Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jaka wiertarka będzie dobra do domu? Jaką wybrać? Sprawdź!

Porządna wiertarka do warsztatu domowego

Kupno odpowiedniej wiertarki może przysporzyć nie lada problemów. W pierwszej kolejności należy bowiem jasno określić jakiego typu sprzętu potrzebujemy. Być może wystarczy nam wiertarko-wkrętarka o mniejszej mocy? A może charakter naszych prac wymagać będzie zakupu wiertarki stołowej albo młotowiertarki? Na co jeszcze – prócz mocy – zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki? W końcu: jaką wiertarkę wybrać do danego progu cenowego? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w niniejszym poradniku.

1. Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? 2. Wiertarki stołowe i młotowiertarki
3. Moc wiertarki – jakiej potrzebujesz? 4. Co jeszcze jest ważne przy wyborze wiertarki?
5. Jaką wiertarkę do 100 zł wybrać? 6. Jaką wiertarkę do 250 zł wybrać?
7. Jaką wiertarkę do 500 zł wybrać?

1. Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka?

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki mają dużo podobieństw – obie spełniają zbliżone funkcje. Różnice między wiertarkami a wiertarko-wkrętarkami są jednak bardzo istotne. Wybór danego sprzętu zależy w pierwszej kolejności od naszych potrzeb i charaktery wykonywanych prac.

Wiertarki to narzędzia z reguły o większej mocy, cięższe i mniej mobilne. Również ich cena będzie wyższa względem wiertarko-wkrętarek. Sprawdzą się za to w bardziej specjalistycznych pracach, kiedy wiertarko-wkrętarki mogą okazać się za słabe. Są to bowiem urządzenia w stosunku do wiertarek lekkie i bardziej poręczne, ale za to charakteryzują się mniejszą mocą.

Same wiertarko-wkrętarki również można dzielić ze względu na moc: te akumulatorowe będą bardziej mobilne, podczas gdy sieciowe sprawdzą się przy bardziej wymagających zadaniach. Tak więc do domowego warsztatu czy garażu wiertarko-wkrętarka akumulatorowa powinna w zupełności wystarczyć. Przy bardziej profesjonalnych pracach warto sięgnąć po wiertarko-wkrętarkę sieciową lub zwykłą wiertarkę.

Wiertarki stołowe i młotowiertarki - Mocna, profesjonalna młotowiertarka dla wymagających

2. Wiertarki stołowe i młotowiertarki

W niektórych przypadkach zamiast zwykłej wiertarki (niezależnie od jej mocy) bardziej przydatna okaże się wiertarka stołowa albo młotowiertarka. Wiertarki stołowe służą do pionowego wiercenia otworów w różnego typu materiałach, poczynając od drewna, a na metalu kończąc. Wiertarki stołowe różnią mocą silnika oraz poszczególnymi parametrami, a co za tym idzie ceną. Sprzęt taki można kupić już za niecałe 400 zł, natomiast wiertarki stołowe o większej mocy (ponad 700 W) będą kosztować już ponad 1000 zł. Narzędzia te są już niezwykle precyzyjne i wydajne, z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak wskaźnik cyfrowy, za pomocą którego można odczytać głębokość wierceń, czy laser wskazujący, ułatwiający precyzyjne wiercenie otworów.

Młotowiertarki z kolei to elektronarzędzia do zadań specjalnych: wiercenia otworów o dużej średnicy w materiałach bardzo twardych, takich jak beton, kamień czy marmur. W związku z tym charakteryzują się zwykle dużą mocą. W odróżnieniu od wiertarek udarowych wykorzystują one mechanizm udaru pneumatycznego, co skutkuje tym, że podczas pracy nie młotowiertarki nie trzeba mocno przyciskać do materiału. Sprzęt ten przyda się z pewnością do zaawansowanych prac remontowych, bardziej jednak dla profesjonalistów niż amatorów.

Moc wiertarki – jakiej potrzebujesz? - Do użytku domowego wystarczy wiertarka o mocy 600 W

3. Moc wiertarki – jakiej potrzebujesz?

W zależności od przeznaczenia sprzętu: okazjonalnego, umiarkowanego lub intensywnego będziemy dobierać sprzęt o odpowiedniej mocy. To właśnie ta cecha będzie decydująca przy zakupach: od mocy zależy średnica wierconego otworu oraz możliwości sprzętu w stosunku do określonego materiału, z którym będziemy pracować.

Wiertarki do użytku okazjonalnego, czyli w zasadzie podstawowe wyposażenie każdego domowego warsztatu, powinny posiadać moc około 500-600 W, aby sprostać codziennym, ale niezbyt wymagającym pracom. Do użytku umiarkowanego lepiej wybrać wiertarki o mocy 700-800 W.

Natomiast w przypadku, kiedy potrzebujemy sprzętu niezwykle wydajnego, do prac bardziej zaawansowanych niż okazjonalne i amatorskie majsterkowanie, rozglądajmy się za wiertarkami profesjonalnymi. Moc wiertarek profesjonalnych to z reguły ponad 1000 W, a wśród nich znaleźć można urządzenia naprawdę potężne, które przewiercą najbardziej solidne materiały.

4. Co jeszcze jest ważne przy wyborze wiertarki?

Należy podkreślić, że choć moc wiertarki odgrywa kluczową rolę przy wyborze danego sprzętu, to na wybór ten powinny mieć wpływ również inne dość istotne parametry. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy dana wiertarka posiada udar. Wiertarki udarowe wykorzystują połączenie ruchu obrotowego z posuwistym, co przydaje się przy wierceniu w twardszych materiałach (należy jednak wyłączać udar przy wierceniu w drewnie czy tworzywach sztucznych). Wiertarki takie powinny posiadać funkcję wyłączania udaru. Po drugie, musimy dobrać odpowiednie zasilanie wiertarki, co ma bezpośredni związek z charakterem wykonywanych prac. W przypadku zapotrzebowania na mobilność, a niekoniecznie na wyjątkowo dużą moc, można rozważyć wybór wiertarek akumulatorowych. Jeśli nad mobilność przekładamy moc, wówczas optymalniejszym wyborem będzie zapewne zasilanie sieciowe. Po trzecie, zwróćmy uwagę na to, jakiej wielkości średnicę otworu dany sprzęt może wywiercić i pamiętajmy, że różni się ona w zależności od materiału.

Niezwykle istotna jest oczywiście masa sprzętu, jego konstrukcja i pokrycie rękojeści. Parametry te mają kluczowy wpływ na ergonomię pracy: ważne, aby przy dłuższym użytkowaniu nie odczuwać specjalnego zmęczenia, które byłoby wynikiem wadliwego skonstruowania narzędzia. Przy zakupie wiertarki każdorazowo sprawdzajmy też zestaw dołączanych akcesoriów: niektóre z nich można dostać wraz ze sprzętem (na przykład wiertła), inne zapewne trzeba będzie dokupić (tu warto wcześniej sprawdzić ich dostępność na rynku).

5. Jaką wiertarkę do 100 zł wybrać?

Bez wątpienia istotną kwestią w wyborze wiertaki będzie jej cena. Pamiętać należy, że jest ona zawsze powiązana przede wszystkim z mocą danego sprzętu oraz z jego przeznaczeniem. Wiertarki o mniejszej mocy do użytku okazjonalnego, domowego można kupić już do 100 zł – nie jest to więc duży wydatek za sprzęt, który jednak powinien znaleźć się w każdym domowym warsztacie. Na przykład wiertarka udarowa CMI o mocy 600 W - w porównaniu do posiadanych funkcji - kosztuje bardzo niewiele. Jest to kompaktowy sprzęt, bardzo mobilny i wygodny w użytkowaniu, którego moc zapewnia efektywne wiercenie otworów zarówno w drewnie, jak i w twardszych materiałach. W trakcie pracy możliwe jest wyłączenie udaru, a tym samym wiercenie w drewnie. Ponadto wiertarka ma możliwość dostosowania parametrów (w tym trybu wiercenia) to aktualnie wykonywanych prac. Dla doraźnego użytku będzie nadawać się znakomicie.

6. Jaką wiertarkę do 250 zł wybrać?

Bardziej zaawansowany sprzęt, wykorzystywany do prac okazjonalnych i umiarkowanych, można kupić już do 250 zł. Przykładowo wiertarka Bosch EasyImpact 500 to połączenie mocnej wiertarki udarowej (moc 500 W, prędkość obrotowa 3000/min.) z kompaktowym kształtem i niską wagą (jedyne 1,5 kg). Dzięki tym cechom praca z wiertarką jest zarówno efektywna, jak i wygodna. Specjalny materiał, którym pokryta jest rękojeść wiertarki pozwala na neutralizację drgań przenoszonych na przegub dłoni, zapewniając bezproblemową i wygodną długą pracę. Sprzęt od Boscha może wiercić otwory w betonie o średnicy do 10 mm, w stali do 8 mm, a w drewnie do 25 mm. Ponadto wymiana wierteł następuje bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a dzięki ogranicznikowi wiercenia możliwe jest wiercenie otworów na pożądaną głębokość. Słowem, sprzęt przyda się z pewnością do domowego warsztatu, w którym od czasu do czasu pojawiają się bardziej wymagające zadania.

7. Jaką wiertarkę do 500 zł wybrać?

Do cięższych, bardziej zaawansowanych prac trzeba wybierać sprzęt odpowiednio droższy, kosztujący powyżej 500 zł. Młotowiertarka HR2470 marki Makita z silnikiem o mocy 780 W doskonale nada się do prac związanych z dłutowaniem, wierceniem i wierceniem udarowym. Pracę młotowiertarki można prowadzić w różnych trybach, które można zmienić dzięki specjalnemu przełącznikowi. Tym samy w szybki sposób można dostosować sprzęt do aktualnie wykonywanych czynności. Jednocześnie młotowiertarka nie jest ciężka (waży 2,6 kilograma), a tym samym łatwa w manewrowaniu. Rękojeść jej pokryta jest materiałem antypoślizgowym, co zapewnia komfort pracy i maksymalną ergonomię nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Sprzęt wykonuje wiercenia o maksymalnej średnicy 13 mm w metalu, 24 mm w betonie i aż 32 mm w drewnie. Przyda się z pewnością każdemu, kto wykonuje bardziej wymagające prace związane z dłutowaniem oraz wierceniem.

Do góry