Sadzenie czosnku w 5 krokach

Sadzenie czosnku w 5 krokach.

Z czosnku trudno zrezygnować nie tylko w kuchni, lecz także w ogrodzie ziołowym nie tylko ze względu na jego niezrównany aromat, który zawdzięcza zdrowym składnikom odżywczym, ale także jego przydatność w uprawach współrzędnych, ponieważ chroni sąsiadujące z nim rośliny przed szkodnikami i wpływa korzystnie na ich wzrost. To są dwa najważniejsze argumenty przemawiające za uprawą czosnku w ogródku.

Poza tym okazuje się, że czosnek to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i która nie ma wygórowanych wymagań. Niektóre odmiany są mrozoodporne. W regionach o łagodnym klimacie można je sadzić już na jesień. Zaletą uprawy jesienniej, w przeciwieństwie do wiosennej, jest to, że rośliny szybciej się rozwiną, a dojrzałe bulwy można zbierać ok. 4 tygodni wcześniej. Zwykle jednak czosnek wysadza się w kwietniu i zbiera latem.

Wskazówka: czosnek nie wytwarza zwykłych kwiatów, lecz cebule mateczne znajdujące się na wierzchołku długiej zielonej łodygi i otulone łuskami. Można je zdjąć i jesienią wysadzić do gruntu.

1 - Krok po kroku 2 - Lista narzędzi
Przygotowanie dołka do sadzenia.

Krok po kroku 1 - Przygotowanie dołka do sadzenia

Czosnek sadzony jest zwykle w rzędach, ponieważ łatwiej wtedy o przejrzystość uprawy. W tym celu rozwiń na rabatce między dwoma drewnianymi palikami sznurek. Oderwij pojedyncze ząbki od świeżej bulwy i rozłóż je na rabatce. Odstęp pomiędzy dwoma ząbkami powinien wynosić ok. 10 cm a między rzędami ok. 30 cm. Za pomocą pikownika wykonaj w ziemi – tam, gdzie rozłożyłeś ząbki – otwory o głębokości ok. od 2 do 3 cm.

Wskazówka:

Ząbki powinny być świeże i nie mieć żadnych wysuszonych części, nie powinny być także uszkodzone, ponieważ w przeciwnym razie się nie zakorzenią.

Popularne odmiany

Czosnek pospolity, najbardziej popularny w naszym kraju

 

Czosnek wężowy, rokambuł, duże, łatwe do obierania ząbki

 

Czosnek bulwiasty, jadalne liście i kwiaty, łagodny

 

Czosnek słoniowy, bardzo łagodny

 

Czosnek chiński, często z jednym dużym ząbkiem

Sadzenie ząbków.

Krok po kroku 2 - Sadzenie ząbków

Teraz włóż ząbki w dołki do sadzenia. Pamiętaj o tym, aby wierzchołek ząbka skierowany był do góry. Wierzchołek rozpoznasz po płasko wyciągniętej łusce. Płaski, lekko zdrewniały koniec z nasadą korzeni ma wskazywać w dół. Ząbki należy zasadzić pionowo na głębokość odpowiadającej ich podwójnej wysokości.

Wskazówka:

Po pewnym czasie ząbki „powędrują” w trakcie wypuszczania pędów samodzielnie pod powierzchnię ziemi.

Bieżąca pielęgnacja.

Krok po kroku 3 - Bieżąca pielęgnacja

Z reguły czosnek to roślina niewymagająca skomplikowanej pielęgnacji. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była za wilgotna. Rośliny cebulowe, np. czosnek, bardzo źle znoszą stojącą wodę. W otoczeniu, w którym zasadziłeś czosnek, powinieneś regularnie usuwać chwasty, używając do tego specjalnych pazurków ogrodniczych. W ten sposób sprawisz także, że podłoże będzie spulchnione i napowietrzone. Długodziałający nawóz dostarczy roślinom przez kilka tygodni potrzebnych składników odżywczych.

Wskazówka:

Rośliny cebulowe wytwarzają bardzo płytki system korzeniowy. Przy pracach prowadzonych na grządkach pamiętaj o tym, aby nie uszkodzić ich korzeni.

Uprawa czosnku pod folią do mulczowania.

Krok po kroku 4 - Uprawa czosnku pod folią do mulczowania

Używanie przy uprawie czosnku folii do mulczowania zapobiegnie wyrastaniu chwastów – pielenie nie będzie już konieczne. Ciemna folia kumuluje ciepło pochodzące od gruntu, co ma korzystny wpływ na rozwój rośliny i reguluje stopień wilgotności gleby poprzez słabsze parowanie wody.

Wskazówka:

Jeśli nie chcesz zbierać cebulek matecznych, odetnij wierzchołek łodygi. Roślina wykorzysta wówczas całą swojej energię do wytworzenia dużej bulwy.

Zbieranie czosnku.

Krok po kroku 5 - Zbieranie czosnku

Gdy liście czosnku zaczynają więdnąć (zwykle po upływie ok. 3−4 miesięcy od zasadzenia w porze wiosennej), możesz zacząć zbierać bulwy. W tym celu wykop całą roślinę z ziemi za pomocą łopatki ogrodniczej lub wideł ogrodowych. Po plonach powinieneś rozwiesić czosnek z łodygami na okres ok. 10 dni w przewiewnym miejscu, aby wysechł.

Wskazówka:

Czosnek można spożywać także bez suszenia. Jednak świeżego czosnku nie można zbyt długo przechowywać. Jeśli do suszenia zwiążesz roślinę w warkocze, nie tylko zaoszczędzisz miejsce, ale stworzysz także ciekawą i oryginalną ozdobę.

Lista narzędzi

  • sznurek
  • pikownik
  • rozpórka
  • folia do mulczowania
  • różne odmiany czosnku do sadzenia
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry