Zioła w donicach i skrzynkach

Kräuter in Töpfen und Kübeln

Zioła można pielęgnować również w donicach i skrzynkach. Gatunki ziół wrażliwe na zimno lub mróz, takie jak rozmaryn, wawrzyn, liście curry oraz bazylia, największy klasyk pośród ziół, dojrzewają lepiej w donicy niż w grządkach, ponieważ można je przenieść jesienią w prosty sposób do domu na okres zimowy. Także zioła krótkowieczne, takie jak kolendra lub trybula, uprawiać można w doniczkach. Po zbiorze świeżych liści można po raz kolejny zasiać nasiona.

Praktyczne: Uprawiając zioła w donicach i skrzynkach możesz nawet na najmniejszej powierzchni pielęgnować wiele rodzajów i gatunków.

1. Glina czy tworzywo sztuczne? 2. Niespotykane naczynia
3. Pomysły na dekoracje
Ton oder Kunststoff?

1. Glina czy tworzywo sztuczne?

Oferta różnorodnych naczyń jest ogromna. Właściwie prawie wszystkie materiały nadają się do uprawy ziół. Donice gliniane wyglądają ładnie, lecz mają jedną wadę. Porowate ścianki pozwalają na wyciekanie wody, przez co bryła korzeniowa szybciej ulega wysuszeniu. W związku z tym należy częściej podlewać rośliny. Żaden inny materiał nie jest tak elastyczny jak tworzywo sztuczne, jeśli szukamy odpowiedniego naczynia do sadzenia roślin. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów. Poza tym tworzywo sztuczne jest lekkie i łatwo się nim posługiwać. Wybierając taką donicę nie jest konieczne częste podlewanie, jak w przypadku donic glinianych. W przeciwieństwie do naczyń z gliny, te z tworzywa sztucznego są niezwykle wodoszczelne.donice gliniane mają

 • estetyczny wygląd, ale rośliny muszą być częściej podlewane
 • donice z tworzywa sztucznego są lekkie i bardziej odporne na uszkodzenia

Praktyczne: Wysokiej jakości naczynia z tworzywa sztucznego posiadają wiele zalet. Są stabilne, lekkie, wodoszczelne i mrozoodporne.

Ungewöhnliche Gefäße

2. Niespotykane naczynia

Także inne materiały nadają się na naczynia do roślin. Tutaj różne zioła zostały posadzone w koszu z plecionych witek wierzbowych. Ponieważ naczynia ustawione są na podłożu i mają całkiem duży rozmiar, pełnią prawie taką samą funkcję jak mała podwyższona grządka. Podczas zbiorów nie trzeba się wtedy tak głęboko schylać.>

Praktyczne: Poprzez wkładki foliowe z tworzywa sztucznego możesz wykorzystać także kosze i inne wodoszczelne przedmioty na tarasie lub na balkonie, które będą pełniły funkcję doniczek.

Ważne: Miej na uwadze różne wymagania ziół podczas sadzenia w naczyniach. Tymianek potrzebuje mniej wody i bardzo dobrze rośnie na glebie dość suchej, ciepłej i wapiennej na obrzeżach kosza, natomiast wilgoć z wewnątrz pozwala wyhodować silną gałąź.

Deko-Ideen

3. Pomysły na dekoracje

Szczególny efekt uzyskuje się sadząc zioła w starych puszkach, ozdobnych pojemnikach lub innych naczyniach dekoracyjnych. Można wtedy umieścić rośliny bezpośrednio w naczyniach lub też wykorzystać je jako ozdobę.

Praktyczne: Jeśli chcesz wykorzystać naczynia do roślin jako przedmioty ozdobne, możesz dołożyć je do swojego dekoracyjnego zbioru na swoim parapecie.

To 10- zioła do uprawy w doniczkach

 1. bazylia
 2. cząber
 3. szczypiorek
 4. trybula
 5. kolendra
 6. lawenda
 7. laur
 8. oregano
 9. rozmaryn
 10. tymianek

 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry