Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Luty i marzec w ogrodzie - jakie rośliny wysiewać?

mood_gemueseanbau_leicht_gemacht

Luty i marzec to pierwsze miesiące, w których przyroda powoli budzi się z zimowego snu. To idealny czas, by zaplanować pierwsze zasiewy niektórych ziół, warzyw i kwiatów. Zobacz jakie nasiona kwiatów i warzyw nadają się do wczesnego wysiewu.

Pierwszy kwartał roku to dobry moment, aby pomyśleć o pierwszych zasiewach warzyw i kwiatów, które uprawia się z rozsady. Dowiedz się, jakich zasad warto przestrzegać, aby uzyskać najlepsze efekty siewów. Oto najpopularniejsze kwiaty, warzywa i zioła, które zaczynamy siać już w lutym i  w marcu.

1. Gdzie kupić nasiona warzyw i owoców? 2. Jakie warzywa siejemy w lutym?
3. Jakie warzywa siejemy w marcu? 4. Jakie nasiona ziół siejemy w lutym i w marcu?
5. Jakie kwiaty siejemy w lutym? 6. Jakie kwiaty siejemy w marcu?
7. Jakie kwiaty siejemy w lutym? 8. Jakie rośliny sadzimy w marcu na balkonie?
Bodenarten

1. Gdzie kupić nasiona warzyw i owoców?

W nasiona do zimowych wysiewów na przykład: nasiona warzyw gruntowych, pomidory koktajlowe nasiona, pomidory gruntowe nasiona, nasiona ziół, nasiona brokułu, surfinie  z nasion, nasiona papryki gruntowe, nasiona kwiatów balkonowych czy mieszankę kwiatów polnych najlepiej zaopatrywać się w renomowanych sklepach ogrodniczych. Dobrze sprawdzają się nasiona polskich gatunków roślin w formie paczkowanej i hermetycznie zamkniętej. Na każdym opakowaniu powinna być widoczna data ważności, nazwa producenta, a także informacje dotyczące odmiany, terminu siewu, zbiorów i okresu kwitnienia rośliny. W sklepach dostępne są także nasiona ekologiczne warzyw z certyfikatem – na przykład: pomidor nasiona.

Auch Zeigerpflanzen geben Hinweise

2. Jakie warzywa siejemy w lutym?

Koniec zimy to dobry czas na wysiew warzyw przeznaczonych na kiełki. Ten zielony dodatek do posiłku jest smacznym źródłem cennych witamin i minerałów, które przydadzą się naszemu organizmowi zanim nastąpi wiosenne przesilenie.  W celu dokonania zasiewu do specjalnych pojemników wysiewamy nasiona na kiełki rzodkiewki, kiełki fasoli mung, kiełki lucerny, kiełki rzodkwi, kiełki słonecznika, kiełki rzeżuchy, kiełki soczewicy i kiełki brokułu. W ofercie handlowej możemy znaleźć odpowiednie nasiona na kiełki, a także pojemniczek do podkiełkowywania nasion, tzw. kiełkownica. Może być to kiełkownica szklana lub ceramiczna. Jeżeli jej nie mamy, możemy nasiona kiełkować po prostu w czystym słoiku przykrytym gazą.

 

W lutym zaczynamy, a w marcu kontynuujemy siew warzyw takich jak: karczoch, seler korzeniowy i liściowy, szpinak nowozelandzki, pomidor malinowy kapturek,  papryka, oberżyna, por i wczesna kapusta. Wówczas też wysiewamy nasiona poziomki, choć uzyskanie zdrowej rozsady może nie okazać się łatwe. 

 

Nasiona warzyw wysiewamy do skrzynek lub doniczek wypełnionych ziemią kompostową, którą wcześniej przez kilka dni przetrzymujemy w domu, aby zdążyła się ogrzać. W sklepach dostępna jest specjalna ziemia do wysiewu nasion, która doskonale sprawdza się podczas produkcji rozsad w domu.

 

Nasiona przysypujemy ziemią, a skrzynki z roślinami pokrywamy przezroczystą folią lub szybą, aby ograniczyć parowanie wody. Pojemniki ustawiamy na najwidniejszym parapecie, najlepiej południowego okna. Przez cały okres uprawy utrzymujemy w pomieszczeniu temperaturę około 21°C. Kiełkujące rośliny podlewamy wodą o temperaturze pokojowej,  najlepiej rozproszonym strumieniem lub z opryskiwacza, który delikatnie zwilży powierzchnię ziemi.

Eine Bodenprobe sorgt für Klarheit

3. Jakie warzywa siejemy w marcu?

Na początku marca pod tunelem foliowym siejemy nasiona marchwi, rzodkiewki, szpinaku, pora, sałaty masłowej i kopru. Wysiane nasiona okrywamy agrowłókniną, aby zabezpieczyć je przez spadkami temperatury - szczególnie w nocy. Jeżeli nie zdążyliśmy w lutym przygotować rozsady selera, pora, wczesnych odmian warzyw kapustnych i sałaty (na przykład: endywia kędzierzawa), siejemy je w pierwszych dniach marca.

 

W drugiej dekadzie marca rozpoczynamy uprawę z rozsady następujących warzyw – pomidor gruntowy, papryka, bakłażan i miechunka. Pamiętaj, że rośliny te do wschodów wymagają ściśle określonej temperatury. Optymalna temperatura dla pomidora to 22-25°C, dla papryki 25-28°C, a dla oberżyny aż 28-30°C. Utrzymanie takich temperatur w warunkach domowych nie jest łatwe. Aby zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednie warunki termiczne, wysiewamy je w niewielkich doniczkach, które ustawiamy koło kaloryferów. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, nakrywamy doniczki denkiem plastikowej butelki, słoikiem lub owijamy je folią. Temperaturę kontrolujemy za pomocą termometru pokojowego.

Pod koniec marca, gdy w nocy ustali się temperatura dodatnia, możemy wysiewać do gruntu warzywa o niskich wymaganiach termicznych. Wysiewamy groch, bób bizon, rzodkiewkę, wczesne odmiany rzodkwi, jarmuż, wczesne odmiany marchwi, pietruszkę korzeniową i naciową, pasternak, szpinak warzywny, skorzonerę i koper ogrodowy.

 

Wysiane nasiona regularnie nawadniamy i odchwaszczamy, a międzyrzędzia spulchniamy. Odchwaszczanie jest bardzo ważne, pozwala uniknąć konkurowania warzyw z chwastami o wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń. Zasiewy w gruncie możemy okryć agrowłókniną lub folią perforowaną, aby ograniczyć parowanie wody z wierzchniej warstwy gleby oraz zabezpieczyć wschodzące siewki przed przymrozkami.

Was sagt der pH-Wert des Bodens aus?

4. Jakie nasiona ziół siejemy w lutym i w marcu?

Drugi miesiąc w roku nadaje się także do wysiewu wczesnych ziół. Aby mieć dostęp do naturalnych, domowych przypraw, możemy zacząć hodować na parapecie estragon, szałwię lekarską czy rozmaryn. W marcu zaś na parapetach okiennych rozpoczynamy produkcję bazylii i majeranku.

Schlechter Boden? Kein Problem!

5. Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Luty to również dobry czas dla miłośników kwiatów. Jest to idealna pora na to, by wysiać jednoroczne rośliny o długim okresie wegetacji. W naszym domowym ogródku może zamieszkać werbena patagońska, nasiona petunii, lewkonia, uprawa z nasion chabra wielkogłówkowego, heliotrop, a nawet niecierpek. Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek o dobrze nawodnionym podłożu i umieszczamy je w ciepłym i mocno oświetlonym pomieszczeniu. Na koniec przykrywamy je przezroczystą folią i pamiętamy, że miejsce wzrostu roślin powinno być wolne od przeciągów.

Schlechter Boden? Kein Problem!

6. Jakie kwiaty siejemy w marcu?

W marcu nadal prowadzimy uprawę roślin jednorocznych z rozsady. Przez cały marzec siejemy w ogrzewanych pomieszczeniach gatunki ciepłolubne, takie jak: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, kleome, tytoń ozdobny, motylek, aster chiński, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, szałwia, asarina pnąca i żeniszek meksykański. Nasiona wysiewamy do skrzynek lub multiplatów. Najlepszym podłożem jest mieszanina torfu i piasku (2:1). W sklepach dostępna jest również specjalna ziemia do wysiewu nasion.

Po wysianiu podłoże delikatnie zwilżamy wodą. Pojemniki z nasionami okrywamy folią lub szybą, aby zapewnić kiełkującym roślinom odpowiednią wilgotność powietrza, a następnie ustawiamy na dobrze nasłonecznionym parapecie okiennym. Okrycie zdejmujemy, gdy nasiona zaczną kiełkować, aby zapewnić im jak najlepszy dostęp do światła. Optymalna temperatura kiełkowania to 18°C. W drugiej połowie marca wysiewamy pod osłony foliowe dimorfotekę, nemezję, portulakę, aksamitkę, goździk chiński, kocanki ogrodowe. Wysiane nasiona okrywamy agrowłókniną, jeżeli istnieje ryzyko pojawienia się przymrozków.

 

Pod koniec marca możemy zacząć wysiew do gruntu roślin jednorocznych o małych wymaganiach termicznych. Wysiewamy groszek pachnący, smagliczkę, powój trójbarwny, rezedę, gipsówkę, ostróżkę ogrodową i chabry. Nasiona wysiewamy w rządku lub rzutowo. Są to rośliny, które źle znoszą przesadzanie, dlatego powinno wysiewać się je od razu na miejsce stałe.


Marzec to czas na wysiew wprost do gruntu bylin odpornych na spadki temperatury. Są to: dzwonki karpackie, orliki, gęsiówka i astry alpejskie. Możemy wysiewać również łubiny i słonecznik. Wysiane we wcześniejszym terminie będą kwitły dłużej i bujniej.

Schlechter Boden? Kein Problem!

7. Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Luty to również dobry czas dla miłośników kwiatów. Jest to idealna pora na to, by wysiać jednoroczne rośliny o długim okresie wegetacji. W naszym domowym ogródku może zamieszkać werbena patagońska, nasiona petunii, lewkonia, uprawa z nasion chabra wielkogłówkowego, heliotrop, a nawet niecierpek. Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek o dobrze nawodnionym podłożu i umieszczamy je w ciepłym i mocno oświetlonym pomieszczeniu. Na koniec przykrywamy je przezroczystą folią i pamiętamy, że miejsce wzrostu roślin powinno być wolne od przeciągów.

Schlechter Boden? Kein Problem!

8. Jakie rośliny sadzimy w marcu na balkonie?

W marcu rozpoczynamy sadzenie kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Są one wygodne i niezbyt wymagające w uprawie. W pierwszym roku po wysianiu, rośliny te wytwarzają korzenie, pędy i liście — w kolejnym kwiaty i nasiona, potem obumierają. Z nastaniem okresu zimowego nie trzeba przenosić ich w cieplejsze miejsce, wystarczy zabezpieczyć je przed wiatrem i obłożyć ich doniczki specjalnym okryciem, które zapobiegnie przemarzaniu ziemi.

 

Do najpopularniejszych balkonowych gatunków należą: bratek ogrodowy, miesięcznica roczna, dzwonek ogrodowy, naparstnica, niezapominajki, goździki ogrodowy, prawoślaz różowy, dziewanna fioletowa. Jeśli chcemy posadzić te rośliny w ogrodzie, z wszelkimi pracami powinniśmy się wstrzymać do przełomu maja i czerwca.

 

Jak wspomniano, do sadzenia na balkonach i tarasach już w marcu znakomicie nadają się bratki.Kwiaty te są odporne na niską temperaturę i przymrozki, dlatego można je sadzić na balkonach i tarasach bardzo wcześnie. Bratki można sadzić w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach, ale także w różnego rodzaju pojemnikach. Doskonale prezentują się one w pojemnikach z naturalnych materiałów: wikliny, drewna czy nawet gałęzi. Równie dobrze wyglądają bratki posadzone w metalowych donicach czy ceramicznych misach. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie pojemniki oraz kolory bratków pasujące do jego balkonu czy tarasu.

Do góry