Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak oczyścić wodę w basenie? Sposoby na białą wodę w basenie

Basen z czystą błękitną wodą

​Skoro spełniłeś już swoje dziecięce marzenie i wybudowałeś własny basen przy domu, przekonałeś się zapewne, że korzystanie z takiego obiektu to nie tylko beztroska i przyjemność. W końcu stajesz przed pytaniem, jak skutecznie oczyścić wodę w basenie? Jesteśmy tu, by Ci pomóc! Poznaj przyczyny mętnej, mlecznej, białej wody w basenie i sposoby na jej oczyszczenie. Ciesz się idealnie przejrzystą wodą!

1. Biała woda w basenie — skąd się bierze? 2. Jak oczyścić wodę w basenie, gdy jest biała, mętna, mleczna?
3. Znaczenie pH wody w basenie 4. Dbajmy o wodę

1. Biała woda w basenie — skąd się bierze?

Każdy właściciel basenu tak ma – staje pewnego dnia nad brzegiem swojego prywatnego zbiornika i zastanawia się, dlaczego woda znów zrobiła się biała, mleczna i mętna. W czym tkwi źródło tego zanieczyszczenia i jak mu skutecznie zaradzić? Skupmy się na razie na przyczynie, a w następnych akapitach zastanowimy się nad rozwiązaniem.

Dlaczego woda w basenie zmienia kolor?

Dziwna barwa i towarzyszący jej osad na dnie basenu to duet, który skutecznie potrafi zepsuć przyjemność korzystania z letnich kąpieli. Gdzie należy szukać jego źródeł? W biologii i chemii!

  • Biologia

Za mało estetyczną barwą wody z biologicznego punktu widzenia stoją zwykle dwa czynniki: nagromadzenie materiału pochodzenia organicznego i nieskuteczne działanie środka dezynfekującego. Odkryty basen narażony jest na bezustanny kontakt ze światem zewnętrznym (roślinnością, zwierzętami, owadami, słońcem, deszczem itp.), co bardziej niż w przypadku obiektu zamkniętego sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, bakterii oraz glonów. Ich ekspansja jest przyczyną tworzenia się nieprzyjemnych zawiesin na powierzchni cieczy. Co więcej, niewłaściwie dopasowane środki chemiczne mogą nawet zintensyfikować nagromadzanie się zanieczyszczeń organicznych.

  • Chemia

Drugą przyczyną powstawania mętnej wody o mlecznym zabarwieniu jest… nasza zbytnia troska o jego czystość! Tak jak w przypadku przyjmowania przez człowieka zbyt dużej ilości leków, tak i tutaj można po prostu przedawkować, sprawiając, że to, co miało pomagać, zadziała na naszą niekorzyść. Przesada w stosowaniu środków chemicznych, takich jak np. flok, antyglon, preparaty dezynfekujące czy pH + sprawi, że woda przestanie się nadawać do użytkowania. Warto zatem zachować umiar, działać zgodnie z zaleceniami producentów i stosować się do rad specjalistów. Dobry nawyk czytania ulotek dołączonych do środków chemicznych pozwoli nam być spokojnymi o stan naszego basenu.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji basenu? Przejdź do artykułu!

Uśmiechnięta dziewczyna przy brzegu czystego basenu

2. Jak oczyścić wodę w basenie, gdy jest biała, mętna, mleczna?

Jest kilka sposobów poradzenia sobie z mętną, przebarwioną wodą w basenie. Przyjrzymy im się bliżej i zastanowimy, do jakiego rodzaju zabrudzenia będą się najlepiej nadawać. Najpierw jednak zapraszamy na mały kurs pielęgnacji naszego prywatnego przydomowego zbiornika.

Pierwszym krokiem będzie delikatne, ale jak najdokładniejsze pozbycie się zabrudzeń ze ścian basenu. Następnie przechodzimy do czyszczenia dna, a później instalacji filtrującej. Jeżeli zainstalowaliśmy pompę piaskową, powinniśmy wymienić piasek. Innym sposobem jest zastosowanie fibalonu – specjalnego materiału z włókien polimerowych.

Zanim podejmiemy się pielęgnacji basenu, zaopatrzmy się w tester kropelkowy pH wody. Pomoże on nam dowiedzieć się, czy odczyn pH cieczy nie wykracza poza dopuszczalny zakres (od 7,0 do 7,6). Jeżeli wartości są za małe albo za duże, należy je wyregulować, korzystając ze specjalnego granulatu (minusowego lub plusowego). Pamiętajmy, że woda zdatna do kąpieli musi wykazywać odczyn obojętny albo lekko zasadowy.

Kolejny krok to chlorowanie uderzeniowe, dzięki któremu ustalimy poziom chloru na 1,0 mg/l. Jeżeli przekroczymy nieco tę wartość, rozcieńczymy roztwór dolewając więcej wody.

Do tego celu potrzebny nam będzie środek koagulacyjny, czyli po prostu flok. Jego zadaniem jest zbicie niewielkich cząstek zanieczyszczeń w większe zbiory, które będą w stanie zatrzymać się na sicie filtra, dzięki czemu łatwiej nam będzie je usunąć. 

Pompa filtrująca powinna działać przez kilka godzin (min. 6 h), by mogła ostatecznie pozbyć się mętnej wody. Kiedy już osad zniknie, dokładnie płuczemy filtr.

Kolejnym nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest regularne uzdatnianie wody. Dzięki niemu powstrzymamy rozwój glonów i gromadzenie się osadów.

Kontrola odczynu pH i twardości wody powinna odbywać się w każdym sezonie.  Do dezynfekcji używamy chloru albo aktywnych tabletek tlenowych. Warto zaopatrzyć się w stabilizator, który zmniejsza zużycie chloru. Nade wszystko pamiętajmy jednak o umiarze i stosowaniu się do zaleceń producenta. Jeżeli przesadzimy ze środkami chemicznymi, nie pozbędziemy się problemu mętnej wody, lecz go spotęgujemy.

Jeżeli porwałeś się na wybudowanie naprawdę dużego basenu, samo chlorowanie może nie wystarczyć. W takim wypadku powinieneś zaopatrzyć się w wydajny system filtrujący. Co więcej, akcesoria takie jak wkłady do pomp czy węże basenowe muszą być wymieniane regularnie – najlepiej raz na sezon. Dbaj również o higienę. Każdorazowy prysznic przed wejściem do basenu zapobiegnie przedostawaniu się do wody zabrudzeń i niechcianego materiału organicznego.

Z osadem dryfującym na tafli naszego basenu poradzi sobie chemia. Warto zaopatrzyć się w klaryfikator, który wspomaga filtry w uzdatnianiu wody do użycia.

Dobrym zwyczajem jest również przykrywanie basenu plandeką. Jest to skuteczna ochrona przed dostawaniem się do wody roślin i zwierząt.

Dysponując tą wiedzą, zróbmy mały przegląd metod pielęgnacji basenu z uwzględnieniem środków, jakich do tego celu użyjemy.

  • Chlor – Wykorzystanie chloru jest najpopularniejszą metodą pielęgnacji basenu. Polega ona na wsypaniu do wody granulatu, który unormuje wartość pH na maksymalnym poziomie 7,6. Jeśli użyjemy długoterminowej tabletki chlorowej, zapewnimy basenowi ciągłe chlorowanie i sterylizację wody. Jak wspomnieliśmy, dla ekonomii zużycia chloru warto dodać stabilizator.
  • Wodór – Metoda wodorowa należy do stosunkowo prostych. Do basenu wsypujemy granulat, po czym ustawiamy pH na wartość 7,0 do 7,3. Korzystając z dyszy napływowej, dodajemy środek antyglonowy i pozostawiamy działający filtr na 24 godziny. W międzyczasie dodajemy preparat dezynfekujący.
  • Tlen – Napełniwszy basen granulatem, ustawiamy pH na wartość od 7,0 do 7,3, a następnie wrzucamy tabletkę tlenową. Wcześniej rozpuszczamy w wiadrze z wodą aktywator do tabletek tlenowych, po czym roztwór wlewamy do basenu. W ten sposób wzmacniamy działanie tabletek tlenowych, zapobiegając jednocześnie rozwijaniu się glonów.
  • Metoda Care – Istnieje jeszcze jedna metoda pielęgnacji przydomowego basenu – zostawiliśmy ją sobie na deser. Mowa o metodzie Care, która opracowana została z myślą o basenach wyposażonych w instalację służącą do filtrowania piasku. Napełniwszy basen, granulatem ustalamy wartość pH na przedział od 7,2 do 7,6. Następnie do kosza skimmera wrzucamy tabletkę i w trakcie pracy filtra przelewamy ¼ płynu wielofunkcyjnego do skimmera. Czynność tę powtarzamy raz w tygodniu, a co dwa tygodnie ustawiamy wartość pH.

Właściwe pH wody w basenie; właściwości różnych odczynów wody. Infografika

3. Znaczenie pH wody w basenie

Czym jest pH? Jak utrzymać jego właściwy poziom? Czym skutkuje nieprawidłowe pH wody? To bardzo dobre pytania, na które odpowiemy poniżej.

Współczynnik pH określa odczyn wody: może on być kwaśny, obojętny albo zasadowy. Do kontroli pH służy miernik fotometryczny. Wartości, które wskazuje to urządzenie, wpływają na to, jakie kroki podejmiemy w celu zapewnienia sobie komfortu korzystania z naszego basenu.

Drugie zagadnienie to koagulacja, czyli proces wspomagający działanie filtrów. Specjalne preparaty pozwalają na zebranie drobnych cząstek zanieczyszczeń w większe grupy, dzięki czemu filtry nie mają problemu z zatrzymaniem ich.

Dopuszczalna wartość pH w basenie to od 7 do 7,4 pH. Należy pilnować, by ten poziom nie został przekroczony w jedną, ani w drugą stronę. Jeśli pH jest zbyt wysokie, skuteczność środków do dezynfekcji ulega znacznemu obniżeniu. Co więcej, wytrąca się wtedy wapń, co prowadzi do mętnienia wody i zapychania filtrów. Zbyt niskie pH wywołuje natomiast korozję metalowych elementów, a u człowieka podrażnia błony śluzowe. Do regulacji pH wykorzystujemy specjalne preparaty w płynie lub granulacie.

4. Dbajmy o wodę

Stosując się do metod opisanych w niniejszym artykule zapewnisz sobie, swoim domownikom, a także gościom przyjemność z korzystania z przydomowego basenu. Lata mamy coraz cieplejsze, a zatem warto zadbać, by woda blisko nas była czysta i zdatna do użytkowania. Pamiętajmy, że czysta woda w basenie to nie tylko kwestia filtrów i odkurzacza. Potrzebne są również odpowiednie uzdatniacze, które umożliwią dezynfekcję, koagulację i utrzymywanie odczynu pH na właściwym poziomie. Chcąc dokonać dezynfekcji, użyj związków chloru, które dostępne są w postaci preparatów płynnych, granulatu, a nawet tabletek. Sposobów jest wiele, a basen jeden. Dbajmy o niego, jak dbamy o siebie.

Akcesoria niezbędne do utrzymania basenu – przejdź do oferty sklepów OBI >>>

Do góry