Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Pielęgnacja oczek wodnych

Wiosenne porządki w oczku wodnym.

Aby Twoje oczko wodne zawsze przyciągało spojrzenia, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja dostosowana do pory roku. Na początku roku oczka wodne należy gruntownie oczyścić, jesienią natomiast przygotować na okres zimowy. OBI doradzi Ci, na co zwrócić uwagę przy pielęgnowaniu stawów w poszczególnych miesiącach i w jaki sposób poprawić jakość wody po zimie.

1. Wiosenne porządki w oczku wodnym 2. Odpowiedni sprzęt do oczyszczania stawu
3. Lato: zabezpieczenie stawu ogrodowego przed zakwitem wody 4. Jesień: zabezpieczenie oczka wodnego przed spadającymi liśćmi
5. Zima: zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem 6. Sposób na przywrócenie odpowiedniej jakości wody w oczku wodnym
7. Podsumowanie
Wiosenne porządki w oczku wodnym.

1. Wiosenne porządki w oczku wodnym

Po zimie musisz doprowadzić swoje oczko wodne do porządku: najlepszą porą na takie czynności jest okres od marca do maja. W tym czasie usuń z wody i obszaru przybrzeżnego obumarłe rośliny. Marzec to najlepszy czas, aby w stawie zasadzić nowe rośliny. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z ich ilością i aby nie zakłócić w ten sposób ekologicznej równowagi panującej w oczku wodnym. Obowiązuje następująca, podstawowa zasada: idealnie byłoby, gdy ponad połowa powierzchni wody, a przynajmniej 1/3, była wolna od roślin. Na wiosnę musisz suche i zwiędłe części roślin przyciąć na wysokość ok. 10 cm. Grzybienie i inne rośliny pływające, które rozrosły się przez zimę, także należy odpowiednio przyciąć.

Wiosną usuń ze stawu glony i muł. Oczyszczanie oczka zacznij jednak dopiero wówczas, gdy temperatura wody wynosi powyżej 12 stopni Celsjusza, a większość ryb przebudziła się ze snu zimowego i jest aktywna. Teraz możesz rozpocząć oczyszczanie dna stawu: musisz usunąć wszystkie jesienne liście, obumarłe części roślin i szlam.

Odpowiedni sprzęt do oczyszczania stawu

2. Odpowiedni sprzęt do oczyszczania stawu

Do oczyszczania stawu najlepiej użyj podbieraka do liści lub specjalnego odkurzacza do szlamu. W ten sposób ograniczysz w oczku wodnym ilość składników odżywczych do bezpiecznego poziomu – zbyt duża ilość wartości odżywczych wpływa korzystnie na rozwój glonów. W kwietniu rozpoczyna się właściwy sezon na prace przy stawie ogrodowym. Teraz możesz sprawdzić, czy pompa i filtr są czyste i czy prawidłowo działają. Jeśli tak, zamontuj je w przewidzianym miejscu i włącz.

W przypadku filtrów z oczyszczaczem UV-C konieczna może być wymiana starej lampy UV-C na nową. Aby na wiosnę staw był odpowiednio dotleniony, pompa powinna być cały czas włączona, a w strumieniu płynąć woda. Wraz z rosnącymi temperaturami w ciągu dnia możesz uruchomić także filtr. Ponieważ w maju stopniowo rośnie temperatura, należy regularnie sprawdzać jakość wody oraz współczynnik pH i zawartość azotynów i azotanów. Użyj do tego specjalnych zestawów.

Lato: zabezpieczenie stawu ogrodowego przed zakwitem wody.

3. Lato: zabezpieczenie stawu ogrodowego przed zakwitem wody

Latem – w okresie od czerwca do sierpnia – musisz zadbać o to, aby nie doszło do tzw. zakwitu wody, czyli aby glony za bardzo się nie rozmnożyły. W przeciwnym razie będzie ich za dużo i doprowadzą do obumarcia roślin i zwierząt żyjących w wodzie. Dlatego ważne jest, abyś regularnie usuwał z wody algi. Do zwalczania glonów możesz użyć takich środków jak np. Zeobakterlith. W lipcu, gdy temperatury są bardzo wysokie, zabezpiecz staw przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Możesz to zrobić sadząc w wodzie grzybienie lub rozkładając na powierzchni wody maty ochronne. Pompę, fontanny i źródełka zostaw włączone do późnych godzin wieczornych lub nocnych, aby woda w stawie mogła się schłodzić.

Regularnie sprawdzaj twardość karbonową i współczynnik pH wody. Optymalny odczyn pH wynosi od 6,8 do 8,2, prawidłowa twardość karbonowa od 8 do 15 dH. W lecie musisz na bieżąco sprawdzać działanie pompy wody i usuwać z dna oczka zanieczyszczenia i obumarłe części roślin. Najlepszym sposobem na pozbycie się glonów jest użycie lampy UV-C. Promienie emitowane przez lampę sprawiają, że algi się zbijają i łatwiej można je usunąć. Przy oczyszczaniu stawu pomagają także niektóre rośliny, np. żabieńce i bagnice torfowe, które dostarczają wodzie tlen i zużywają nadmiar składników odżywczych. Jeśli poziom tlenu w wodzie jest za niski, użyj oczyszczacza UV-C usuwającego glony. Jeśli poziom Twojego oczka wodnego w wyniku parowania wody za bardzo się obniża lub temperatura wody przekracza 22 stopnie Celsjusza, dolej do stawu zimnej wody.

Wskazówka:

Zrostnice, które stanowią szczególnie problematyczne zjawisko, możesz usunąć w bardzo prosty sposób. Znacznie poprawisz tym jakość wody. Po prostu nawiń glony na drewniany palik o chropowatej powierzchni.

Jesień: zabezpieczenie oczka wodnego przed spadającymi liśćmi

4. Jesień: zabezpieczenie oczka wodnego przed spadającymi liśćmi

Jesienią, w okresie od września do listopada, wokół oczka wodnego robi się spokojniej. Niemniej jednak czeka Cię jeszcze trochę pracy, aby odpowiednio przygotować staw i żyjące w nim rośliny i zwierzęta na okres zimowy. Dokładnie oczyść go z zalegających na nim liści, obumarłych części roślin i szlamu, używając do tego podbieraka. Abyś nie musiał ciągle walczyć ze spadającymi liśćmi, warto wyposażyć się w specjalną siatkę ochronną. Przytnij rośliny wodne oraz rośliny żyjące w obszarze przybrzeżnym. Najpóźniej w październiku powinieneś zdemontować urządzenia techniczne zamontowane w stawie nie głębiej niż 60 cm. Przed przeniesieniem ich w cieplejsze miejsce sprawdź, czy prawidłowo działają.

Ważne, abyś nie przechowywał suchej pompy. Najlepiej umieść ją w wiadrze z wodą. W ten sposób zapobiegniesz wyschnięciu i kruszeniu uszczelek. W listopadzie usuń ze stawu wszystkie rośliny i zwierzęta, które nie przetrwają w nim zimy. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, ryby, które pozostały w zbiorniku, zapadają w sen zimowy i nie wolno ich już dokarmiać.


Zima: zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem.

5. Zima: zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem

W okresie zimowym, od grudnia do lutego, musisz zadbać przede wszystkim o to, aby staw całkowicie nie zamarzł, ponieważ tafla lodu zalegająca na całej powierzchni oczka wodnego może przyczynić się do śmierci żyjących w nim ryb wskutek uduszenia spowodowanego wydzielaniem się pod wodą gazów gnilnych. Z zamarzniętą wodą w stawie ogrodowym możesz poradzić sobie na kilka sposobów, np. za pomocą specjalnych technicznych rozwiązań (pływaki, podgrzewacze wody itd.).

Tanim rozwiązaniem jest umieszczenie na powierzchni wody dużego kawałka drewna, które od czasu do czasu należy zalać gorącą wodą, aby woda w tym miejscu nie zamarzła. W ten sposób powstaje na tafli lodu przerębel. Gdyby jednak woda w Twoim oczku wodnym całkowicie zamarzła, nie niszcz tafli siłowo – uderzając w lód wytworzysz fale ciśnienia, które mogą zniszczyć wrażliwe pęcherze pławne ryb. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na tafli lodu garnka z gorącą wodą. W ten sposób sprawisz, że lód stopnieje. Śnieg z zamarzniętej tafli usuń ostrożnie miotłą. W ten sposób zapewnisz dopływ światła do oczka wodnego. Po stopnieniu tafli lodu – zwykle około lutego – sprawdź, czy ryby i rośliny, które przezimowały w wodzie, nie są chore. Jeśli tak, musisz je usunąć. Po odpowiednio przeprowadzonej pielęgnacji możesz z czystym sumieniem rozpocząć sezon „stawowy”.

W ten sposób przywrócisz odpowiednią jakość wody w oczku wodnym.

6. Sposób na przywrócenie odpowiedniej jakości wody w oczku wodnym

Po okresie zimowym należy przywrócić wodzie odpowiednią jakość. Dlatego regularnie sprawdzaj parametry wody w oczku. Optymalny odczyn pH wynosi od 6,8 do 8,2, prawidłowa twardość karbonowa − od 8 do 15 dH. Ponadto zwróć uwagą na zawartość składników odżywczych: ilość azotanów nie powinna przekroczyć 25 mg/l, fosforanów maks. 0,05 mg/l. Powyżej tych wartości dochodzi do intensywnego rozwoju glonów. Aby zawartość azotanów nie przekroczyła dopuszczalnych wartości, należy zadbać o odpowiednie obsadzenie stawu roślinami wodnymi. Jeśli nie jest to możliwe, musisz regularnie zmieniać wodę w oczku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zamontowanie w stawie filtra.

Aby parametry wody były stałe, musisz zasadzić w wodzie odpowiednio dobrane rośliny i zadbać o odpowiednią glebę. W marketach budowlano-ogrodowych znajdziesz specjalną ziemię do stawów ogrodowych o wysokiej zawartości gliny. Gliniaste podłoże zapewni roślinom odpowiednią stabilność i przyczyni się do regulacji stopnia zakwaszenia wody. Aby zapewnić odpowiednią jakość wody, musisz wiosną dokładnie oczyścićstaw z zalegającego mułu. Użyj do tego specjalnego odkurzacza szlamowego. Pamiętaj o tym, aby zostawić na dnie cienką warstwę mułu, która jest źródłem pokarmu dla roślin i zwierząt żyjących w wodzie. Zanieczyszczenia pływające na powierzchni wody usuń przy użyciu skimmera – to najszybszy i najskuteczniejszy sposób. Zasada działania tego montowanego w stawie urządzenia przypomina odkurzacz. Skimmer wyłapuje w sito większe cząstki zanieczyszczeń, np. liście lub gałęzie. Mniejsze cząstki są zasysane przez pompę i odprowadzane do filtra, skąd można jest bez trudu usunąć.


7. Podsumowanie

Staw ogrodowy potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Wiosną i jesienią pielęgnacja oczek wodnych polega przede wszystkim na ich oczyszczaniu, latem natomiast należy zadbać o biologiczną równowagę panującą w wodzie. Zimą także jest co robić. W tym okresie należy zadbać o to, aby powierzchnia wody całkowicie nie zamarzła.

Do góry