Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Z czosnku trudno zrezygnować nie tylko w kuchni, lecz także w ogrodzie ziołowym nie tylko ze względu na jego niezrównany aromat, który zawdzięcza zdrowym składnikom odżywczym, ale także jego przydatność w uprawach współrzędnych, ponieważ chroni sąsiadujące z nim rośliny przed szkodnikami i wpływa korzystnie na ich wzrost. To są dwa najważniejsze argumenty przemawiające za uprawą czosnku w ogródku.
Poza tym okazuje się, że czosnek to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i która nie ma wygórowanych wymagań. Niektóre odmiany są mrozoodporne. W regionach o łagodnym klimacie można je sadzić już na jesień. Zaletą uprawy jesienniej, w przeciwieństwie do wiosennej, jest to, że rośliny szybciej się rozwiną, a dojrzałe bulwy można zbierać ok. 4 tygodni wcześniej. Zwykle jednak czosnek wysadza się w kwietniu i zbiera latem.
Wskazówka: czosnek nie wytwarza zwykłych kwiatów, lecz cebule mateczne znajdujące się na wierzchołku długiej zielonej łodygi i otulone łuskami. Można je zdjąć i jesienią wysadzić do gruntu.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista narzędzi |
Czosnek sadzony jest zwykle w rzędach, ponieważ łatwiej wtedy o przejrzystość uprawy. W tym celu rozwiń na rabatce między dwoma drewnianymi palikami sznurek. Oderwij pojedyncze ząbki od świeżej bulwy i rozłóż je na rabatce. Odstęp pomiędzy dwoma ząbkami powinien wynosić ok. 10 cm a między rzędami ok. 30 cm. Za pomocą pikownika wykonaj w ziemi – tam, gdzie rozłożyłeś ząbki – otwory o głębokości ok. od 2 do 3 cm.
Ząbki powinny być świeże i nie mieć żadnych wysuszonych części, nie powinny być także uszkodzone, ponieważ w przeciwnym razie się nie zakorzenią.
Popularne odmiany
Czosnek pospolity, najbardziej popularny w naszym kraju
Czosnek wężowy, rokambuł, duże, łatwe do obierania ząbki
Czosnek bulwiasty, jadalne liście i kwiaty, łagodny
Czosnek słoniowy, bardzo łagodny
Czosnek chiński, często z jednym dużym ząbkiem
Teraz włóż ząbki w dołki do sadzenia. Pamiętaj o tym, aby wierzchołek ząbka skierowany był do góry. Wierzchołek rozpoznasz po płasko wyciągniętej łusce. Płaski, lekko zdrewniały koniec z nasadą korzeni ma wskazywać w dół. Ząbki należy zasadzić pionowo na głębokość odpowiadającej ich podwójnej wysokości.
Po pewnym czasie ząbki „powędrują” w trakcie wypuszczania pędów samodzielnie pod powierzchnię ziemi.
Z reguły czosnek to roślina niewymagająca skomplikowanej pielęgnacji. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była za wilgotna. Rośliny cebulowe, np. czosnek, bardzo źle znoszą stojącą wodę. W otoczeniu, w którym zasadziłeś czosnek, powinieneś regularnie usuwać chwasty, używając do tego specjalnych pazurków ogrodniczych. W ten sposób sprawisz także, że podłoże będzie spulchnione i napowietrzone. Długodziałający nawóz dostarczy roślinom przez kilka tygodni potrzebnych składników odżywczych.
Rośliny cebulowe wytwarzają bardzo płytki system korzeniowy. Przy pracach prowadzonych na grządkach pamiętaj o tym, aby nie uszkodzić ich korzeni.
Używanie przy uprawie czosnku folii do mulczowania zapobiegnie wyrastaniu chwastów – pielenie nie będzie już konieczne. Ciemna folia kumuluje ciepło pochodzące od gruntu, co ma korzystny wpływ na rozwój rośliny i reguluje stopień wilgotności gleby poprzez słabsze parowanie wody.
Jeśli nie chcesz zbierać cebulek matecznych, odetnij wierzchołek łodygi. Roślina wykorzysta wówczas całą swojej energię do wytworzenia dużej bulwy.
Gdy liście czosnku zaczynają więdnąć (zwykle po upływie ok. 3−4 miesięcy od zasadzenia w porze wiosennej), możesz zacząć zbierać bulwy. W tym celu wykop całą roślinę z ziemi za pomocą łopatki ogrodniczej lub wideł ogrodowych. Po plonach powinieneś rozwiesić czosnek z łodygami na okres ok. 10 dni w przewiewnym miejscu, aby wysechł.
Czosnek można spożywać także bez suszenia. Jednak świeżego czosnku nie można zbyt długo przechowywać. Jeśli do suszenia zwiążesz roślinę w warkocze, nie tylko zaoszczędzisz miejsce, ale stworzysz także ciekawą i oryginalną ozdobę.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.