Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Hortensja – uprawa, sadzenie i pielęgnacja hortensji

hortensja - uprawa i sadzenie w ogrodzie

Hortensja to jeden z najbardziej spektakularnych i popularnych krzewów ogrodowych. Jej kwiatostany mogą mieć różne kolory – od bieli, przez róż, fiolet, błękit, aż po ciemne odcienie niebieskiego. Pielęgnacja hortensji nie jest skomplikowana, jednak wymaga systematyczności. Dowiedz się, jaka ziemia do hortensji będzie najlepsza, i co zrobić, aby krzew obficie zakwitł i cieszył oko w ciepłe letnie miesiące.

Na świecie występuje ponad 80 gatunków hortensji. Najpopularniejsze z nich to hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) i bukietowa (Hydrangea paniculata). Pierwsze rosną na pędach zeszłorocznych i starszych, a drugie na tegorocznych.

1. Hortensja – co to za roślina? 2. Warunki do uprawy hortensji
3. Sadzenie hortensji 4. Pielęgnacja hortensji
jaka ziemia do hortensji?

1. Hortensja – co to za roślina?

Hortensja to roślina, która należy do krzewów hortensjowatych i rzędu dereniowców. Pochodzi z Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Jest uprawiana w celach ozdobnych i może być sadzona w glebie oraz w donicach na balkonie i tarasie.

Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do września i osiąga do 1,5 m wysokości. Zależnie od gatunku może mieć kuliste, płaskie lub wydłużone kwiatostany (tzw. baldachogrona) w kolorach bieli, różu, fioletu i niebieskiego. Co ciekawe, intensywność zabarwienia hortensji zależy od odczynu gleby, można więc sterować nasyceniem koloru, zmieniając kwasowość gleby w miejscu, gdzie rośnie krzew. O uroku hortensji decydują nie tylko atrakcyjne kwiaty, ale i ciemnozielone liście w owalnym kształcie.

hortensja - stanowisko i nasłonecznienie

2. Warunki do uprawy hortensji

Uprawa hortensji nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Najważniejsze z nich to te dotyczące rodzaju podłoża, w jakim należy zasadzić roślinę i wybór odpowiedniego stanowiska.

Jaka ziemia do hortensji?

Hortensja najlepiej rośnie na glebie dobrze zdrenowanej. Grunt powinien być lekki, żyzny i bogaty w składniki pokarmowe. Zaleca się utrzymywanie stałego, umiarkowanego poziomu wilgotności. Dobrym wyborem będzie ziemia piaszczysto-gliniasta, która ma sprzyjające warunki powietrzne i nie kumuluje nadmiaru wody.

Hortensje nie lubią gliniastych i nieprzepuszczalnych stanowisk. Takie podłoże sprzyja utrzymywaniu wilgoci na wysokości korzeni rośliny, co powoduje ich gnicie i obumieranie. Zbite podłoże należy rozluźnić, lekko je przekopując i mieszając ze żwirem lub korą sosnową.

Dla dobra rośliny lepiej też unikać bardzo przepuszczalnych gruntów, w których woda szybko przenika w głębsze warstwy i nie nawadnia korzeni. Jeśli chcesz wzmocnić i zagęścić ziemię pod hortensje, wzbogać ją kompostem lub wymieszaj z gotowym podłożem do roślin wrzosowatych.

Ziemia do hortensji powinna być odpowiednio kwaśna. Najlepiej, aby odczyn pH mieścił się w granicach 4,5-6,0. Odmiany o kwiatach różowych i czerwonych zaleca się sadzić w glebie kwaśniejszej (pH 5,5-6,0), a gatunki o niebieskich kwiatach wolą mniej kwaśne podłoże (pH 4,5-5,0).

Sadzenie hortensji w donicach wymaga podobnych warunków glebowych, jak sadzenie w gruncie. Aby uzyskać najbardziej bujny rozrost i rozkwit rośliny, podłoże w pojemniku możesz wymieszać z hydrożelem, który zapobiega szybkiej utracie wilgoci z gruntu. Dzięki temu nawet w przypadku dłuższych przerw w podlewaniu lub w okresie suszy, krzew będzie zabezpieczony przed zbyt szybkim usychaniem.

Stanowisko i nasłonecznienie

Przy domach, na trawnikach i na obrzeżach działek najczęściej spotykana jest hortensja ogrodowa. Uprawa tej odmiany przynosi najbardziej spektakularne efekty na stanowiskach częściowo zacienionych. W takim miejscu słońce odpowiada za bujne kwitnienie, a cień sprzyja rozwojowi krzewu i chroni przed poparzeniami.

Jeśli na Twojej działce nie ma drzew ani miejsc częściowo zacienionych, w takich warunkach lepiej sprawdzi się hortensja bukietowa. Sadzenie jej w pełnym słońcu ze stałym dostępem do wody sprawia, że kwiaty są okazałe i bujnie się rozwijają. Hortensja bukietowa ma bowiem mniejsze wymagania wobec stanowiska niż odmiana ogrodowa.

sposób sadzenia hortensji

3. Sadzenie hortensji

Roślinę można sadzić w okresie od wiosny do jesieni (pomiędzy kwietniem a październikiem). Wysadzając ją wczesną wiosną, trzeba często i obficie ją podlewać w okresie wegetacji. Wybierając termin jesienny, częstotliwość podlewania jest mniejsza, ale trzeba zabezpieczyć krzewy przed zimowymi przymrozkami.

Przygotowanie podłoża

Sadzenie hortensji zacznij od przygotowania podłoża. Usuń chwasty, kamienie oraz korzenie i rozluźnij podłoże za pomocą ostrej haczki lub dwustronnej motyki. Jeśli odczyn gleby jest zbyt wysoki, zakwaś go. Możesz do tego użyć torfu w dawce 10-15 l/m² podłoża, albo gotowych nawozów zakwaszających. W ziemi mocno przepuszczalnej trzeba zwiększyć zwięzłość, przekopując ją np. z kompostem (40-60 kg na 10 m² podłoża).

Sposób sadzenia hortensji

Po przygotowaniu podłoża szpadlem wykop dołek – jego głębokość powinna być taka sama jak doniczki, a szerokość dwa razy większa. Jeśli sadzisz hortensje w glebie ciężkiej, zrób drenaż, usypując kilkucentymetrową warstwę żwiru lub kamyków, a potem ułóż mieszankę z kompostu, ziemi ogrodowej i próchnicy (zalecane proporcje 1:2:1).

Teraz wyjmij sadzonkę z donicy, delikatnie ją wybijając. Jeśli czujesz opór, nie używaj siły. Zanurz hortensję razem z donicą w naczyniu z wodą i odczekaj kilka minut, aby bryła korzeniowa się rozluźniła i lekko wysunęła z pojemnika. Mocno związane korzenie, rozsuń lekko palcami, a wszystkie uszkodzone i zgniłe kłącza usuń ostrym sekatorem.

Hortensje włóż do dołka, ustabilizuj ją i obsyp ziemią. Podłoże wokół krzewu lekko ubij dłonią i obficie podlej. Jeśli woda odsłoni korzenie, dosyp trochę ziemi, zostawiając niewielką nieckę, w której będzie gromadzić się woda. Sadzonki odmian karłowatych wkopuj w odstępach co 50 cm, pomiędzy gęstymi i silnie rosnącymi gatunkami zostaw około 100-120 cm.

Tak posadzone hortensje warto obsypać ściółką – korą sosnową (najlepiej przekompostowaną), torfem, trocinami z iglaków albo liśćmi dębu. Zabezpieczą glebę przed zbyt szybką utratą wilgoci, zmniejszą ryzyko przemarzania korzeni zimą i poprawiają strukturę podłoża. W roli ściółki sprawdzą się też niskie rośliny posadzone wokół krzewów, np. barwinek albo bluszcz.

4. Pielęgnacja hortensji

Systematyczne zabiegi ochronne to zawsze piękna hortensja. Pielęgnacja różni się zależnie od gatunku. Odmiany ogrodowe wymagają przycinania jedynie pędów przemarzniętych i wyschniętych. Po okresie kwitnienia wystarczy usunąć przekwitłe kwiaty, obcinając je z 3-4 cm łodygi. Nie należy wykonywać radykalnych cięć, ponieważ już w tym roku zawiązują się przyszłoroczne pąki kwiatów i przypadkowo można je usunąć, pozbawiając tym samym roślinę kwiatostanu w kolejnym sezonie.

Zupełnie innej pielęgnacji wymaga hortensja bukietowa, która kwitnie na pędach tegorocznych, więc wczesną wiosną (najlepiej w połowie marca) trzeba ją przyciąć na wysokość ok. 30 cm nad ziemią. W przypadku tej odmiany trzeba też przeprowadzać cięcie odmładzajace i usuwać stare, zdrewniełe pędy na wysokości ok. 40 cm nad ziemią.

Na wygląd, dobrą kondycję i obfitość kwiatostanu hortensji wpływa też sposób nawożenia i podlewania krzewu.

Podlewanie hortensji

Hortensje, tak jak i inne rośliny kwiatowe, lubią wodę. Podlewaj je wczesnym rankiem lub wieczorem, kierując strumień wody na ziemię i omijając liście, ponieważ mogłoby to je poparzyć. W ciągu dnia, gdy słońce jest wysoko na niebie, woda szybciej wyparowuje z ziemi i nie dociera do głębokich partii systemu korzeniowego. Do podlewania używaj deszczówki lub odstanej wody.

Nawożenie hortensji

Regularne nawożenie wzmacnia roślinę, zmniejsza jej podatność na choroby i sprzyja obfitemu kwitnieniu. Dostarcza glebie cenne składniki odżywcze i obniża jej pH. W sprzedaży znajdziesz nawóz do hortensji w postaci płynu i granulatu. Pierwszy możesz dolać do konewki z wodą, a drugi rozsypać na glebie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować ich częściej i w większych proporcjach niż zaleca producent.

Do góry