Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Pomysły na zaprojektowanie ogrodu japońskiego

Ogród założony na sposób japoński ze stawem.

W ogrodzie japońskim udoskonalane jest pełne artyzmu współdziałanie zielonych roślin z wodą i kamieniami. Można to osiągnąć zarówno na dużej, jak i na małej przestrzeni. Poradnik OBI pokazuje, jak założyć własny ogród japoński i na co należy zwrócić uwagę przy pielęgnacji. Pozwól się zainspirować naszym pomysłom.

1. Ogród japoński 2. Te rośliny należą do ogrodu japońskiego
3. Żwir jako symbol wody 4. Woda w ogrodzie japońskim
5. Dalsze elementy aranżacji w ogrodzie japońskim 6. Staranna pielęgnacja
Woda wypływa z bambusowej rurki.

1. Ogród japoński

Chociaż ogród japoński urzeka swoim niepozornym wyglądem, jest uważany za arcydzieło sztuki projektowania ogrodów. W przeciwieństwie do innych form ogrodu, mają tu znaczenie nie tylko wygląd i korzyści z jego posiadania. Często ogrody zen w swojej strukturze zawierają wpływy japońskiej filozofii i kultury. 

Chcesz mieć autentyczny azyl w dalekowschodnim stylu? W takim razie podczas planowania zasięgnij rady fachowca i szczegółowych informacji o różnych symbolach i znaczeniach. Jeżeli chcesz po prostu stworzyć małą oazę spokoju w azjatyckim stylu, możesz też bez większej wiedzy założyć ogród japoński. 

Zaletą tego rodzaju ogrodu są niewielkie wymagania w zakresie powierzchni – nawet małe ogrody lub pojedyncze nisze na twojej działce możesz zamienić w ogród japoński. Jeżeli chcesz zaaranżować większą powierzchnię, możesz również sięgnąć po azjatyckie zasady projektowania i zaplanować odpowiednio większe elementy wodne i związane ze ścieżkami. Planując, weź pod uwagę, że zakładanie i pielęgnacja ogrodu japońskiego zajmuje stosunkowo dużo czasu. 

Starannie przycięte drzewa w ogrodzie japońskim.

2. Te rośliny należą do ogrodu japońskiego

Dalekowschodnią idyllę zaprojektuj przede wszystkim z takimi roślinami zielonymi, jak: sosna, drzewa iglaste, bukszpan oraz paprocie lub bambus. Ten ostatni jest chętnie stosowany, ponieważ istnieją jego gatunki odporne na zimę. Jesienią przykuwają wzrok krzewy i drzewa klonowe, których liście zmieniają wtedy kolor. Małe cętki kolorów tworzą takie krótko kwitnące rośliny, jak wiśnie. Również rododendrony i azalie wnoszą wiosną do oazy spokoju nieco koloru. Wczesnym latem zastępują je piwonie i irysy. Przy planowaniu uważaj jednak, aby sadzić rośliny kwitnące z umiarem, gdyż zbyt duży przepych kolorów w ogrodzie japońskim stwarza szybko przesyt kolorystyczny. 

Dzięki mchom powstają kolejne niuanse koloru zielonego, ale nie wszystkie typowe rośliny płożące są dostępne w każdym kraju. Alternatywnie możesz sięgnąć po nieco bardziej powszechny mech gwiaździsty lub azorellę. Załóż w swoim ogrodzie japońskim staw. Możesz go ozdobić liliami wodnymi lub innymi roślinami stawowymi. Obraz uzupełnią drzewka bonsai.

Wzór fali na ścieżce żwirowej.

3. Żwir jako symbol wody

Ogród japoński składa się z reguły z czterech elementów: kamienia, mchu, wody i drzew. Woda jako symbol mórz i oceanów jest głównym składnikiem, szczególnie w szerokich ogrodach ze stawem. W większych ogrodach japońskich znajdują się często również małe strumyki lub stawy. Możesz jednak również założyć suchy ogród w stylu „ogrodu do medytacji”, w którym powierzchnia żwirowa zastępuje wodę. Ta warstwa żwiru może mieć głębokość do 20 cm, a używane kamienie powinny być w rozmiarze około 8 mm. Przy mniejszych kamieniach szybko traci się optyczny efekt azjatyckiego, żwirowego stawu.

Jeżeli kamienie są wysypane, wygrab typowy wzór fal, podkreślając w ten sposób symbolikę wody. Drzewa, krzewy lub omszone kamienie mogą wystawać ze żwiru jako wyspy.

Aby żaden niepożądany chwast nie wyrastał spomiędzy kamieni, odpowiednią powierzchnię żwiru możesz wyłożyć włókniną na chwasty. 

Obszernie zbudowany staw w ogrodzie japońskim.

4. Woda w ogrodzie japońskim

Duże ogrody japońskie ujmują odwiedzających przede wszystkim jeziorami i znajdującymi się na nich mostami. Jeżeli nie boisz się nakładów i masz wystarczająco miejsca do dyspozycji, zaplanuj w swoim ogrodzie zen również element wodny. Możliwy jest tutaj mały staw ogrodowy, strumyk lub zainstalowany zbiornik wodny. Chłodna woda jest często otoczona pagórkami, czasami tworzy również wodospad jako symbol inspiracji.

Drzewko bonsai na tarasie w stylu zen.

5. Dalsze elementy aranżacji w ogrodzie japońskim

Z takimi elementami aranżacji jak figurki postępuj bardzo oszczędnie. Wprawdzie wybór latarni, małych pagód i miniposągów Buddy jest duży – tutaj jednak mniej oznacza więcej. Lepiej wybierz tylko jeden element przykuwający wzrok i zintegruj go subtelnie z zielonym krajobrazem. Większe kamienie, takie jak głazy narzutowe, oddziałują dyskretniej niż figury, ale z tym też nie należy przesadzać w swoim ogrodzie. Jeżeli kamienie są za duże, można je częściowo wkopać.

Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, zrób w swoim ogrodzie japońskim kącik do siedzenia. Ławka kamienna w sposób naturalny wpisuje się w otoczenie. Aby odgrodzić się od otoczenia, warto pomyśleć o osłonie przed wzrokiem sąsiadów. Ściany lub smukłe kraty z bambusowych rur, podobnie jak dalekowschodnia atmosfera, zadbają o prywatność.

W żwirze pracuje się grabiami.

6. Staranna pielęgnacja

Odpowiedni wygląd ogrodu japońskiego można utrzymać tylko poprzez regularną pielęgnację. Aby zachować charakterystyczną zieleń, regularnie usuwaj zwiędłe liście, obumarłe pędy i kwiaty. Dwa razy w roku przycinaj sekatorem żywopłoty, krzewy i drzewa, i kontroluj wzrost mchów, aby nie zarosły kamieni. Utrzymuj żwir w czystości jako główny element przykuwający wzrok i grabiami regularnie poprawiaj wzór fali. Nie należy jednak o tym myśleć jako o nieprzyjemnym obowiązku: grabienie żwiru należy traktować jako czynność odprężającą. Używając różnych grabi, możesz stworzyć dużą różnorodność wzorów.

Zakładając ogród japoński, najlepiej zasięgnij wcześniej dokładnych informacji o formach aranżacji i filozofii dalekowschodniej zielonej idylli. Chętnie doradzimy Ci również w Twoim markecie OBI. Nie musisz koniecznie przekształcać na nowo całego swojego ogrodu: miejsce spokoju i harmonii możesz również zintegrować z już istniejącym krajobrazem i w razie potrzeby stopniowo je rozbudowywać. Pamiętaj jednak, że regularne grabienie i przycinanie roślin wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy.

Do góry