Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak wybrać i układać kostkę brukową na posesji?

Jak wybrać i układać kostkę brukową na posesji_big

Kostka brukowa to produkt, który doskonale nadaje się do wypełnienia powierzchni przed posesją. Obecnie można spotkać ją w różnej konfiguracji, jeśli chodzi o parametry. W kwestii wyboru równie istotna jest jej cena. Jak wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie i co warto wiedzieć na temat układania kostki brukowej oraz jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi?

1. Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej na posesję? 2. Cena kostki brukowej
3. Układanie kostki brukowej krok po kroku 4. Ochrona kostki brukowej po ułożeniu

1. Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej na posesję?

Decydując się na zakup kostki brukowej na posesję, trzeba rozważyć kilka aspektów. Wśród nich znajdują się jej:

 • • powierzchnia kostki,
 • • kształt elementu,
 • • kolorystyka,
 • • rozmiar

Powierzchnia większości kostek brukowych jest zwykle gładka, choć coraz częściej spotykane są kostki brukowe o powierzchni szorstkiej, imitujące swoim wyglądem kamień naturalny, dzięki czemu prezentują się one niezwykle efektownie na tle budynków. Kamień naturalny znajduje się tylko na wierzchu takiej kostki i zwykle jest to kwarc, bazalt lub granit.

Jeśli chodzi o kształt kostki brukowej, największą popularnością cieszą się kostki kwadratowe lub prostokątne. Oprócz tego można spotkać jednak kostki sześciokątne lub ośmiokątne, a także takie, które swoim wyglądem przypominają fale bądź klepsydrę. Z ich wykorzystaniem zadba się o dekorację na zewnątrz budynku, tworząc niezwykłe kompozycje. Granice tworzy tutaj tylko wyobraźnia.

W przypadku koloru najczęściej można spotkać się z klasycznymi kostkami brukowymi szarymi lub w odcieniach czerwieni, ale istnieje możliwość zakupu specjalnie barwionych kostek, takich jak brązowe czy żółte, a nawet zielone lub niebieskie (tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na produkt typu kostka brukowa Nostalit). Dobierając kolory kostki brukowej na posesję, trzeba kierować się dwiema podstawowymi zasadami:

 • • jaka jest powierzchnia wyłożenia kostki brukowej – gdy jest ona mała, zdecydowanie wystarczy jeden lub dwa kolory, przy większej – warto postawić na kilka, by stworzyć graficzne wzory, które urozmaicą kompozycję z kostki (aczkolwiek nie powinno się przesadzać – trzy/cztery kolory to maksimum);
 • • kostkę brukową pod względem kolorystyki warto układać pod kolor elewacji lub dachu budynku, przed którym będzie się ona znajdowała – w ten sposób połączy się z nimi, tworząc jedną, spójną całość.

Jeśli  chodzi o rozmiar, kostka brukowa przed domem powinna mieć grubość 6, 7 lub 8 centymetrów. Są to rozmiary uniwersalne. Można także spotkać kostki 4–5-centymetrowej grubości, ale nie powinny one wówczas pełnić funkcji innej niż dekoracyjna, ze względu na ryzyko naruszenia ich struktury. Z drugiej strony dostępne są też kostki brukowe o rozmiarze 10-centymetrowym (które sprawdzają się, gdy poruszają się po nich bardzo ciężkie pojazdy, jak np. samochody ciężarowe). Decydujące znaczenie przy wyborze rozmiaru kostki ma zatem to, na jakie obciążenie będzie ona narażana w toku jej użytkowania.

2. Cena kostki brukowej

Na koszt zakupu kostki brukowej składa się, oprócz jej powierzchni, rozmiaru, kształtu i koloru, także rodzaj materiału, z którego jest ona produkowana. Zdecydowanie najtańsze są kostki brukowe przemysłowe o jednolitej kolorystyce (zwykle są to kostki szare) i prostych kształtach. Można je kupić już w cenie od 30 zł do 55 zł za m2. Nieco droższym rozwiązaniem są tzw. szlachetne kostki brukowe poddawane dodatkowej obróbce w trakcie ich produkcji:

 • • płukanie (kostka brukowa płukana nabiera dodatkowych właściwości antypoślizgowych),
 • • szczotkowanie (co pozwala na nadanie jej dodatkowych walorów dekoracyjnych),
 • • łupanie (czyli obłupywanie brzegów kostki, dzięki czemu imituje ona doskonale kamienie naturalne),
 • • postarzanie za pomocą młoteczkowania (co nadaje kostce brukowej zabytkowy charakter – szczególnie doskonale sprawdza się to na posesjach starszych lub utrzymanych w klasycznym stylu budynków).

Takie kostki spotyka się zwykle w cenie od 50 zł do 90 zł za m2.

Jeśli chodzi o najwyższą półkę cenową, znajdziemy na niej kostki z kamienia naturalnego, np. cieszącą się największą popularnością kostkę granitową. Nie tylko prezentują się one efektownie, ale również są niezwykle odporne na ciężary i zmiany temperatur. Trzeba jednak, w zależności od dominującego w nich materiału, zapłacić za 1 m2 takiej kostki od 60 zł do nawet 400 zł. Rozważając ułożenie kostki brukowej na swojej posesji, warto dokonać na samym początku dokładnej kalkulacji. W ten sposób wybierze się materiał, który będzie nie tylko dostosowany do potrzeb, ale również taki, który nie nadwyręży w nadmierny sposób domowego budżetu.

3. Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej (czyli tzw. brukowanie) przed posesją nie jest trudne. Trzeba tylko się do tego w odpowiedni sposób przygotować, wypożyczając dwie maszyny – zagęszczarkę wibracyjną oraz wibrator płytowy. Koszt wynajęcia nie jest wysoki i mieści się zwykle w kilkudziesięciu złotych za dzień, dlatego kluczowe jest w takim przypadku odpowiednie zaplanowanie prac.

Jak układać kostkę brukową? Pierwszym krokiem, który należy wykonać, zanim rozpocznie się pracę, powinno być sprawdzenie, czy kostki brukowe są całe, czyli czy nie kruszą się lub nie ma na nich śladów złamań. Zanim przygotuje się podłoże pod taką kostkę brukową, należy ułożyć krawężniki. Zapobiegną one rozjeżdżaniu się kostki brukowej na boki oraz ochronią ją przed zabrudzeniami ze strony powierzchni, która nie będzie utwardzana (szczególnie jeśli znajduje się tam dużo piasku). Krawężniki układa się wstępnie na obu końcach zaplanowanej na posesji drogi, prowizorycznie stabilizując je kołkami lub metalowymi prętami. Gdy wykona się już ten krok, sytuuje się je w poziomie, regulując ich wysokość przy wykorzystaniu poziomicy (najlepiej laserowej). Krawężniki należy osadzić w warstwie półsuchego betonu, o głębokości do 10 centymetrów. Gdy się już zwiąże – obsypuje się je rodzimym gruntem. Wówczas można już przygotować podłoże pod powierzchnię z kostki brukowej.

Podłoże kostki brukowej powinno składać się z dwóch warstw:

 • • podbudowy – o grubości od 25 do 45 cm i składającej się z odpowiedniego kruszywa (najlepiej sprawdzi się tutaj kruszywo o frakcji 30–60 mm, takie jak żwir, grys, żużel lub tłuczeń), a także w odpowiedni sposób wyprofilowanej (należy tutaj postawić na około 3–4% spadek, by zapewnić odpływ wody w trakcie opadów) i ubitej zagęszczarką wibracyjną,
 • • podsypki – czyli warstwy wyrównującej o grubości 3–5 cm, ułożonej bezpośrednio na podbudowie i składającej się ze żwirku, o frakcji maksymalnie 4 mm lub piasku zmieszanego z cementem.

Takie podłoże należy wyrównać dodatkowo przy użyciu szablonu z deski. Prowadzony od powierzchni krawężników ściągnie on zbyt dużą ilość podsypki oraz wypełni wszelkiego rodzaju nierówności. Gdy podłoże będzie już w odpowiedni sposób przygotowane, można przystąpić do układania kostki brukowej. Należy robić to luźno, a pracę trzeba wykonywać już z wcześniej ułożonej powierzchni po to, by uniknąć zbytniego wydeptania podłoża i pojawienia się różnić w wysokości oraz poziomie jego nachylenia.

Dobrym pomysłem może okazać się ułożenie nawierzchni z kostki brukowej skośnie lub z kostek o różnej wielkości (najlepiej 3 do 5 wymiarów). W ten sposób nawierzchnia będzie bardziej wytrzymała, a także cichsza (szczególnie gdy będą przejeżdżać po niej różne pojazdy).

Bardzo ważne w trakcie układania kostki brukowej jest wykonanie spoin. Powinny one mieć szerokość od 3 do 5 mm. Kostki nie będą się dzięki temu przesuwały i ocierały o siebie. Przedostatnim krokiem jest wibrowanie kostki brukowej przy wykorzystaniu wibratora płytowego, co pozwoli na uzyskanie równej nawierzchni. Spoiny, po wibrowaniu, należy wypełnić drobnym i suchym piaskiem. Gdy zmiecie się jego nadmiar, chodnik z kostki będzie już można użytkować.

4. Ochrona kostki brukowej po ułożeniu

Wiele osób po ułożeniu kostki brukowej zastanawia się, jak ją pielęgnować, by przez wiele lat zachowała perfekcyjny wygląd. Warto wiedzieć o tym, że do nowoczesnych kostek brukowych już w fazie ich produkcji dodawane są specjalne środki chroniące przed zabrudzeniem. Są one zwykle impregnowane lub pokrywane specjalną powłoką.

Dodatkowej pielęgnacji wymagają jedynie kostki brukowe, które mają porowatą strukturę i układane są w miejscach narażonych na występowanie różnego rodzaju plam oraz odbarwień, np. podjazd z kamienia do garażu, gdzie samochody bardzo często pozostawiają trudne do usunięcia ślady różnego rodzaju płynów eksploatacyjnych (takich jak olej, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy, czy też pochodzący z klimatyzacji). Doskonałym rozwiązaniem w takim zakresie może być impregnacja kostki brukowej przy użyciu preparatu dającego efekt tzw. mokrej kostki, produkowanego na bazie silanu i siloksanu, który nie tylko ochroni kostkę brukową przed zabrudzeniami, ale również podkreśli jej kolor.

Jeśli już jednak na kostce pojawią się zabrudzenia i plamy, wystarczy użyć jednego z kilku preparatów czyszczących przeznaczonych bezpośrednio do kostki brukowej (nie może to być uniwersalny środek czyszczący). Tylko w ten sposób można zapewnić jej wyczyszczenie bez zbędnego wysiłku oraz ryzyka pojawienia się dodatkowych uszkodzeń kostki brukowej.

Do góry