Jak prawidłowo kosić trawę i dbać o sprzęt do pielęgnacji ogrodu?

Jak prawidłowo kosić trawę i dbać o sprzęt do pielęgnacji ogrodu_big

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posiada chociaż kawałek terenu zielonego przy swoim domu lub mieszkaniu. Czasem jest to duży ogród, innym razem jedynie mały trawnik, zawsze jednak dodaje on posesji elegancji i przyjaznego wyglądu. O każdy trawnik należy jednak systematycznie i właściwie dbać, aby m.in. usunąć chwasty w ogrodzie, a całość prezentowała się estetycznie. Niektórzy w tym celu sadzą nawet specjalne rodzaje traw, takie jak np. trawy ozdobne (szczególnie trawa pampasowa), często niezbędne są działania, takie jak nawożenie, aeracja trawnika (czyli napowietrzanie trawnika), mulczowanie trawy, wertykulacja trawy, piaskowanie trawnika czy rekultywacja trawnika oraz oczywiście systematyczne koszenie – czyli po prostu kompleksowa pielęgnacja trawnika. Choć czynności te wydają się dosyć proste, w rzeczywistości jednak np. nieprawidłowe koszenie może mieć nadzwyczaj negatywny wpływ na wygląd ogrodu. Warto mieć również na uwadze, że właściwe koszenie trawnika poprawia gęstość oraz kondycję trawy, dzięki czemu trawnik wygląda niczym magiczna łąka lub piłkarska murawa najlepszych klubów na świecie.

Nim poznasz istotne informacje dotyczące tego, czym i jak kosić trawę, należy także podkreślić, że o wygląd trawnika w dużej mierze możesz zadbać już w momencie jego zakładania. Bardzo ważne jest, aby przed zasianiem wybranego gatunku trawy odpowiednio wyrównać teren oraz pozbyć się wszelkich korzeni, kamieni czy gałązek. Równy poziom gruntu nie tylko korzystnie wpływa na względy estetyczne, ale też ułatwia zakładanie trawnika, a także późniejszą pielęgnację trawnika. Przecież korzenie czy gałęzie mogą utrudniać wzrost trawy, a kamienie łatwo wyszczerbiają ostrza kosiarek. W trudniejszych warunkach może się przydać nawet kratka trawnikowa albo ziemia pod trawnik, szczególnie jeśli chcesz posadzić trawy ozdobne do ogrodu. Dobrze też zadbać o kształt trawnika, który w przyszłości ułatwi jego koszenie. Im większa liczba zakamarków i trudno dostępnych miejsc, tym więcej czasu zajmie strzyżenie trawy – choć i na to są oczywiście sprawdzone sposoby.

1. Jak kosić trawę w ogrodzie? 2. W jaki sposób kosić trawnik?
3. Czym kosić trawę i jak dbać o sprzęt?

1. Jak kosić trawę w ogrodzie?

Jak już wspomniano, koszenie trawy wydaje się raczej prostą czynnością, warto jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, które w dużej mierze wpłyną na jego finalny wygląd. Podstawą jest oczywiście dobór właściwego sprzętu do pielęgnacji trawy, o tym jednak nieco później. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, w jaki sposób kosić trawnik.

Pierwszą i bez wątpienia najważniejszą zasadą dotyczącą koszenia trawy jest zachowanie systematyczności. O wiele lepiej skracać długość trawy o małą długość i robić to często, niż pozwalać, aby rosła swobodnie i niekontrolowanie. Częste koszenie to zarówno poprawa wyglądu twojego trawnika, jak i wzmocnienie kondycji trawy. Zaleca się koszenie trawnika raz w tygodniu w okresie wiosennym oraz dwa razy w tygodniu w czasie lata. Ponadto eksperci radzą koszenie trawy w momencie, gdy jej wysokość przekroczy o 2 centymetry oczekiwany poziom. Oczywiście to tylko wskazania – np. trawnik osłonięty drzewami wymaga rzadszego koszenia niż trawa uniwersalna wystawiona na częste działanie promieni słonecznych.

Bardzo ważne jest też pierwsze koszenie trawy, którego dokonuje się zwykle na przełomie marca i kwietnia, o ile zima się nie przedłuża. Należy je wykonać w momencie, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10 centymetrów, trzeba też pamiętać, że renowacja trawnika po zimie istotnie wpływa na jego wygląd w kolejnych miesiącach. Noże kosiarki trzeba wtedy ustawić na poziomie około 5-6 centymetrów, a dopiero przy kolejnym koszeniu można ustawić docelową długość, aby trawnik po zimie miał wysokość równą np. 3,5 centymetra. Wynika to z faktu, iż młoda trawa jest wciąż bardzo delikatna. Z tego też powodu warto optymalnie wybrać np. nawóz do trawy. Powszechnie przyjęło się, że najlepszą porą na pielęgnację trawnika są nieco pochmurne i bezdeszczowe dni, szczególnie poranki, przedpołudnia i wieczory. Wtedy to trawa nie jest zbytnio narażona na działanie promieni słonecznych, co mogłoby prowadzić do jej wysuszenia. Trawnik warto kosić aż do października, o ile wcześniej nie pojawią się przymrozki.

Optymalna wysokość trawy po skoszeniu zależy od kilku czynników. Najważniejszymi jest oczywiście gatunek trawy oraz preferencje właściciela ogrodu lub trawnika. Nie bez znaczenia pozostaje również częstotliwość koszenia, a także warunki, w jakich rośnie trawa (np. poziom nasłonecznienia czy charakter terenu). Zaleca się jednak, aby trawa wystawała ponad poziom gruntu na wysokość około 3,5-4,5 centymetra. Warto też dodać, że na zimę najlepiej pozostawić trawę o wysokości około 4 centymetrów. Zabezpiecza to przed przemarzaniem korzeni i jednocześnie nie powoduje niepotrzebnego łamania i gnicia trawy.

Przestrzeganie koszenia trawy do właściwej wysokości jest bardzo istotne, gdyż zbyt wysokie ścinanie trawy powoduje wypieranie traw szlachetnych, natomiast zbyt niskie skutkuje osłabieniem jej wzrostu, wysychaniem trawnika oraz rozwojem różnego rodzaju chorób grzybowych. Ponadto nie można jednorazowo skracać trawy o więcej niż połowa jej aktualnej długości. Pamiętaj też, aby po każdym koszeniu intensywnie podlać trawnik. Nie dość, że wzmocni to trawę, to jeszcze dodatkowo pobudzi ją do wzrostu.

2. W jaki sposób kosić trawnik?

Skoro już znasz najważniejsze zasady dotyczące koszenia trawy, warto poznać także podstawowe sposoby skracania trawnika. Oczywiście ich przestrzeganie nie jest obowiązkowe, pozwoli jednak na zaoszczędzenie czasu podczas koszenia. Dzięki temu łatwiej wykonasz całą pracę i więcej czasu przeznaczysz na odpoczynek – ot choćby leżenie na świeżo skoszonej trawie.

Koszenie trawnika zawsze należy rozpoczynać od krawędzi trawnika, następnie poruszaj się w liniach prostych w kierunku jego środka. Oczywiście technika ta sprawdza się najlepiej przy trawnikach o kształtach zbliżonych do prostokąta lub kwadratu, przy bardziej fantazyjnych przestrzeniach należy tę metodę nieco zmodyfikować. Najlepiej sprawdza się także koszenie na zakładkę – znaczy to, że przy każdym kolejnym koszonym paśmie musisz delikatnie najechać kołem kosiarki na już ścięty pas trawnika. W ten sposób zabezpieczasz się przed pozostawieniem cienkich linii nieskoszonej trawy.

Przy kolejnym koszeniu warto natomiast zmienić kierunek ścinania trawy – szczególnie poleca się po prostu koszenie prostopadłe w stosunku do poprzedniego. W ten sposób uchronisz ziemię przed powstaniem stałych śladów po koszeniu, a trawnik będzie nie tylko skoszony na równą wysokość, ale zyska naturalnego wyglądu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie kosiłeś trawnika przez długi czas, zamiast od razu ścinać na wybraną wysokość, obniżaj ją powoli co kilka dni. Nie zaleca się też koszenia mokrego trawnika, gdyż może powodować to blokowanie noży kosiarki.

3. Czym kosić trawę i jak dbać o sprzęt?

Pielęgnacja trawnika wymaga korzystania z różnych urządzeń, przydaje się m.in. walec ogrodowy, wał do trawy czy nożyce do trawy akumulatorowe, niezbędna jest też odpowiednia kosiarka, jej typ w dużej mierze zależy natomiast od tego, jakiej wielkości posiadasz ogród oraz jakiego efektu oczekujesz. Z uwagi na rodzaj ostrza wyróżnia się kosiarki bębnowe oraz kosiarki rotacyjne. Pierwsze z wymienionych są wyposażone w ostrza umieszczone w bębnie i dobrze radzą sobie z koszeniem trawy nawet tuż ponad poziomem gruntu, tj. 2,5 cm. Z tego też powodu szczególnie polecane są np. przy trawnikach dekoracyjnych. Jeżeli chcesz kosić trawę na większą wysokość lub twój trawnik jest pofałdowany, lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka rotacyjna – ma ona płaskie noże, które są osadzone wokół osi pionowej. Takie urządzenie doskonale radzi sobie nawet przy gęstej trawie. Rzadziej wykorzystywaną alternatywą są kosiarki listwowe posiadające wiele żyletek, czyli nożyków tnących. Do ścinania trawy dochodzi za pomocą ruchu posuwisto-zwrotnego ostrza przy jednoczesnym dociskaniu trawy do nieruchomej części – bagnetu.

Ponadto wyróżnia się kosiarki ręczne, elektryczne i spalinowe. Każda kosiarka do trawy sprawdza się w nieco innych warunkach. Kosiarki ręczne są z pewnością najbardziej ekologiczne i pracują najciszej, do tego są tanie w zakupie. Zalecane są głównie przy niewielkich trawnikach, uszkodzenie podczas koszenia nie uszkadza źdźbła trawy, przez to efekt jest naprawdę znakomity. Aby zadbać o tego typu sprzęt, należy czyścić go po każdym koszeniu, a także co pewien czas udać się na ostrzenie noża do kosiarki.

Alternatywą są kosiarki elektryczne, które pozwalają na szybkie i skuteczne koszenie trawy. Cena ich zakupu jest umiarkowana, zwykle są też dość lekkie i wygodne w obsłudze. Oczywiście zasięg ich pracy ograniczony jest długością kabla, co jest mało praktyczne przy dużych ogrodach. Z tego powodu kosiarki elektryczne stosuje się raczej na średniej wielkości przestrzeniach – nie większych niż 700-800 m2.

Praca kosiarki elektrycznej jest raczej cicha, nie dochodzi także do emisji spalin, sprzęt dobrze radzi sobie nawet na krzywej powierzchni. Z uwagi na rozmiary urządzenia, kosiarkę łatwo przechowywać w przydomowym garażu lub komórce. Dostępne są też modele bezprzewodowe (tzw. kosiarka akumulatorowa), często cechują się jednak dość krótką pracą na jednym ładowaniu.

Ostatnim rodzajem kosiarek są oczywiście kosiarki spalinowe. Dostępne są bardzo różne typy kosiarek spalinowych – począwszy od niewielkiej podkaszarki, która pozwala na skrócenie trawy w trudno dostępnych miejscach (np. przy krawężnikach), przez kosiarki tradycyjnych rozmiarów (tzw. kosiarki wózkowe czy zwykłe kosiarki spalinowe z napędem), aż po kosiarki traktorowe, określane popularnie jako traktorki ogrodowe albo kosiarki traktorki. Są one przeznaczone do koszenia bardzo dużych powierzchni, cechują się też wysoką mocą – zresztą każda kosiarka spalinowa z napędem jest urządzeniem wydajnym. Większość tego typu sprzętu ma także dużą szerokość roboczą, co znacząco przyspiesza pracę. Traktorek ogrodowy gwarantuje najszybsze skoszenie nawet wysokiej trawy. Kosiarka spalinowa poradzi sobie nawet z roślinami o twardych łodygach. Z drugiej strony cechuje się głośną pracą. O kosiarki do trawy spalinowe trzeba także właściwie dbać – co pewien czas należy sprawdzić noże do kosiarek, a także udać się na przegląd silnika. Przy niewłaściwym użytkowaniu silniki do kosiarek szybko mogą ulec awarii. Ponadto wskazana jest okresowa wymiana oleju w kosiarce.

Dbanie o trawnik wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jednak wykorzystując właściwy sprzęt i stosując się do kilku zasad (jak choćby dbanie o silnik i olej do kosiarki spalinowej), szybko sprawisz, że twój ogród będzie prezentował się lepiej niż kiedykolwiek.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry