Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przycinanie róż w 4 krokach

Optymalny sposób przycinania róż.

Myślisz, że przycinanie róż jest skomplikowane? Mylisz się! Wszystko, czego potrzebujesz, to dobry zmysł obserwacyjny i ostry sekator. Im częściej będziesz przycinał róże, tym obficiej będą kwitły. Cięcie odmładza rośliny i wspiera ich wzrost. Ważne, abyś wiedział, czy Twoje róże są odmianami kwitnącymi tylko raz, czy też kilka razy w roku. Cięcie róż zależy bowiem od ich wzrostu i kwitnienia.

Odpowiednia pora przycinania róż przypada na wiosnę, gdy kwitną forsycje.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi

Krok po kroku 1 - Przycinanie róż kwitnących kilka razy w roku

Wiele z dzisiejszych, nowoczesnych odmian róż krzewiastych, rabatowych, szlachetnych i pnących wiotkich (charakteryzujących się pionowym pokrojem i potrzebą stabilnej konstrukcji) łączy w sobie dobre właściwości „historycznych róż”, jak zapach i odporność na choroby, z cechami nowszych odmian, np. zdolnością do kilkukrotnego kwitnienia w roku. W przypadku tych róż przekwitłe pędy przycina się do pierwszego, w pełni rozwiniętego liścia. Pamiętaj o tym, aby liść ten skierowany był na zewnątrz, ponieważ w miejscu przycięcia wyrosną z niego nowe pąki, które także będą skierowane na zewnątrz. Gdyby skierowały się do wnętrza rośliny, doszłoby do niekorzystnego krzyżowania się pędów.

Każdej wiosny przycina się pędy główne (w przypadku róż okrywowych możesz użyć sekatora do żywopłotów). W ten sposób zapewnisz zwarty i silny wzrost roślin. Stare lub obumarłe pędy usuń przy podstawie tak, aby szkielet rośliny tworzyło od pięciu do ośmiu mocnych pędów.

Wskazówka:

Do przycinania używaj tylko dobrze naostrzonego sekatora. W przypadku róż krzewiastych i pnących przyłóż go ok. 0,5 cm nad oczkiem skierowanym na zewnątrz („śpiący” pąk).

Usuwanie wierzchołków pędów.

Krok po kroku 2 - Przycinanie róż kwitnących raz w roku

Większość róż dzikich i historycznych kwitnie tylko raz, w połowie lata. Ich kwiaty rozwijają się na bocznych odnogach długich pędów, czyli na pędach kilkuletnich. To samo dotyczy tzw. ramblerów, czyli róż pnących o długich, wiotkich i giętkich pędach, które nie potrzebują podpór. W przypadku tego rodzaju róż zwykle prześwietla się starsze i chore pędy, obcinając je przy nasadzie, i usuwa przekwitłe wierzchołki pędów. Jeśli przekwitłe pędy usuniesz bezpośrednio po kwitnieniu, licz się z tym, że na jesień nie pojawią się na nim owoce. Długie, jednoroczne gałęzie bez pędów bocznych, które wystają z krzewu, skracane są o ok. 1/3, aby zachować kompaktowy pokrój rośliny.

Wskazówka:

Jeśli poziomo poprowadzisz długie pędy główne róż pnących, będą obficiej kwitły. Dzieje się tak, ponieważ boczne odnogi, w których krążenie soków jest najsilniejsze, kierują się w górę.

Przycinanie róż do rozwartej, kompaktowej korony.

Krok po kroku 3 - przycinanie róż szczepionych na pniu

Róże szczepione na pniu przycina się wiosną do zwartej, kompaktowej korony składającej się z kilku pędów głównych (od pięciu do siedmiu). Należy zrobić to wtedy, gdy nie ma już przymrozków. Pędy główne róż szlachetnych zaszczepionych na pniu przytnij do od trzech do pięciu pąków. W przypadku róż rabatowych i miniaturowych zaszczepionych na pniu pędy główne skróć do od pięciu do siedmiu pąków. Bardzo cienkie pędy przytnij do dwóch pąków znajdujących się przed miejscem szczepienia. Wówczas wydadzą więcej pędów. Jeśli na pniu zaszczepiono róże pnące, utworzą one kaskadowo zwisającą koronę. Wiosną takich koron się nie przycina, można je jedynie prześwietlić. Pamiętaj o tym, aby korona była proporcjonalna.

Wskazówka:

W przypadku róż szczepionych na pniu przy podstawie krzewu pojawiają się często dzikie pędy. Tego rodzaju pędy usuń, wyrywając je. Nie przycinaj ich, ponieważ w przeciwnym razie w miejscu przycięcia ponownie wyrosną nowe.

Przycinanie róż pnących.

Krok po kroku 4 - Przycinanie róż pnących

Róże pnące także dzielą się na odmiany kwitnące raz w roku i takie, które wydają kwiaty kilka razy w sezonie. Klimbery kwitną kilka razy w roku. Ich kwiaty pojawiają się zarówno na pędach jednorocznych, jak też kilkuletnich. W ich przypadku wystarczy wiosną usunąć zbyt cienkie i stare pędy. Boczne odnogi pędów głównych przycina się do czterech oczek, aby zachowały kompaktowy pokrój. Kwitnące raz w roku róże pnące, np. ramblery, kwitną tylko na kilkuletnich pędach. Aby przy wiosennym przycinaniu nie usunąć wszystkich zalążków pąków, wytnij w przypadku tych odmian tylko obumarłe, chore lub przekwitłe pędy zeszłoroczne.

Wskazówka:

Pędy róż pnących, które są cieńsze niż ołówek, powinieneś usunąć. W przypadku skrzyżowania pędów usuń słabszy pęd nad pąkiem skierowanym do zewnątrz, a w przypadku pędów rosnących bardzo blisko siebie − przytnij starszy.

Lista zakupów

  • rękawice ogrodowe
  • koszyk ogrodowy (do zbierania ściętych części roślin)

Lista narzędzi

  • sekator do róż
  • piła do gałęzi
  • sekator do żywopłotów
Do góry