitiera na magnes (określana także jako moskitiera magnetyczna) może występować jako moskitiera do drzwi balkonowych lub moskitiera do okna. Moskitiery na drzwi balkonowe z magnesem stają się coraz popularniejsze przede wszystkim z uwagi na łatwość ich użytkowania.

Moskitiery rolowane

Bardzo często spotykane są także moskitiery rolowane, które zasłynęły jako najwygodniejsze zabezpieczenie przed owadami. Tego rodzaju moskitiera (np. moskitiera na drzwi tarasowe) może być zamknięta w kasecie montowanej od zewnątrz na ościeżnicy lub we wnęce okiennej, a w razie potrzeby wystarczy ją rozwinąć niczym tradycyjne rolety. Elementu nie trzeba demontować na sezon zimowy, gdyż przed działaniem warunków atmosferycznych chroni go wspomniana już kaseta. Taka moskitiera wymaga też montażu specjalnych prowadnic z uszczelkami szczotkowymi. Na dole moskitiery znajdują się specjalne zaczepy, może to być także moskitiera z magnesami. Ciekawostką jest, że przy oknach wykorzystywane są moskitiery rozwijane pionowo, natomiast przy drzwiach tarasowych lub balkonowych moskitiery rozwijane poziomo.

3. Jaką moskitierę wybrać?

Decyzja o zakupie wybranej moskitiery w dużej mierze zależy od tego, na jakiej powierzchni ma być zamontowana oraz w jaki sposób będziesz jej użytkował. Jeśli szukasz moskitiery na wiele sezonów, dobrym rozwiązaniem będzie moskitiera rolowana lub moskitiera z magnesami. Przed ostatecznym wyborem warto też zwrócić uwagę na producenta moskitiery oraz wielkość oczek. Pamiętaj, że istotny jest materiał wykonania oraz kolor elementu. Moskitiera drzwiowa z magnesami to czasami jednocześnie moskitiera przeciwsłoneczna, o ile została wykonana w kolorze czarnym. Moskitiera magnetyczna na drzwi w kolorze białym szybciej będzie się brudzić, ale jednocześnie nie zaciemni obrazu widzianego z zewnątrz. Najtrwalsza jest natomiast moskitiera metalowa.

Pamiętaj też, że moskitiera nie może zaburzać wyglądu pomieszczenia. Znacznie lepiej prezentuje się subtelna i delikatna moskitiera drzwiowa na magnesy, która pozostaje niemal niewidoczna. Niezależnie od wymienionych kryteriów wyboru, najważniejszym czynnikiem wciąż pozostaje wymiar okna lub drzwi oraz właściwe dopasowanie rozmiarów moskitiery – element nawet najwyższej jakości zupełnie nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie właściwie przylegał do wybranej powierzchni.

 

Do góry