Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Prawidłowe podlewanie

Richtig gießen

Rośliny składają się w dużej mierze z wody, niektóre warzywa, jak pomidory i sałata, nawet do 90 procent. Bez wody żadna roślina nie potrafi przetrwać i rozwijać się. W przyrodzie rośliny czekają na deszcz, w ogrodzie w razie suszy możesz przyjść roślinom z pomocą podlewając je. Czasem konieczne jest podlewanie, ponieważ wiele roślin ogrodowych potrzebuje równomiernego nawodnienia, by pięknie rosnąć.
Również substancje odżywcze i nawozy są przyswajane przez rośliny, gdy są rozpuszczone w wodzie.
Przy podlewaniu należy pamiętać o ilości wody: zbyt duża ilość wody jest tak samo szkodliwa, jak zbyt mała. Duże znaczenie mają też jakość wody, jej temperatura oraz pora podlewania.

1. Prawidłowe podlewanie 2. Sposoby nawadniania
3. Węże ogrodowe 4. Systemy nawadniania
5. Deszczówka 6. Woda z wodociągu
7. Jak oszczędzać wodę?
Richtig gießen

1. Prawidłowe podlewanie

Podlewaj możliwie jak najniżej, bezpośrednio przy korzeniach. W ten sposób woda dotrze właśnie tam, gdzie jest potrzebna. Mokre liście są bardziej podatne na choroby wywoływane przez grzyby. Ponadto przy zraszaniu wodą roślina nie może przyjąć wody, która wysycha w dużej ilości na roślinie.

Praktycznie: Woda dociera tam, gdzie jest potrzebna.

Ważne: Przy podlewaniu bez użycia sitka lub zraszacza należy podlewać rośliny bardzo powoli, by nie zmyć ziemi wokół korzeni. Jeśli nie można uniknąć podlewania rośliny z góry, to należy podlewać ją tylko rano lub przed południem, tak by rośliny mogły wyschnąć do wieczora.

Bewässerungsarten

2. Sposoby nawadniania

Konewki do podlewania z tworzywa sztucznego są poręczne i lekkie. W zupełności wystarczają do podlewania mniejszego ogrodu lub tarasu. Zraszacz (sitko) służy do nawadniania w postaci lekkiego deszczu, który nie wymyje ziemi. Stabilniejsze i trwalsze, jednak też cięższe, są metalowe konewki.

Praktycznie: Konewki do podlewania są lekkie. Napełnij konewki ponownie po podlaniu roślin. Wtedy woda stanie się cieplejsza.

Ważne: Tworzywo sztuczne kruszeje i staje się łamliwe, jeśli konewki zbyt długo stoją w słońcu.

Gartenschläuche

3. Węże ogrodowe

W ogrodzie o wielkości od około 250 metrów kwadratowych noszenie wody w konewkach staje się uciążliwe - i to szybciej niż myślisz. Praktyczny jest w tym przypadku wąż ogrodowy. Wąż ten nie powinien być jednak dłuższy niż 30 metrów, ponieważ ciężko i nieporęcznie jest go wlec za sobą.
Dla ułatwienia pracy masz do dyspozycji wózek na wąż ogrodowy i stojak, który możesz postawić lub przykręcić do ściany. W ten sposób możesz w łatwy sposób usunąć wąż z drogi i przez to uniknąć potknięcia o wąż i upadku.

Praktycznie: Wąż ogrodowy możesz łatwo zatrzymać przy pomocy wózka lub stojaka na wąż. Wykorzystując szybkozłączkę możesz podłączyć nasadki zraszające i tryskające lub również spryskiwacze do trawy.

Ważne: Tworzywo sztuczne może stać się kruche i łamliwe, gdy wąż ogrodowy zbyt długo leży w słońcu. Pod koniec października odprowadź wodę z węża i przechowaj zabezpieczając przed mrozem. Jeśli pozostanie na zewnątrz może popękać podczas mrozu.

Bewässerungssysteme

4. Systemy nawadniania

Istnieją różne systemy, które umożliwiają automatyzację nawadniania sterowanego przy pomocy programatora czasowego z zegarem i/lub komputera nawadniania. Przy pomocy takich systemów możesz podczas swojej krótkiej nieobecności zapewnić roślinom, jak np. warzywa, zaopatrzenie w wodę. Systemy są instalowane po prostu między kurkiem do wody a wężem. Woda dostaje się wtedy poprzez dysze kroplujące bezpośrednio do roślin w rabacie lub w donicy.
Możesz również zastosować węże kroplujące, które stale lub tylko na sezon są układane na rabacie i w ten sposób zredukować nakład wkładany w nawadnianie. Przegląd najlepszych systemów nawadniających znajdziesz tutaj.

Praktycznie: Idealne dla nawadniania podczas krótkiej nieobecności.

Ważne: Ważna jest regularna kontrola, komputer sterujący nawadnianiem nie może zastąpić regularnej pielęgnacji i kontroli roślin.

Regenwasser

5. Deszczówka

Deszczówka jest najlepszą wodą do podlewania. Jest bezpłatna i nie zawiera wapnia. Może być zbierana w pojemnikach z tworzywa sztucznego lub w drewnianych beczkach. Jeśli potrzebujesz dużo wody, np. ponieważ masz duży ogród warzywny, powinieneś zastanowić się nad cysterną wkopaną w ziemię do zbierania deszczówki.
Deszczówkę możesz zbierać z dachu domu, szklarni lub garażu. Jeśli mieszkasz w regionie przemysłowym, deszczówka może być obciążona szkodliwymi substancjami. Poza tym deszczówki możesz używać bez wahania.

Praktycznie: bezpłatna, nie zawiera wapnia.

Ważne: Po dłuższej suszy należy najpierw spłukać z dachu kurz, potem zbierać wodę. Na komary pomaga biologiczny preparat (dostępny w Świecie ogrodu OBI).

Leitungswasser

6. Woda z wodociągu

W dużym ogrodzie dobrze jest ułożyć w ziemi rurociąg z kurkami w ważnych miejscach ogrodu. Dzięki temu nie będziesz musiał włóczyć za sobą długich węży ogrodowych czy dźwigać ciężkich konewek do podlewania.

Praktycznie: nie musisz nosić wody na duże odległości.

Ważne: Woda z wodociągu jest bardzo zimna, co podczas podlewania roślin latem może prowadzić do szoku temperaturowego. Wtedy bezpieczniej jest pozwolić wodzie ogrzać się w beczce. W zimie należy spuścić wodę z rur, by nie zamarzły.

Tricks zum Wasser sparen

7. Jak oszczędzać wodę?

Dzięki tym prostym sposobom zaoszczędzisz wodę przy podlewaniu:

  1. Zbieraj deszczówkę.
  2. Warstwa mulczu (ściółki) zmniejsza wysychanie i zapobiega temu, że słońce za szybko wysuszy ziemię.
  3. Po podlaniu lub po deszczu wzrusz ziemię na grządce warzywnej haczką. W warstwie mułu utworzą się małe kanaliki (kapilary), przez które woda wysycha. Haczką zniszczysz te kapilary i wilgoć zostanie w glebie.
  4. Podlewaj w większych odstępach czasu (np. kilka razy w tygodniu), ale za to obficie. Woda powinna wniknąć w glebę co najmniej na 15 cm. Jeśli podlewasz często i mało, korzenie pozostaną w górnych warstwach gleby. Podczas suszy roślina będzie bardzo wrażliwa.
  5. Sadź rośliny we właściwych miejscach: jest wiele roślin, które wytrzymują dłuższy czas bez podlewania.

Do góry