Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przycinanie drzew

Bäume schneiden

Korony drzew potrzebują powietrza i światła. Tylko wtedy mogą się idealnie rozwijać i przybierać pożądany kształt. Drzewa owocowe oraz drzewka i krzewy ozdobne powinny być zatem regularnie przycinane, również przy kwitnieniu i zbiorach. Podstawowa zasada: silne przycięcie dobroczynnie wpływa na wzrost drzewka, nieznaczne przycięcie i podwiązanie gałęzi korzystnie wpływa w przypadku młodych drzewek na ich owocowanie.

1. Ważne podstawowe zasady 2. Regularne przycinanie krzewów i drzew
3. Co i kiedy przycinamy? 4. Krzewy ozdobne - kwitnące wiosną czy latem?
5. Rady i triki 6. Dlaczego przycinać? Dobre cięcie - dobre zbiory
7. Czym ciąć? Do każdej gałęzi odpowiednie nożyce 8. Jak chronić i pielęgnować rany?
9. Rada
Wichtige Grundregeln

1. Ważne podstawowe zasady

Przycinanie drzew
Korony drzew potrzebują powietrza i światła, by się prawidłowo rozwijać. Drzewa owocowe i krzewy ozdobne powinny być regularnie przycinane - również przy kwitnieniu i zbiorach. Zasada podstawowa: znaczne (silne) przycięcie dobroczynnie wpływa na wzrost drzewa, nieznaczne przycięcie i podwiązanie gałęzi korzystnie wpływa w przypadku młodych drzewek na ich późniejsze owocowanie.

Pierwsze przycięcie drzewa
Pierwsze cięcie drzewa przeprowadza się po sadzeniu: jeśli drzewo posadzono wiosną lub jeśli mamy do czynienia z dwuletnim drzewkiem ze szczepienia cięcie przeprowadza się natychmiast. Jeśli drzewo posadzono jesienią, cięcie przeprowadza się wiosną.

Skrócenie głównego pędu, usuwanie pędów konkurencyjnych
Wybierz główny pęd i skróć, usuń wszystkie pędy konkurencyjne. Wybierz trzy do czterech gałęzi prowadzących (przewodniki) równomiernie rozłożone wokół pędu głównego i skróć o połowę, tak by ich najwyższe pączki były na równym poziomie; inne usuń. Przytnij pionowe pędy, a te rosnące do wewnątrz usuń.

Pierwsze kwitnienie
Usuń pierwsze kwiaty. To wzmacnia korzenie.

Cięcie formujące od drugiego roku
Od drugiego roku w następnych 3 - 5 latach przeprowadza się z reguły każdej wiosny cięcie formujące, by mogła wykształcić się piękna korona drzewa. Przy tym należy skrócić o jedną czwartą boczne pędy, usunąć nowy, drugi pęd środkowy i stromo wzniesione pędy. Główny pęd skróć wyżej o szerokość dłoni niż boczne pędy. Usuń pędy, które rosną do wewnątrz.

Narzędzia
By przeprowadzić fachowe cięcie potrzebujesz: nożyc ogrodowych, sekatora do cięcia gałęzi, składanej piły do gałęzi, piły do metalu, nożyka do szczepień typu okulizak, drabiny ogrodowej.

Lista zakupów
Oprócz fachowych narzędzi potrzebujesz jeszcze preparatu do zabezpieczania ran drzewa, opaski lepowej na szkodniki drzew i środka owadobójczego.

Regelmäßiger Gehölz- und Baumschnitt

2. Regularne przycinanie krzewów i drzew

W zależności o tego, czy jest to cięcie formujące, czy przerzedzenie krzewu owocowego czy też odmłodzenie starej jabłoni - wykonując prawidłowe cięcie musisz pamiętać o wieku drzew czy krzewów. Pamiętaj jednak, że miejsca cięcia, które są większe niż 3 cm, stanowią doskonałą powierzchnię dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Zadbaj o roślinę i zawsze zabezpiecz ranę po cięciu maścią ogrodniczą!

Wann schneide ich was?

3. Co i kiedy przycinamy?

Optymalną porą na przycinanie gałęzi drzew i krzewów owocowych najczęściej są luty/marzec oraz lipiec/sierpień. Kwiecień natomiast to najlepszy miesiąc do przeprowadzania szczepienia przy użyciu gałązek, jednorocznych silnych, mocnych pędów. Wtedy możesz rozmnażać porzeczki, maliny i jeżyny wykorzystując odkłady lub sadzonki.

Ziersträucher – Frühjahrsblüher oder Sommerblüher?

4. Krzewy ozdobne - kwitnące wiosną czy latem?

Krzewy ozdobne puszczają wzmocnione przez cięcie młode pędy. Najlepszy czas na przycinanie zależy od okresu kwitnienia: rośliny kwitnące wiosną, jak forsycja, powinny być przycinane bezpośrednio po kwitnieniu. Pędy należy przyciąć tuż nad ziemią. Rośliny kwitnące latem możesz przycinać jeszcze do marca lub kwietnia.

5. Rady i triki

Cięcie prześwietlające lub odmładzające jesienią
Gdy tylko drzewa owocowe zrzucą liście, można przeprowadzać cięcie prześwietlające czy odmładzające aż do stycznia. Pamiętaj, by wybrać słoneczny dzień bez mrozu. Przy prześwietlaniu należy usunąć martwe, chore lub uszkodzone gałęzie, jak również gałęzie, które gęsto wyrastają, krzyżują się lub ocierają się o siebie. Należy również odciąć pędy rosnące do wewnątrz.

Odmładzanie starych drzew
Stare drzewa, które prawie wcale nie puszczają już nowych pędów, należy przyciąć przeprowadzając cięcie odmładzające. Przy tym należy przyciąć koronę drzewa w taki sposób, by zmniejszyła swoją objętość o jedną trzecią. Pamiętaj, by zabezpieczyć większe rany maścią ogrodniczą.

Krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne należy przycinać (prześwietlać) co dwa - trzy lata. W tym celu należy odciąć niektóre stare gałęzie od części głównej krzewu.

Prawidłowe cięcie
Należy ciąć piłą lub przycinać bezpośrednio za pierścieniowym zgrubieniem u nasady gałęzi (na tzw. obrączkę) pod skosem z góry ku dołowi. Nie należy ciąć większych, ciężkich gałęzi na jeden raz, ponieważ może dojść do złamania gałęzi lub jej pęknięcia.

Zabezpieczanie ran 
Rany po cięciu, które są większe niż 3 cm, należy koniecznie zabezpieczyć maścią ogrodniczą (środkiem zabezpieczającym rany po cięciu). To zapobiega wnikaniu w ranę drobnoustrojów chorobotwórczych.

Usuwanie raka drzew owocowych
Miejsca, które zostały dotknięte rakiem drzew owocowych, należy usunąć przy pomocy piły lub dłuta. Gałęzie dotknięcte całkowicie tą chorobą należy usunąć w całości. Pamiętaj, by zabezpieczyć ranę po cięciu.

Ochrona przed szkodnikami
By chronić drzewo przed gąsienicami lub mrówkami, użyj opaski lepowej na szkodniki drzew. Natomiast by chronić drzewo przed przędziorkowatymi i czerwcami, stosuj odpowiednie środki owadobójcze.

Warum schneiden? Schnitt gut – Ernte gut

6. Dlaczego przycinać? Dobre cięcie - dobre zbiory

Istnieje wiele powodów, by przycinać gałęzie. Często rosną one tak gęsto, że przysłaniają sobie nawzajem życiodajne światło. Skutek: dolne, zestarzałe gałęzie są całkowicie usuwane. To samo dzieje się z małym, starymi gałęziami, które już nie obsypują się kwieciem ani nie owocują. Powód: brak kwitnienia. Również miejsca dotknięte rakiem drzew owocowych muszą być usunięte, bowiem działają one tak samo jak źle zaleczona rana. Usuniesz je przy pomocy piły. Pamiętaj, by posmarować rany specjalnym środkiem zabezpieczającym rany. Również w przypadku dwóch głównych gałęzi należy przyciąć słabszą.

Womit schneiden? Für jeden Ast die richtige Schere

7. Czym ciąć? Do każdej gałęzi odpowiednie nożyce

Bez odpowiednich nożyc czy narzędzi do cięcia nie można prawidłowo przyciąć gałęzi bez jej uszkodzenia. U nas znajdziesz odpowiednie narzędzia do cięcia różnych gałęzi - od małych gałązek aż po grube konary. Mamy też modele dla osób leworęcznych. W zależności od rodzaju cięcia oferujemy najróżniejsze typy nożyc, sekatorów i innych narzędzi do cięcia. Mniejsze gałęzie możesz przyciąć przy pomocy nożyc ogrodowych Bypass. Ostre noże górne i dolne pozwalają na precyzyjne cięcie. Nie nadają się dla grubszych gałęzi: nożyce rozwierają się łatwo. Tu potrzebne są kowadełkowe nożyce. Klinga w formie klina radzi sobie doskonale pod dużym naciskiem z góry z opornymi, grubymi gałęziami i rozłupuje je.

Wie schützen? Wunden gut pflegen

8. Jak chronić i pielęgnować rany?

Należy zadbać, by rany szybko się zagoiły. Dzięki temu w głąb drzewa nie wnikną żadne drobnoustroje chorobotwórcze. Oto, co możesz zrobić: stare, nieowocujące już gałęzie odetnij przy konarze. Kikuty, które pozostaną, są doskonałym podłożem dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli rany są gładkie, szybciej się zasklepiają. Przytnij wystrzępione krawędzie ran w taki sposób, by były gładkie. Nowe rany zabezpiecz maścią ogrodniczą. Nałóż środek na całej powierzchni rany. Będzie on działał jak plaster. Usuń konary całkowicie. Z pozostałości wyrosną pędy, które będą rosły stromo w górę i ne będą owocować.

Tipp

9. Rada

Odcięte gałęzie itd. można, o ile są zdrowe, rozdrobnić rozdrabniarką ogrodową na kompost lub użyć do przykrycia rabat. 

Do góry