Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Projektowanie ogrodu w 5 krokach – drzewa

Projektowanie ogrodu z drzewami.

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć drzew. Nadają przestrzeni odpowiedniej struktury, wyróżniają ją optycznie i chronią równocześnie przed wiatrem i innym wpływami atmosferycznymi, a także ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Zwierzęta żyjące w ogrodzie znajdują w nich schronienie i źródło pokarmu. Drzewa są też ważnym symbolem – szczególnie wówczas, gdy są sadzone jako drzewo rodzinne, które staje się towarzyszem na całe (ogrodowe) życie. Dlatego tak ważne jest, aby z właściwościami i znaczeniem drzew zapoznać się już na etapie projektowania ogrodu. Decyzję o wyborze określonego rodzaju drzewa należy podjąć po dokładnym przemyśleniu różnych czynników.

Uwaga: im mniej miejsca w naszym ogrodzie na drzewa, tym staranniej trzeba je wybierać.

1 - Krok po kroku
Ocena warunków glebowo-stanowiskowych w ogrodzie.

Krok po kroku 1 - Ocena warunków glebowo-stanowiskowych w ogrodzie

W pierwszej kolejności należy uwzględnić miejsce, gdzie chcemy zasadzić drzewo. W którą stronę świata skierowana jest działka? Czy działka zacieniana jest przez budynki na sąsiednich parcelach lub drzewa? Czy zaplanowana odległość do sąsiedniej działki jest wystarczająca? Czy podłoże jest zagęszczone? Zanim rozpoczniesz projektowanie ogrodu, spróbuj odpowiedzieć na powyższe pytania.

Wskazówka:

Do małych ogrodów nadają się przede wszystkim małe odmiany, które nie tworzą rozłożystej korony i które można szczepić na słabo rosnących podkładkach. Okrągłym i zwartym pokrojem charakteryzują się np. klony pospolite i robinie akacjowe.

Określenie stylu ogrodowego.

Krok po kroku 2 - Określenie stylu ogrodowego

Rodzaj, ilość i położenie wybranych przez Ciebie drzew zależy przede wszystkim od tego, czy wolisz ogrody o charakterze naturalnym, czy formalnym. Dlatego zastanów się najpierw, jaki rodzaj ogrodu chcesz zaprojektować.

Sporządzeniu projektu ogrodu.

Krok po kroku 3 - Sporządzenie projektu ogrodu

Aby wyobrazić sobie efekt i rozmiary zasadzonych przez Ciebie drzew, dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie projektu ogrodu. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy pragniesz założyć ogród w określonym stylu, który musi tworzyć harmonijną całość. Przy wyborze nierodzimych drzew zwróć uwagę na to, aby pasowały do tutejszego klimatu, np. upewnij się, czy przetrwają długie okresy mrozów.

Wskazówka:

Amatorzy południowych drzew owocowych mogą wybrać specjalne odmiany, np. figi mrozoodporne.

Wybór drzew.

Krok po kroku 4 - Wybór drzew

Teraz możesz rozpocząć szczegółowe projektowanie ogrodu. Opierając się na swoim projekcie, wyszukaj drzewa liściaste i iglaste, które spełniają Twoje wymagania aranżacyjne. Jeśli zdecydowałeś się na określony gatunek, możesz wybierać wśród licznych dostępnych odmian, które różnią się od siebie wielkością, pokrojem oraz kolorem liści i kory.

Drzewa liściaste nadające się do małych ogrodów

Klon palmowy

Świdośliwa

Dereń kwiecisty

Jarząb

Niepokalanek pospolity

Wskazówka:

Drzewa soliterowe obejrzyj najlepiej w pobliskim markecie OBI. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jeśli porównasz prawdziwe drzewa ze swoimi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

Najlepsza pora na sadzenie.

Krok po kroku 5 - Najlepsza pora na sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie drzew jest wiosna oraz jesień. Wiosną powinieneś odczekać, aż temperatura gleby sięgnie 9 C. Jesienią natomiast musisz zdążyć przed pierwszymi mrozami. Na sadzenie drzew wybierz dzień, gdy niebo jest zachmurzone, a temperatura łagodna – za dużo słońca i susza mogą przyczynić się do stresu u roślin.

Wskazówka:

Zasadzone drzewo podeprzyj palikiem, aż przyjmie się w nowym miejscu.

Do góry