Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Podstawy: gleba i ziemia

Grundlagen Boden und Erde
Gleba w ogrodzie to coś więcej niż tylko miejsce, w którym rosną rośliny. To w niej rośliny zapuszczają swoje korzenie. To ona magazynuje wodę i substancje odżywcze. Uwalnia je stopniowo zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu. W zależności od pochodzenia rośliny dostosowały się do nasłonecznionych, umiarkowanie zacienionych i całkowicie zacienionych miejsc oraz do różnych rodzajów gleb. Dzięki znajomości rodzaju gleby w swoim ogrodzie możesz wpływać na jej jakość i skład stosując m.in. nawozy, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Ważne: Idealnym podłożem w ogrodzie jest humus, bogaty w substancje odżywcze i przepuszczalny. Dzięki jego luźnej strukturze rośliny nie toną w stojącej wodzie, a on sam jest łatwy w obróbce.
1. Rodzaje gleb 2. Również bioindykatory dają wskazówki
3. Próbka gleby dostarczy Ci wiedzy 4. Co mówi wartość pH gleby?
5. Zła gleba? To nie problem!
Bodenarten

1. Rodzaje gleb

Gleba składa się z mineralnych cząstek, jak piach, muł, ił, jak również z humusu, a więc ściółki z rozłożonych substancji organicznych. Im większy jest udział humusu w glebie, tym lepsza jest struktura gleby.


Wyróżnia się trzy rodzaje gleb:

  • lekkie gleby piaszczyste
  • gleby mulaste i gleby ilaste o umiarkowanym ciężarze
  • ciężkie gleby gliniaste


Przy pomocy prostej próby możesz sam określić typ gleby:
Gleba piaszczysta nie daje się uformować dłońmi w kulkę lub w wałek, kruszy się. (po lewej stronie na zdjęciu)
Gleba ilasta daje się formować w wałek, łamie się jednak przy próbie ułożenia w obwarzanek/rogalik. (po środku na zdjęciu)
Gleba gliniasta daje się dowolnie formować zarówno w wałek, jak i w obwarzanek/rogalik. (po prawej stronie na zdjęciu)

Porada OBI: praktyczna: Próbę gleby możesz przeprowadzić samodzielnie.

Ważne: Zanim podejmiesz kroki w kierunku użyźniania gleby, a więc zmiany na jakości i zawartości gleby, poprzez na przykład nawożenie wapnem, kompostem czy mączką mineralną, musisz określić, czy jest to potrzebne.

Właściwości rodzajów gleb
piaszczysta lekka, przepuszcza wodę, szybko schnie, szybko się nagrzewa, źle magazynuje wodę i substancje odżywcze
ilasta idealna gleba ogrodowa, składa się piasku, iłu i gliny w proporcji po jednej trzeciej, bardzo dobrze magazynuje wodę i substancje odżywcze
gliniasta ciężka gleba, wysoka chłonność wody i substancji odżywczych, nieznacznie gęsta, niebezpieczeństwo zastojów wody
Auch Zeigerpflanzen geben Hinweise

2. Również bioindykatory dają wskazówki

Rośliny, które zasiedlają Twój ogród i są chwastami niepożądanymi na Twojej rabacie dadzą Ci wiele wskazówek, jaki rodzaj gleby jest w Twoim ogrodzie.

Ważne: Zwróć uwagę nie tylko na rośliny, które rosną w Twoim ogrodzie, ale też na te, które są w jego sąsiedztwie.

Rośliny wskaźnikowe (bioindykatory)
pokrzywa, przytulia czepna, łoboda, gwiazdnica pospolita, jaskier ostry, mniszek lekarski gleba bogata w azot
rozchodnik ostry gleba uboga w azot
szczaw kwaśna gleba
ostróżeczka polna gleba wapnista
skrzyp polny, mięta polna, podbiał pospolity gleba podmokła
babka zwyczajna, jaskier rozłogowy, perz właściwy, pięciornik gęsi gleba gęsta
Eine Bodenprobe sorgt für Klarheit

3. Próbka gleby dostarczy Ci wiedzy

Próbka gleby ma sens szczególnie wtedy, gdy chcesz uprawiać warzywa. Wynik próbki informuje o rodzaju gleby, jej wartości pH (zawartość kwasu) oraz zawartości substancji odżywczych w glebie.

W tym celu pobiera się późną jesienią lub wczesną wiosną małe pojedyncze próbki ziemi na głębokość łopatki w 10 - 20 miejscach na powierzchni użytkowej. Do badania wystarczy mieszanka próbek licząca około 250 do 500 g. Ziemię możesz oddać do centrum ogrodniczego lub instytutu badającego gleby.

Praktycznie: Badanie gleby daje informację na temat wszystkich właściwości gleby w Twoim ogrodzie.

Ważne: Badanie należy powtórzyć co trzy lata, najpóźniej co pięć lat. Zwróć uwagę na dokładne opisanie próbki. Poinformuj również laboratorium, kiedy i w jaki sposób pobrałeś próbki.

Was sagt der pH-Wert des Bodens aus?

4. Co mówi wartość pH gleby?

Wartość pH gleby daje informację na temat tak zwanego odczynu gleby: kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Skala pokazuje zakres od 0 (odczyn ekstremalnie kwaśny) poprzez 7 (obojętny) aż po 14 (silne zasadowy). Gleba kwaśna zawiera najczęściej dużo humusu, ale znikome ilości wapnia. Gleby zasadowe zawierają z reguły duże ilości wapnia.

Badanie możesz przeprowadzić samodzielnie przy pomocy prostego zestawu testowego z centrum ogrodniczego. Badanie jest szczególnie ważne dla określenia zawartości wapnia, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego wapnowania gleby. Jeśli wartość pH jest już wysoka, to gleba w wyniku wapnowania stanie się bardziej zasadowa. Przez to rośliny nie będą mogły już pobierać wielu substancji odżywczych.

Idealna wartość pH mieści się w zakresie między 6 a 7, dla kapusty powinna być jeszcze trochę wyższa, aby zapobiec chorobie zwanej "kiłą kapuścianą".

Praktycznie: Ten test możesz przeprowadzić samodzielnie. Zestaw testowy znajdziesz w Świecie Ogrodu OBI.

Ważne: Pobierz próbki z różnych miejsc w rabacie.

Schlechter Boden? Kein Problem!

5. Zła gleba? To nie problem!

Nie zawsze gleba w ogrodzie jest optymalna dla uprawy warzyw lub innych roślin. Właściwości gleb, które nie są zbyt dobre lub mniej się nadają pod daną uprawę, można poprawić stosując proste środki.

Pamiętaj że przy wyborze roślin ogrodowych sensownym jest uwzględnienie nie tylko miejsca biorąc pod uwagę słońce, półcień lub cień, ale również rodzaj gleby. Ogrodnik, który słucha głosu gleby, cieszy się zdrowymi roślinami, nie ma problemów z chwastami i czerpie radość z pracy w ogrodzie.

Praktycznie: Kompost możesz zakupić po korzystnej cenie lub możesz go samodzielnie wytworzyć. Jeśli nie masz własnego kompostu w ogrodzie, dostaniesz wysokiej jakości kompost z zielonych odpadów w Świecie Ogrodu OBI.

Ważne: Przy poprawianiu właściwości gleby piaskiem lub żwirem zwróć uwagę na zawartość wapna. Piasek kwarcowy nie zawiera wapna. Jest zatem idealny.

Poprawianie właściwości rodzajów gleb
piasek zwiększa przepuszczalność, przy ciężkiej glebie
żwir zwiększa przepuszczalność, przy ciężkiej glebie
mączka lawowa zwiększa przepuszczalność, przy ciężkiej glebie
mączka kamienna, bentonit zwiększa chłonność wody
kompost zwiększa zawartość humusu, przy lekkiej glebie
humus z kory kompostowanej zwiększa zawartość humusu, przy lekkiej glebie
obornik (spróchniały) zwiększa zawartość humusu, przy lekkiej glebie
Do góry