Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Robot do koszenia trawy – jaki model automatycznej kosiarki wybrać?

robot-koszący-trawe
Robot do koszenia trawy to samojezdna i funkcjonalna maszyna ogrodnicza, która skosi trawnik za Ciebie. Nie włożysz w tę pracę żadnego wysiłku, a murawa wokół domu będzie idealnie równa. Z wygodą posiadania robota kosiarki do trawy wiąże się także to, że może on pracować podczas twojej nieobecności w domu. Sprawdź, jak działa kosiarka, która sama kosi i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Roboty do trawy pracują w deszczu lub w pełnym słońcu. Jeśli wybierzesz model zasilany na baterie litowo-jonowe, możesz używać go w temperaturze do 45 stopni Celsjusza. Kosiarki z akumulatorem niklowo-metalowo-wodorkowym (NIMH) tolerują niższe temperatury (do 25 stopni Celsjusza).

1. Automatyczna kosiarka do trawy – zapomnij o męczącym koszeniu! 2. Jak działa robot kosiarka do trawy?
3. Na co zwrócić uwagę, kupując robot do koszenia trawy?
kosiarka-automatyczna-Worx-Robot-koszący-Landroid

1. Automatyczna kosiarka do trawy – zapomnij o męczącym koszeniu!

Roboty do koszenia trawy to wybawienie dla wszystkich posiadaczy trawników. Podczas gdy Ty będziesz grillować za domem, kosiarka, która sama kosi, zadba o trawnik. To urządzenie oszczędza czas, energię i sprawia, że murawa jest idealnie równo wystrzyżona, gęsta jak dywan i soczyście zielona.

Automatyczną kosiarkę możesz uruchomić o dowolnej porze dnia, ponieważ pracuje bardzo cicho i nie zakłóci spokoju Twojego ani sąsiadów (kosiarki z nożem stałym mają wyższy poziom hałasu niż roboty z kilkoma ostrzami tarczowymi). Te inteligentne i uniwersalne sprzęty umożliwiają koszenie trawy po deszczu (zależnie od modelu) i są przyjazne dla środowiska – kosiarki są energooszczędne, a akumulatorowy zasilacz likwiduje problem emisji spalin.

Robot koszący trawę sprawdza się na terenach równych i pochyłych. Jest łatwy w obsłudze, a ruchome ostrza sprawiają, że urządzenie jest bezpieczne – pod wpływem kontaktu z czymś innym niż trawa, przewrócenia lub podnoszenia maszyny noże kryją się w zabudowie dysku, a kosiarka automatycznie się wyłącza.

Gardena-Robot-koszący-Smart-Sileno-life-750-z-routerem

2. Jak działa robot kosiarka do trawy?

Roboty koszące trawę poruszają się dzięki rozłożonym w ogrodzie przewodom ograniczającym (to one wyznaczają teren pracy) i doprowadzającym (umożliwiającym maszynie znalezienie najszybszej trasy prowadzącej do stacji dokującej). W niektórych modelach systemy te są wspomagane przez nawigację GPS.

Obsługa kosiarki jest intuicyjna i nieskomplikowana. Instalacja robota do koszenia trawy polega na prawidłowym ułożeniu kabla ograniczającego. Przewód obwodowy trzeba umieścić wokół krawędzi terenu przeznaczonego do koszenia, a początek i koniec drutu wprowadzić do stacji ładującej. Tak wytyczona granica jest niewidzialną barierą, której robot nie przekroczy – to właśnie dzięki niej sprzęt nie pojedzie w miejsca, których nie chcesz kosić.

Robot pracuje w schemacie losowym – wykonuje zagęszczone ruchy w różnych kierunkach. Jest to sposób koszenia, który zapobiega tworzeniu się nieestetycznych pasów, kół i ścieżek pozostałych po kosiarce. Praca zautomatyzowanej kosiarki przebiega w kolejności:• ładowanie baterii w stacji dokującej (miejsca, gdzie robot zaczyna i kończy pracę),
• koszenie,
• przejazd do stacji ładującej,
• powrót do miejsca, w którym urządzenie zakończyło pracę (jeśli praca kosiarki została przerwana np. przez rozładowany akumulator, robot po naładowaniu baterii automatycznie wróci do punktu, w którym skończył kosić),
• kontynuowanie pracy.

Ten porządek będzie działać nieprzerwanie przez określony czas (w niektórych modelach przez 24 h, a w innych np. przez 10 h). Oznacza to, że kosiarka może pracować dzień i noc, bez ustanku, o ile nie zaprogramujesz jej tak, aby włączała się w wybrane przez Ciebie dni tygodnia i o konkretnych godzinach. Harmonogram pracy robota – trasę, czas koszenia oraz wysokość cięcia murawy – ustalasz samodzielnie, dopasowując go do tempa wzrostu trawy.

Z automatyczną kosiarką nie musisz martwić się o to, co zrobić ze skoszoną trawą. Robot nie ma pojemnika na pokos, ale posiada funkcję ściółkowania skoszonych ździebeł (tzw. mulczowanie skoszonej trawy). Oznacza to, że maszyna mieli je na bardzo małe ścinki i rozsypuje po powierzchni trawnika. Rozkład cząstek organicznych wzmacnia podłoże i poprawia jego stosunki wodno-powietrzne.

automatyczna-kosiarka-do-trawy

3. Na co zwrócić uwagę, kupując robot do koszenia trawy?

Robota do koszenia trawy dopasuj do wielkości swojego ogrodu oraz układu terenu. Im większy i trudniejszy trawnik, tym bardziej zaawansowaną technologicznie kosiarkę trzeba wybrać.

Na małym trawniku (o powierzchni od 100 do 500 m2) wystarczy kompaktowa kosiarka ze standardowej linii. Urządzenie pokona wąskie przewężenia i ma dobry stosunek ceny do jakości. W ciągu godziny wydajność takiej kosiarki wynosi około 55 m2. Na większej murawie lepiej sprawdzi się model o wydajności roboczej 4000 m2 (+/- 20%) z akumulatorem litowo-jonowym. Takie urządzenie w ciągu godziny pokona około 167 m2.

Zanim wybierzesz konkretny model, sprawdź, jaki jest jego czas pracy na jednym ładowaniu i ile trwa naładowanie baterii do najwyższego poziomu. Dostępne w sprzedaży urządzenia mogą pracować od jednej do kilku godzin bez ładowania.

Kosiarki o średniej wydajności to takie, które w pełni naładowane działają przez około 70 minut, a przerwy na zjazd do stacji dokującej trwają od 1 do 1,5 godziny. Takie urządzenia polecane są do trawników o powierzchni mniejszej niż 1 tys. m2. Roboty najwyższej klasy (dedykowane zwłaszcza dla dużych powierzchni) mają średni czas pracy około 4 godzin, a przerwa na ładowanie trwa 2 godziny.

Automatyczne koszenie możliwe jest za sprawą cienkich i ostrych noży zamontowanych w dolnej części dysku. Zależnie od modelu, kosiarki mają jeden stały nóż lub kilka osadzonych na ruchomej tarczy. Typ ostrzy nie wpływa na wysokość koszenia, ale decyduje o żywotności narzędzia. Pojedyncze ostrze należy wymieniać zależnie od zużycia (najlepiej raz w sezonie), a noże na tarczy co kilka tygodni (nawet 3-4 razy w sezonie).

Każda z kosiarek skutecznie radzi sobie z terenami równymi – bez górek i dołków. Jeśli Twój trawnik jest umiejscowiony na wzniesieniu albo na jego powierzchni są zakręty i dołki, wybierz dysk ze specjalnymi nasadkami, wahliwym agregatem tnącym i napędem na cztery koła, która dedykowana jest do trudnych warunków pracy.

W miejscach trudnodostępnych i na obrzeżach trawnika sprawdzi się urządzenie z możliwością koszenia punktowego. Dzięki tej opcji samodzielnie ustawisz, w jakich strefach robot ma uruchomić koszenie spiralne – wyrównujące różnicę pomiędzy nawierzchniami z rzadszą i bardziej gęstą trawą.

Modele standardowe nadają się do koszenia trawy na skarpie, której kąt nachylenia urządzenia w trakcie pracy wyniesie 20 stopni (ok.36,4%). Bardziej zaawansowane i droższe sprzęty bez trudu wykoszą też trawę na zboczach o nachyleniu 60-70%.

Skuteczność pracy podnoszą wbudowane czujniki, które sprawiają, że kosiarka ścina tylko tę część trawnika, którą wytyczysz. Nie ma więc obaw o to, że pozostawione bez kontroli urządzenie zniszczy kwiaty na rabatach lub nasadzenia na krawędzi trawnika.

Warto wybierać urządzenia z funkcją GSM. Łączność z Internetem pozwoli na sparowanie kosiarki z aplikacją w smartfonie, a Ty zyskasz możliwość np.:

• sterowania na odległość,
• odbierania informacji o zdarzeniach w ogrodzie,
• diagnostyki online (funkcja ta zapobiega poważnym awariom sprzętu),
• wglądu w postępy koszenia,
• kontroli stopnia naładowania baterii,
• ustawienia i dezaktywacji harmonogramu koszenia.

Niektóre urządzenia mają też czujniki zwiększające wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Należą do nich sensory ultradźwiękowe, które w chwili wykrycia przeszkody sprawiają, że urządzenie zwinnie ją omija lub zmniejsza prędkość jazdy (co zapobiega silnemu uderzeniu).

Urządzenia najnowszej generacji mają też specjalne czujki rozpoznające żywe przeszkody (np. ptaki lub psy), które nagle i niespodziewanie pojawią się na drodze kosiarki. Dzięki nim dysk płynnie je objeżdża, nie tworząc żadnego zagrożenia.

Nowoczesne automatyczne kosiarki do trawy mają też wbudowany system alarmów i zabezpieczenie kodem PIN. Systemy te odpowiadają za to, aby nikt nieupoważniony nie wyniósł sprzętu z posesji, a więc zmniejszają ryzyko kradzieży.

Robot – kosiarka do trawy: propozycja zakupowaŁatwo dostępna i atrakcyjna cenowo automatyczna kosiarka do trawy to na przykład robot INDEGO 400 marki Bosch. Wyróżnia ją minimalne zużycie prądu i tryb cichej pracy. Waży niespełna 8 kg i sprawdza się na trawniku o powierzchni do 350 metrów. Ścina murawę na wysokość 30-50 mm, a jeden pokos ma szerokość 19 cm.

Robot do trawy sam wraca do stacji dokującej, aby naładować akumulator, i omija przeszkody takie jak klomby, drzewa czy obrzeża. Urządzenie ma wbudowany system, który sprawia, że maszyna analizuje kształt i wymiary trawnika, a następnie kalkuluje najbardziej efektywną trasę koszenia. W zestawie wraz z robotem INDEGO otrzymasz:

• stację dokującą,
• klucz do stacji dokującej,
• kołki mocujące,
• 100 m przewód ograniczający,
• zasilacz,
• 2 złączki do kabli.

Do góry