Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych – jak i kiedy przesadzać kwiaty?

Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe

Przesadzanie kwiatów sprawia, że rośliny bujnie rosną. Dzięki niemu masz okazję wymienić jałowe podłoże na bardziej żyzne i zrobić nowy drenaż do kwiatków. Zobacz, jak przesadzać kwiaty, aby okazale rosły i były odporne na choroby.


Nie wszystkie kwiaty wymagają przesadzania. Dotyczy to zwłaszcza bardzo starych i dużych okazów. Wystarczy wtedy, że wymienisz górną warstwę ziemi na nowe i bogate w składniki odżywcze podłoże.

1. Przesadzanie kwiatów – czemu służy? 2. Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
3. Przesadzanie kwiatów doniczkowych krok po kroku
przesadzanie kwiatów

1. Przesadzanie kwiatów – czemu służy?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych to zabieg niezbędny dla prawidłowego i bujnego wzrostu. Z upływem czasu roślina zużywa wszystkie substancje mineralne zawarte w podłożu, a ziemia w doniczce staje się mniej żyzna, traci gruzełkowatą postać i jest za bardzo zbita. Dodatkowo, razem ze wzrostem kwiatów, rozbudowuje się też system korzeniowy. W większej doniczce nowe przyrosty mają odpowiednią ilość miejsca i lepiej rosną. Długo niezmieniane podłoże w donicy zmienia swój odczyn pH pod wpływem podlewania, a wszelkie zabiegi pielęgnacyjne z użyciem nawozów zwiększają ryzyko nadmiernego odkładania się niektórych składników. Proces ten nazywa się zasoleniem i negatywnie wpływa na rozwój rośliny. Objawem zasolenia gleby może być zmiana zabarwienia liści – od niebieskawo-zielonych, przez brunatne, po całkowicie żółte i zaschnięte.

przesadzanie kwiatów doniczkowych

2. Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

O tym, kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe, decyduje kilka czynników. Większość roślin wystarczy przesadzać co 2-3 lata, ale w przypadku młodych i szybko rosnących gatunków trzeba to robić nawet co roku. Często roślina sama pokazuje, że ma zbyt mało miejsca w donicy i trzeba ją przenieść do większego pojemnika. Takim symptomem są kłącza wyrastające z otworów na dnie lub wychodzące poza krawędź osłonki.

  • Rośliny, które wymagają przesadzania to takie, które:
  • • szybko rosną;
  • • mają dużo odrostów i nie mieszczą się w donicy;
  • • są wysokie i zostały posadzone w małych donicach (są przez to niestabilne i łatwo je przewrócić);
  • • nie wchłaniają wody (jeśli po podlaniu woda od razu wypływa dnem, może to oznaczać, że system korzeni zajął całą donicę i nie ma w niej już ziemi);
  • • nie rosą i tracą intensywność koloru;
  • • mają opadające liście;
  • • bledną im struktury liścia (tkanki i nerwy).



Aklimatyzacja roślin

Nowe, zakupione w szklarni lub sklepie ogrodniczym kwiatów doniczkowych rośliny wymagają aklimatyzacji. Jest to okres przystosowywania się kwiatów do nowych warunków – innych niż te, do których były pierwotnie przyzwyczajone. Czas aklimatyzacji powinien wynosić co najmniej 2 tygodnie. Dopiero po upływie tego okresu możesz podjąć decyzję, czy roślina wymaga przesadzenia. Cenne informacje znajdziesz też na opakowaniu. Producenci zamieszczają tam wskazówki dotyczące prawidłowej uprawy.
Przesadzanie kwiatów doniczkowych najlepiej wykonywać wiosną (od lutego do maja). O tej porze roku rośliny dopiero zaczynają się budzić się do życia po zimie – nie kwitną ani nie owocują, a więc ryzyko uszkodzenia jest najmniejsze. Ponadto wiosną zaczyna do nich docierać więcej światła słonecznego, a na parapetach robi się cieplej. Jeśli jest wiosna, a Twój kwiat kwitnie (np. azalia), poczekaj, aż faza rozkwitu się skończy i roślina przejdzie w okres spoczynku. Dopiero wtedy zabierz się za przesadzanie. Unikaj przesadzania kwiatów zimą. Jest to czas, w którym rośliny w większości są w fazie spoczynku, dlatego też nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nawożenia ani zbyt obfitego podlewania.

kwiaty doniczkowe

3. Przesadzanie kwiatów doniczkowych krok po kroku

Przesadzanie roślin wymaga użycia nowych, większych doniczek. Jeśli przesadzasz małe kwiatki, wystarczy, że użyjesz pojemnika o średnicy co najmniej 2-4 cm większego niż poprzedni. Duże okazy mają bardziej rozbudowany system korzeniowy i potrzebują większych donic. Najlepiej więc, aby nowa osłona była większa o 5-10 cm. Kształt donicy wybieraj, mając na uwadze typ rośliny i to jak wygląda jej bryła korzeniowa. Przykładowo sukulenty potrzebują niskich, ale szerokich pojemników, a palmy wysokich i wąskich. Rośliny przesadzaj do pojemników z otworami w dnie. Ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody, co zmniejsza ryzyko gnicia korzeni w zbyt mokrym podłożu. Jeśli zależy Ci na walorach dekoracyjnych, przesadź kwiaty do doniczki (z otworami odpływowymi w dnie) i potem włóż je do dowolnej osłonki (może być całkowicie zabudowana). Rośliny doniczkowe przesadzaj tylko w sprawdzoną i bogatą w składniki mineralne ziemię. Nie używaj gleby wykopanej z pola lub ogródka, ponieważ może zawierać różne chorobotwórcze patogeny. W ziemi ogrodowej będą też nasiona chwastów, które z czasem zaczną rosnąć w donicy, i larwy różnych owadów. Jeśli chcesz zapewnić swoim kwiatom optymalne i bezpieczne podłoże, przesadzaj je wyłącznie do workowanej ziemi z marketu ogrodniczego



Nowe podłoże dla przesadzanej rośliny


Wybierając podłoże, zwracaj uwagę na to, jaka jest jego struktura, skład i poziom kwasowości (czyli odczyn pH). Niektóre rośliny, np. azalie i paprocie, lepiej rosną w ziemi o kwaśnym odczynie. Inne, jak jaśminowiec czy lilak, lepiej tolerują podłoże bardziej zasadowe. Dostępna w sprzedaży ziemia może mieć w swoim składzie dodatki nawozów, które sprawią, że rośliny będą bujniej rosły. Informacja o zawartości nawozu zawsze znajduje się na opakowaniu. Przy przesadzaniu przyda Ci się łopatka ogrodowa, sekator do skracania korzeni i długi nóż. Możesz też użyć papierowej płachty lub gazet do rozłożenia pod donicami. Po zakończonej pracy łatwo je zwiniesz i wyrzucisz wraz ze wszystkimi niepotrzebnymi resztkami. Przesadzanie roślin doniczkowych to zadanie składające się z kilku etapów. Jeśli masz już przygotowane wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, zacznij od przygotowania nowej donicy. Najpierw wykonaj drenaż do kwiatów. To specjalna warstwa, którą układasz na samym dole doniczki. Jak zrobić drenaż w doniczce? Najlepiej używając żwiru, keramzytu i odrobiny piachu. Jeśli nie masz ich pod ręką, wykorzystaj niewielkie fragmenty rozkruszonych glinianych lub porcelanowych naczyń. Dzięki nim roślina będzie mieć dobry dostęp do tlenu, a nadmiar wody swobodnie odpłynie z dna osłonki. Kiedy przygotujesz nowe miejsce dla kwiatka, przychodzi czas, by wydobyć go ze starej osłonki. Większość roślin łatwo wyjąć z donicy, lekko je wybijając, ale niektóre są mocno zbite i osadzone w ziemi, przez co trudno je wysunąć z pojemników. W takim przypadku pracę ułatwi Ci obwodzenie ścianek osłonki długim nożem. Jeśli to nie pomoże, intensywnie podlej korzenie wodą i odczekaj kilka minut, aby podłoże lekko się rozpulchniło.



Jak postępować z korzeniami podczas przesadzania kwiatów?

Inną trudnością podczas wyjmowania roślin z donic są zbite korzenie. Jednym ze sposobów na to, jak przesadzić kwiatka, który ma mocno poskręcaną bryłę korzeniową jest jej rozplątanie i uelastycznienie. Taka czynność pobudzi roślinę do wytwarzania nowych przyrostów. W trakcie przesadzania kwiatów sprawdź stan korzeni i otrzep je ze starej ziemi. Bardzo długie i cienkie kłącza skróć ostrym sekatorem.
Obowiązkowo usuń też wszelkie przesuszone i nadgniłe odrosty, ale zostaw te grube i sprężyste. Przycinając korzenie, wykonuj zdecydowane pojedyncze cięcia ostrym sekatorem ogrodniczym. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko uszkodzenia i okaleczenia reszty korzeni. Jeżeli przy przesadzaniu usuniesz dużą liczbę korzeni, pozbądź się też kilku zielonych przyrostów. Następnie wypełnij nową doniczkę porcją świeżej ziemi. Ustaw w niej roślinę, obsyp ją podłożem, ustabilizuj i lekko ugnieć ziemię wokół kwiatka. Jeśli po uklepaniu, okaże się, że wyściółki jest zbyt mało, dosyp ją łopatką ogrodową. Po zakończeniu prac intensywnie podlej roślinę i ponownie dosyp podłoże, jeśli nadmiernie osiądzie. Nowa wyściółka powinna być na wysokości niespełna 2 cm od górnej krawędzi donicy.
Przesadzoną roślinę chroń przed nadmierną ekspozycją na słońce (przez 2-3 tygodnie). W ciągu miesiąca od przeprowadzonego zabiegu, nie stosuj nawozów, ponieważ korzenie po przesadzaniu często są uszkodzone i potrzebują czasu na regenerację. Zacznij więc od zasilenia kwiatów nawozem organicznym, a dopiero potem wprowadź do pielęgnacji nawozy mineralne.

Do góry