Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Instrukcja i wskazówki

Jak założyć ogródek skalny – poradnik OBI

Skalniaki są świetną ozdobą dla przydomowego ogrodu i coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zbudowanie takiej roślinno-skalnej dekoracji u siebie. Tylko jak się za to zabrać?

Przede wszystkim będziemy potrzebować odpowiednich materiałów, które mogą różnić się od siebie w zależności od tego, na jaki typ skalniaka się zdecydujemy. W naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak krok po kroku wykonać skalniak i w jaki sposób wybrać odpowiedni typ ogrodu skalnego.

1. Skalniak nie tylko z kamieni! 2. Zanim założysz skalniak – to warto wiedzieć!
3. Zanim założysz skalniak – to warto wiedzieć! 4. Budowa skalniaka krok po kroku
Roślinki kwitnące w starych oponach samochodowych

1. Skalniak nie tylko z kamieni!

Skalniaki, zgodnie z ich nazwą, kojarzą nam się przede wszystkim z kamieniami. Co prawda, tradycyjne ogrody skalne buduje się właśnie z różnego typu kamieni ułożonych w odpowiedni sposób, ale to nie jedyna opcja, jaką mamy.

Skalniak można założyć także na zastanych elementach architektury ogrodowej na murku albo zbudować taki murek z cegieł. Skalniaki na murku potrafią prezentować się bardzo efektownie, szczególnie jeśli dobierzemy do nich odpowiednie byliny, iglaki i rośliny zimozielone.

Niektóre osoby budują swoje skalniaki nawet z betonu albo używają do tego celu opon. Ta ostatnia propozycja zyskuje coraz bardziej na popularności, bo skalniak z opon można zrobić o wiele szybciej niż z kamieni. Jeśli podoba nam się wizualnie taki typ dekoracji, to nie ma co się zastanawiać – bierzemy się za budowę!

Jak zrobić skalniak z opon?

Aby zbudować skalniak składający się z opon, będziemy potrzebowali oczywiście odpowiedniej liczby opon, w zależności od tego, jak duży skalniak chcemy zbudować. Jako dno do każdej opony możemy wykorzystać starą felgę lub samodzielnie wyciąć koło ze sklejki.

Opony napełniamy ziemią, na której będą rosnąć wybrane rośliny. Tak przygotowane opony układamy w taki sposób, jaki najbardziej nam się podoba. Można złożyć z nich piramidkę, kładąc trzy opony na spód, na nie dwie opony i jedną na górę lub stworzyć szerszą kompozycję stosując według tego schematu kolejno cztery, trzy i dwie opony. Wszystko zależy od naszych preferencji. Kiedy całość jest już gotowa przyszła pora na nasadzenie roślin.

Jeżeli nie podoba nam się tradycyjny kolor opon, to przed umieszczeniem w nich ziemi i ułożeniem w odpowiednią kompozycję, możemy je pomalować. Dobrym pomysłem będzie wybranie koloru farby, która po nałożeniu zmieni barwę kół na mocniej kojarzącą się z naturą i prawdziwymi kamieniami. Dobrym wyborem będą kolory ziemi – zgaszone zielenie, brązy, szarości czy beże. Oczywiście możemy zdecydować się na dowolną barwę, a nawet pomalować każdą oponę innym kolorem! Popularną opcją jest też przyklejenie sznura do zewnętrznej powierzchni opony. Musimy tylko pamiętać, aby robić to bardzo ściśle, aby ciemny kolor koła nie przebijał się w szczelinach. Tak przygotowane opony można już układać w dowolne kompozycje.

Duży ogródek skalny

2. Zanim założysz skalniak – to warto wiedzieć!

Wiele osób nie wyobraża sobie skalniaka w ogrodzie, który byłby zrobiony z innych materiałów niż odpowiednie kamienie. Nie da się ukryć, że taka kompozycja roślinno-skalna, która na dodatek świetnie imituje wycinek górskiego krajobrazu, ma w sobie wiele elegancji i uroku. Jednak musimy być świadomi, że zbudowanie takiego skalniaka z kamieni będzie trudniejsze niż jego odpowiednika z opon. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

Gdzie umiejscowić skalniak w ogrodzie?

Realizację swojego marzenia o skalniaku przed domem musimy rozpocząć od wyboru lokalizacji naszego ogrodu skalnego. Większość tego typu kompozycji roślinno-skalnych dobrze wygląda w sąsiedztwie jakiegoś innego elementu architektury np. blisko tarasu, ściany domu, altany czy podmurowanego ogrodzenia. Jedynie płaskie rabaty skalne dobrze wyglądają jako wolnostojące, ale tylko pod warunkiem, że są odpowiednio skomponowane. Jednak skalniaki zwykle wolą towarzystwo i dobrze czują się wplecione w naturalny krajobraz ogrodu, gdzie nie stanowią punktu centralnego.

Kolejny ważny aspekt to ukształtowanie terenu. Najlepiej jest umiejscowić skalniak na skarpie, jakimś naturalnym wzniesieniu lub zboczu. W górskim krajobrazie właśnie tam możemy je znaleźć, dlatego wygląda to najbardziej naturalnie. Jeżeli nasz ogród jest płaski, możemy samodzielnie usypać odpowiednie wzniesienie, ale to będzie wymagało od nas dodatkowej pracy oraz większych wydatków, jeśli ziemię trzeba będzie kupić. Warto w takim przypadku wykorzystać urobek, który pozostał nam po jakichś robotach ziemnych lub popytać wśród sąsiadów i znajomych, czy ktoś nie chce pozbyć się nadmiaru ziemi po podobnych pracach u siebie.

Nie można też zapominać o ekspozycji na słońce. Większość roślin skalniakowatych dobrze znosi duże nasłonecznienie, a niektóre nawet nie mogą się bez niego obejść! Dlatego najlepiej stawiać na jasne i słoneczne stanowiska, gdzie przez większą część dnia docierają promienie słońca. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy tylko cieniste zakątki to nie oznacza, że musimy pożegnać się z marzeniem o skalniaku. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku będziemy mieć o wiele mniejszy wybór roślin, które dobrze czują się w takich warunkach. Miejsca położone od północy zwykle są cieniste, a te bardziej na południe słoneczne, dlatego skalniaki zakłada się najczęściej od strony południowej lub ewentualnie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.

Jakie kamienie wybrać na skalniak?

Dobrze dobrane kamienie są podstawą pięknego skalnego ogrodu. Nasz skalniak ma być jak najbardziej podobny do prawdziwych elementów natury, dlatego warto stawiać na kamienie nieregularne, o ostrych krawędziach, a nawet trochę popękane. Ważne jest jedynie to, aby były w jednym kolorze i tylko jednego rodzaju (maksymalnie dwa rodzaje kamieni, ale o zbliżonej barwie).

Otoczaki i polne kamienie nie będą najlepszym wyborem. O wiele lepiej sprawdzą się dolomity, granity i bazalty lub ewentualnie wapienie czy piaskowce. Bez problemu kupimy różnego typu łupki, a ich liczba zależy od wielkości planowanego skalniaka.

Warto pamiętać, że niektóre kamienie mają wpływ na pH gleby, a to z kolei na dobór roślin. Wapienie i polne otoczaki sprawiają, że podłoże staje się bardziej zasadowe, co może nie odpowiadać każdemu typowi roślin.

Kiedy najlepiej zrobić skalniak w ogrodzie?

Skalniaki ogrodowe najlepiej budować wiosną, a idealnym czasem jest maj i czerwiec. W tych dwóch miesiącach zwykle jest już ciepło, ale jeszcze nie upalnie, dzięki czemu rośliny mają dobre warunki, aby się prawidłowo przyjąć i ukorzenić. W tym czasie też bez problemu kupimy odpowiednie rośliny, bo akurat będziemy w samym środku sezonu ogrodniczego. Jeżeli akurat minęły właśnie te miesiące, to mamy jeszcze szansę zbudować skalniak późnym latem lub wczesną jesienią. W końcówce sierpnia i początkach września najgorsze upały mamy już zwykle za sobą i jest na tyle wilgotno, że sprzyja to dobremu ukorzenianiu się roślin. Jednak co najważniejsze to jeszcze odpowiedni czas, by zdążyć posadzić rośliny przed zimą.

3. Zanim założysz skalniak – to warto wiedzieć!

Aby zabrać się za tworzenie własnego skalniaka, musimy zaopatrzyć się w niezbędne materiały i narzędzia. Będziemy potrzebować dużych i mniejszych kamieni, żwiru, drobnych kamyków, agrowłókniny, odpowiedniego podłoża do sadzenia oraz samych roślin. Jeżeli chodzi o narzędzia ogrodowe, to podstawą jest szpadel do prac ziemnych oraz taczka do transportu surowca.

4. Budowa skalniaka krok po kroku

Samo założenie skalniaka nie jest wcale trudnym zadaniem, ale będzie wymagać od nas trochę pracy. Nawet jeżeli mamy w planach tylko mały skalniak, to i tak musimy odpowiednio przygotować do niego podłoże w naszym ogrodzie. W wybranym miejscu zdejmujemy murawę lub oczyszczamy teren z chwastów, korzeni roślin i innych zanieczyszczeń. Wybrana powierzchnia powinna być odrobinę większa niż planowany kształt skalniaka, tak aby brzegi można było posypać żwirem ułożonym na agrowłókninie. Dzięki temu sprytnemu sposobowi unikniemy problemów z chwastami i trawą rosnącą na brzegach skalniaka.

Wierzchnią warstwę ziemi na głębokość jednej sztychy usuwamy, a powstałe zagłębienie pokrywamy drobnymi kamykami i żwirem, które posłużą za drenaż. Jeśli podłoże jest wyjątkowo piaszczyste i przepuszczalne, to wystarczy je tylko przekopać. Teraz czas na umieszczenie kamieni. Możemy zbudować z nich zewnętrzną konstrukcję, ułożyć piętrowo lub wkopać w nieregularny sposób. Wszystko zależy od naszego pomysłu i koncepcji na skalniak. Teraz szczeliny i zagłębienia należy wypełnić ziemią (najlepiej z lekkim wzniesieniem) i obficie podlać.

Pierwsze nasadzenia wykonujemy dopiero wtedy, gdy ziemia solidnie osiądzie. Tylko w ten sposób rośliny będą mogły dobrze się ukorzenić w nowym miejscu. Zwykle zajmuje to kilka dni, w ciągu których regularnie podlewamy glebę i czekamy, aż podłoże osiądzie. Po tym czasie możemy zająć się sadzeniem roślin.

Do góry