Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak wybrać i używać myjki ciśnieniowej?

jak-wybrac-i-uzywac-myjki-cisnieniowej

Myjka ciśnieniowa sprawdza się przy czyszczeniu rozmaitych przedmiotów i powierzchni - samochodów, okien czy elewacji. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, wybierając myjkę ciśnieniową?

Myjki ciśnieniowe to bardzo uniwersalne i praktyczne urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w użytku prywatnym, jak i przemysłowym. Cieszą się coraz większą popularnością szczególnie wśród właścicieli samochodów oraz mieszkańców domków jednorodzinnych. Jak sama nazwa wskazuje, myjka ciśnieniowa przydaje się podczas mycia m.in.:

 • • samochodu,
 • • motocykla,
 • • roweru,
 • • elewacji domu,
 • • garażu,
 • • komórki,
 • • ławek i stołów ogrodowych,
 • • mostków ogrodowych,
 • • balkonów,
 • • tarasów,
 • • akcesoriów ogrodowych.

Samo działanie myjki ciśnieniowej jest proste. Urządzenie to ma za zadanie wygenerować strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem – w przypadku większości produktów jego wielkość waha się w granicach od 100 barów do 150 barów. Tak silny natrysk umożliwia usunięcie nawet głębokich zabrudzeń z różnorodnych powierzchni. Z tego powodu opinie o myjkach ciśnieniowych są bardzo pozytywne, a same urządzenia można spotkać w coraz większej liczbie warsztatów czy gospodarstw domowych.

Za siłę strumienia wody podczas pracy myjki ciśnieniowej odpowiada wydajna pompa. To z niej woda doprowadzana jest przez przewody aż do pistoletu natryskowego. Zależnie od modelu urządzenia dostępne mogą być różnorodne końcówki przeznaczone do danego typu pracy, np. szczotki zwykłe, szczotki obrotowe, gąbki czy lanca natryskowa.

Przy korzystaniu z myjki ciśnieniowej należy pamiętać, że do jej właściwego działania niezbędne jest podłączenie produktu do źródła zasilania i ujęcia wody. Dostępne są też urządzenia wyposażone w akumulatory lub silnik spalinowy.

1. Rodzaje myjek ciśnieniowych 2. Jak wybrać myjkę ciśnieniową?
3. Akcesoria do myjki ciśnieniowej

1. Rodzaje myjek ciśnieniowych

Na rynku dostępnych jest wiele typów myjek ciśnieniowych, urządzenia te można zresztą podzielić na sporo rodzajów – w zależności od użytego kryterium. Jednym z podstawowych jest ich zastosowanie. Na tej podstawie wyróżnia się myjki ciśnieniowe amatorskie i myjki ciśnieniowe profesjonalne. Jak łatwo się domyślić, pierwsze z wymienionych produktów wykorzystywane są w gospodarstwach domowych, to np. myjki ciśnieniowe do samochodów czy myjki do okien. Drugie natomiast to myjki bardziej zaawansowane, o większej funkcjonalności, używane przede wszystkim w profesjonalnych myjniach czy firmach transportowych.

Wracając do myjek amatorskich, często dzieli się je na wybrane podtypy pod względem wydajności oraz mocy przerobowej. W takiej klasyfikacji wyróżnia się myjki ciśnieniowe:

 • • wprowadzające – myjki, których używa się od czasu do czasu przy lekkich pracach,
 • • średnie – myjki do częstego usuwania zabrudzeń,
 • • premium – myjki do regularnego korzystania oraz czyszczenia dużych powierzchni.

Myjki ciśnieniowe dzieli się też ze względu na typ zastosowanego napędu:

 • • myjki elektryczne – najczęściej wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych, dzięki możliwości podłączenia do gniazdka,
 • • myjki spalinowe – z uwagi na konstrukcję i wydajność stosuje się je w warunkach profesjonalnych. Są wyposażone w silniki spalinowe napędzane benzyną lub olejem napędowym. Oszczędniejsze w działaniu są myjki spalinowe z silnikiem diesla,
 • • myjki hybrydowe – to urządzenia pośrednie, jeśli chodzi o myjki amatorskie i profesjonalne. Źródłem zasilania może być prąd zmienny z gniazdka lub prąd stały z akumulatora.

Myjki ciśnieniowe można podzielić także według ich zastosowania. Najczęściej spotykane są myjki ciśnieniowe do samochodów. Nie muszą one posiadać przesadnie wysokiej mocy (zwykle maksymalnie 120-130 barów), zbyt silny strumień wody mógłby bowiem uszkodzić lakier samochodowy. Ważne jest ich wyposażenie dodatkowe, w tym różne końcówki urządzenia, takie jak miękka szczotka, która pozwoli na bezpieczne usunięcie wszystkich zabrudzeń. Bardzo przydatna jest również pianownica, dzięki której można użyć odpowiedniego środka czyszczącego.

Jednym z popularniejszych rodzajów myjek ciśnieniowych są myjki wysokociśnieniowe do kostki brukowej. W tym typie urządzeń pożądana jest jak najwyższa moc – jest ona niezbędna do usunięcia trudnych zabrudzeń z powierzchni kostki brukowej. Czasem nawet sama lanca okazuje się niewystarczająca i w takim wypadku najlepiej skorzystać ze specjalnej twardej szczotki do tego typu nawierzchni.

Warto też wspomnieć o myjce ciśnieniowej do elewacji. W przypadku tej myjki wysokociśnieniowej bardzo istotna jest szeroka możliwość regulacji ciśnienia wody. Wynika to z faktu, iż podczas stosowania takiej myjki możemy mieć do czynienia z elewacją różnego typu, która wymagać będzie innej siły nacisku strumienia wody. Niezbędne jest też stosowanie silnego i sprawdzonego detergentu.

2. Jak wybrać myjkę ciśnieniową?

Przeglądając dostępne modele myjek ciśnieniowych, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka elementów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu zakup będzie udany, a nowa myjka ciśnieniowa będzie jak najlepiej spełniała swoją rolę.

Wybór myjki ciśnieniowej najlepiej rozpocząć od odpowiedzi na pytania:

 • • do czego będziesz używał myjki ciśnieniowej?
 • • jak często będziesz używał myjki ciśnieniowej?

Oczywiście udzielenie odpowiedzi na te pytania nie wystarczy do tego, aby wybrać najlepszy model, z pewnością jednak wskaże odpowiedni kierunek. Następnie należy przejść do bardziej szczegółowych zagadnień.

Najważniejszym spośród nich jest maksymalne uzyskanie ciśnienia wody, które można wygenerować za pomocą myjki. Z pewnością nie będziemy tej wartości stosować cały czas, dobrze natomiast mieć pewien zapas w stosunku do mocy używanej zazwyczaj. Ze względu na maksymalne ciśnienie można wyróżnić myjki do codziennego stosowania i mycia samochodu, gdzie wartość ta mieści się w granicach do 130 barów, a także myjki o większym ciśnieniu maksymalnym, które przeznaczone są do czyszczenia trwałych, wytrzymałych i silnie zabrudzonych powierzchni. Przed zakupem upewnijmy się też, czy wybrany model myjki wysokociśnieniowej posiada opcję regulowania wielkości ciśnienia wody.

Kolejny ważny czynnik charakteryzujący myjkę ciśnieniową to maksymalna temperatura dopływu. Pod tym terminem należy rozumieć temperaturę wody u ujścia z dyszy myjki ciśnieniowej. Jeżeli urządzenie dysponuje możliwością regulacji temperatury, z reguły mieści się ona w granicach od około 40˚C do około 60˚C. Choć różnica w tym wypadku wydaje się niewielka, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Temperatura z dolnej granicy przedstawionego zakresu wydaje się zaledwie lekko ciepła, podczas gdy wodą o temperaturze około 60˚C można się nawet poparzyć. W niektórych przypadkach skorzystanie z tak ciepłej wody znacząco wspomaga i przyspiesza usuwanie wszelkich zabrudzeń.

Następny istotny element to długość węża myjki ciśnieniowej. To czynnik bardzo ważny z uwagi na praktyczne wykorzystanie urządzenia podczas codziennego użytkowania. Jeśli wąż myjki jest zbyt krótki, wyraźnie spada komfort pracy. Przy najtańszych modelach długość węża zwykle nie przekracza 5 metrów, co w wielu przypadkach jest wartością w zupełności wystarczającą. Jeżeli potrzebujemy jednak dłuższego węża przy myjce ciśnieniowej, w niektórych modelach instaluje się węże o długości nawet kilkunastu metrów. Bardzo wygodne są też węże nawijane na bęben.

Na jakość korzystania z myjki ciśnieniowej wpływa ponadto obecność pojemnika na detergent. Znacząco ułatwia to oczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni, podobnie jak różne końcówki do myjki ciśnieniowej. Zwykle w zestawie znajduje się kilka końcowek do wyboru. Oczywiście im wyższą jakością cechuje się komplet, tym więcej tego typu akcesoriów zawiera.

Elementem często niesłusznie pomijanym jest waga myjki ciśnieniowej. Choć większość modeli wyposażona jest w kółka, to jednak zupełnie inaczej przestawia się myjkę o wadze np. 7 kg i myjkę ważącą 30-40 kg. Pamiętajmy też o tym, aby wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu oraz podłoże w miejscu, w którym będziemy korzystać z myjki ciśnieniowej.

3. Akcesoria do myjki ciśnieniowej

Przy zakupie myjki ciśnieniowej warto mieć na względzie akcesoria znajdujące się w zestawie. Każda myjka wysokociśnieniowa wyposażona jest fabrycznie w podstawową końcówkę, czyli w lancę ciśnieniową. W niektórych przypadkach lepiej jednak skorzystać z innych końcówek, np. dyszy rotacyjnej, która pozwala na skierowanie strumienia na wybraną powierzchnię pod ostrym kątem, co zdecydowanie ułatwia jej całkowite oczyszczenie. Innym przykładem dodatkowych końcówek do myjek ciśnieniowych są szczotki i pianownice – dzięki nim usuniemy uporczywe zabrudzenia za pomocą tarcia mechanicznego lub odpowiednich środków chemicznych.

W wielu przypadkach możemy wymienić elementy zamontowane fabrycznie, jak np. wąż czy zbiornik na detergent. Jeżeli po zakupie uznamy, że nie możemy korzystać z pełni możliwości myjki ciśnieniowej z powodu zbyt krótkiego węża, wystarczy wymienić go na dłuższy. W niektórych modelach można również dodatkowo zamontować pojemnik na detergent. Oprócz tego dostępne są np. zapasowe ładowarki czy specjalne listwy ułatwiające mycie okien. Wybierając akcesoria do myjki ciśnieniowej należy bezwzględnie wziąć pod uwagę producenta i model posiadanego urządzenia, aby w ten sposób móc optymalnie dopasować dodatkowe podzespoły.

Myjka ciśnieniowa to użyteczny sprzęt, który znacząco ułatwia i przyspiesza wiele prac przydomowych, a często jest także używany przemysłowo. Właściwe dopasowanie myjki ciśnieniowej do własnych potrzeb może w ogromnym stopniu korzystnie wpłynąć na komfort jest wykorzystywania każdego dnia.

Do góry