Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Sadzenie drzew owocowych - kiedy sadzić drzewka owocowe?

Sadzenie drzewek owocowych - pierwszy krok do cieszenia się własnymi owocami

Nie każdy musi być specjalistą od sadzenia drzewek owocowych, ale nie powinno to przeszkadzać w tym, aby założyć sobie mały, przydomowy sad z ulubionymi gatunkami. Wystarczy znać kilka zasad, między innymi co do terminów i techniki sadzenia drzewek i krzewów owocowych. Z pomocą takiej wiedzy i kilku przydatnych narzędzi nie będziemy mieli żadnych problemów z wyhodowaniem u siebie zdrowych i soczystych owoców.

Nie każde drzewko owocowe sadzi się tak samo i w tym samym czasie. W zależności od gatunku i tego, jak znoszą niskie temperatury, będziemy sadzić je wiosną lub jesienią. Nie tylko pora sadzenia ma kluczowy wpływ na to, czy drzewo przyjmie się czy może uschnie. Należy zwracać uwagę również na takie kwestie, jak przygotowanie gleby czy też odległość sadzenia. Wszystko to wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Aby jednak mogły w ogóle zadomowić się w ziemi, trzeba oczywiście wiedzieć, jaki jest najlepszy do sadzenia okres.

W poniższym poradniku przyjrzymy się terminom sadzenia poszczególnych gatunków drzewek owocowych i czynnikom, które wpływają na ich poprawny i zdrowy rozwój.

1. Od czego zależy termin sadzenia drzewek owocowych? 2. Sadzenie drzewek owocowych jesienią
3. Sadzenie drzew owocowych na wiosnę 4. Wiesz już, kiedy sadzić drzewa owocowe. Przygotuj narzędzia!

1. Od czego zależy termin sadzenia drzewek owocowych?

Przy sadzeniu drzewek owocowych niezwykle ważne są terminy. Należy przy tym zauważyć, że bardzo wiele zależy od tego, czy sadzimy drzewka z odkrytą bryłą korzeniową czy też w doniczkach. W pierwszym przypadku najlepszym terminem sadzenia będzie albo wczesna wiosna (na przełomie marca i kwietnia), albo późna jesień (przełom października i listopada).

  • Przyjmuje się, że najlepszym terminem sadzenia drzewek owocowych do ziemi jest późna jesień, przed pojawieniem się pierwszych mrozów, choć jak zobaczymy, jest wiele wyjątków od tej reguły. Co do sadzenia drzewek wiosną należy koniecznie zdążyć przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Dużym ryzykiem natomiast obciążone jest sadzenie drzewek owocowych latem – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo nieprzyjęcia się roślin, dlatego lepiej tego unikać.
  • Nieco innymi regułami rządzi się sadzenie drzew owocowych w doniczkach. W tym przypadku termin sadzenia nie ma już tak istotnego znaczenia, jak przy sadzeniu drzew z odkrytym korzeniem. Właściwie rzecz biorąc, drzewa owocowe w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon, poczynając od wczesnej wiosny, a kończąc na późnej jesieni. Rośliny sadzone w pojemnikach mają przede wszystkim silniejszy system korzeniowy, więc dużo łatwiej się przyjmują.

Chcesz samodzielnie zająć się uszlachetnianiem drzew? W takim razie przeczytaj nasz poradnik „Prawidłowe uszlachetnianie roślin”.

Sadzenie drzewek owocowych - pierwszy krok do cieszenia się własnymi owocami

2. Sadzenie drzewek owocowych jesienią

Przysadzeniu drzewek owocowych niezwykle ważne są terminy. Należy przy tym zauważyć, że bardzo wiele zależy od tego, czy sadzimy drzewka z odkrytą bryłą korzeniową czy też w doniczkach. W pierwszym przypadku najlepszym terminem sadzenia będzie albo wczesna wiosna (na przełomie marca i kwietnia), albo późna jesień (przełom października i listopada).

Nic dziwnego, że szkółki drzew owocowych czy sklepy z drzewami i krzewami owocowymi mają szczególnie bogatą ofertę właśnie jesienią. O tej porze roku istnieją najbardziej dogodne warunku, aby je sadzić. Dokładniej chodzi o okres od początku października do połowy listopada, kiedy zwykle łapią pierwsze przymrozki. Dzięki temu drzewa mają więcej czasu na wytworzenie mocnego systemu korzeniowego, aby na wiosnę móc się poprawnie rozwijać.

Sadzone jesienią drzewa owocowe powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone przed mrozem: na przykład bezśnieżna zima może skutkować przemarznięciem korzeni (śnieg ma też, jak widać, właściwości zabezpieczające). Szczegółowe informacje w jaki sposób założyć osłonę na młode drzewko owocowe można znaleźć w poradnikach OBI: Prawidłowe sadzenie drzew oraz Drzewa w ogrodzie.

Co do gatunków drzew owocowych, którym odpowiada jesienny termin sadzenia, są to przede wszystkim te odporne na trudne warunki atmosferyczne (w związku ze zbliżającą się zimą). Do gatunków jesiennych należą między innymi jabłonie, grusze i śliwy.

Chcesz samodzielnie zająć się uszlachetnianiem drzew? W takim razie przeczytaj nasz poradnik „Prawidłowe uszlachetnianie roślin”.

Drzewko brzoskwiniowe obsypane owocami - marzenie każdego sadownika!

3. Sadzenie drzew owocowych na wiosnę

Choć najlepiej sadzić drzewka owocowe jesienią (biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści dla roślin, które wymieniliśmy powyżej), to jednak niektóre gatunki drzew dużo bezpieczniej sadzić wiosną. Które konkretnie? Najogólniej rzecz biorąc to te, które lubią ciepło i gorzej znoszą niskie temperatury. Właśnie sadzi się je wiosną, aby miały dogodniejsze warunki dla przyjęcia się w glebie. Po prostu na młode drzewo owocowe ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym nie będzie groziło przemarznięcie.

Spośród najpopularniejszych gatunków drzew owocowych, które powinno sadzić się na wiosnę, można wymienić między innymi wiśnie, czereśnie, morele oraz brzoskwinie. Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe? Najbardziej odpowiednim terminem na sadzenie jest z reguły początek kwietnia, jednak przy kapryśnym klimacie, jaki można zaobserwować ostatnimi latami, nie zawsze ta pora jest jeszcze wystarczająco ciepła.

Dlatego z sadzeniem drzewek owocowych na wiosnę trzeba poczekać, aż gleba całkowicie rozmarznie. Jednocześnie należy mieć się na baczności, aby zdążyć przed okresem wegetacyjnym: drzewka owocowe na wiosnę powinny się sadzić, kiedy znajdują się one jeszcze w stanie uśpienia, inaczej istnieje bardzo wysokie ryzyko, że uschną. Należy przygotować odpowiednie miejsce, w którym będziemy sadzić drzewko, czyli odchwaścić, przekopać i nawieźć ziemię.

Przy kopaniu dołków pod drzewka należy pamiętać oczywiście o zachowaniu odpowiedniej odległości: morele, brzoskwinie, śliwy i wiśnie z reguły potrzebują około 2-3 metrów odstępu, natomiast czereśnia należy sadzić zachowując nieco więcej przestrzeni, tj. 3-4 metry. Co do odległości pomiędzy rzędami drzewem, powinna ona wynosić ok.4-5 metrów.

Chcesz samodzielnie zająć się uszlachetnianiem drzew? W takim razie przeczytaj nasz poradnik „Prawidłowe uszlachetnianie roślin”.

kalendarz sadzenia drzew i krzewów owocowych - infografika

4. Wiesz już, kiedy sadzić drzewa owocowe. Przygotuj narzędzia!

Jeśli już mamy całą wiedzę teoretyczną, co do terminów sadzenia drzew owocowych z odniesieniem do konkretnych gatunków, pora w końcu wziąć się za praktykę. Pilnując kalendarza sadzenia należy jednocześnie upewnić się, że posiadamy potrzebny do przeprowadzenia całego procesu sadzenia sprzęt. Każdy etap sadzenia drzew owocowych będzie wymagał posługiwania się różnego rodzaju narzędziami – przyjrzyjmy się jakimi, śledząc jednocześnie krok po kroku w jaki sposób to sadzenie przebiega.

Na początek trzeba przede wszystkich wydzielić teren pod sadzenie drzewek owocowych. Podkreślmy raz jeszcze: nie można sadzić ich zbyt gęsto. Dużo oczywiście zależeć będzie oczywiście od wielkości ogrodu, w którym sadzimy drzewka, ale zachowanie odpowiedniej odległości pozwoli z jednej strony dać roślinom wystarczająco swobody do prawidłowego wzrostu, z drugiej zaś zaoszczędzić sobie pracy, czyli konieczności częstego ich przycinania.

Do sadzenia drzewek owocowych będzie potrzeba będzie kilku niezbędnych narzędzi:

  • szpadel,
  • sekator,
  • konewka lub inny pojemnik z wodą,
  • nożyce ogrodowe do przycięcia korzeni w przypadku drzewek z odkrytym korzeniem,
  • młotek,
  • palik,
  • sznurek.

Po wyznaczeniu terenu przygotowujemy drzewa owocowe – na około godzinę przed wsadzeniem trzymamy je w wiadrze z wodą, aby korzeń odpowiednio nasiąknął. W tym czasie możemy wziąć się za kopanie dołków i spulchniamy jego dno. Do tego przyda nam się dobrej jakości szpadel. Następnie dokonujemy przeglądu systemu korzeniowego i za pomocą sekatora usuwamy połamane i uszkodzone części korzenia.

Pamiętać należy, aby po wsadzeniu drzewa obficie podlać misę wokół drzewka owocowego, a także w odpowiednim czasie je nawozić, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi: w przypadku drzewek sadzonych wiosną po dwóch miesiącach, w przypadku tych sadzonych jesienią – dopiero na wiosnę.

Podsumowując: drzewka owocowe można sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią, w zależności od gatunku. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby, zachowaniu odległości sadzenia, a także nawożeniu drzewek oraz ich regularnym przycinaniu.

Chcesz samodzielnie zająć się uszlachetnianiem drzew? W takim razie przeczytaj nasz poradnik „Prawidłowe uszlachetnianie roślin”.

Do góry