Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Pryzma kompostowa ma masę zalet: organiczne odpady z gospodarstwa domowego oraz ogrodu są szybko utylizowane. Ptaki znajdują w niej wiele smakowitych owadów, które są dla nich doskonałym pożywieniem. Dla Ciebie to źródło cennego bionawozu, który masz w zasięgu swojej ręki. Dzięki zawartości humusu i substancji odżywczych, a także zdolności do absorpcji wody, kompost doskonale poprawia parametry gleby i użyźnia ją.
Rada: Jeśli między warstwami pryzmy rozsypiesz przyspieszacz kompostowania, ziemia ogrodu będzie gotowa szybciej!
Na miejsce, na którym założysz pryzmę kompostową, wybierz zacieniony i osłonięty od wiatru zakątek ogrodu. Takie warunki wpływają pozytywnie na proces rozkładu: dżdżownice, stonogi, prosionki i mikroorganizmy czują się w takim środowisku wspaniale, a sama pryzma nieznacznie wysycha. Pamiętaj, by dostęp do kompostu był łatwy.
Ziemia kompostowa powstaje w wyniku procesu rozkładu materiału organicznego, w którym biorą udział mikroorganizmy, prosionki, stonogi, bakterie, jak promieniowce, a także robaki. Kompost jest doskonałym nawozem dla najwyższych warstw gleby. Nie nadaje się jednak na ziemię hodowlaną, ponieważ zawiera zbyt dużo substancji odżywczych. Zmieszany z ziemią i piaskiem jest dobrą ziemią dla kwiatów.
Kompostowanie stosuje się zarówno w ogrodzie, jak i w rolnictwie. Dzięki temu szybkiemu i kontrolowanemu procesowi można przemienić organiczne substancje w ziemię. W tej poradzie pokazujemy, jak założyć pryzmę kompostową i na co zwrcóić uwagę w miarę upływu czasu.
Zakładanie
Możesz założyć pryzmę kompostową właściwie o każdej porze (z wyjątkiem mroźnych dni). Idealną porą jest jesień. W tym czasie powstaje większość odpadów ogrodowych.
Podłoże
W miejscu, na którym ma powstać pryzma kompostowa, wykop ziemię tworząc wgłębienie na 15 cm o wielkości powierzchni pryzmy kompostowej (np. 1,50m x 1,50m) i wykonaj drenaż: w przypadku gleby ilastej usyp warstwę piasku, a w przypadku gleby piaszczystej - warstwę z gleby ilastej.
Struktura
Prawidłowy proces rozkładu zapewniają ciepło, powietrze i wilgoć. Pryzmę kompostową należy ułożyć warstwami, które umożliwią odpływ wody oraz cyrkulację powietrza. Najniższą warstwę ułóż z większych odpadów (fragmenty gałęzi itp.), a następnie układaj na przemian warstwy z zielonych odpadów i gałęzi w stosunku 2:1, tak by były luźno ułożone i gwarantowały przepływ powietrza.
Międzywarstwa
Pomiędzy warstwami zmieszanych odpadów, grubymi na 20 do 25 cm, jest cienka tzw. międzywarstwa z obornika zawierającego azot i z wapna (uwaga: tylko oprószyć!) - możesz też użyć przyspieszacza kompostowania jako opcji - i na to rozłóż cienką warstwę ziemi lub kompostu z ubiegłego roku.
Wierzchołek
Pryzma kompostowa powinna zwężać się ku górze i nie powinna być wyższa niż 1,50 m. Pokrycie pryzmy możesz wykonać z liści, słomy lub skoszonej trawy.
Zbyt wilgotna? Zbyt sucha?
Jeśli pryzma kompostowa jest zbyt wilgotna, nie ma dobrej cyrkulacji powietrza. Niedostateczna cyrkulacja powietrza sprzyja procesom gnilnym. Pryzma kompostowa musi być wietrzona i przekładana. Jeśli jest zbyt sucha, kompost wytwarza zbyt dużo ciepła. Dlatego podczas suszy pryzmę kompostową należy podlewać, a przy utrzymujących się deszczach - dodatkowo przykryć.
Przekładanie
W przypadku małych pryzm kompostowych nie jest to konieczne; duże pryzmy najlepiej przełożyć wczesnym latem. Wcześniej pryzma kompostowa jest schronieniem w zimie oraz gniazdem wielu pożytecznych owadów. Warstwy kompostowe należy przekładać (przerzucać) materiał z brzegu do wewnątrz, a materiał z środka na zewnątrz.
Rozprowadzanie
Po upływie dziewięciu miesięcy kompost jest gotowy i można go rozprowadzić na glebie w ogrodzie. Najlepszą porą jest jesień. Już wcześniej możesz użyć tak zwanego surowego kompostu, który doskonale nadaje się na ściółkę (mulcz jest rozprowadzany tylko na powierzchni).
Sito przesiewowe
Przy pomocy sita przesiewowego możesz przesiać ziemię kompostową. Większe resztki, które pozostaną po przesianiu, wrzuć z powrotem na pryzmę kompostową. Po rozprowadzeniu kompostu należy go delikatnie rozgrabić (nie przekopywać).
Więcej znaczy lepiej: silniejsze ciepło przyspiesza proces powstawania próchnicy. Kompost powinien być tak wilgotny, jak wyciśnięta gąbka. Jeśli jest zbyt suchy, podlej go wodą. To, że pryzma kompostowa jest zbyt wilgotna, rozpoznasz po specyficznym zapachu zgnilizny. Dodaj suchej kory kompostowanej. Ostrożnie ze skoszoną trawą - szybko gnije. Pozwól, by trawa wyschła, a następnie zmieszaj z korą kompostowaną lub pociętymi gałęziami. Częściej przekładaj / przerzucaj warstwy pryzmy kompostowej: w temperaturach do 60° C, proces przebiega wewnątrz szybciej. Przemieszanie warstw zapewnia równomierne powstawanie ściółki.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.