Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Wielu ogrodników amatorów marzy o małym sadzie albo przynajmniej kilku drzewkach owocowych. Aby zbiory były zawsze udane i bogate, warto wybrać do własnego ogrodu owoce sprawdzone i popularne. Jeśli wybrane przez nas drzewka owocowe posadzimy w odpowiednich miejscach i nie popełnimy błędów przy ich uprawie i pielęgnacji, będziemy mogli już wkrótce cieszyć się pysznymi, samodzielnie wyhodowanymi owocami. Z niniejszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby zbiory były udane i obfite.
W naszej szerokości geograficznej można uprawiać wiele owoców, nie tylko pestkowce, warzywa o jadalnych owocach, ale także owoce egzotyczne. Do najpopularniejszych drzew owocowych zaliczamy jabłka, pigwy, gruszki, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, morele, pomarańcze, cytryny, orzechy laskowe i winogrona. Wszystkie te owoce i warzywa owocowe można samodzielnie hodować w ogródku. Jeśli będziesz przestrzegał kilku ważnych zasad, już wkrótce będziesz cieszył się obfitymi zbiorami owoców samodzielnie wyhodowanych we własnym ogrodzie.
Jabłka, gruszki i pigwy to rodzime owoce, które swoją popularność i wszechobecność w ogrodach przydomowych i na działkach zawdzięczają swoim walorom smakowym i cennym witaminom. Ponieważ nie są wymagające, rosną bez większych trudności w prawie każdym ogrodzie. Ważne, abyś dla drzewek owocowych znalazł w swoim ogrodzie odpowiednie stanowiska. Gleba nie powinna być ani zbyt mokra, ani zagęszczona, a miejsce zasadzenia słoneczne, ale także osłonięte od wiatru. Im bardziej słoneczne stanowisko drzewka, tym słodsze wyda owoce. Drzewka należy sadzić jesienią. Wówczas najlepiej rosną, a do wiosny ich korzenie zdążą się odpowiednio rozwinąć. Do gleby dookoła dołka do sadzenia można dodać ziemi humusowej lub kompostu z kompostownika. Przed zasadzeniem usuń za pomocą sekatora wszystkie uszkodzone korzenie z bryły korzeniowej, następnie osadź bryłę w dołku o odpowiedniej wielkości i zasyp go ziemią. Jeśli lekko ubijesz ziemię dookoła korzeni, zagęścisz ją i sprawisz, że korzenie dobrze się przyjmą. W ten sposób zapobiegniesz także tworzeniu się pustych przestrzeni.
Obok pnia młodej jabłoni, gruszy czy pigwy wbij palik, do którego będziesz mógł przywiązać drzewko za pomocą sznurka z włókien naturalnych. W ten sposób zapewnisz mu odpowiednie podparcie i sprawisz, że będzie rosło pionowo. Na koniec obficie podlej roślinę.
O terminie i sposobie podcinania drzew dowiesz się z poradnika pt. „Przycinanie drzew”.
Do najpopularniejszych owoców pestkowych należą śliwki, czereśnie i brzoskwinie. Śliwki i czereśnie można bez większych nakładów uprawiać we własnym ogrodzie. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, od strony południowej. Tego rodzaju drzewka sadzi się na jesień.
Brzoskwinie potrzebują więcej ciepła i większej ochrony niż śliwki czy czereśnie. Stanowiska odpowiednie dla tych owoców znajdują się w pobliżu południowej ściany domu, która oddaje ciepło, jednocześnie chroniąc rośliny przed wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Aby odpowiednio zabezpieczyć korzenie brzoskwiń, możesz zmieszać glebę z kompostem i piaskiem. W ten sposób będzie lepiej gromadziła wilgoć i szybciej odprowadzała nadmiar wody. Brzoskwinie dzielimy na wczesne, średnio wczesne i późne. Jeśli wybierzesz odmianę o późnej porze dojrzewania, prawdopodobieństwo, że na początku wiosny kwiaty ucierpią przez nocne przymrozki, jest mniejsze.
Wśród cytrusów największym powodzeniem cieszą się cytryny i pomarańcze. Ponieważ cytrusy pochodzą z południa, ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest większym wyzwaniem niż uprawa rodzimych gatunków owoców. Szczególnie ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tych owoców jest stanowisko, które powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru z przepuszczalną, lekko kwaśną glebą. Za pomocą testera podłoża możesz szybko ustalić stopień zakwaszenia gleby i w razie konieczności dodać do niej wapno lub kompost. Drzewka pomarańczowe i cytrynowe nie są odporne na mróz. Z tego względu zastanów się, czy nie chciałbyś hodować ich w donicach zewnętrznych. Dzięki takim doniczkom możesz przenieść rośliny na zimę w cieplejsze miejsce.
Po zasadzeniu młodych roślin zwróć uwagę na to, aby do ich podlewania używać wody ubogiej w wapno, aby gleba nie straciła swojego kwaśnego charakteru. Najlepsza do podlewania jest deszczówka, którą możesz zbierać w zbiorniku na deszczówkę lub innym pojemniku, a następnie używać w ogrodzie. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była cały czas wilgotna, nie może być też zbyt sucha, ponieważ zbiory będą dużo mniej obfite.
Zima dla owoców egzotycznych to wielkie wyzwanie. Gdyby nie niskie temperatury panujące w zimie, owoce te można byłoby bez trudów uprawiać w ogrodzie. Jeśli chcesz hodować egzotyczne owoce, takie jak ananasy i persymony, musisz znaleźć kompromis. Podobnie jak opisane już wcześniej cytrusy, owoce egzotyczne można sadzić w donicach zewnętrznych, które przez większą część roku mogą stać w ogrodzie lub na tarasie. Jednak na zimę musisz przenieść je w cieplejsze miejsce, gdzie nie ma mrozów.
Wiele z popularnych gatunków owoców możesz bez trudu uprawiać we własnym ogrodzie. Aby zbiory były bardzo obfite, musisz spełnić indywidualne wymagania uprawianych przez Ciebie owoców: warunki glebowe oraz zapotrzebowanie na światło i ciepło. W swoim ogrodzie możesz hodować nawet egzotyczne owoce, pod warunkiem że przezimujesz je w cieplejszym miejscu.
Zastanów się, jakie gatunki owoców najchętniej uprawiałbyś w swoim ogrodzie oraz czy Twój ogród spełnia warunki życiowe tych roślin. Po inspirację i fachowe porady zwróć się do doradców w najbliższym markecie OBI.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.