Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak zasiać i pielęgnować trawę w ogrodzie?

jak-zasiac-i-pielegnowac-trawe-w-ogrodzie

Każdy z nas marzy o trawniku jak spod przysłowiowej igły. Niestety zdarza się, że pomimo naszych starań, regularnego podlewania i nawożenia, koszenia na czas, nasz trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli. Powodem może być brak wertykulacji i aeracji w ogrodzie. Zabiegi te służą pobudzeniu trawy do krzewienia się, rozluźnienia i napowietrzenia podłoża. Czym jest wertykulacja i aeracja? Kiedy przeprowadzamy te zabiegi?

1. Jak przygotować się do zasiania trawnika? 2. Jaką ziemię wybrać pod trawnik?
3. Jak oczyścić i wyrównać teren pod uprawę trawnika? 4. Trawnik a mech – zwalczanie
5. Jaka jest najlepsza trawa na trawnik? 6. Jak zasiać trawę w ogrodzie?
7. Jak pielęgnować trawnik? 8. Napowietrzanie trawnika – jakie narzędzia?
9. Trawnik a trawy wysokie ozdobne do ogrodu

1. Jak przygotować się do zasiania trawnika?

Przygotowanie podłoża pod trawnik jest bardzo ważnym etapem i nie można go zignorować. Ziemia pod trawnik musi być oczyszczona z kamieni, śmieci, gruzu, chwastów czy też korzeni wykarczowanych roślin. Pozostałości te mogą później zabrudzić trawnik, a co gorsza – być przyczyną chorób roślin. Wyznaczoną powierzchnię przekopujemy na głębokość szpadla, dokładnie ją odwracając. Jeśli ziemia jest uboga, mało urodzajna, zbyt piaszczysta lub gliniasta, to warto przed kopaniem rozsypać na powierzchni około 10-centymetrową warstwę kompostu lub świeżej ziemi organicznej i wszystko razem wymieszać. Przy większej powierzchni zabieg ten najłatwiej wykonać glebogryzarką, która jednocześnie wymiesza nam podłoże i odpowiednio je spulchni.

2. Jaką ziemię wybrać pod trawnik?

Najlepsza ziemia pod trawnik to dobrze przepuszczalna piaszczysto-gliniasta gleba o grubości do 30 cm, pod którą również znajduje się przepuszczalne podglebie. Do ziemi gliniastej najkorzystniej jest dodać żwir, aby odpowiednio rozluźnić glebę, poprawić jej warunki powietrzno-wodne oraz umożliwić korzeniom swobodny rozwój. Jeżeli borykamy się z glebami słabymi, które są bardzo piaszczyste, dodajemy odpowiednią ilość torfu, aby poprawić ich zasobność. Torf zwiększy wilgotność i dostępność składników pokarmowych w glebie oraz zawartość próchnicy.

Musimy również pamiętać o odpowiednim pH, które dla trawnika mieści się w przedziale od 5,5 do 7,0. Jeżeli jest ono niższe, koniecznie będziemy musieli przeprowadzić zabieg wapnowania, który podniesie odczyn gleby. Sprawdzi się do tego wapno dolomitowe na trawnik.

3. Jak oczyścić i wyrównać teren pod uprawę trawnika?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wyrównanie terenu. Grabie do trawy posłużą do rozbijania grud ziemi. Musimy zadbać, aby teren pod trawnik nie miał żadnych garbów, dołków czy innych nierówności, gdyż mogą one później utrudniać koszenie. Ważnym aspektem jest też ubicie powierzchni. O ile mniejsze obszary możemy udeptać, o tyle na dużych warto użyć specjalnego wału, który jednocześnie wyrówna powierzchnię.

Zakładając nowy trawnik, musimy pamiętać o odchwaszczaniu. Pomimo wcześniejszego usuwania niechcianych chwastów, część roślin mogła pozostać w ziemi. Powierzchnię najlepiej jest pozostawić odłogiem i w ciągu trzech tygodni systematycznie usuwać chwasty. Możemy również użyć specjalnych środków chwastobójczych i opryskać zaznaczony teren na tydzień przed zaplanowanym wysiewem nasion.

Również na 7 dni przed wysiewaniem, zasilamy ziemię specjalnym nawozem do trawników. Możemy do tego użyć małego i ręcznego siewnika do nawozów. Po rozsypaniu nawozu delikatnie mieszamy go poprzez zgrabianie, a następnie bardzo obficie podlewamy. Najlepszym do tego nawozem będzie nawóz do trawy z azotem, potasem i większą ilością fosforu. Azot i fosfor to nie wszystko. Liczy się również potas. Do nawożenia świetna będzie sól potasowa na trawnik, które przeprowadzamy w dwóch dawkach: wczesną wiosną i pod koniec lata lub jesienią.

4. Trawnik a mech – zwalczanie

Mech w trawniku to informacja dla nas o tym, że:

 • pH gleby może być kwaśne,
 • gleba jest zbyt ciężka i ubita,
 • mamy zbyt dużą obecność filcu w trawie
 • występuje nadmierna wilgotność.

Aby pozbyć się mchu, wczesną wiosną przeprowadzamy zabieg wertykulacji i aeracji. Mogą do tego posłużyć grabie do trawnika lub urządzenie elektryczne czy spalinowe. Celem jest wydrapanie mchu i filcu z trawnika, nacięcie darni oraz napowietrzenie gleb. Po wykonaniu tych zabiegów warto przeprowadzić również wapnowanie. Przeprowadzamy je pod koniec jesieni albo na początku wiosny. Rozsiewamy wapno po trawniku, delikatnie je grabimy, aby poruszyć ziemię, po czym podlewamy obficie.

Chcąc się pozbyć mchu, musimy pamiętać, że po wapnowaniu nie używamy nawozów azotowych przez okres około 4 tygodni, gdyż zakwaszają one glebę, a co za tym idzie, mech rośnie gęściej. Możemy także użyć specjalnych nawozów, które zawierają dodatkową ilość żelaza. Są one przeznaczone do eliminowania lub ograniczenia mchu na trawniku.

5. Jaka jest najlepsza trawa na trawnik?

Obecnie trawniki możemy założyć nie tylko na stanowiskach słonecznych, ale także w cieniu lub miejscach narażonych na spore udeptywanie. W sprzedaży znajdują się rozmaite mieszanki specjalnie dobranych traw, które możemy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Na ogół, aby obsiać 100 m kwadratowych trawnika, potrzebujemy około 2,5 - 3,5 kg wybranej mieszanki trawy. Nasiona traw gazonowych, czyli z przeznaczeniem na trawniki, to przeważnie nasiona trawy łąkowej: wiechliny łąkowej, różnych gatunków kostrzew, mietlicy pospolitej, rajgrasu angielskiego. Nie powinniśmy zakładać trawnika tylko z jednego gatunku nasion traw, gdyż nie będzie on posiadał zakładanych korzyści. Dla osób, które mają sporo cienistych zakątków, idealna będzie trawa do siania z przeznaczeniem do cienia.

Trawniki możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na typ użytkowania:

 • Trawniki ozdobne tworzone są przede wszystkim z kostrzewy czerwonej, kostrzewy owczej i mietlicy pospolitej. Trawy te cechują się piękną zielenią, delikatnym ulistnieniem i wolnym odrostem po koszeniu. Niestety nie są one wytrzymałe na deptanie i warto je mieć w miejscu nieprzeznaczonym do codziennego użytkowania.
 • Następnym gatunkiem są trawniki sportowo-rekreacyjne, które charakteryzują się odpornością na rozrywanie darni, deptanie oraz szybką zdolnością do regeneracji po koszeniu. W tych mieszankach znajdziemy życicę trwałą, wiechlinę łąkową i rajgras angielski. Takie mieszanki sportowo-rekreacyjne uzupełniane są kostrzewą czerwoną, która wzmacnia darń dzięki swojemu systemowi korzeniowemu.
 • • Ostatnie to trawniki sportowe. Może nie są one tak dekoracyjne jak pozostałe rodzaje trawników, ale są one odporne na udeptanie, to trawa uniwersalna. Ich skład to najczęściej: rajgras angielski oraz kostrzewa czerwona.

Od jakiegoś czasu bardzo popularna jest trawa z mikrokoniczyną. W mieszankach takich umieszczono karłową odmianę koniczyny, która ma bardzo małe wymagania. Dodatkowo bardzo dobrze regeneruje się po częstym i niskim koszeniu. Jako że koniczyna ma predyspozycje do krzewienia się i samozakorzenienia, dobrze zakrywa ubytki w trawniku. Jest także bardzo odporna na deptanie. Kolejną korzystną cechą trawnika z mikrokoniczyną jest to, że świetnie sobie radzi bez regularnego nawadniania. Ponadto koniczyna ma zdolność wiązania azotu z atmosfery, dlatego w pewnym stopniu możemy powiedzieć, że trawnik ten jest samowystarczalny.

6. Jak zasiać trawę w ogrodzie?

Prawidłowy siew trawy łąkowej przebiega w następujący sposób:

 1. Do wysiewania nasion wybieramy ciepłą, wilgotną, najlepiej bezwietrzną pogodę.
 2. Powierzchnię lekko wzruszamy grabiami, aby stworzyć lepsze warunki do przykrycia nasion.
 3. Nasiona trawy siejemy równomiernie na lekko wilgotne podłoże przy pomocy siewnika lub ręcznie. Aby mieć pewność, że nasiona rozłożyły się równomiernie, warto jedną porcję nasion wysiać w poprzek wyznaczonego terenu, a drugą idąc wzdłuż.
 4. Całą powierzchnię z wysianymi nasionami delikatnie zagrabiamy, tak aby przykryć je warstwą ziemi około 1 cm.
 5. Następnie musimy zwałować podłoże i podlać rozproszonym strumieniem wody. Używając silnego ciśnienia, możemy wypłukać nasiona z gleby. Musimy również dbać, aby podłoże było stale wilgotne, gdyż kiełkujące nasiona nie wytrzymają suszy. Trawa ogrodowa kiełkuje już po 10-16 dniach od wysiania, dlatego póki nie zacznie się rozwijać, musimy stale ją zraszać.

Trawnik możemy także otrzymać z tak zwanej trawy w rolkach. Plusem takiego sposobu założenia trawnika jest skrócony czas oczekiwania. Trawę w rolkach i trawy z siewu łączy to, że nawet krótkotrwałe przesuszenie może zniszczyć całą darń. Podłoże pod trawniki z rolki przygotowujemy tak samo jak te pod siew i również rozkładamy je na przygotowanym i wilgotnym podłożu. Kładziemy je tak, aby były równo, jedna obok drugiej i starannie je dociskamy. Następnie przeprowadzamy zabieg wałowania i podlewamy.

7. Jak pielęgnować trawnik?

Prawidłowe nawożenie trawnika to jeden z głównych zabiegów, który gwarantuje nam zdrową, gęstą i zieloną murawę. Aby utrzymać okazały wygląd trawnika, musimy go stale dokarmiać, gdyż trawa płytko się korzeni i szybko zużywa zapasy substancji odżywczych. Na ogół trawnik powinno nawozić się 3 razy w roku. Pierwsze to nawożenie wiosenne. Przeprowadzamy je na przełomie marca i kwietnia, po ówczesnym koszeniu. Nawóz do trawy na wiosnę rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni. Przed rozsypaniem nawozu warto nieco mocniej wygrabić darń, aby lekko spulchnić glebę. Nawóz do trawy wiosenny szybciej wtedy wniknie w powierzchnię. Jeśli w jednym miejscu upadnie nam za dużo nawozu, trawa może zostać „wypalona”, a tam, gdzie będzie go zbyt mało, trawa może zacząć żółknąć.

Aby mieć pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, warto do zabiegu nawożenia użyć specjalnego siewnika. Musimy także unikać przenawożenia trawnika. Trawa wtedy będzie wymagała częstszego koszenia i będzie bardziej podatna na choroby.

Do nawożenia trawników możemy użyć specjalnych nawozów mineralnych do trawników oraz organicznych. Mineralny nawóz do trawnika przeważnie dostępny jest w formie płynnej, proszku lub granulatu. Najwygodniejsze jest użycie granulowanego nawozu, który równomiernie rozsypiemy na całej powierzchni. Płynne nawozy natomiast dadzą nam najszybszy efekt. Do wyboru mamy także nawozy wieloskładnikowe długo działające i krótko działające. Najkorzystniej jest wybrać nawóz wieloskładnikowy długo działający, który powoli się rozpuszcza, składniki pokarmowe uwalniane są roślinom stopniowo. Nawozy trawnikowe spowodują, że będziemy rzadziej nawozić trawnik.

Szybko działające nawozy do trawników najlepiej sprawdzą się przy letnim nawożeniu. Jest ono dość ważne dla utrzymania odpowiedniej barwy trawnika. Ostatni termin to druga połowa sierpnia, wtedy do trawników wybieramy nawozy jesienne. Mają one bardzo małą zawartością azotu, która ogranicza rozwój chwastów i jednocześnie nie pobudza trawy do wzrostu. Nawóz do trawników jesienny zawiera potas i fosfor, które wpływają na mrozoodporność trawy.

8. Napowietrzanie trawnika – jakie narzędzia?

Regeneracja trawnika po zimie zaczyna się wczesną wiosną, po stopnieniu śniegu. Pierwszym zabiegiem, jaki wykonujemy po obeschnięciu trawy, jest grabienie. Do niewielkiej powierzchni możemy wykorzystać zwykłe grabie do trawy. Pomocne mogą być grabie do wertykulacji trawnika. Pozbywamy się suchych źdźbeł trawy oraz mchu, liści i igliwia. Powstały z tej mieszanki filc zatrzymuje wilgoć na powierzchni i utrudnia pobieranie powietrza. Sprzyja on także powstawaniu chorób. W przypadku sporego areału trawnika możemy ułatwić sobie pracę i do wygrabienia filcu zastosować urządzenie - wertykulator i aerator.

Zabieg wertykulacji przeprowadzamy raz bądź dwa razy w sezonie. Urządzenie to nacina darń pionowo, jednocześnie usuwając z trawnika obumarłe resztki, chwasty i mech. Dzięki wertykulacji murawa ma lepszy dostęp do składników pokarmowych, powietrza i wody. Aeracja trawnika to zabieg, który wykonujemy rzadziej. Dzięki niemu gleba będzie odpowiednio dotleniona, wyczesana z filcu i mchu.

Po zimie może się również okazać, że musimy dokonać dosiewu w miejscach z ubytkami. Powierzchnię spulchniamy i dosiewamy trawę, ale taką mieszanką, jaką wysialiśmy cały trawnik. Następnie, po siewie, intensywnie podlewamy trawnik.

Przy pielęgnacji trawnika ważne jest też pierwsze koszenie. Przeprowadzamy je wtedy, kiedy nasza murawa wypuści pierwsze źdźbła. Kiedy osiągnie około 6 cm, skracamy ją nieznacznie, około 2 cm.

9. Trawnik a trawy wysokie ozdobne do ogrodu

Na tle zielonej murawy pięknie i efektownie prezentują się rabaty z wysokimi i ozdobnymi trawami. Wyróżniają się one długowiecznością, niewielkimi wymaganiami oraz odpornością na choroby i szkodniki. Nasiona traw ozdobnych różnią się barwą liści, kolorem kwiatostanów i wysokością, ale najlepiej wyglądają w wyeksponowanym miejscu w otoczeniu zadbanego trawnika. Przeważnie wykorzystujemy odmiany takie jak: miskanty chińskie, ostnicę olbrzymią, trawę pampasową białą i różową, arundo trzcinowate, rozplenicę japońską, trzcinniki ostro kwiatowe. Charakteryzują się one sezonowym, barwnym ulistnieniem i efektownym kwiatostanem ozdobnym przez cały sezon.

Do góry