Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Prawidłowe sadzenie drzew

Ogród z licznymi drzewami

Przy wyborze drzew bardzo istotnymi czynnikami są warunki świetlne, zapotrzebowanie na wodę, wielkość i szerokość bryły korzeniowej oraz wymagania stanowiskowe.

Przed kupnem roślin pomocne może być sporządzenie listy ze wszystkimi drzewami, które chciałbyś zasadzić u siebie w ogrodzie. Porównaj ją z warunkami, które panują w Twoim przydomowym ogródku, i sprawdź, czy masz wystarczająco dużo miejsca na wymarzone drzewa. Zastanów się także nad tym, ile pracy będą wymagały. Drzewka owocowe musisz regularnie przycinać i pielęgnować, dodatkowej pracy wymaga zbieranie plonów.

Starannie zaplanuj swój ogród i uwzględnij przed zasadzeniem drzew ich wymagania bytowe. Odwiedź pobliski market OBI ─ doradcy chętnie Ci pomogą

1. Korzystny układ drzew 2. Zaplanowanie miejsca o odpowiedniej powierzchni
3. Drzewa o specyficznych właściwościach
Ogrodnik sadzi w ogrodzie małe drzewko.

1. Korzystny układ drzew

W dużych ogrodach drzewa najlepiej sadzić w grupie, nieparzyście, np. po trzy albo pięć. Przy sadzeniu uwzględnij ich późniejszą wysokość i szerokość. Sprawdź, ile miejsca będą potrzebowały, gdy będą w pełni rozwinięte.

Drzewo o rozłożystej koronie rosnące na łące.

2. Zaplanowanie miejsca o odpowiedniej powierzchni

System korzeniowy drzewa jest tak szeroki, jak rozłożysta jest jego korona. Z jej krawędzi spływa najwięcej wody deszczowej, która nawadnia wrażliwe i delikatne końce korzeni. Wiadomo, że wartości odżywcze rozpuszczone w wodzie drzewo pobiera wyłącznie za pomocą tych końców. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie zakupu, a najpóźniej sadzenia, uzmysłowić sobie, jaka będzie średnica korony drzewa. Drzewa posadzone w pobliżu domu lub muru nie wytworzą dużej, równomiernej korony. W takim przypadku ani korzenie, ani korona nie będą prawidłowo rosły. Niektóre drzewa posiadają tak silny system korzeniowy, że uszkadzają położone w ziemi przewody rurowe.

Ogrodnik sadzi drzewo

3. Drzewa o specyficznych właściwościach

Przy projektowaniu ogrodu uwzględnij specyficzne właściwości niektórych odmian drzew:

• Topole włoskie i glicynie są roślinami bardzo szybko rosnącymi, które posadzone zbyt blisko rur kanalizacyjnych mogą je uszkodzić. Natomiast bardzo dobrze sprawdzają się w przedogródkach, gdzie ożywiają puste i nieciekawie zaaranżowane narożniki.

• Dobrze prezentują się także magnolie i złotokapy, które rozweselają odległe zakątki ogrodów. Jednak, podobnie jak wszystkie kwitnące drzewa i rośliny, potrzebują słonecznych stanowisk. Jeśli zasadzisz je w zacienionych miejscach, nie spodziewaj się bogactwa kwiatów.

• Brzozy, jarzęby pospolite i głogi należą do takich roślin, które mogą rosnąć nawet na bardzo eksponowanych stanowiskach. Nie przeszkadzają im ani spaliny, ani sól drogowa.

• Na wilgotnej glebie dobrze rosną wierzby, olchy i świerki pospolite.

• Sucha ziemia nie przeszkadza rozwijać się grabom pospolitym, które ze względu na swoje podobieństwo do krzewów można w łatwy sposób przycinać. Graby bardzo dobrze sprawdzają się jako żywopłoty.

• Sosny czarne potrzebują natomiast tak dużej ilości wody, że nie wolno w ich bezpośrednim sąsiedztwie sadzić innych roślin, ponieważ istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nie wyrosną.

• W małych ogrodach problematyczna może być uprawa brzóz: ich korzenie bardzo szybko się rozrastają i nie sposób nad nimi zapanować.

• Podobnie jest z popularnym sumakiem odurzającym, który wielu ogrodnikom amatorom spędza sen z powiek.
Późną jesienią (październik i listopad) jego piękne wybarwienie wnosi w ogrodową szarzyznę ogniste kolory. Niestety jego korzenie wypuszczają odnogi, które stanowią prawdziwe utrapienie dla grządek warzywnych i owocowych.

• Topole i jesiony stanowią zagrożenie dla wszystkiego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi: przewodów zasilających, rur kanalizacyjnych itd. Ograniczają także wzrost krzewów zasadzonych w ich pobliżu. Jeśli chcesz zasadzić jesiony obok krzewów ozdobnych, musisz zapewnić im osobną przestrzeń na system korzeniowy. W tym celu możesz założyć grządki, które zabezpieczysz krawężnikami betonowymi lub wyłożysz bardzo grubą folią.

• Niekorzystnie na wzrost innych roślin wpływają wierzby, których płaskie korzenie szybko rosną w kierunku źródła wody. Jeśli masz w swoim ogrodzie oczko foliowe, przemyśl zasadzenie wierzby, nawet jeśli jej piękny wygląd bardzo Cię kusi.

• Nie stawiaj mebli ogrodowych, parasoli i leżaków pod lipami, ponieważ wydzielają one soki, które mogłyby je zniszczyć.

• Orzechy wydzielają substancje goryczkowe, które bardzo niekorzystnie wpływają na wzrost innych roślin. W pobliżu ich systemu korzeniowego nic nie rośnie. Kiedyś na gospodarstwach wypuszczano pod orzechy kury, ponieważ wiadomo było, że niczego tam nie zniszczą. W ogrodach ozdobnych możesz pod orzechem zasadzić bluszcz i zaaranżować w ten sposób puste miejsce – bluszcz jest na tyle odporny, że sobie tam poradzi.

• Niektóre odmiany śliw (zaliczają się do nich owoce pestkowe) mogą sprawiać problemy na ozdobnych trawnikach. Szybko rosnąca podkładka uszlachetnionego drzewka, na której zaszczepiono zraz, często wytwarza odnogi korzeni, które utrudniają strzyżenie trawnika. Przycinanie odnóg może być w zależności od ich ilości bardzo czasochłonne.

Przy wyborze drzew do ogrodu nie kieruj się wyłącznie własnymi upodobaniami: weź pod uwagę przede wszystkim wymagania poszczególnych drzew oraz miejsce, którego potrzebuje jego system korzeniowy i korona.

Do góry