Najpopularniejsze gatunki owoców w przydomowych ogrodach

Jabłonie z dojrzałymi jabłkami w porze zbiorów.

Wielu ogrodników amatorów marzy o małym sadzie albo przynajmniej kilku drzewkach owocowych. Aby zbiory były zawsze udane i bogate, warto wybrać do własnego ogrodu owoce sprawdzone i popularne. Jeśli wybrane przez nas drzewka owocowe posadzimy w odpowiednich miejscach i nie popełnimy błędów przy ich uprawie i pielęgnacji, będziemy mogli już wkrótce cieszyć się pysznymi, samodzielnie wyhodowanymi owocami. Z niniejszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby zbiory były udane i obfite.

1. Owoce są bardzo różnorodne, zdrowe i upiększają każdy ogród 2. Owoce jabłkowate: własna uprawa jabłek, gruszek i pigw
3. Owoce pestkowe: uprawa czereśni, śliwek i brzoskwiń 4. Cytrusy i orzechy z własnego ogrodu
5. Własna uprawa owoców egzotycznych 6. Znajomość wymagań poszczególnych gatunków owoców
Jabłka i gruszki leżące na ziemi, w tle koszyk

1. Owoce są bardzo różnorodne, zdrowe i upiększają każdy ogród

W naszej szerokości geograficznej można uprawiać wiele owoców, nie tylko pestkowce, warzywa o jadalnych owocach, ale także owoce egzotyczne. Do najpopularniejszych drzew owocowych zaliczamy jabłka, pigwy, gruszki, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, morele, pomarańcze, cytryny, orzechy laskowe i winogrona. Wszystkie te owoce i warzywa owocowe można samodzielnie hodować w ogródku. Jeśli będziesz przestrzegał kilku ważnych zasad, już wkrótce będziesz cieszył się obfitymi zbiorami owoców samodzielnie wyhodowanych we własnym ogrodzie.

Grusza z dojrzałymi owocami.

2. Owoce jabłkowate: własna uprawa jabłek, gruszek i pigw

Jabłka, gruszki i pigwy to rodzime owoce, które swoją popularność i wszechobecność w ogrodach przydomowych i na działkach zawdzięczają swoim walorom smakowym i cennym witaminom. Ponieważ nie są wymagające, rosną bez większych trudności w prawie każdym ogrodzie. Ważne, abyś dla drzewek owocowych znalazł w swoim ogrodzie odpowiednie stanowiska. Gleba nie powinna być ani zbyt mokra, ani zagęszczona, a miejsce zasadzenia słoneczne, ale także osłonięte od wiatru. Im bardziej słoneczne stanowisko drzewka, tym słodsze wyda owoce. Drzewka należy sadzić jesienią. Wówczas najlepiej rosną, a do wiosny ich korzenie zdążą się odpowiednio rozwinąć. Do gleby dookoła dołka do sadzenia można dodać ziemi humusowej lub kompostu z kompostownika. Przed zasadzeniem usuń za pomocą sekatora wszystkie uszkodzone korzenie z bryły korzeniowej, następnie osadź bryłę w dołku o odpowiedniej wielkości i zasyp go ziemią. Jeśli lekko ubijesz ziemię dookoła korzeni, zagęścisz ją i sprawisz, że korzenie dobrze się przyjmą. W ten sposób zapobiegniesz także tworzeniu się pustych przestrzeni.

Obok pnia młodej jabłoni, gruszy czy pigwy wbij palik, do którego będziesz mógł przywiązać drzewko za pomocą sznurka z włókien naturalnych. W ten sposób zapewnisz mu odpowiednie podparcie i sprawisz, że będzie rosło pionowo. Na koniec obficie podlej roślinę.

O terminie i sposobie podcinania drzew dowiesz się z poradnika pt. „Przycinanie drzew”.

Dojrzałe czereśnie wiszące na gałązce.

3. Owoce pestkowe: uprawa czereśni, śliwek i brzoskwiń

Do najpopularniejszych owoców pestkowych należą śliwki, czereśnie i brzoskwinie. Śliwki i czereśnie można bez większych nakładów uprawiać we własnym ogrodzie. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, od strony południowej. Tego rodzaju drzewka sadzi się na jesień.

Brzoskwinie potrzebują więcej ciepła i większej ochrony niż śliwki czy czereśnie. Stanowiska odpowiednie dla tych owoców znajdują się w pobliżu południowej ściany domu, która oddaje ciepło, jednocześnie chroniąc rośliny przed wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Aby odpowiednio zabezpieczyć korzenie brzoskwiń, możesz zmieszać glebę z kompostem i piaskiem. W ten sposób będzie lepiej gromadziła wilgoć i szybciej odprowadzała nadmiar wody. Brzoskwinie dzielimy na wczesne, średnio wczesne i późne. Jeśli wybierzesz odmianę o późnej porze dojrzewania, prawdopodobieństwo, że na początku wiosny kwiaty ucierpią przez nocne przymrozki, jest mniejsze.

Dojrzałe pomarańcze wiszące na gałązce.

4. Cytrusy i orzechy z własnego ogrodu

Wśród cytrusów największym powodzeniem cieszą się cytryny i pomarańcze. Ponieważ cytrusy pochodzą z południa, ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest większym wyzwaniem niż uprawa rodzimych gatunków owoców. Szczególnie ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tych owoców jest stanowisko, które powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru z przepuszczalną, lekko kwaśną glebą. Za pomocą testera podłoża możesz szybko ustalić stopień zakwaszenia gleby i w razie konieczności dodać do niej wapno lub kompost. Drzewka pomarańczowe i cytrynowe nie są odporne na mróz. Z tego względu zastanów się, czy nie chciałbyś hodować ich w donicach zewnętrznych. Dzięki takim doniczkom możesz przenieść rośliny na zimę w cieplejsze miejsce.

Po zasadzeniu młodych roślin zwróć uwagę na to, aby do ich podlewania używać wody ubogiej w wapno, aby gleba nie straciła swojego kwaśnego charakteru. Najlepsza do podlewania jest deszczówka, którą możesz zbierać w zbiorniku na deszczówkę lub innym pojemniku, a następnie używać w ogrodzie. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była cały czas wilgotna, nie może być też zbyt sucha, ponieważ zbiory będą dużo mniej obfite.

Owoce persymony na drzewie rosnącym w ogrodzie.

5. Własna uprawa owoców egzotycznych

Zima dla owoców egzotycznych to wielkie wyzwanie. Gdyby nie niskie temperatury panujące w zimie, owoce te można byłoby bez trudów uprawiać w ogrodzie. Jeśli chcesz hodować egzotyczne owoce, takie jak ananasy i persymony, musisz znaleźć kompromis. Podobnie jak opisane już wcześniej cytrusy, owoce egzotyczne można sadzić w donicach zewnętrznych, które przez większą część roku mogą stać w ogrodzie lub na tarasie. Jednak na zimę musisz przenieść je w cieplejsze miejsce, gdzie nie ma mrozów.

Dziewczynka zrywa dojrzałe jabłko.

6. Znajomość wymagań poszczególnych gatunków owoców

Wiele z popularnych gatunków owoców możesz bez trudu uprawiać we własnym ogrodzie. Aby zbiory były bardzo obfite, musisz spełnić indywidualne wymagania uprawianych przez Ciebie owoców: warunki glebowe oraz zapotrzebowanie na światło i ciepło. W swoim ogrodzie możesz hodować nawet egzotyczne owoce, pod warunkiem że przezimujesz je w cieplejszym miejscu.

Zastanów się, jakie gatunki owoców najchętniej uprawiałbyś w swoim ogrodzie oraz czy Twój ogród spełnia warunki życiowe tych roślin. Po inspirację i fachowe porady zwróć się do doradców w najbliższym markecie OBI.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry