Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Poradnik zakupowy szlifierki kątowej OBI

Popularna „boszówka” czy „kątówka” przydaje się niemal na każdym kroku. Szeroki wachlarz możliwości, jakie daje to niewielkich rozmiarów elektronarzędzie, z pewnością nie raz okaże się pomocny w trakcie najróżniejszych prac. W niniejszym poradniku pochylimy się nad takimi kwestiami, jak podstawowe informacje na temat szlifierek kątowych, wpływ mocy szlifierki na materiał, z którym może ona pracować, a także jaki rodzaj narzędzia będzie najlepszy do poszczególnych prac.

Szlifierka kątowa powinna znaleźć się w każdym warsztacie. Kompletując podstawowe narzędzia, a przede wszystkim elektronarzędzia ciężko pominąć sprzęt, który przydaje się przy podstawowych pracach, takich jak cięcie czy szlifowanie różnego rodzaju materiałów. Dlaczego akurat szlifierka kątowa jest tak ważna i co wyróżnia je na tle innego rodzaju szlifierek?

1. Szlifierka kątowa a inne rodzaje szlifierek 2. Jaka szlifierka kątowa – jednoręczna czy dwuręczna?
3. Moc a zastosowanie szlifierki kątowej 4. Gdzie będzie używana szlifierka kątowa? Rodzaje zasilania
5. Tarcze do szlifierek kątowych

1. Szlifierka kątowa a inne rodzaje szlifierek

Zacznijmy więc od kilku podstawowych definicji. Szlifierka kątowa nie jest oczywiście jedynym rodzajem szlifierki. Najogólniej rzecz biorąc, szlifierki to narzędzia służące do obróbki wykańczającej powierzchnie przedmiotów, które już wcześniej przeszły pewien proces obrabiania. Wśród najpopularniejszych szlifierek możemy wyróżnić między innymi:

  • • szlifierki oscylacyjne – służące do obróbki równych lub lekko zaokrąglonych powierzchni drewnianych,
  • • szlifierki mimośrodowe – przeznaczone do obrabiania powierzchni o różnych formach dzięki zastosowaniu elastycznego talerza szlifierskiego,
  • • szlifierki taśmowe – przeznaczone do szlifowania różnych rodzajów drewna w celu oczyszczania i wygładzania powierzchni,
  • • szlifierki typu delta – z niewielką, trójkątną stopą, służącą do wykańczania powierzchni.

Szlifierki kątowe, czyli popularne „kątówki”, mają charakter nieco bardziej uniwersalny niż pozostałe rodzaje szlifierek, które często mogą pracować przede wszystkim z drewnem. Właśnie to czyni z nich narzędzia częstego użytku. Służą do szlifowania, polerowania, satynowania, ale także do cięcia różnych materiałów – w zależności od rodzaju sprzętu. Spośród wielu kilku rodzajów szlifierek kątowych można wybrać jedno- lub dwuręczną, w zależności od zapotrzebowania na moc, a co za tym idzie – charakteru wykonywanych przez nas prac. W końcu możemy wyróżnić szlifierki kątowe pod względem źródła zasilania – i tu również przekładać się to będzie w dużym stopniu na rodzaj prac.

2. Jaka szlifierka kątowa – jednoręczna czy dwuręczna?

Z reguły szlifierki jednoręczne to mniejszy sprzęt względnie niewielkiej (o mocy szlifierek piszemy bardziej szczegółowo poniżej). Wydajniejsze, ale i większe są szlifierki dwuręczne – te już będą służyć do zaawansowanych prac. Warto przy tym zauważyć, że szlifierki kątowe jako takie nie są dużymi narzędziami. W trakcie pracy są one bardzo poręczne, ponadto nie zajmują dużo miejsca przy przechowywaniu ich w garażu czy warsztacie.

Szlifierki jednoręczne to z reguły sprzęt o mocy od 50 do 1000 W, najczęściej jednak o 450 do 900 W. Nie są to więc bardzo potężne narzędzia, z drugiej jednak strony idealnie nadają się do czyli do amatorskich i umiarkowanych prac w domowym warsztacie. Przystosowane są one do montowania tarczy o mniejszej średnicy. Z kolei szlifierki dwuręczne to już moc powyżej 1800 W, a często dużo ponad 2000 W (dochodzić mogą nawet do 2500 W). Są to narzędzia, do których można montować tarcze o większej średnicy. W domowym warsztacie, przy ograniczonym zasięgu prac, raczej się nie sprawdzą – chyba że wykonujemy jakieś zaawansowane czynności, na przykład przy dużym remoncie domu.

3. Moc a zastosowanie szlifierki kątowej

Dobór mocy przy wyborze szlifierki kątowej ma więc kluczowe znaczenie. Będzie się to oczywiście wiązało z kosztami, z jakimi trzeba się liczyć przy zakupie danego elektronarzędzia. Szlifierki o mniejszych mocach (jednoręczne, do prac domowych, amatorskich i umiarkowanych) nie są szczególnie drogim sprzętem, ale należy liczyć się z wydatkiem około kilkuset złotych. W przypadku szlifierek o większej mocy cena takiego sprzętu może przekraczać 1000 złotych.

Pozostaje jeszcze pytanie: jakiego rodzaju materiał można ciąć i szlifować za pomocą szlifierek o mniejszej mocy, a kiedy będziemy potrzebować bardziej wydajnego sprzętu? W pierwszym przypadku mówimy przede wszystkim o codziennych pracach wokół domu, takich jak na przykład usuwanie rdzy czy też przycinanie płytek kafelkowych – do tego typu czynności szlifierki jednoręczne będą nadawać się znakomicie. Szlifierki o większej mocy, dwuręczne przeznaczone są do cięcia i szlifowania bardziej twardych i wytrzymałych materiałów. Za ich pomocą wykonuje się cięższe, z reguły profesjonalne prace, takie jak na przykład cięcie metalowych przęseł, kostki brukowej, ale też na przykład szlifowanie betonu.

Gdzie będzie używana szlifierka kątowa? Rodzaje zasilania - Rodzaj zasilania a moc szlifierki kątowej

4. Gdzie będzie używana szlifierka kątowa? Rodzaje zasilania

Szlifierki kątowe możemy również podzielić ze względu na różne rodzaje zasilania. Od tego, jakiego źródła zasilania będziemy używać, zależeć będzie przede wszystkim mobilność szlifierek. W typ wypadku możemy mówić o:

  • • szlifierkach elektrycznych, podłączanych do sieci elektrycznej za pomocą kabla,
  • • szlifierkach akumulatorowych, korzystających – jak sama nazwa wskazuje – z zasilania akumulatorowego,
  • • szlifierkach pneumatycznych, wykorzystujących do pracy sprzężone powietrze.

Rodzaje zasilania to kluczowy czynnik przy wyborze każdego elektronarzędzia. Szlifierki akumulatorowe będą świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują mobilnego sprzętu. Jeśli potrzebujemy „kątówki” do prac poza warsztatem, niekoniecznie o dużej mocy, wówczas szlifierki akumulatorowe sprawdzą się znakomicie. Sprawdzą się oczywiście w warunkach, gdzie dostęp do stałego zasilania może być problemem. Jeśli zaś będziemy pracować głównie w warsztacie i potrzebujemy narzędzia o większej mocy, wówczas zwykłe szlifierki podłączane do sieci będą bardziej na miejscu. Z kolei szlifierki pneumatyczne, które wykorzystują sprzężone powietrze do pracy, dlatego nadają się głównie do warsztatu – będziemy tu potrzebować kompresora.

5. Tarcze do szlifierek kątowych

Różne rodzaje szlifierek współpracują z różnymi tarczami. Szlifierki kątowe jednoręczne i dwuręczne mogą działać z tarczami o mniejszej lub większej średnicy. Pierwsze z nich przystosowane są do montowania tarczy o średnicy 115 mm lub 125 mm. Z kolei bardziej wydajniejsze, większe szlifierki dwuręczne pracują z tarczami o średnicy 180 mm lub 230 mm. W temacie tarcz do szlifierek kątowych nie tylko średnica ma oczywiście znaczenie, również przeznaczenie danej tarczy jest niezwykle istotne. Spośród tarcz do szlifierek wyróżniamy przede wszystkim tarcze tnące i tarcze szlifujące. Przeznaczenie jednych i drugich jest jasne – jak sama nazwa wskazuje, pierwsze służą do cięcia różnych materiałów, drugie do ich szlifowania. Pamiętać należy, aby nie używać tarcz tnących do szlifowania i na odwrót. Każda z tych tarcz ma budowę specjalnie przystosowaną do przeznaczonych dla nich czynności – na przykład tarcze tnące specjalnie są cienkie, aby stwarzać jak najmniejsze opory w trakcie cięcia. Wśród tarcz do cięcia wyróżniamy ponadto tarcze do cięcia metalu, tarcze diamentowe (do cięcia betonu, marmuru, gipsu oraz kostki brukowej), a także tarcze do drewna. Z kolei tarcze szlifierskie służą wyłącznie do szlifowania. Tutaj mamy między innymi tarcze listkowe (uniwersalne, do szlifowania drewna i metalu) oraz tarcze do szlifowania stali.

Przy zakupie szlifierki warto wziąć od razu podstawowe akcesoria, które wcześniej czy później z pewnością się przydadzą. Również dobrze kupić od razu zestaw najpotrzebniejszych tarcz. Które z pewnością się przydadzą? Dużo zależy oczywiście od rodzaju prac, które wykonujemy, ale tarcze do cięcia metalu i drewna oraz tarcza listkowa do szlifowania drewna i metalu na pewno warto mieć w domowym garażu.

Podsumowując: szlifierka kątowa to jedno z tych elektronarzędzi, które bez wątpienia powinny znaleźć się w każdym domowych warsztacie. W zależności od przeznaczenia dobieramy rodzaj szlifierki: jednoręczną albo dwuręczną, o mniejszej lub większej mocy. Niezwykle ważny jest również rodzaj zasilania szlifierki. W przypadku, kiedy zależy nam na mobilności, a niekoniecznie na wyjątkowej mocy narzędzia, wówczas szlifierki kątowe akumulatorowe będą prawdopodobnie najoptymalniejszym rozwiązaniem. Najważniejsze, aby precyzyjnie rozpoznać swoje potrzeby, a odpowiedni sprzęt z pewnością się znajdzie.

Do góry