Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Krzewy ozdobne

Grundlagen Ziersträucher

Jako krzewy określa się wszystkie rośliny, które w przeciwieństwie do drzew rozgałęziają się na wiele pędów oraz nie tworzą pnia czy korony.

Istnieje naprawdę wiele rodzajów krzewów, przeznaczonych do sadzenia na różnorodnych podłożach. Abyś mógł wybrać te najlepiej pasujące do Twojego ogrodu, prezentujemy najważniejsze informacje na temat najbardziej popularnych odmian.

1. Właściwe miejsce dla krzewów 2. Żywopłot z krzewów
3. Właściwa pielęgnacja krzewów 4. Krzewy - całoroczna ozdoba
5. Krzewy kwitnące 6. Krzewy z pięknymi owocami
7. Jesienna barwa krzewów 8. Krzewy kwitnące zimą
9. Krzewy wiecznie zielone
Der richtige Standort für Sträucher

1. Właściwe miejsce dla krzewów

Aby krzewy w Twoim ogrodzie rozwijały się jak najlepiej, sprawiając Ci przy tym wiele radości, warto poznać i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Należy dobrać krzewy do miejsca, w którym mają być one posadzone. Krzewy cieniolubne, takie jak rododendrony, nie mogą znajdować się w pełnym słońcu, ponieważ zostaną przypalone, a rośliny światłolubne - na przykład budleja - posadzone w cieniu szybko zwiędną. Tylko wtedy, kiedy warunki pasują do rośliny, rozwija się ona prawidłowo, rośnie i kwitnie.
  • Dla każdego podłoża (suche, wilgotne, mokre) wyróżnic można pasujące do niego odmiany krzewów. 

Słońce czy cień? Podłoże suche czy mokre? Krzewy rosną naprawdę wszędzie. Jeśli w danym miejscu słońce świeci około 6 godzin - także w południe - jest to idealna lokalizacja do posadzenia roślin światłolubnych. Trzy do pięciu godzin słońca to stanowisko półcieniste, natomiast jeśli słońce świeci krócej niż trzy godziny w ciągu dnia mówimy o stanowisku zacienionym. 

Sträucher als Heckenpflanzen

2. Żywopłot z krzewów

Krzewy wcale nie muszą być sadzone pojedynczo lub też na rabatkach. Jako że większość z nich dobrze znosi przycinanie, idealnie nadają się one do tworzenia żywopłotów.

Die richtige Pflege für Sträucher

3. Właściwa pielęgnacja krzewów

Większość krzewów nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Co kilka lat można przycinać starsze gałęzie, aby zmniejszyć i nieco odmłodzić roślinę. 

Ważną kwestią przy przycinaniu krzewów jest uważanie na okres kwitnienia. Rośliny wczesne wypuszczają pąki już wczesną wiosną. Jeśli przytnie się je późną jesienią lub niedługo przed pączkowaniem, krzew może nie zakwitnąć. Takie krzewy jak na przykład forsycja powinny być więc przycinane zaraz po kwitnieniu. 

Krzewy, które kwitną latem lub jesienią, takie jak na przykład budleja, mogą być przycinane poczynając od wczesnej wiosny do kwietnia. Wypuszczają one po tym nowe pączki i zakwitną jeszcze w tym samym roku.

Sträucher sind das ganze Jahr attraktiv

4. Krzewy - całoroczna ozdoba

Krzewy wraz z drzewami tworzą szkielet ogrodu. Posiadają one zazwyczaj piękne kwiaty oraz ozdobne liście, których barwa często zmienia się na jesień. Krzewy są ozdobą ogrodu nawet w zimie - istnieje wiele roślin zimozielonych. Bardzo efektowne jest połączenie takich krzewów jak na przykład kalina japońska z bylinami, różami, trawami i innymi roślinami.

Schöne Blütensträucher

5. Krzewy kwitnące

Piękne kwiaty oraz długi okres kwitnienia to powody, dla których krzewy są tak bardzo popularne. Występują one we wszystkich kolorach i formach. Pierwsze krzewy, takie jak kalina zimowa, zaczynają kwitnąć już w styczniu, a inne - na przykład hortensja - kwitną nawet do końca września. 

Sträucher mit schönen Früchten

6. Krzewy z pięknymi owocami

W krzewach atrakcyjne są nie tylko kwiaty, ale również ich owoce. Oprócz tego, że są piękną ozdobą, przyciągają wiele ptaków, dla których są dodatkowym źródłem pożywienia. Ptaki są bardzo przydatne, ponieważ zjadają różne insekty, które nie są mile widziane w naszym ogrodzie. Oprócz zachwycającego ostrokrzewu, którego owoce sa w kolorze czerwonym, istnieją krzewy z owocami żółtymi, pomarańczowymi, białymi, niebieskimi, a nawet czarnymi.

Wskazówka: Nie wszystkie owoce, które są zjadane przez ptaki, nadają się do spożycia przez ludzi. Wytłumacz dzieciom i wnukom, że nie powinny zrywać w ogrodzie jagód i owoców.

Top 10 krzewów z owocami
Berberys
Irga
Ognik
Bez
Ligustr
Mahonia
Rokitnik
Kalina
Śnieguliczka
Ostrokrzew

Titel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa.
Sträucher mit schöner Herbstfärbung

7. Jesienna barwa krzewów

W ogrodzie nie musi być tylko zielono. Jesienią z wielu krzewów opadają liście, jednak wcześniej przybierają one przepiękną jesienną barwę od żółtej, przez pomarańczową aż do czerwonej i purpurowej. Tworzą one w ogrodzie niesamowity nastrój. Intensywność kolorów zależy przede wszystkim od pogody. Jeśli jesień jest chłodna i sucha, liście mają wyraźniejszą barwę i pozostają na krzewie dłużej niż w przypadku ciepłej, mokrej pogody.

Porada OBI: Od sierpnia stosuj do nawożenia jedynie nawozy w wersji jesiennej.

Top 10 krzewy o pięknych barwach w okresie jesieni
Berberys
Sumak
Klon palmowy
Klon polny
Świdośliwa
Dereń
Dziki bez
Perukowiec
Trzmielna wieloskrzydła
Trzmielina pospolita
Oczar wirgnijski

Im Spätwinter blühende Sträucher

8. Krzewy kwitnące zimą

Niektóre z krzewów ozdobnych kwitną nawet późną zimą. Wnoszą one trochę koloru i przyjemnego zapachu w mroźny zimowy ogród. Kwiaty niektórych odmian krzewów rozwijają się nawet wtedy, kiedy pokryte są śniegiem i potrafią kwitnąć nawet pod koniec grudnia.

Wskazówka: W przypadku krzewów kwitnących zimą bardzo ważne jest, aby nie przycinać ich późnym latem lub na jesieni. Pąki kwiatowe rozwijają się bowiem również na zeszłorocznych pędach. Nie przycinaj krzewów w tym okresie, ponieważ istnieje ryzyko ich uszkodzenia, przez co mogą one nie zakwitnąć.

Immergrüne Sträucher

9. Krzewy wiecznie zielone

Nie wszystkie krzewy zrzucają jesienią swoje liście. W niektórych gatunkach trzymają się one na gałęziach krzewu kilka lat i są zielone również w zimie. 

Wiecznie zielone krzewy mogą ucierpieć z powodu tak zwanej suszy zimowej. Kiedy ziemia jest zamarznięta, nie mogą one czerpać wody z podłoża. Aby temu zapobiec podlewaj krzewy również zimą.

Wskazówka: Jeśli często występują mroźne dni (mróz lub też śnieg) dobrym rozwiązaniem będzie nakrycie krzewów włókniną.

Do góry