Koszenie trawy

jak-prawidlowo-kosic-trawe-i-dbac-o-sprzet-do-pielegnacji-ogrodu

Prawidłowe koszenie trawnika to połowa sukcesu, jeśli chodzi o wygląd naszego ogrodu. Każdy chciałby się pochwalić pięknie podciętą i jaskrawo zieloną trawą jak z reklamy. Podobny efekt możemy uzyskać, jeśli tylko zastosujemy się do kilku wskazówek. 

1. Jak prawidłowo kosić trawę? 2. Narzędzia i maszyny do pielęgnacji trawnika - czym kosić trawę?
3. Jak zadbać o sprzęt do koszenia trawy

1. Jak prawidłowo kosić trawę?

Istnieje kilka technik prawidłowego koszenia trawy. Najlepiej jednak rozpocząć podcinanie trawy od jej krawędzi. Następnie przesuwając się wzdłuż linii prostych, aż do centralnej części trawnika. Pamiętaj o tym, by nie kosić trawy w jednym kierunku. Podcinaj murawę na tak zwaną zakładkę, dzięki czemu unikniesz nieskoszonych miejsc. Nie musisz się spieszyć, gdyż czas nie odgrywa tu roli. Im wolniej będziesz kosić, tym dokładniej kosiarka podetnie trawę. Pielęgnacją trawnika możesz zajmować się raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od własnych upodobań. Unikaj jednak koszenia murawy w trakcie suszy lub kiedy trawa jest jeszcze wilgotna, gdyż mokry trawnik może zablokować ostrza kosiarki. Warto wiedzieć, że trawa o wysokości 8 cm posiada bardziej rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu wygląda ona na zdrowszą, a chwasty trudniej z niej wyrosną.  

2. Narzędzia i maszyny do pielęgnacji trawnika - czym kosić trawę?

Wybór narzędzia lub maszyny do koszenia trawy zależy tak naprawdę wyłącznie od Ciebie. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę powierzchnię, źródło zasilania lub częstotliwość wyrównywania przez Ciebie trawnika. Na rynku dostępne są różne kosiarki, od niewielkich maszyn napędzanych ręcznie lub elektrycznie, aż po większe gabarytowo traktorki ogrodowe. Różnią się one między sobą skutecznością oraz sposobem obsługi.

Kosiarka ręczna

Jeśli posiadasz mały ogródek o powierzchni 50 m2, to kosiarka ręczna sprawdzi się u Ciebie doskonale. Niewielkie urządzenie pozwoli skosić niewysoką trawę na twardym i oczyszczonym z kamieni gruncie. Zaletą kosiarki ręcznej jest na pewno jej lekkość i poręczność, dzięki czemu jest wygodna w użyciu oraz nie stwarza problemów z jej przenoszeniem. Ponadto nie wymaga źródła zasilania, co sprzyja środowisku.

Podkaszarka elektryczna

Jest to urządzenie, które świetnie sobie radzi z podcinaniem niewielkich ogródków, gdzie zależy nam na dokładnym wykoszeniu trawy wzdłuż chodnika lub skoszeniu trawy w trudno dostępnych miejscach, w których tradycyjna kosiarka sobie nie poradzi. Nabyć możemy również podkaszarki akumulatorowe oraz spalinowe, które będą idealne na działkę bez dostępu do stałego prądu.

Kosiarka elektryczna, akumulatorowa i spalinowa

Kosiarki te nie tylko różnią się mocą oraz źródłem zasilania, ale także efektywnością.

Kosiarka elektryczna sprawdzi się do koszenia powierzchni do ok. 600 m2. Warto jednak oczyścić trawnik z kamieni lub innych twardych rzeczy zanim przystąpisz do koszenia. Urządzenie bez problemu ścina trawę średniej wysokości. Ponadto nie jest ciężka i nie emituje spalin. Wymaga stałego źródła prądu.

Kosiarka akumulatorowanadaje się idealnie w miejscach, w których nie mamy dostępu do prądu. Urządzenie działa jednak przez określony czas, w zależności od poziomu naładowania akumulatora. Kosiarką łatwiej jest manewrować, gdyż nie posiada kabla, jak kosiarka elektryczna. Wybrane modele podcinają również trawnik wokół krawędzi oraz drzew i krzewów.

Natomiast kosiarka spalinowa, posiada największą moc spośród wyżej wymienionych kosiarek, dlatego warto jej użyć do podcinania trawnika na dużej i nierównej powierzchni powyżej 600 m2. Wysoka trawa nie stwarza tu problemu, gdyż maszyna z łatwością kosi murawę.

Traktorek ogrodowy

Niektórzy decydują się na traktorki ogrodowe ze względu na rozległy teren swojej posiadłości, który koszony w ten sposób zaoszczędzi nie tylko czas, ale też energię. Maszyna pokonuje nierówny i pagórkowaty teren, jednocześnie podcinając wysoką roślinność.

3. Jak zadbać o sprzęt do koszenia trawy

Możesz poświęcić wiele czasu na wypielęgnowane trawnika, jednak jeśli nie zadbasz odpowiednio o swoje narzędzia i sprzęt, to prędzej czy później trawa przestanie pięknie prezentować się w przestrzeni wokół domu. Zatem warto o nie zadbać i zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz rdzewieniem. Spokojnie, nie musisz wydawać fortuny na środki do zabezpieczenia narzędzi. Wystarczy, że będziesz:

Po zakończonej pracy przechowywać sprzęt w garażu lub w innym miejscu, byle było ono suche i zadaszone.

Regularnie czyścić wszystkie elementy maszyny z resztek skoszonej trawy.

Systematycznie ostrzyć noże kosiarek, dzięki czemu będą one dokładniej podcinać murawę.

Pamiętać o przygotowaniu konserwacji sprzętu przed zimą.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry