Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Projektowanie ogrodu śródziemnomorskiego

Taras w stylu śródziemnomorskim.
Projektując ogród śródziemnomorski, przeniesiesz jego południowy klimat hiszpańskiego czy włoskiego lata bezpośrednio do swojego domu. Już za pomocą niewielkich środków możesz wyczarować wakacyjny nastrój – nasz poradnik pokaże Ci, jak zaprojektować ogród śródziemnomorski: jakich użyć roślin, jakiego typu akcesoria i meble tworzą typowy styl południowy i jakich materiałów nie powinno zabraknąć.
1. Jak powinien wyglądać ogród śródziemnomorski? 2. Warunki uprawy roślin południowych
3. Projektowanie ogrodu śródziemnomorskiego z zastosowaniem roślin ozdobnych 4. Komponowanie zapachu południa przy pomocy ziół
5. Eksponowanie przy pomocy mebli i akcesoriów 6. Kamień naturalny jako element tworzący ogród śródziemnomorski
Pawilon ogrodowy zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim.

1. Jak powinien wyglądać ogród śródziemnomorski?

Typowy ogród południowoeuropejski otoczony jest zawsze zielonym żywopłotem lub murem z kamienia naturalnego. Oprócz soczystozielonych roślin, kolorowy pejzaż tworzą przede wszystkim odcienie jasne i piaskowe. Kamień naturalny dobrze prezentuje się także często na małych dróżkach lub na tarasie. Tam możesz dodać kolejne akcenty, ustawiając odpowiednie meble ogrodowe. Szczególnie do tego typu klimatu pasują stoły i krzesła z metalu, jak również markiza. Rośliny cytrusowe i zioła w pojemnikach z terakoty podkreślą południowy urok Twojej aranżacji.

Powiew Morza Śródziemnego możesz odczuć w swoim ogrodzie, stosując często jedynie drobne „sztuczki”. Gdy chcesz jednak przemienić swój zielony azyl w prawdziwy ogród śródziemnomorski, aby osiągnąć efekt nie wystarczy jedynie posadzić kilku południowych roślin. Jak daleko chcesz się posunąć w dokonywaniu zmian, zależy tylko od Ciebie.

Dojrzałe cytryny wiszące na gałęzi.

2. Warunki uprawy roślin południowych

Zaplanuj swój ogród śródziemnomorski w możliwie słonecznym miejscu, aby jak najlepiej zbliżyć się do klimatycznych warunków śródziemnomorskich. Większość roślin południowych nie jest przystosowana do klimatu polskiej zimy. Dlatego ciesz się, że posiadasz w swoim ogrodzie miejsce chroniące przed wiatrem, do którego nie przenika zimne powietrze i wilgoć.

W odniesieniu do podłoża „południowcy” stawiają szczególne wymagania: wolą podłoże ubogie w substancje odżywcze, ale nasycone tlenem. Idealnie nadaje się tutaj mieszanka humusu i piasku – ziemia w przeważającej części składająca się z gliny lub iłu utrudni uprawę. Można temu po części zaradzić, dosypując piasku do podłoża. Bardzo często w ogrodzie śródziemnomorskim używany jest także żwir, który możesz wymieszać z istniejącą ziemią.

Żwir łamany robi lepsze wrażenie nie tylko dla oka. Również kamienie, pełniąc funkcję kielicha, utrzymają z daleka nielubiane ślimaki, które nie są w stanie wspiąć się na ostre krawędzie żwiru.
Drzewo oliwne w osłoniętym zaułku ogrodu śródziemnomorskiego.

3. Projektowanie ogrodu śródziemnomorskiego z zastosowaniem roślin ozdobnych

Roślinność stanowi punkt centralny ogrodu śródziemnomorskiego: drzewa oliwne, oleandry, palmy czy też rośliny cytrusowe należą do najbardziej charakterystycznych i ulubionych przedstawicieli. Latem te rośliny bujnie rozwijają się także w naszych rejonach, większość z nich nie jest jednak odporna na warunki zimowe. Dlatego zaplanuj zimowe schronienie dla drzewa pomarańczowego i spółki lub zastąp prawdziwe południowe rośliny podobnie wyglądającymi roślinami zimowymi. Zamiast cyprysów możesz przykładowo posadzić mniej wrażliwe jałowce czy też cis pospolity (Taxus baccata fastigiata). Grusza wierzbolistna może stanowić wytrzymały zamiennik dla drzewa oliwnego, a kwitnąca budleja będzie tak samo pięknie się prezentować, jak hibiskus.

Bardzo dobrze zimę znoszą sosny, niepokalanki pospolite czy też kreteńskie palmy daktylowe, które dobrze czują się w ogrodzie śródziemnomorskim. Dodatkowo w swoim letnim ogrodzie możesz posadzić rośliny wiecznie zielone. W ogrodzie śródziemnomorskim także chętnie stosowane są rośliny pnące: glicynia i bluszcz stworzą nastrojowe miejsca na bramie, pergoli lub kratkach.

Rabata ziołowa otoczona kamieniem naturalnym.

4. Komponowanie zapachu południa przy pomocy ziół

Rośliny użytkowe odgrywają ważną rolę podczas projektowania ogrodu śródziemnomorskiego. Ich zapach, smak i wygląd rozpieszcza prawie wszystkie zmysły. W klimacie słonecznym Morza Śródziemnego zioła i warzywa pięknie rosną. Na swoim tarasie możesz uprawiać rabatę z klasycznymi roślinami. Tymianek, rozmaryn, oregano czy szałwia są do tego łatwe w uprawie. Zioła możesz uprawiać na swoim tarasie w odpowiednich doniczkach z terakoty. Przepych fioletowych barw Prowansji uzyskasz w ogrodzie dzięki lawendzie.

Do klasycznych gatunków warzyw południa należą pomidory, cukinie i bakłażany. Możesz je również posadzić w doniczce, dzięki czemu wyczarujesz na tarasie lub balkonie powiew Italii. Możesz również posadzić karczochy. Jeśli pozwoli na to pogoda, wyrosną nawet figi i kiwi. W tym względzie większych nadziei nie powinni sobie robić ogrodnicy mieszkający na terenach wysokich lub daleko na zimnej północy. Jeśli mieszkasz w słonecznej okolicy, ze spokojnym sumieniem możesz spróbować zdecydować się na taką uprawę.

Przeczytaj nasze porady „Uprawa warzyw” oraz „Zioła w donicach i skrzyniach”.
Zaprojektowany śródziemnomorski kącik do siedzenia.

5. Eksponowanie przy pomocy mebli i akcesoriów

Podczas projektowania ogrodu śródziemnomorskiego zaplanuj także meble i małe akcesoria ogrodowe. Kąciki do siedzenia na tarasie lub w ogrodzie przed pełnym słońcem osłoni pergola lub markiza. Znajdzie się też miejsce dla krzeseł i stołów z żeliwa lub ciemnego, naturalnego drewna. Ornamenty lub kolorowa mozaika na płycie stołu stworzą kolorowe plamki. Elementy z terakoty, takie jak stylizowane szyszki, kule, dzbanki czy garnki stanowią bardzo dobre uzupełnienie ogrodu w południowej atmosferze. Małe latarenki na tarasie lub wzdłuż ścieżki ogrodowej stworzą nastrojowe światło w letnie leniwe wieczory. Podczas projektowania puść wodze wyobraźni.

Doniczka z kwiatami na tle ściany z kamienia naturalnego.

6. Kamień naturalny jako element tworzący ogród śródziemnomorski

Hiszpania, Włochy, Francja... – kamień naturalny jest typowym materiałem budowlanym, ponieważ drewno jest rzadko spotykanym dobrem. Mur zbudowany z kamieni niepołączonych zaprawą lub małe schody idealnie pasują do klimatu śródziemnomorskiego. Mur można obsadzić roślinami południowymi. Do rabat możesz doprowadzić drobne ścieżki ze żwiru lub nierówno ułożyć duże płyty z kamienia naturalnego bądź stworzyć kącik do siedzenia. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym prawidłowego układania płyt wielokątnych.

Jeśli wraz z ogrodem chcesz jednocześnie na nowo zaaranżować taras, najlepszym wyborem będą kamienie naturalne. Można też pomyśleć o małej studni i ławkach do siedzenia jako elementach projektu.

I tak niewielkim nakładem możesz stworzyć południowy nastrój w swoim ogrodzie lub na tarasie. Jedyną kroplę goryczy stanowią rośliny południowoeuropejskie, które nie przetrwają polskiej zimy. Jeśli posiadasz zimowe schronienie lub wykorzystujesz podobne rośliny krajowe dostosowane do naszego klimatu, nic nie stanowi przeszkody w projektowaniu ogrodu śródziemnomorskiego. W markecie OBI znajdziesz odpowiednie kamienie do budowy muru lub tarasu, rośliny śródziemnomorskie, pasujące pojemniki i wiele innych akcesoriów.

Do góry