Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Odpowiednie rośliny na Twój balkon

Kobieta siedzi przy okrągłym stole na balkonie obsadzonym roślinami. Mężczyzna trzyma doniczkę z kwiatem stojącym na stole.
Masz balkon i chcesz obsadzić go roślinami? Pomożemy Ci w projektowaniu, ponieważ w zależności od tego, w którą stronę świata skierowany jest Twój balkon i jaki jest stopień jego nasłonecznienia lub zacienienia, optymalne warunki dla różnych roślin nie będą takie same.

Wielkość balkonu decyduje o tym, ile roślin można nasadzić. Ważne jest, aby ściana domu pasowała także do Twoich nowych kwiatów, traw lub krzewów. W poradniku pokażemy Ci, które rośliny najlepiej pasują na Twój balkon.
1. Więcej miejsca dla nowych roślin na Twoim balkonie 2. Odpowiednie rośliny na balkon od strony południowej
3. Rośliny odpowiednie na balkony od strony wschodniej i zachodniej 4. Rośliny odpowiednie na balkon od strony północnej
Kobieta z konewką i mężczyzna przed skrzynką z kwiatami stoją na balkonie z roślinami wiszącymi.

1. Więcej miejsca dla nowych roślin na Twoim balkonie

Aby optymalnie wykorzystać miejsce na małych balkonach, możesz przymocować rośliny do ściany, sufitu lub poręczy balkonowej. W markecie OBI znajdziesz duży wybór skrzynek balkonowych pasujących do każdego gustu – w szczególności takich skrzynek, które można zamocować na zewnątrz poręczy. Zyskując dodatkowe miejsce, będziesz mógł postawić meble balkonowe.

Przede wszystkim przed umieszczeniem roślin w donicach zaleca się sprawdzenie statyki balkonu. Już jedna przeciętna skrzynka o długości 1 metra z kwiatami waży do 30 kg. W razie wątpliwości zasięgnij porady i użyj donic z lekkich materiałów, np. z tworzywa sztucznego. 

Pamiętaj, aby przy obsadzaniu balkonu zaplanować ok. 7 roślin na metr kwadratowy skrzynki balkonowej. Rośliny będą dobrze rosły, a balkon nie będzie wyglądał jak przeładowany.

Kobieta stoi na nasłonecznionym balkonie od strony południowej z roślinami pnącymi.

2. Odpowiednie rośliny na balkon od strony południowej

Wiele godzin słonecznych na balkonie południowym zapewnia idealne warunki rozwojowe dla bodziszków, margerytek, rozmarynu, lawendy lub drzewka oliwnego. Ważne jest częste podlewanie – najlepiej rano i wieczorem, aby nie poparzyć roślin.

Dodatkowo, w celu ochrony nie tylko swojej ale i roślin, można postawić parasol słoneczny lub markizę.

Rośliny pnące, takie jak wyki, rosną na balkonie południowym wyjątkowo dobrze i w równej mierze zapewniają cień oraz prywatność. 

Obrazek ukazujący balkon wschodni i zachodni, na obu róża wiatrów.

3. Rośliny odpowiednie na balkony od strony wschodniej i zachodniej

Na balkonach od strony wschodniej słońce świeci przede wszystkim rano, dlatego  w większości przypadków ochrona przed słońcem nie jest konieczna, chyba że jesteś rannym ptaszkiem. Na balkonie od strony zachodniej słońce pojawia się dopiero w południe, dla roślin obowiązują te same zasady, jak w przypadku balkonu od strony wschodniej.

W cieniu lub półcieniu balkonu od strony wschodniej lub zachodniej najlepiej czują się bukszpan, petunia, werbena, dalia i dzwonek.

Fuksja i trzy rośliny zielone w doniczce na balkonie od strony północnej.

4. Rośliny odpowiednie na balkon od strony północnej

Na balkonie od strony północnej występuje mniejsze nasłonecznienie. Jednak wieloletnie rośliny i małe rośliny drzewiaste, takie jak begonie, begonie stale kwitnące, laurowiśnia czy sosnowce wspaniale rosną w cieniu fasady północnej. W szczególności fuksja prezentuje swoje bujne kwiaty, nawet w mniej sprzyjających warunkach. 

Dla każdego balkonu znajdzie się odpowiednie nasadzenie – planowanie popłaca. W markecie OBI znajdziesz rośliny odpowiednie do każdych warunków oświetleniowych.

Do góry