Kojec dla psa – jak zrobić kojec dla psa do domu?

Śpiący spaniel tybetański

Kojec dla psa to azyl, miejsce odpoczynku i bezpieczne schronienie. Jak zrobić kojec dla psa do domu i co jest do tego potrzebne? Podpowiadamy!

Kojec dla psa to ważne miejsce, które pełni funkcję azylu. Nie chodzi bowiem o więzienie zwierzaka, a zapewnienie mu bezpiecznego schronienia i przestrzeni do odpoczynku w domu i na dworze. Taki wybieg dla psa nie musi być nawet zamykany, ważne jednak, aby był wygodny, łatwy w utrzymaniu czystości i trwały. Sprawdź, jakie kojce dla psa do domu dostępne są w sprzedaży i jak zrobić kojec dla psa samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Po co psu kojec w domu?
Jakie są rodzaje kojców dla psów?
Jakie są najważniejsze cechy kojca dla psów?
Co wybrać: kojec dla psa gotowy czy wykonany samodzielnie?
Czego potrzebujesz, żeby zrobić kojec dla psa do domu?
Jak zrobić kojec dla psa krok po kroku?
Kobieta w poblizu kojca ze szczeniętami

Kojec dla psa – schronienie, jakiego potrzebuje Twój pupil

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem zapewnienia mu bezpiecznego miejsca do odpoczynku. Nawet jeśli zwierzak nocuje w domu, powinien mieć specjalną przestrzeń, w której będą znajdować się jego przedmioty (np. miska z wodą i jedzeniem oraz zabawki). Kojec dla psa nie musi być klatką, która ogranicza wolność zwierzaka – oczywiście, ona wydziela określoną przestrzeń, ale pełni też funkcję azylu – schronienia, do którego pies może uciec, gdy poczuje się zagrożony albo będzie potrzebował spokoju i przestrzeni.

To prywatna psia strefa – nie ma do niej wstępu ani człowiek, ani żaden inny zwierzak. Pupil może tam odpocząć, pobawić się swoimi zabawkami i zjeść ulubione przekąski. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. u zwierzaków, które źle znoszą samotne przebywanie w domu – psiak łatwiej się tam wyciszy i spokojniej poczeka na właściciela. To też wygodna opcja dla osób, które dużo podróżują. Przenośny kojec dla psa możesz zabrać do hotelu, zapewniając czworonogowi znany i bezpieczny azyl nawet z daleka od domu.

Przenośny wybieg dla psa przyda się nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Jeśli masz małego psa lub szczeniaka, którego brak ogrodzenia na działce zachęca do ucieczki, umieszczając go w kojcu, zyskasz spokój, że podczas gdy Ty będziesz wykonywać obowiązki w domu, zwierzak będzie bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu i nie ucieknie z posesji. To też wygodne rozwiązanie dla suczki ze szczeniętami – zapewnia jej przestrzeń do biegania, a maluchom schronienie w pobliżu matki.

Jakie są rodzaje kojców dla psów?

Dwa podstawowe rodzaje kojców dla psów to wewnętrzne (do domu) i zewnętrzne (do ogrodu). O ile pierwsze mogą być tylko zagrodą bez podłogi i dachu, o tyle drugie powinny być obowiązkowo wyposażone w zadaszenie, które ochroni zwierzaka przed słońcem, deszczem, śniegiem i porywistym wiatrem. Kojce zewnętrzne mogą też mieć podłogę z warstwą ocieplenia, aby psu nie było zimno w łapy od podłoża.

Wielkość kojca zależy od tego, jak długi i wysoki jest pies. Zapisy dotyczące tego, jaka powinna być powierzchnia pomieszczenia dla psa, reguluje ustawa o ochronie praw zwierząt. Zgodnie z jej treścią, zwierzak o wysokości w kłębie:

  • do 50 cm – powinien mieć kojec o powierzchni co najmniej 9 m²,
  • od 51 cm do 65 cm – nie mniej niż 12 m²,
  • • powyżej 66 cm – co najmniej 15 m².

Powyższe parametry dotyczą jednego psa. Jeśli w kojcu ma przebywać więcej zwierzaków, trzeba pierwszemu zapewnić powierzchnię co najmniej 12 m², a każdemu kolejnemu dodatkowe 4 m². Oznacza to, że w sytuacji, gdy posiadasz dwa psy, wymiary kojca muszą mieć minimum 16 m², a dla trzech czworonogów 20 m².

Jakie powinny być kojce dla psów?

Kojec dla psa w domu powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, trwały i praktyczny. Taka konstrukcja najczęściej składa się z ośmiu paneli, które mają ok. 61 cm szerokości, i są wykonane z materiału, drewna lub metalu. Ścianki mogą być odpinane, co pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie zwierzakowi przestrzeni do biegania.

Kojec dla psa do domu powinien być dopasowany do rozmiarów czworonoga. Dzięki temu napierający na ścianki piec nie przewróci ogrodzenia. Warto wybierać modele, które tuż za wejściem mają jeszcze niewielki stopień – to zabezpieczenie uniemożliwia ucieczkę psu od razu po otwarciu drzwiczek.

Pies w zagrodzie

Kojec dla psa do domu – kupić czy wykonać samodzielnie?

Kojce dla psa do domu można kupić gotowe lub wykonać je własnoręcznie. Pierwsze są dosyć kosztowne – zależnie od rozmiaru i materiału, z jakiego zostały wykonane, mogą kosztować średnio od 300 do 1000 zł. Warto jednak wybrać takie rozwiązanie, jeśli zależy Ci przede wszystkim na mobilności kojca – materiałowe zagrody łatwo złożysz i schowasz w bagażniku samochodu lub przeniesiesz do innego pomieszczenia.

Własnoręcznie zbudowany kojec to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też okazja do skonstruowania zabudowy idealnie dopasowanej do potrzeb pupila. Samodzielnie decydujesz o wysokości i kształcie kojca oraz o tym, jaką powierzchnię do biegania chcesz udostępnić zwierzakowi.

Boston terrier w duzej klatce

Co jest potrzebne do zrobienia kojca dla psa?

Kojec dla psów do domu możesz wykonać np. z drewna. Do stworzenia takiej konstrukcji dobrze nadają się lekkie i przewiewne ażurowe drzwiczki sosnowe, które pozwalają stworzyć przytulną i bezpieczną przestrzeń dla czworonoga. Narzędzia i przedmioty potrzebne do pracy to:

Śpiący pies w kojcu

Kojec dla psa – jak zbudować krok po kroku?

Budowę drewnianego kojca dla małego psa zacznij od stworzenia konstrukcji zagrody. Skręć ze sobą 3 najdłuższe skrzydła drzwiczek sosnowych, w taki sposób, aby tworzyły kształt litery „U”. Po zewnętrznej stronie, w miejscach łączenia drzwiczek, nawierć otwory wiertarką, a następnie wkręć w nie wkręty. Dzięki temu wkręty wbijające się w drewno nie uszkodzą elementu bocznej ściany kojca. Zamontuj też po dwa metalowe kątowniki w rogach wewnętrznej strony kojca (u góry i u dołu), aby wzmocnić całą konstrukcję.

Jeśli chcesz uniemożliwić zwierzakowi samodzielne otwieranie kojca, do drzwiczek przykręć magnesy albo zatrzaski do drzwi, możesz też zamontować zwykły płaski haczyk do zamykania. Zwinne czworonogi mogą próbować wyskoczyć z kojca. Możesz więc zabezpieczyć zabudowę od góry, przyczepiając do niej np. siatkę na balkon.

Drewniany kojec dla psa możesz pomalować lakierem lub farbą (najlepiej kredową) na dowolny kolor, dopasowując go do stylu wnętrza. Kiedy zewnętrza powłoka wyschnie, włóż do zagrody legowisko, miski i ulubione zabawki swojego psa i zaproś czworonoga do zapoznania się z nowym miejscem.