Sposoby na owady – jakie środki odstraszające owady wybrać?

33-sposoby-na-owady-jakie-srodki-odstraszajace-owady-wybrac

Letnia aura zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. To, co skutecznie potrafi zepsuć atmosferę relaksu, to inwazja insektów. Muchy, komary i kleszcze – niektóre atakują w dzień, a inne w nocy. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie z nimi walczyć.

1. Naturalne sposoby na odstraszanie owadów 2. Środki chemiczne
3. Co przyciąga owady?

1. Naturalne sposoby na odstraszanie owadów

Natura dała nam silną broń w walce z uprzykrzającymi życie owadami. To olejki eteryczne, które znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Pozyskiwane są z różnych części roślin: łodyg, kwiatów, nasion lub korzeni. Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie, między innymi w kosmetyce i medycynie naturalnej. Do najskuteczniejszych odstraszaczy owadów należą olejek goździkowy, paczulowy, eukaliptusowy i z trawy cytrynowej. Ponadto komary odstraszają m. in. olejki miętowe, rozmarynowe i cytrynowe. Ten ostatni ma silne działanie fotouczulające, dlatego nie należy go używać przed wyjściem na słońce. Wszystkie olejki eteryczne mają silne działanie, dlatego nie należy ich nakładać bezpośrednio na skórę. Najlepiej zrobić domową mieszankę z kilku olejków na bazie innego, naturalnego oleju, np. lnianego lub słonecznikowego. Zawartość olejków eterycznych w takim roztworze nie powinna przekraczać 10%. Możesz umieścić go w butelce z atomizerem i spryskiwać skórę co 2h. Nie należy ich stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Co jeszcze odstrasza owady? Zioła i rośliny sadzone w ogrodach i na balkonach. Skuteczne są zioła - mięta, tymianek, koper włoski, bazylia i rozmaryn oraz inne rośliny, np. tzw. komarzyca czyli plektrantus, pelargonie, lawenda i bodziszek.

Do naturalnych sposobów radzenie sobie z insektami, należy również używanie specjalnych siatek na owady i moskitiery, którą można zamocować w oknach i nad łóżkiem.

2. Środki chemiczne

W zwalczaniu uciążliwych owadów skuteczne są także środki do zwalczania owadów, tzw. repelenty w sprayu, kremie albo w żelu, które zawierają środek owadobójczy DEET. Jego zawartość jest różna w zależności od produktu. DEET może być jednak szkodliwy dla zdrowia, bo wchłania się do organizmu przez skórę. Nie należy go stosować zbyt często i każdorazowo zmyć go wodą z mydłem. W sprzedaży są też specjalne bransoletki i odstraszacze elektroniczne.

Innym sprawdzonym środkiem są spirale i pałeczki owadobójcze, które po podpaleniu wydzielają substancje zapachowe pomagające odstraszyć meszki i komary. Dzięki ich zastosowaniu można ochronić przed insektami dość sporą przestrzeń i bez obaw urządzić wieczornego grilla nad wodą. Większych owadów można się pozbyć z wykorzystaniem paletki owadobójczej.

3. Co przyciąga owady?

W walce z uporczywymi owadami, warto zaopatrzyć się w jeszcze jedną broń – wiedzę. Co przyciąga owady? Komary wyczuwają przede wszystkim zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, oraz kwas mlekowy i amoniak, zawarte w pocie. Warto zatem przed wyjściem z domu wziąć prysznic. Poza tym, komary częściej lgną do osób ubranych w ciemne kolory. Taka odzież szybciej się nagrzewa. Łatwo przebijają się też przez bawełnę i inne cienkie ubrania. Lubią też kwiatowe zapachy – słodkich perfum i balsamów do ciała. Nie lubią za to zapachu octu, ale ten również dla ludzi może stanowić kłopot.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry