Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Małe drzewa ogrodowe: różne gatunki i ich pielęgnacja

Młode drzewko rosnące na łące.

Wielu ogrodników marzy o tym, aby w ich ogrodzie rosło prawdziwe wielkie drzewo. Jednak często brakuje na nie po prostu miejsca. Małe drzewa, tzw. drzewa przydomowe, nadają się bardzo dobrze do ogrodów, ponieważ charakteryzują się zwartym pokrojem i są dość niskie. W niniejszym poradniku dowiesz się, w jaki sposób najlepiej sadzić małe drzewka i w jaki sposób je pielęgnować, aby były zdrowe i prawidłowo się rozwijały. Tego rodzaju rośliny nadają się prawie do każdego ogrodu, bez względu na jego powierzchnię.

1. Najpopularniejsze drzewa w przydomowych ogrodach 2. Kształty koron małych drzew
3. Najlepsze stanowisko dla małych drzew 4. Drzewo soliterowe czy grupy drzew
5. Sadzenie drzew 6. Prawidłowa pielęgnacja drzew
7. Sadzenie małych drzew w donicach
Kwitnąca śliwa

1. Najpopularniejsze drzewa w przydomowych ogrodach

Istnieje pewna grupa drzew, która występuje w większości przydomowych ogródków. Należą do niej takie gatunki, jak klon pospolity (Acer platanoides „Globosum”), robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia „Umbraculifera”), głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata „Pauls Scarlet”), śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera „Nigra”) oraz głóg Lavallego (Crataegus x lavallei „Carrierei”). Wszystkie charakteryzują się kulistą koroną. Pamiętaj o tym, że korona starszych drzew może osiągnąć średnicę ok. 5 m, co sprawia, że tego rodzaju drzewa są niestety nieco zbyt duże do małych ogródków. Za to bardzo dobrze w ogrodach o małej powierzchni sprawdzają się gatunki egzotyczne i mniej popularne, np. świdośliwa drzewiasta (Amelanchier arborea „Robin Hill), wiśnia osobliwa (Prunus fruticosa „Globosa”) lub dąb błotny (Quercus palustris „Green Dwarf”). Korony tych drzew nie osiągają średnicy większej niż ok. 3 m.

Chcesz samodzielnie zająć się uszlachetnianiem drzew? W takim razie przeczytaj nasz poradnik „Prawidłowe uszlachetnianie roślin”.

Robinia akacjowa

2. Kształty koron małych drzew

Oprócz popularnych drzew o kulistych koronach istnieją również takie, których korony mają inne kształty. Do ogrodów o charakterze romantycznym lub baśniowym pasują np. drzewa o zwisających pędach. Ponieważ tego rodzaju drzewa zasłaniają rosnącym pod nimi roślinom światło, do posadzenia jako drzewka soliterowe, np. na granicy działki, nadają się najlepiej takie gatunki, jak wierzba iwa (Salix caprea „Pendula”) oraz buk pospolity (Fagus sylvatica „Purple Fountain”). Najmniej miejsca potrzebują drzewa szczepione na pniu, np. wierzba japońska (Salix integra „Hakuru Niskishi”) albo migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba). Charakteryzują się one długim pniem z osadzoną na nim małą koroną o pięknym, regularnym kształcie.

Przydomowe ogrody i rosnące tam drzewa.

3. Najlepsze stanowisko dla małych drzew

O tym, czy dane drzewo nadaje się do Twojego ogródka, decydują m.in. jego wymagania bytowe, szczególnie odnośnie gleby i światła. Drzew, które lubią słoneczne stanowiska, nie powinieneś zatem sadzić w miejscach zacienionych. Warunki glebowe można wprawdzie zmienić, dodając do ziemi np. piasek, żwir lub mulcz, ale zmiany te nie są długotrwałe. A drzewo to inwestycja na lata, którą powinieneś wybrać pod kątem naturalnych warunków glebowych panujących w Twoim ogrodzie. W ten sposób zaoszczędzisz sobie dodatkowej pracy związanej z pielęgnacją. O wymaganiach bytowych drzew dowiesz się w pobliskim markecie OBI.

Kolorowy ogród z pojedynczym drzewkiem.

4. Drzewo soliterowe czy grupy drzew

Drzewa nadające się do przydomowych ogrodów stwarzają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Małe drzewa możesz sadzić nie tylko jako drzewa soliterowe, tworząc w Twoim ogrodzie szczególną atmosferę, ale też łączyć je w różne grupy. Ze ścieżek w ogrodzie można zrobić alejki, sadząc wzdłuż ich krawędzi szpaler drzew. Jeśli w jednym rzędzie posadzisz drzewka tego samego gatunku, możesz wizualnie wytyczyć granicę działki lub podzielić ogród na różne strefy.

Również sadzenie drzew w grupach, np. po trzy lub więcej, stanowi ciekawy zamysł aranżacyjny. I nieważne, czy zdecydujesz się na mały zagajnik, w którego cieniu będziesz odpoczywał, czy na pojedyncze drzewa umieszczone nieregularnie na całym trawniku: drzewa mają w sobie coś relaksującego i wzniosłego; odróżniają się od mniejszych roślin – kwiatów, krzewów czy żywopłotów.

Ogrodnik sadzi małe drzewo.

5. Sadzenie drzew

Gdy już znalazłeś i wybrałeś drzewa do swojego ogrodu, przyszedł czas na ich sadzenie. Pamiętaj o tym, aby młode drzewa wsadzać do wystarczająco dużego dołu. Musi się w nim zmieścić cała bryła korzeniowa. Przed wsadzeniem drzewa delikatnie rozprostuj i rozłóż korzenie. Możesz sobie przy tym pomóc motyką lub łopatką ogrodniczą. Ziemię w dole pod drzewo możesz też spulchnić, używając do tego wideł ogrodowych lub szpadla. W ten sposób sprawisz, że korzenie będą prawidłowo rosły i nie będzie zbierała się woda. Chore lub obumarłe korzenie odetnij sekatorem ręcznym. Im zdrowsze są korzenie drzewa wkopywanego w ziemię, tym mniejsze jest ryzyko, że zaczną gnić. Choroba ta – nazywana zgorzelą korzeni – może uszkodzić drzewa w tak znacznym stopniu, że zahamuje ich wzrost. 

Natychmiast po zasadzeniu drzewa zastosuj nawóz, aby zapewnić mu odpowiednią ilość wartości odżywczych i podeprzyj je za pomocą tyczki przywiązanej naturalnym włóknem. Aby ziemia dookoła młodego drzewka zbyt szybko nie wyschła i aby wrażliwe korzenie nie zmarzły, należy je podsypać warstwą kory ściółkowej.

Po posadzeniu drzewka solidnie je podlej. W ten sposób sprawisz, że korzenie szybko wnikną w glebę. Równocześnie unikniesz tworzenia się pustych przestrzeni wypełnionych powietrzem, które stanowią dobre środowisko chorobotwórcze.

Mały chłopiec podlewa młode drzewko.

6. Prawidłowa pielęgnacja drzew

Zaletą małych drzew jest możliwość ich formowania. Korony wielu drzew można dowolnie przycinać, tworząc z nich kuliste lub prostokątne kształty. Jeśli nie jesteś amatorem klasycznego wyglądu drzew z pniem i rozłożystą koroną, możesz uformować drzewa w postaci dużych krzewów. O kształcie drzew możesz zadecydować późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy należy przeprowadzić cięcie formujące. Użyj do tego sekatora i piły do gałęzi. Pamiętaj również o tym, że tego rodzaju cięcie należy wykonywać regularnie. Odetnij wszystkie pędy, które rosnąc, nie tworzą pożądanego kształtu. W ten sposób możesz uformować małe drzewka zgodnie z własnymi upodobaniami, dbając równocześnie o to, aby ich pędy były zdrowe i mocne.

Dodatkowo możesz wykonać tzw. prześwietlenie korony, czyli rozluźnić zbyt zagęszczoną koronę w celu lepszego wykorzystania przez drzewo światła i przewietrzenia korony. Regularnie nawoź zasadzone drzewo, aby zapewnić mu odpowiednią ilość wartości odżywczych. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku drzew sprawdza się zasada „mniej jest więcej”. W przeciwnym razie Twoje drzewa będą zbyt szybko rosły i możesz mieć problem z zapanowaniem nad nimi. Nawożenie raz, dwa razy do roku zupełnie wystarczy – najlepszą do tego porą jest wiosna i jesień.

Ogrodnik przenosi drzewko zasadzone w donicy.

7. Sadzenie małych drzew w donicach

Małe drzewa możesz sadzić w odpowiednio dobranych donicach. Pamiętaj o tym, że roślina ta rośnie wprawdzie wolno, ale stale, i że donica nie może być rozwiązaniem ostatecznym. 

Najpóźniej po upływie kilku lat będziesz musiał drzewko przesadzić bezpośrednio do ziemi.

Nawet przy kupnie małych drzewek, które na początek zasadzisz w donicach, musisz wziąć pod uwagę ich późniejsze stanowisko w ogrodzie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy panujące tam warunki świetlne i glebowe są dla Twoich drzewek odpowiednie.

Drzewa odpowiednie do Twojego ogrodu znajdziesz w pobliskim markecie OBI. Będziesz mógł nimi na nowo zaaranżować przestrzeń swojego ogrodu. Nawet w bardzo małych ogródkach zawsze znajdzie się miejsce dla małych drzew. Jeśli przy sadzeniu weźmiesz pod uwagę wymagania bytowe poszczególnych gatunków, będziesz mógł z dumą prawdziwego ogrodnika obserwować ich wzrost i cieszyć się ich pięknem.

Do góry