Jak zrobić przetwory z owoców i warzyw?

38-jak-zrobic-przetwory-z-owocow-i-warzyw

Są zdrowe, naturalne i przede wszystkim smaczne. Domowe przetwory są jak powiew lata w zimowe poranki. Cieszą smakiem i aromatem, ale także odżywiają, leczą i podnoszą odporność w okresie infekcyjnym.

1. Dobry produkt to podstawa 2. Jak skutecznie konserwować przetwory?
3. Pasteryzacja

1. Dobry produkt to podstawa

Najlepsze warzywa i owoce, to te ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie masz własnego sadu lub ogrodu, wybierz produkty ekologiczne lub od zaufanych dostawców. Na przetwory rzadko nadaje się żywność z supermarketów, ponieważ zazwyczaj jest długo przechowywana w chłodniach. Poza tym może zawierać duże dawki pestycydów i herbicydów.

Na domowe przetwory wybieraj świeże, jędrne i dojrzałe owoce i warzywa. Tylko takie, zamknięte w słoikach, na długo zachowają wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Do niektórych przetworów możesz wybrać lekko niedojrzałe, np. ogórki do kiszonek i gruszki do marynaty w occie, lub trochę przejrzałe, takie jak śliwki do powideł. Produkty przygotuj od razu po zbiorze lub kupnie, dokładnie umyj i osusz.

2. Jak skutecznie konserwować przetwory?

Przetwory z owoców i warzyw wymagają odpowiedniego przygotowania i zakonserwowania, aby mogły przetrwać do jesieni, a nawet zimy. Dżemy, soki i konfitury utrwalaj cukrem – im więcej owoce zawierają pektyn, czyli miąższu i skórki, tym mniej cukru dodawaj do konserwacji. Buraczki, kapustę i ogórki zakwaszaj lub kiś solą, by mikroby do fermentacji kwasu mlekowego rozmnażały się, a tym samym zakonserwowały przetwory w beczkach lub wiaderkach. Kiszonki ugniataj, by usunąć z nich tlen, posól i pozwól im dojrzewać przez 4 tygodnie. Warzywa i grzyby marynuj octem z dodatkiem soli, cukru i przypraw.

Aby w pełni cieszyć się przetworami z sezonowych owoców i warzyw, po utrwaleniu umieść je w odpowiednio przygotowanym naczyniu. Do dżemu, przecieru, marynowanych warzyw i grzybów, sprawdzą się zakręcane małe słoiki, a do ogórków – duże słoje lub weki z pokrywą i gumową uszczelką. Przed nałożeniem słoiki umyj i wyparz. Włóż je do garnka z zimną wodą, doprowadź do wrzenia i utrzymuj w tym stanie przez 5 min. Możesz również wysterylizować słoiki z wieczkami w nagrzanym do 100 st. C piekarniku.

3. Pasteryzacja

Aby zlikwidować drobnoustroje i zabezpieczyć przetwory przed dostaniem się do środka powietrza, należy je pasteryzować. Podgrzane w słoikach powietrze rozpręża się, uwypukla nakrętkę, a po ostudzeniu – wciąga ją do środka chroniąc zawartość. Istnieją dwa podstawowe sposoby pasteryzacji: na morko i na sucho. Pierwsza metoda polega na gotowaniu słoików w garnku, druga na umieszczaniu ich w piekarniku podgrzanym do 130ᵒC na 30-40 minut.

Rodzaj pasteryzacji jest uzależniony od naszych preferencji, ale także rodzaju słoika. W piekarniku nie powinno się pasteryzować słoików typu „weck”, ponieważ pod wpływem temperatury mogą popękać w nich gumowe uszczelki. Wszystkie inne słoiki można pasteryzować w dowolny sposób. Po wystygnięciu warto je opisać, podając na etykiecie nie tylko zawartość, ale też datę wykonania.

Gdzie najlepiej je przechować, żeby przetrwały jak najdłużej? W chłodnym (4-8ᵒC), suchym i przewiewnym miejscu, bez dostępu do promieni słonecznych. Piwnica to miejsce idealne, ale jeśli jej nie posiadasz, wygospodaruj osobną szafkę w najchłodniejszym miejscu mieszkania lub domu. Może to być również garaż, w którym temperatura nie spada poniżej 0ᵒC. Pamiętaj, że zbyt długie przechowywanie (powyżej pół roku) obniża walory smakowe oraz odżywcze.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry