Porady dotyczące sadzenia truskawek

Ogrodnik na tle grządki z truskawkami, w rękach trzyma koszyk pełen zebranych owoców.

Truskawki zaliczają się do roślin różowatych i są jednym z najpopularniejszych owoców sezonu letniego, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie użytkowym – i dobrze, bo nie tylko wyśmienicie smakują, ale są także proste w uprawie.

Z niniejszego poradnika dowiesz się, w jaki sposób i kiedy sadzić truskawki, jak znaleźć odpowiednie dla nich stanowiska i kiedy najlepiej je zbierać.

1. Sadzenie truskawek 2. Odpowiednia pielęgnacja truskawek
3. Planowanie ogrodu i grządek z truskawkami
Pole truskawkowe, na którym strzałkami zaznaczono odstępy, które należy zachować: między poszczególnymi sadzonkami – 30 cm; pomiędzy rzędami – 40 cm.

1. Sadzenie truskawek

Idealną porą na sadzenie truskawek jest sierpień. Przy sadzeniu roślin zachowaj między nimi odstęp 30 cm, a między rzędami – 40 cm.

Pamiętaj o tym, aby sadzonki nie wkopywać głęboko. „Serce” rośliny powinno nieznacznie wystawać nad powierzchnię ziemi.

Truskawki preferują nasłonecznione stanowiska i bardzo dobrze rozwijają się w sąsiedztwie innych roślin użytkowych, np. ogórków, selera czy buraków.

Nie sadź truskawek bezpośrednio przy krawędzi trawnika – w ten sposób zabezpieczysz je przed ślimakami. Więcej porad dotyczących ochrony roślin użytkowych przed szkodnikami znajdziesz w naszych poradnikach.

Ogrodnik przykrywa ziemię przy truskawkach słomą.

2. Odpowiednia pielęgnacja truskawek

Idealna pielęgnacja truskawek obejmuje nawożenie roślin wczesną wiosną obornikiem lub kompostem i zapewnienie pulchnej, lekko kwaśnej gleby o odczynie pH wynoszącym od 5,5 do 6.

Truskawki potrzebują dużej ilości wody. Pamiętaj szczególnie latem o ich regularnym i obfitym podlewaniu.

Gdy rośliny wypuszczą pierwsze kwiaty, przykryj ziemię słomą. Na takiej warstwie truskawki szczególnie dobrze się rozwijają, ponieważ słoma stanowi dodatkową, prostą, ale skuteczną osłonę przed ślimakami.

Ogrodnik zbiera truskawki.

3. Planowanie ogrodu i grządek z truskawkami

Po zebraniu plonów pozwól odpocząć glebie i nie sadź ponownie w tym samym miejscu truskawek, ale np. fasolę, groch, sałatę czy dynię.

Przeczytaj w naszym poradniku dotyczącym uprawy współrzędnej, w jaki sposób możesz wykorzystać wymagania życiowe różnych roślin. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli po pierwszym zasadzeniu truskawek usuniesz je z grządki po dwóch latach. Dopiero po takim czasie roślina osiągnie swój docelowy wzrost.

Czas plonów trwa od połowy maja do sierpnia. W zależności od zasadzonej odmiany na jeden krzaczek przypada ok. 500 g truskawek.

Nie ma znaczenia, czy wykorzystasz własne truskawki do sałatek owocowych, deserów czy ciast – owoce te są nie tylko wspaniałym przysmakiem, ale także są wyjątkowo łatwe w uprawie.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry