Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Gazon na kwiaty do ogrodu – pomysły na aranżacje gazonów ogrodowych

gazony-na-kwiaty-do-ogrodu
Lead Gazony ogrodowe to kwietniki, dzięki którym stworzysz zachwycające kompozycje przydomowej małej architektury. Są uniwersalne, łatwe w montażu i wytrzymałe, dlatego często pojawiają się w aranżacjach ogrodów i skarp. Sprawdź, jakie możliwości daje gazon na kwiaty i co uda Ci się z niego stworzyć.

Wiele lat temu sięgano po gazony w dekoracjach parków i na skwerach. Obecnie betonowy gazon zestawiony z białym gresem i bujną trawą dekoracyjną pojawia się w minimalistycznych kompozycjach nowoczesnych ogrodów.

1. Jakie możliwości dają gazony ogrodowe? 2. Obrzeża, palisady i murki z gazonów
3. Kaskada kwiatów, piramida zieleni, a może kwietna aleja? Pomysły na aranżację gazonów ogrodowych 4. Gazon okrągły, prostokątny czy jeszcze inny? Rodzaje gazonów na kwiaty
gazon-betonowy

1. Jakie możliwości dają gazony ogrodowe?

Gazon przypomina kwietnik bez dna, którego wnętrze jest puste i można wypełnić je ziemią i kwiatami. Jest to gotowa forma odlana z betonu i keramzytobetonu lub w wydaniu mniej popularnym – wykonana z drewna bądź plastiku. Takie donice są solidne, trwałe i dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe (deszcz, śnieg i słońce).

Gazony na kwiaty sprawdzą się jako dekoracyjny element urozmaicający skarpy i płaskie posesje oraz umacniający nierówne tereny (np. nasypy). Betonowe donice pochłaniają dźwięki, a więc z powodzeniem wykorzystasz je w konstrukcji ogrodzenia, zwłaszcza gdy mieszkasz przy często użytkowanej ulicy. To łatwy sposób na zwiększenie prywatności na swojej posesji.

Montaż gazonów jest prosty i daje duże możliwości kompozycyjne. Nasadzenia możesz robić w pojedynczych formach, ustawiając je w dowolnym miejscu na działce, ale w nowoczesnych aranżacjach ogrodów najczęściej pojawiają się w postaci złożonych układów – kwietnych kaskad, piramid i alejek.

Metoda łączenia pojedynczych elementów zależy od typu konstrukcji, jaką chcesz wykonać, ale w każdej z nich można wskazać cechy wspólne:

• Murki, piramidy i kaskady o wysokości do 1 m powinny mieć solidną postawę w podłożu. W tym celu warto wykopać ok. 15 cm dół i wsypać do niego żwir. Pierwszą linię gazonów zaleca się wkopać w ziemię, a kolejne rzędy układać piętrowo na nad linią gruntu.

• Przy wyższych zabudowaniach trzeba zrobić betonowy fundament. Najlepiej, aby podbudowa była wykonana na podsypce ze żwiru (warstwa ok. 80 cm) i podstawa miała co najmniej 20 cm grubości. Gazony przed obsadzeniem warto wypełnić grysem lub keramzytem (na 1/3 wysokości), tworząc drenaż dla kwiatów, a potem dosypać do nich porcję ziemi. Taka konstrukcja zmniejsza ryzyko zapadnięcia się budowy i sprawia, że kompozycja jest solidna przez długi czas.

• Układając gazony na skarpie, najlepiej zachować zasadę, zgodnie z którą każdy kolejny rząd jest wsunięty w głąb wzniesienia. Przy czym środek każdego gazonu powinien opierać się na dwóch formach ustawionych w niższych rzędach – układ ten przypomina murowanie z cegieł. Do obsadzania skarpy warto wykorzystać rośliny, których korzenie szybko się rozrastają i będą dodatkowym wzmocnieniem niestabilnego terenu (płożące iglaki, jałowce i cyprysiki).

Gazon betonowy najczęściej ma specjalne pionowe żłobienia. Są to celowo wykonane rowki, które zapewniają stabilne łączenie poszczególnych elementów i dają nieograniczone możliwości tworzenia nowych i ciekawych form w ogrodzie. To ważne nie tylko dla łatwości i szybkiego przebiegu prac, ale też ze względu na uniwersalność – kiedy za kilka lat zmieni się Twoja koncepcja estetyczna ogrodu i zechcesz dostosować ją do aktualnych trendów, łatwo przekształcisz starą kompozycję bez konieczności kupowania nowych kwietników.

2. Obrzeża, palisady i murki z gazonów

Gazony w ogrodzie to materiał, z którego ułożysz nie tylko piętrzące się kompozycje, ale też niskie obrzeżapomiędzy różnymi nawierzchniami. W tym celu jeden lub dwa rzędy gazonów ustaw w miejscu, gdzie chcesz wyznaczyć granice. Konstrukcja nie będzie wysoka, a więc nie musisz wkopywać gazonów w ziemię. Wystarczy, że ustawisz je w dowolnym układzie i obsadzisz roślinami. Tym sposobem oddzielisz np. teren trawnika od ścieżki zdobionej naturalnym kamieniem.

Łatwość układania gazonów i możliwość obsadzenia ich roślinami sprawia, że są chętnie używane także jako materiał na palisady i murki oporowe. To popularne i często stosowane rozwiązania pozwalające wprowadzić piętrowe dekoracje w ogrodzie lub ukryć nieestetyczne miejsca. Takie kompozycje służą też skróceniu stoków w małych ogrodach i zabezpieczeniu roślin przed kosiarką lub zwierzętami domowymi. Dzięki temu, że betonowe donice nie mają dna, nadmiar wody i ziemi będzie swobodnie przedostawał się do niższych partii. Murki, palisady i obrzeża z gazonów są trwalsze, w porównaniu do tych np. z piaskowca. Gwarantują stabilność i zapobiegają przed erozją.

gazon-prostokatny

3. Kaskada kwiatów, piramida zieleni, a może kwietna aleja? Pomysły na aranżację gazonów ogrodowych

Wykorzystując gazon prostokątny, kwadratowy lub inny o dowolnym kształcie, stworzysz niesamowite konstrukcje przestrzenne. Ich układ może przypominać obsadzone roślinami skalniaki – kwiatowe kaskady i wielobarwne wzniesienia. Do tego celu posłużą Ci przede wszystkim gazony półksiężyce. Takie kompozycje efektownie prezentują się umieszczone na środku trawnika. Nadają płaskim ogrodom wielowymiarowości i sprawiają, że aranżacja terenów zielonych przy domu jest znacznie ciekawsza.

Innym sposobem na wykorzystanie gazonów w ogrodzie są kwiatowe piramidy i wieżyczki wykonane z kwadratowych lub prostokątnych gazonów. Rozwiązania tego typu szczególnie polecane są do ogrodów o niewielkiej powierzchni. Sprawdzą się też jako zielone ściany, którymi zasłonisz kompostownik, stary płot lub stojak na kosze. Wertykalne kompozycje sprawiają, że posadzisz w swoim ogrodzie znacznie więcej kwiatów, niż udałoby Ci się zmieścić na zwykłych rabatach.

Gazony ogrodowe ustawisz także wzdłuż alejek, oddzielając w ten sposób teren ogrodu lub trawnika od ścieżki utwardzonej kostką brukową bądź schodów. Poza nasadzeniami możesz wzbogacić gazonowe obrzeża lampami ogrodowymi np. nowoczesnymi kulami lub niskimi słupkami, które będą oświetlać alejkę i rzucać klimatyczne rozproszone światło na rośliny.

Wybierając kwiaty do gazonów, weź pod uwagę to, że donica daje roślinom ograniczoną ilość miejsca. W takich formach korzenie nie będą mogły się bujnie rozwijać, dlatego najlepiej wybierać kwiaty niewymagające i z dużą tolerancją na suche warunki i przymrozki. W gazonowych kompozycjach możesz posadzić, np.:

• rozchodniki,
• rojniki,
• pięciornik krzewiasty,
• skalnice,
• goździki,
• niecierpki,
• tawułę japońską,
• lawendę,
• aksamitki,
• trawy ozdobne (turzyce oraz kostrzewy).
• macierzankę,
• pnącza (tworzą spektakularne zielone ściany zwłaszcza na murkach oporowych).

gazon-ogrodowy

4. Gazon okrągły, prostokątny czy jeszcze inny? Rodzaje gazonów na kwiaty

Gazon ogrodowy coraz częściej pojawia się w aranżacjach terenów zielonych wokół domu. Najczęściej występuje w kolorach szarości i grafitu, ale w sprzedaży znajdziesz też gazony kolorowe – czerwone lub zielone. Możesz też pomalować gazon na dowolny kolor, używając odpowiedniej farby (np. do betonu lub drewna).

Poszczególne modele donic różnią się wielkością i kształtem. Wysokość ich ścianek wynosi zwykle od 20 do 60 cm. Wybór formy zależy od tego, jaki efekt dekoracyjny chcesz uzyskać. Na rynku dostępne są gazony prostokątne, trapezowe, półokrągłe, kwadratowe i w kształcie sześciokąta. Każdy z nich nadaje innego stylu kompozycji kwiatowej.

Kwadratowy gazon na kwiaty pozwoli Ci na stworzenie dekoracji minimalistycznej. Taka forma będzie dobrym materiałem do tworzenia kwiatowych piramid i wieżyczek. Drewniany gazon w kształcie sześciokąta dopełni otoczenie ogrodu rustykalnego i prowansalskiego, a betonowy prostokąt podkreśli surowy wymiar nowoczesnych aranżacji.

Wybierając gazon do ogrodu, pamiętaj, aby jego kształt i kolor komponował się z resztą otoczenia, czyli alejkami, balkonami, chodnikami i tarasami. Zachowując spójność, sprawisz, że obszar wokół domu będzie prezentował się estetycznie i harmonijnie.

Do góry