Jak zasadzić drzewko?

Obstanbau leicht gemacht

Chcesz zasadzić drzewko owocowe?

Optymalną porą do sadzenia drzew z odkrytą bryłą korzeniową jest wczesna wiosna lub późna jesień. Można przedłużyć sobie sezon na sadzenie i zakupić rośliny uprawiane w pojemnikach. Mają one silny system korzeniowy i łatwiej się przyjmują.

Dla sadzenia drzew i krzewów owocowych bardzo duże znaczenie ma przygotowanie stanowiska pod rośliny, tzn. odpowiednie przygotowanie podłoża (uprawa, nawożenie).

W ofercie sprzedażowej dostępne są przede wszystkim odmiany szlachetne. Wydają one obfite plony. Są to formy szczepione na podkładkach, co powoduje zwiększenie odporności na choroby i niskie temperatury. Ma wpływ na wzrost rośliny, także przyśpiesza zdolność do wydawania owoców.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Pflanzloch ausheben

Krok po kroku 1 - Wykop dołek

W pierwszej kolejności wykop dołek pod roślinę. Wypełnij żyznym podłożem (np.: substratem ogrodowym zmieszanym z kompostem lub nawozem organicznym). W tak przygotowanym dołku umieszczamy korzenie rośliny.

Ważne: Dołek pod roślinę powinien być na tyle duży, aby umożliwiał swobodne rozłożenie systemu korzeniowego. Miejsce okulizacji (szczepienia drzewka) powinno znajdować się kilka cm nad ziemią.

Pflock einschlagen

Krok po kroku 2 - Wbij palik

Pamiętaj: Zabezpiecz roślinę przed wiatrem w jej początkowej fazie wzrostu. Zastosuj palikowanie. Umieszczamy palik w dołku (około 10 cm od rośliny) i za pomocą ciężkiego młota wbijamy na głębokość około 30 cm, do momentu aż palik będzie stabilnie stał.

Ważne: Aby nie uszkodzić drzewa podczas danej czynności można na chwilę wyciągnąć je z dołka lub rozsunąć korzenie w ten sposób, aby ich nie uszkodzić przy wbijaniu palika.

Erde einfüllen und angießen

Krok po kroku 3 - Wypełnij dołek ziemią i podlewaj wodą

Dołek zasypujemy żyzną glebą, dokładnie udeptujemy oraz obficie podlewamy. Jeśli sadzimy drzewo jesienią to przed pierwszymi przymrozkami, zalecane jest usypanie wokół rośliny kopczyka z ziemi. Ta czynność chroni korzenie rośliny przed mrozem.

Anbinden

Krok po kroku 4 - Przywiąż drzewo do palika

Palikowanie gwarantuje prawidłowe rozrastanie drzewa i chroni je przed wyłamaniem lub przewróceniem przez silne podmuch wiatru. Dzięki temu drzewo będzie rosło proste. Musimy jednak prawidłowo przymocować pień drzewa do palika. Najlepiej nadaje się do tego taśma parciana, sznur ogrodowy lub sznur z włókna kokosowego. Sznur zawiązujemy na środku - pomiędzy pniem drzewa a palikiem. Dzięki temu uzyskuje się odpowiedni odstęp drzewa od palika. Zabezpiecza to roślinę przed otarciami o podporę.

Ważne: Należy regularnie kontrolować czy sznur odpowiednio przytrzymuje drzewo i nie wrasta się w korę. Mniej więcej po upływie dwóch lat można usunąć palik.

Stammschutz anbringen

Krok po kroku 5 - Załóż osłonę pnia

Kora młodego drzewa owocowego narażona jest na różne czynniki zewnętrzne. Aby móc zabezpieczyć ją przed mrozem, wiosennym słońcem lub obgryzaniem przez zwierzęta, należy zastosować właściwe osłony na pień drzewa. Po paru miesiącach można ściągnąć taką osłonę. Należy pamiętać, że zwierzęta obgryzają korę wyłącznie zimą, gdy brakuje pożywienia.

Lista zakupów

 • kompost lub nawóz ograniczy
 • substrat torfowy
 • sznur, sznurek z włókna kokosowego, taśma parciana – do wyboru
 • pal
 • osłona
 • drzewko owocowe

Lista narzędzi

 • taczka
 • łopata lub widły
 • rękawice
 • ciężki młotek
 • wąż lub konewka
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry