Jak naostrzyć i smarować nożyce do żywopłotu?

12-jak-naostrzyc-i-smarowac-nozyce-do-zywoplotu

Elektryczne nożyce do przycinania żywopłotu to praktyczne urządzenia, przydatne w każdym ogrodzie. Pozwalają one znacznie skrócić czas potrzebny na pielęgnację przydomowych krzewów i innych zwartych roślin. Serwisowane i prawidłowo eksploatowane posłużą ci bardzo długo. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie dbać.

1. Ostrzenie noży – jak to robić i dlaczego warto? 2. Olejowanie nożyc

1. Ostrzenie noży – jak to robić i dlaczego warto?

Regularne ostrzenie noży to podstawa właściwego użytkowania nożyc. Tępy układ tnący znacznie wydłuża pracę i przyczynia się także do krótszej żywotności sprzętu. Wiąże się to także ze zwiększonym spalaniem.

Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu? Jeśli nie zdecydujesz się na skorzystanie z usługi fachowca, możesz zrobić to samodzielnie. To dosyć prosta czynność, która wymaga jednak cierpliwości i precyzji. Aby zrobić to skutecznie, możesz do tego wykorzystać pilnik albo specjalną maszynę do ostrzenia. Warto rozebrać nożyce i ostrzyć je osobno, aby upewnić się, że żaden ząb nie został pominięty. Szpice najlepiej ostrzyć pilnikiem o drobnych ząbkach, który trzyma się pod odpowiednim kątem. Nożyce do żywopłotu należy ostrzyć przed każdym sezonem.

2. Olejowanie nożyc

Po naostrzeniu nożyc, należy je nasmarować olejem maszynowym. Warto tę czynność powtarzać podczas pracy, co 60 minut, jeśli pracujemy dłużej niż godzinę. Takie działania pozwolą uniknąć przeciążenia silnika. Zapewnią też prawidłowe działanie ostrzy i zapobiegną ich wyszczerbianiu. Jeśli już jednak do tego dojdzie, złamane lub wyszczerbione ostrze należy wymienić na nowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ uszkodzony element może zranić osobę, która ich używa lub znajduje się w pobliżu.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Nie należy ostrzy myć wodą, bo to może spowodować korozję. Przed rozpoczęciem sezonu warto także zadbać o łańcuch i prowadnice, smarując je olejem maszynowym. Nożyce do żywopłotu należy przechowywać w suchym pomieszczeniu.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry