Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak hodować astry – popularne marcinki w jesiennym ogrodzie

Astry jak hodować marcinki w ogrodzie

Astry znane są też jako michałki lub marcinki. Kwiaty te kwitną od maja do późnej jesieni i są bardzo łatwe w uprawie. Doskonale pasują do ogródków skalnych i rabat. Sprawdź, jakie stanowisko tolerują michałki i jak je pielęgnować, aby każdego roku zachwycały bujnym kwiatostanem. Słowo „aster” pochodzi ze starogreckiego słowa ἀστέρı (astéri), które oznacza gwiazdę. Związek marcinków z gwiazdami wiąże się nie tylko z nazwą, ale i budową tych roślin.

1. Astry, michałki – co warto o nich wiedzieć? 2. Kiedy i jak sadzić kwiaty marcinki?
3. Pielęgnacja astrów 4. Pielęgnacja astrów
Aster jak uprawiać astry

1. Astry, michałki – co warto o nich wiedzieć?

Jedną z najsłynniejszych roślin jesiennych jest marcinek. Kwiat tworzy okazałe kępy o wysokości nawet 2 m (zależnie od gatunku). Jego naturalnym środowiskiem jest półkula północna, zwłaszcza tereny, na których panuje umiarkowany klimat.

Kwiaty michałki nadają się do uprawy w gruncie, donicach lub skrzynkach. Atrakcyjnie prezentują się posadzone samodzielnie lub w towarzystwie rozchodnika, róż, jeżówek, rozplenicy japońskiej czy miskanta chińskiego.

Astry mają ciekawe i bardzo dekoracyjne kwiaty. Zewnętrzne płatki są zebrane w koszyczek o gwiaździstym kształcie i występują w kolorach bieli, purpury, czerwieni, różu lub niebieskiego. Kwiaty wewnątrz koszyczka są rurkowate (żółte bądź różowe). Liście marcinków są pojedyncze, całobrzegie i niekiedy miękko owłosione.

Astrybylinami i wiecznie lub sezonowo ulistnionymi podkrzewami. Ich rodzina liczy blisko 250 gatunków. Odmiany różnią się kolorem kwiatów, wysokością krzewu i porą kwitnienia. Najczęściej spotykane w ogródkach skalnych i na działkach michałki to: aster nowoangielski, alpejski, krzaczasty, nowobelgijski i gawędka.

Aster nowoangielski

Pochodzi z Ameryki Północnej i jest uprawiany jako roślina ozdobna. Tworzy najwyżej rosnące krzewy (dorastające blisko 2 m) o jasnozielonych liściach i smukłej, sztywnej łodydze. Roślina całkowicie pokryta jest miękkim owłosieniem. Dobrze się rozrasta – najwyższe okazy wymagają podpór oraz podwiązań wzmacniających i stabilizujących. Efektownie prezentują się posadzone grupami. Dzięki temu, że wysoko rosną, można wykorzystać je jako kolorowe tło dla uwydatnienia innych roślin. Późno kwitną (od września do listopada) i są w pełni mrozoodporne. Ich kwiaty mają różne barwy (np. jasnoczerwony September Ruby albo różowy Harrington Pink).

Aster krzaczasty

Ta odmiana nie rośnie wysoko (ok. 20-50 cm). Jej naturalnym stanowiskiem jest Ameryka Północna. Astry krzaczaste bardzo szybko się rozrastają i tworzą atrakcyjne kuliste krzewiny. Ich kwiaty są białe, niebieskoróżowe lub niebieskofioletowe i rozwijają się od sierpnia do października.

Aster gawędka

Jest odmianą o średniej wysokości (osiąga od 40 do 80 cm). W stanie dzikim rośnie w Europie i Azji. Ma sztywną, szorstką łodygę i dwa rodzaje liści – dolne (łopatkowe) i górne (lancetowate). Kwiatostany zebrane są w koszyczki, które tworzą baldachogrona. Zewnętrze kwiaty mają barwę fioletową lub białą, a wewnętrzne żółtą. Marcinek kwitnie od lipca do października i nadaje się do cięcia lub sadzenia na rabatach z bylinami.

Aster nowobelgijski

Marcinki w ogrodzie

Odmiana pochodzi z Ameryki Północnej i znana też pod nazwą aster wirginijski. Jest jednym z bardziej znanych gatunków astrów i często można go spotkać w przydomowych ogródkach. Ma różnokształtne ciemnozielone liście (od lancetowatych do jajowatych) i sztywne łodygi, które wznoszą się do 1,5 m, co sprawia, że można sadzić je wzdłuż linii ogrodzenia i przy ścianach budynków. Ze względu na swoją wysokość, roślina wymaga podpór i podwiązywania.

Krzew pokryty jest włosiem jedynie w górnych partiach. Są to astry wieloletnie i mrozoodporne, których kwiaty zebrane są w koszyczki, mają kolory bieli, różu, lila lub niebieskiego oraz średnice ok. 3 cm. Rośnie ekspansywnie i kwitnie od sierpnia do listopada. Nadaje się do uprawy gruntowej i na kwiaty cięte.

Jak pielęgnować astry

2. Kiedy i jak sadzić kwiaty marcinki?

Kwiaty marcinki są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań glebowych. Już kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że sadzonki doskonale się rozrosną, równo ukształtują i zachwycą bujnym kwiatostanem.

Stanowisko dla marcinków

Astry to kwiaty, które najlepiej rosną na stanowisku osłoniętym od wiatru – dobrze nasłonecznionym lub w półcieniu. Lubią stałą wilgoć oraz glebę żyzną, przepuszczalną i bogatą w wapń (o odczynie zasadowym lub obojętnym).

Najlepszą porą do sadzenia jest okres marzec-maj i wrzesień-listopad. Rozstaw roślin zależy od gatunku – wysokie odmiany najlepiej sadzić co 50-70 cm, a niskie co 20-30 cm. Kwiaty można rozmnażać jesienią (przez podział) lub wiosną (wykorzystując zdrewniałe kępki). Dobrej jakości sadzonki dostępne są też w sprzedaży jako rośliny doniczkowe gotowe do przeniesienia do gruntu.

3. Pielęgnacja astrów

Astry są odporne na krótkie susze, ale w przypadku długich okresów bez wody, ich pędy mogą zacząć usychać (zwłaszcza odmiany astra nowobelgijskigo i nowoangielskiego). Dlatego kwiaty michałki wymagają systematycznego i umiarkowanego podlewania – zbyt duża ilość wody sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych. Nawadnianie najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem, kierując strumień ku korzeniom. Dzięki temu woda szybko nie wyparuje z podłoża i nie dojdzie do uszkodzeń liści. Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub wody odstanej, która nie jest tak twarda, jak ta czerpana bezpośrednio z kranu.

Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie, które wzmacnia marcinki i sprawia, że wyglądają pięknie, zdrowo i nie gubią liści. W tym celu można użyć kompostu lub uniwersalnego nawozu ogrodniczego.

Przycinanie marcinków

Uprawa marcinków wymaga przycinania łodyg po zakończeniu kwitnienia. Przekwitłe pędy trzeba ściąć ostrym sekatorem kilka centymetrów nad ziemią (2-3 cm). Jeśli łodygi są zdrowe i nie ma na nich oznak np. mączniaka, można wrzucić je do kompostownika, porażone pędy trzeba spalić.

Astry krzaczaste wymagają nieco innej pielęgnacji. Ta odmiana tworzy gęsty dywan, który po zakończeniu kwitnienia, trzeba przyciąć w połowie wysokości i zasilić nawozem organicznym.

Ochrona astrów przed chorobami

Jedne z najpoważniejszych zagrożeń, na jakie narażone są kwiaty marcinki, to mączniak prawdziwy i zgorzel naczyń. Pierwsza choroba ma poważny przebieg i objawia się białym nalotem na liściach, który tworzą grzybnie i zarodniki. Powoduje zniekształcenie kwiatów i spowalnia rozwój rośliny. Porażone liście trzeba usunąć i spalić, a rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą wzbogaconą fungicydem. Po usunięciu porażonych fragmentów roślinę trzeba opryskać preparatem grzybobójczym.

Zgorzel naczyń sprawia, że krzew żółknie, a dolne części pędów brunatnieją. Rozwój patogenu powoduje więdnięcie i zamieranie marcinków. Jest to choroba odglebowa, dlatego po usunięciu roślin ze stanowiska, należy sadzić je w innym miejscu.

W przypadku odmian jednorocznych (np. aster chiński) najczęściej pojawiające się choroby to żółtaczka astra i kędzierzawka astra. Pierwsza objawia się żółknięciem nerwów lub całych krzewów. Cechą szczególną jest pionowe ustawienie liści i wyrastanie cienkich, słabych pędów. Kędzierzawka hamuje wzrost roślin i prowadzi do marszczenia się i zwijania liści.

Chorobom sprzyja zbyt gęste sadzenie oraz umieszczanie sadzonek na stanowiskach wilgotnych, nieprzewiewnych i w ciężkich glebach. Inną powszechną przyczyną jest przenawożenie azotem. Dlatego w przypadku astrów zaleca się stosowanie nawozów organicznych.

4. Pielęgnacja astrów

Astry są odporne na krótkie susze, ale w przypadku długich okresów bez wody, ich pędy mogą zacząć usychać (zwłaszcza odmiany astra nowobelgijskigo i nowoangielskiego). Dlatego kwiaty michałki wymagają systematycznego i umiarkowanego podlewania – zbyt duża ilość wody sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych. Nawadnianie najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem, kierując strumień ku korzeniom. Dzięki temu woda szybko nie wyparuje z podłoża i nie dojdzie do uszkodzeń liści. Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub wody odstanej, która nie jest tak twarda, jak ta czerpana bezpośrednio z kranu.

Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie, które wzmacnia marcinki i sprawia, że wyglądają pięknie, zdrowo i nie gubią liści. W tym celu można użyć kompostu lub uniwersalnego nawozu ogrodniczego.

Do góry