Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Najpopularniejsze gatunki owoców w przydomowych ogrodach

Jabłonie z dojrzałymi jabłkami w porze zbiorów.

Wielu ogrodników amatorów marzy o małym sadzie albo przynajmniej kilku drzewkach owocowych. Aby zbiory były zawsze udane i bogate, warto wybrać do własnego ogrodu owoce sprawdzone i popularne. Jeśli wybrane przez nas drzewka owocowe posadzimy w odpowiednich miejscach i nie popełnimy błędów przy ich uprawie i pielęgnacji, będziemy mogli już wkrótce cieszyć się pysznymi, samodzielnie wyhodowanymi owocami. Z niniejszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby zbiory były udane i obfite.

1. Owoce są bardzo różnorodne, zdrowe i upiększają każdy ogród 2. Owoce jabłkowate: własna uprawa jabłek, gruszek i pigw
3. Owoce pestkowe: uprawa czereśni, śliwek i brzoskwiń 4. Cytrusy i orzechy z własnego ogrodu
5. Własna uprawa owoców egzotycznych 6. Znajomość wymagań poszczególnych gatunków owoców
Jabłka i gruszki leżące na ziemi, w tle koszyk

1. Owoce są bardzo różnorodne, zdrowe i upiększają każdy ogród

W naszej szerokości geograficznej można uprawiać wiele owoców, nie tylko pestkowce, warzywa o jadalnych owocach, ale także owoce egzotyczne. Do najpopularniejszych drzew owocowych zaliczamy jabłka, pigwy, gruszki, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, morele, pomarańcze, cytryny, orzechy laskowe i winogrona. Wszystkie te owoce i warzywa owocowe można samodzielnie hodować w ogródku. Jeśli będziesz przestrzegał kilku ważnych zasad, już wkrótce będziesz cieszył się obfitymi zbiorami owoców samodzielnie wyhodowanych we własnym ogrodzie.

Grusza z dojrzałymi owocami.

2. Owoce jabłkowate: własna uprawa jabłek, gruszek i pigw

Jabłka, gruszki i pigwy to rodzime owoce, które swoją popularność i wszechobecność w ogrodach przydomowych i na działkach zawdzięczają swoim walorom smakowym i cennym witaminom. Ponieważ nie są wymagające, rosną bez większych trudności w prawie każdym ogrodzie. Ważne, abyś dla drzewek owocowych znalazł w swoim ogrodzie odpowiednie stanowiska. Gleba nie powinna być ani zbyt mokra, ani zagęszczona, a miejsce zasadzenia słoneczne, ale także osłonięte od wiatru. Im bardziej słoneczne stanowisko drzewka, tym słodsze wyda owoce. Drzewka należy sadzić jesienią. Wówczas najlepiej rosną, a do wiosny ich korzenie zdążą się odpowiednio rozwinąć. Do gleby dookoła dołka do sadzenia można dodać ziemi humusowej lub kompostu z kompostownika. Przed zasadzeniem usuń za pomocą sekatora wszystkie uszkodzone korzenie z bryły korzeniowej, następnie osadź bryłę w dołku o odpowiedniej wielkości i zasyp go ziemią. Jeśli lekko ubijesz ziemię dookoła korzeni, zagęścisz ją i sprawisz, że korzenie dobrze się przyjmą. W ten sposób zapobiegniesz także tworzeniu się pustych przestrzeni.

Obok pnia młodej jabłoni, gruszy czy pigwy wbij palik, do którego będziesz mógł przywiązać drzewko za pomocą sznurka z włókien naturalnych. W ten sposób zapewnisz mu odpowiednie podparcie i sprawisz, że będzie rosło pionowo. Na koniec obficie podlej roślinę.

O terminie i sposobie podcinania drzew dowiesz się z poradnika pt. „Przycinanie drzew”.

Dojrzałe czereśnie wiszące na gałązce.

3. Owoce pestkowe: uprawa czereśni, śliwek i brzoskwiń

Do najpopularniejszych owoców pestkowych należą śliwki, czereśnie i brzoskwinie. Śliwki i czereśnie można bez większych nakładów uprawiać we własnym ogrodzie. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, od strony południowej. Tego rodzaju drzewka sadzi się na jesień.

Brzoskwinie potrzebują więcej ciepła i większej ochrony niż śliwki czy czereśnie. Stanowiska odpowiednie dla tych owoców znajdują się w pobliżu południowej ściany domu, która oddaje ciepło, jednocześnie chroniąc rośliny przed wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Aby odpowiednio zabezpieczyć korzenie brzoskwiń, możesz zmieszać glebę z kompostem i piaskiem. W ten sposób będzie lepiej gromadziła wilgoć i szybciej odprowadzała nadmiar wody. Brzoskwinie dzielimy na wczesne, średnio wczesne i późne. Jeśli wybierzesz odmianę o późnej porze dojrzewania, prawdopodobieństwo, że na początku wiosny kwiaty ucierpią przez nocne przymrozki, jest mniejsze.

Dojrzałe pomarańcze wiszące na gałązce.

4. Cytrusy i orzechy z własnego ogrodu

Wśród cytrusów największym powodzeniem cieszą się cytryny i pomarańcze. Ponieważ cytrusy pochodzą z południa, ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest większym wyzwaniem niż uprawa rodzimych gatunków owoców. Szczególnie ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tych owoców jest stanowisko, które powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru z przepuszczalną, lekko kwaśną glebą. Za pomocą testera podłoża możesz szybko ustalić stopień zakwaszenia gleby i w razie konieczności dodać do niej wapno lub kompost. Drzewka pomarańczowe i cytrynowe nie są odporne na mróz. Z tego względu zastanów się, czy nie chciałbyś hodować ich w donicach zewnętrznych. Dzięki takim doniczkom możesz przenieść rośliny na zimę w cieplejsze miejsce.

Po zasadzeniu młodych roślin zwróć uwagę na to, aby do ich podlewania używać wody ubogiej w wapno, aby gleba nie straciła swojego kwaśnego charakteru. Najlepsza do podlewania jest deszczówka, którą możesz zbierać w zbiorniku na deszczówkę lub innym pojemniku, a następnie używać w ogrodzie. Pamiętaj o tym, aby gleba nie była cały czas wilgotna, nie może być też zbyt sucha, ponieważ zbiory będą dużo mniej obfite.

Owoce persymony na drzewie rosnącym w ogrodzie.

5. Własna uprawa owoców egzotycznych

Zima dla owoców egzotycznych to wielkie wyzwanie. Gdyby nie niskie temperatury panujące w zimie, owoce te można byłoby bez trudów uprawiać w ogrodzie. Jeśli chcesz hodować egzotyczne owoce, takie jak ananasy i persymony, musisz znaleźć kompromis. Podobnie jak opisane już wcześniej cytrusy, owoce egzotyczne można sadzić w donicach zewnętrznych, które przez większą część roku mogą stać w ogrodzie lub na tarasie. Jednak na zimę musisz przenieść je w cieplejsze miejsce, gdzie nie ma mrozów.

Dziewczynka zrywa dojrzałe jabłko.

6. Znajomość wymagań poszczególnych gatunków owoców

Wiele z popularnych gatunków owoców możesz bez trudu uprawiać we własnym ogrodzie. Aby zbiory były bardzo obfite, musisz spełnić indywidualne wymagania uprawianych przez Ciebie owoców: warunki glebowe oraz zapotrzebowanie na światło i ciepło. W swoim ogrodzie możesz hodować nawet egzotyczne owoce, pod warunkiem że przezimujesz je w cieplejszym miejscu.

Zastanów się, jakie gatunki owoców najchętniej uprawiałbyś w swoim ogrodzie oraz czy Twój ogród spełnia warunki życiowe tych roślin. Po inspirację i fachowe porady zwróć się do doradców w najbliższym markecie OBI.

Do góry