Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Prawidłowe sadzenie owoców i warzyw

Prawidłowe sadzenie owoców i warzyw.

Wielu ogrodników marzy o własnoręcznie wyhodowanych pomidorach, ogórkach i ziemniakach. Jednak własny sad i ogród warzywny wymagają wiele pracy i odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy. W niniejszym poradniku podpowiemy Ci, w jaki sposób sadzić i nawozić warzywa i owoce.

1. Dla każdego coś dobrego: różne odmiany warzyw i owoców 2. Uwzględnienie odpowiedniej pory na uprawę i sadzenie
3. Prawidłowe nawożenie 4. Uprawa owoców i warzyw na tarasach i balkonach
5. Podsumowanie
Dla każdego coś dobrego: różne odmiany warzyw i owoców

1. Dla każdego coś dobrego: różne odmiany warzyw i owoców

Jeśli chcesz, aby na Twój talerz trafiły własnoręcznie przez Ciebie wyhodowane warzywa i owoce, ale nie masz czasu na pracochłonną uprawę, wybierz mniej wymagające odmiany roślin. Proste w uprawie są np. ziemniaki – wiosną sadzi się w gruncie bulwy, które nie wymagają specjalnej opieki. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to ich regularne podlewanie. Do roślin łatwych w uprawie należą także rzodkiewka, sałata dębolistna lub kapusta chińska (nazywana także kapustą Pak Choi), które z pewnością ucieszą niecierpliwych ogrodników. Rzodkiewkę można zbierać już trzy tygodnie po wysiewie, sałatę dębnolistną i kapustę chińską po upływie ok. 6 tygodni. Dobrym warzywem dla początkujących ogrodników jest cukinia. Nie ma specjalnych wymagań i gwarantuje obfite plony.

Jeśli chcesz poświęcić swojemu ogródkowi więcej czasu, możesz zasadzić w nim fenkuł włoski, karczoch zwyczajny, cykorię sałatową, cykorię zwykłą lub kalafior. Te warzywa potrzebują więcej uwagi i są dość wrażliwe na brak wody lub nawozu.


Wskazówka:

Jeśli nie masz wiele czasu, a nie chcesz rezygnować z owoców zasadzonych we własnym ogrodzie, zastanów się nad uprawą borówki. Jest to roślina, której nie trzeba przycinać i która najlepiej rozwija się w wysokich skrzyniach wypełnionych ziemią pod różaneczniki.

Uwzględnienie odpowiedniej pory na uprawę i sadzenie.

2. Uwzględnienie odpowiedniej pory na uprawę i sadzenie

Jeśli pragniesz zasadzić warzywa i owoce, musisz pamiętać o odpowiedniej porze sadzenia – nie możesz jej przeoczyć. Do uprawy warzyw i owoców nie potrzebujesz dużego ogrodu, rabatka o powierzchni 8 m2 w zupełności wystarczy do tego, aby dwuosobowej rodzinie dostarczać przez cały rok świeżych warzyw. W lutym można podkiełkować ziemniaki wczesne, które w kwietniu należy wysadzić do gruntu. Odległość między rzędami powinna wynosić od 50 do 70 cm. Od początku marca do jego połowy sadzi się marchewki, rzodkiewki i szpinak. W inspektach rozsadza się kapustę, sałatę i pomidory. Początek maja to czas, kiedy rozsadza się w inspektach warzywa wrażliwe na mróz, np. ogórki, dynie i cukinie. Po zimnych ogrodnikach, w połowie maja, wysadza się te rośliny do gruntu. Pamiętaj o tym, aby zasadzonym przez Ciebie pomidorom zapewnić osłonę przed deszczem, ponieważ pod wpływem opadów szybciej gniją.

Jarmuż, późne odmiany kalarepy i sałaty, rzodkiew i cykorię sałatową można sadzić w ziemi dopiero w czerwcu i lipcu, w sierpniu można ponownie wysiać szpinak, a także roszponkę. Zapytaj w centrach ogrodniczych i szkółkach roślin o wymagania glebowo-stanowiskowe wybranych przez Ciebie odmian warzyw i owoców. Dół do sadzenia drzewek owocowych powinien mieć średnicę przynajmniej 100 cm i głębokość od 40 do 50 cm. Kolejne 20 cm w głąb gruntu powinieneś spulchnić za pomocą wideł ogrodowych. Ziemię do sadzenia roślin wymieszaj z kompostem w stosunku 1:1.

Prawidłowe nawożenie

3. Prawidłowe nawożenie

Aby Twój ogród warzywny i sad okazały się prawdziwym sukcesem, musisz zadbać o odpowiedni rodzaj gleby i używać odpowiednich nawozów. W lutym możesz na zamarzniętej jeszcze ziemi (optymalne rozwiązanie) rozprowadzić pierwszą porcję nawozu, aby dostarczyć glebie odpowiednią ilość składników odżywczych. Szczególnie zalecanym i ekologicznym nawozem jest kompost oraz obornik. 

W przypadku braku azotu w glebie, o czym świadczy rozjaśnienie starszych liści, możesz dodać do niej mączki rogowej. Próbka gleby z Twojego ogrodu zbadana przed zasadzeniem roślin pokaże Ci, jak wysokie jest jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli brak w niej substancji organicznych, ziemię można zmieszać z kompostem, obornikiem lub gotową ziemią kompostową. Aby rośliny mogły w odpowiedni sposób wykorzystać składniki odżywcze, przy sadzeniu zmieszaj z kompostem tylko górną warstwę gleby (od 10 do 15 cm).

Naturalne nawozy charakteryzują się późniejszym działaniem niż sztuczne, ale za to dłużej utrzymują się w glebie. Jeśli nie dysponujesz odpowiednio długim czasem, aby używać do nawożenia kompostu, wybierz nawóz długodziałający. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z nawożeniem – skutkiem może być wbrew oczekiwaniom niewystarczająca ilość składników, ponieważ substancje balastowe uniemożliwiają pobieranie odpowiedniej ilości wody przez korzenie. Zapamiętaj następującą ważną i podstawową zasadę: trzy litry kompostu na każdy metr kwadratowy rabatki w ciągu roku. Czasochłonne podlewanie ma alternatywę: system nawadniający, który stale dostarcza roślinom wodę w małych ilościach.

Uprawa owoców i warzyw na tarasach i balkonach

4. Uprawa owoców i warzyw na tarasach i balkonach

Jeśli nie masz własnego ogrodu, owoce i warzywa możesz uprawiać na balkonie – najlepiej w dużych pojemnikach lub specjalnych miniszklarniach. Do roślin odpowiednich do uprawy na balkonach zalicza się ziemniaki, miniaturową kapustę chińską, kukurydzę cukrową i borówki. Na zadaszonych balkonach dobrze czują się także pomidory, ponieważ są osłonięte przed deszczem – potrzebują jednak dość dużych pojemników. Owoce, np. truskawki, dobrze rozwijają się w skrzynkach balkonowych. Jeśli masz na swoim balkonie za mało miejsca, możesz zdecydować się na uprawę roślin wzwyż, np. w odpowiednich wiszących doniczkach lub regałach kwiatowych.

Ogród doniczkowy wymaga z reguły dość dużo pracy, a plony są skromniejsze niż w przypadku zwykłych ogródków warzywnych. Dlatego do warzywniaków zakładanych na balkonach i tarasach nadają się przede wszystkim szybko rosnące odmiany, np. sałata i rukola, które bez większych nakładów możesz wysiać samodzielnie. Szybciej będzie, jeśli zasadzisz sadzonki kupione w centrum ogrodniczym. Pamiętaj o tym, aby rośliny sadzić w doniczkach o odpowiedniej wielkości z wysokiej jakości ziemią, która dopasowana jest do uprawianych roślin. Stanowiska powinny być słoneczne, ale niezbyt gorące – takie rośliny jak papryka, papryczka chili i pomidory rozwijają się na balkonach i tarasach nawet lepiej niż w ogrodach.


5. Podsumowanie

Owoce i warzywa z własnego ogrodu to dla wielu ogrodników amatorów kusząca wizja – wielu z nich boi się jednak ciężkiej pracy i niepewnych plonów. A przecież własny sad i ogródek warzywny nie zawsze są pracochłonne. Znając kilka sztuczek ogrodniczych, warzywa i owoce mogą uprawiać nawet osoby, które nie mają własnych ogródków – wystarczy, że mają do dyspozycji balkon.

Do góry