Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rodzaje, kształty i zasady działania oczka wodnego. Sprawdź jak działa oczko wodne.

Nawet małe oczko wodne umili wypoczynek w ogrodzie

Kto nie chciałby mieć w swoim ogrodzie oczka wodnego? Jego niepowtarzalny, estetyczny wygląd zawsze robi wrażenie, wprowadzając do ogrodu nutkę naturalności, świeżości i harmonii. Jak się okazuje, oczko wodne można założyć się tylko w dużym ogrodzie – istnieją ciekawe rozwiązania również dla mniejszych przestrzeni. Co więcej – niewymagające tak wiele nakładu pracy, jakby się mogło wydawać.

W celu podkreślenia charakteru naszego ogrodu oczko wodne będzie rozwiązaniem znakomitym. Niekiedy uważa się, że zakładanie oczka wodnego w ogrodzie wymaga dużej i skomplikowanej, wręcz specjalistycznej pracy – wyznaczanie terenu, przekopywanie, rozkładanie folii albo uszczelnianie dna w inny sposób, następnie regularna pielęgnacja… Jednak w rzeczywistości, przy odrobinie woli, czynności te są jak najbardziej do przeprowadzenia samodzielnie. Ponadto istnieje bardzo dużo rodzajów oczek wodnych, w zależności od materiału, z którego je robimy, ale też od kształtu, jakie nasze ogrodowe stawy mogą przyjąć. Przyjrzyjmy się tej kwestii pokrótce.

1. Rodzaje oczek wodnych 2. Kształty oczek wodnych
3. Jak działa oczko wodne? Jak o nie zadbać?

1. Rodzaje oczek wodnych

Rodzaje oczek wodnych można przede wszystkim podzielić za względu na materiał, z których są zrobione. Do najpopularniejszych oczek wodnych w ogrodzie należą:

1) oczka foliowe – wciąż jeszcze najpopularniejsza forma przy zakładaniu ogrodowych oczek wodnych, choć wymagająca sporo pracy. Jeśli posiadamy folię bardzo wysokiej jakości, czyli trwałą, odporną na temperaturę, uszkodzenia i promieniowanie UV, wówczas z pewnością spełni ona swoją rolę pod oczko wodne w ogrodzie. Folią wykłada się dno wykopanego dołu, który może przyjmować nieregularne kształty.

2) oczka betonowe i murowane – nie tak popularne rozwiązanie, jak folia, ponadto wymagające dużego nakładu pracy. Koszty (przede wszystkim materiału) też nie są małe. Oczka betonowe były szczególnie popularne w przeszłości, obecnie zdecydowanie się od nich odchodzi.

3) oczka gotowe – to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, w dodatku bardzo wygodne. Gotowe, plastikowe oczko wodne jest niezwykle szczelne, trwałe, odporne zarówno na skład chemiczny wody, jak i zmienną temperaturę, poza tym szybkie w montażu – wystarczy wkopać je w ziemię w wybranym przez nas miejscu. Tego typu oczka świetnie nadają się do niewielkich ogrodów.

Dodatkowym elementem do oczek wodnych mogą być na przykład strumienie, fontanny czy kaskady. Jest to oczywiście wyższy poziom architektury ogrodowej, ale nie na tyle wysoki, aby nie móc sobie na niego pozwolić. Kaskady do oczka wodnego, czyli forma małego wodospadu we własnym ogrodzie, nada statecznemu oczku sporo dynamiki przez wprowadzenie elementu ruchu. Podobnie rzecz ma się z fontannami – rozwiązania takie ożywiają scenerię, jeszcze bardziej ją upiększając.

Oczko wodne dodaje ogrodowi harmonii i łagodności

2. Kształty oczek wodnych

Oczywiście wybór materiału ma często decydujący wpływ na to, jaki kształt przybierze nasze oczko wodne w ogrodzie. Rozpatrując rzecz pod tym kątem, na pewno jest w czym wybierać, choć decyzja z reguły zawiera się między regularnością o asymetrią. Przede wszystkim nie każdy lubi regularne kształty. Pisaliśmy wyżej, że oczko wodne często nadaje ogrodowi harmonii i łagodności. Jednocześnie można wprowadzić nieco gry formą, a w niektórych ogrodach po prostu aż prosi się o nieregularne oczko, dające przestrzeni więcej nieco dynamiki, a z pewnością niepowtarzalny nastrój.

Nie wszystkie materiały, z których wykonane będą oczka wodne, dają możliwość dowolnego ich kształtowania. Nie da się przecież kształtować gotowych form oczek – dlatego ten ich rodzaj wybieramy wówczas, gdy odpowiadają nam pod względem wielkości i kształtów. Na szczęście producenci z reguły potrafią zadbać o ciekawe poprowadzenie linii brzegowej.

Podobnie rzecz ma się z oczkami z kręgów betonowych – przyjmują one określoną, z reguły okrągłą formę i nasza wyobraźnia jest tutaj dość ograniczona. Bierze się to głównie z tego, że zbiorniki betonowe o nieregularnych, wymyślnych kształtach częściej pękają, zatem nikt nie chce ryzykować. Do niektórych ogrodów natomiast okrągłe oczka będą po prostu pasować, więc trzeba opierać się na ogólnej kompozycji przestrzeni – ograniczenia w formie wcale nie muszą być decydujące, choć na pewno w znaczny sposób ograniczają kreatywność w kształtowaniu i oczek, i samego ogrodu.

Dlatego jeśli chcemy dowolnie kształtować oczka wodne, nadawać im najróżniejsze, nieregularne formy, warto spróbować innych spośród opisanych przez nas technik. Folia, czyli najpopularniejszy i najtańszy materiał do budowy stawu ogrodowego, daje pod tym względem nieskończone wręcz możliwości. Forma oczka wodnego zależy tutaj wyłącznie od kształtu terenu, który pod nie wykopiemy: może być podłużna lub rozciągać się nieregularnie w różnych kierunkach. Nieregularna linia brzegowa zawsze nadaje ogrodowi oryginalny styl. Również zbiorniki murowane, których typ jest podobny do oczek betonowych, można kształtować w dowolny sposób.

3. Jak działa oczko wodne? Jak o nie zadbać?

Założenie oczka wodnego w ogrodzie to jedno, natomiast osobną rzeczą jest jego pielęgnacja. W pierwszym przypadku warto trzymać się kilku wskazówek: informacje o zakładaniu nowoczesnego oczka wodnego z formy, zwłaszcza w ograniczonych pod względem powierzchni ogrodach, możemy znaleźć w artykule Porady na temat oczka wodnego.

Co do pielęgnacji, należy przede wszystkim pamiętać, że w dużym stopniu jest ona uzależniona od pory roku. Ponadto dbanie o stan i wygląd oczka wodnego to także kwestia odpowiedniego sprzętu i produktów, które z jednej strony oczko zabezpieczą, z drugiej zaś poprawiają jego estetykę. Mowa tutaj między innymi o takich produktach, jak siatka zabezpieczająca do oczka wodnego, specjalny filtr, natomiast do upiększania choćby żwirek, grys bazaltowy czy keramzyt ogrodniczy.

W zależności od pory roku przeprowadzamy poszczególne prace dla pielęgnacji oczka wodnego. Od marca do maja czyścimy oczko po zimie, usuwając glony, muł i obumarłe rośliny i sadząc nowe. Posłużyć się można pomocnymi narzędziami, takimi jak podbierak czy odkurzacz do szlamu.

Letnia pielęgnacja oczka wodnego polega przede wszystkim na dbaniu o to, aby nie doszło do tak zwanego zakwitu wody, czyli do nadmiernego rozmnożenia się różnego rodzaju glonów. Może być do bardzo szkodliwe zarówno dla roślin, żyjących w oczku, jak i dla zwierząt. W celu prawidłowej pielęgnacji należy regularnie usuwać algi i używać odpowiednich środków. W miesiącach letnich powinno chronić się oczko wodne w ogrodzie przed bardzo dużym nasłonecznieniem w celu zapobieganiu grzybienia – na przykład przez wykorzystanie mat ochronnych, rozkładanych na powierzchni.

Wraz z przyjściem jesieni należy pomyśleć o zabezpieczeniu oczka przed zbliżającą się zimą. Póki jednak ona nie nadeszła, dobrze zabezpieczyć oczko przed spadającymi liśćmi, na przykład rozkładając na jego powierzchni specjalną siatkę ochronną.

Na zimę z kolei wyjmujemy z oczka wszelkie urządzenia techniczne, które są zamontowane do 60 centymetrów głębokości. W zimowe miesiące dobrze zapobiec całkowitemu zamarznięciu oczka, zwłaszcza jeśli hodujemy tam ryby. Wystarczy wyciąć w oczku niewielki przerębel, pilnując co jakiś czas, aby nie zamarzł.

Pamiętać ponadto należy o regularnym sprawdzaniu jakości wody w oczku – prawidłowy jej odczyn powinien wahać się pomiędzy 6,8 a 8,2 pH.

Do góry