Różnorakie trawy – wspaniałe rośliny do ogrodu

Nie ma wątpliwości, że trawy (Poaceae) należą do najefektowniejszych roślin, jakie mogą się znaleźć w ogrodzie. Często imponująca wysokość w połączeniu z atrakcyjną formą wzrostu sprawiają, że wiele gatunków naprawdę przykuwa wzrok i w szczególny sposób wzbogaca każdą szatę zieleni. Trawy cieszą się wielką popularnością wśród ogrodników hobbystów nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale też w związku z faktem, że są stosunkowo niewymagające i nie potrzebują skomplikowanych zabiegów. W każdym razie trudno sobie wyobrazić współczesny ogród, obsadzony różnorodnymi gatunkami, bez obecności traw. Trawy występują w ogromnie zróżnicowanej gamie, która robi wrażenie połączeniem elegancji, lekkości oraz wielości kolorów i kształtów. Paleta kolorów obejmuje tutaj wszelkie możliwe barwy od zieleni, przez żółć, aż po czerwień i błękit. Wiele gatunków posiada przy tym dekoracyjne paski, czy to poziome, czy pionowe, z przykuwającymi wzrok niuansami barwnymi. Do najładniejszych traw należą między innymi dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus), trawa pampasowa (Cortaderia selloana), kosmatka śnieżna (Luzula nivea) oraz miskant chiński (Miscanthus sinensis). Ten ostatni może osiągać wysokość do 2 metrów. Wiechy miskantu, które bywają też opisywane jako „fontanny”, tuż po zakwitnięciu mają kolor czerwony lub srebrny, który później przechodzi w żółty lub beżowy. Równie efektowny jest bambus (Bambusaeae), który niezależnie od swoich niezwykle wszechstronnych zastosowań budzi zachwyt szybkim tempem wzrostu. Wielkim sekretem tej rośliny pozostaje ponadto częstotliwość kwitnienia. W zależności od gatunku odbywa się ono w odstępach trwających od 12 do 120 lat – i to synchronicznie na całym świecie! Do dzisiaj nikt nie wie, jak bambusowi udaje się ta sztuka. Państwo jednak mogą znaleźć wiele dalszych przydatnych informacji na temat traw w leksykonie roślin OBI. Możecie na przykład dowiedzieć się więcej o preferowanych stanowiskach, barwach kwiatów i okresach kwitnienia.

Trawy są łatwe w pielęgnacji i nietrudno je uszczęśliwić

W normalnych warunkach trawy są raczej mało wymagające i wystarczy im minimalna ilość pielęgnacji. Podstawowe, decydujące znaczenie mają tylko wybór odpowiedniego stanowiska i prawidłowy czas sadzenia. Podobnie jak inne gatunki roślin, także i poszczególne trawy posiadają własne indywidualne wymagania, które trzeba spełnić, aby optymalnie się rozwijały. Istotne warunki, jakie musi zapewnić stanowisko, to na przykład: jakość gleby, wilgotność podłoża i poziom nasłonecznienia. Generalnie jednak większość traw bez problemu przeżywa zarówno gorące, suche lata, jak i mroźne zimy. Co więcej, ich filigranowe źdźbła wyglądają nadzwyczaj atrakcyjnie właśnie w zimie, kiedy na przykład wystają spod śniegu lub są pokryte szronem. Dopiero wiosną ścina się je albo zrywa. Niektóre trawy, takie jak turzyca leśna (Carex sylvatica), pozostają zielone również w zimie. Inne czarują swoją urodą w czasie ciepłej pory roku i pozostają miłe dla oka tylko tak długo, dopóki jest gorąco i sucho. Przykładami są tutaj trzęślica (Molinia altissima) oraz rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides). Zasadniczo należy w ogrodzie czy na działce sadzić tylko takie trawy, których wymagania pokrywają się z panującymi tam warunkami. Już pomijając fakt, że rośliny czują się wtedy najlepiej i mogą się bujnie rozwijać, taki wybór sprawia, że znacznie rzadziej trzeba je podlewać, oraz minimalizuje ryzyko, że rośliny padną ofiarą chorób i szkodników. Poza tym trawy nie tylko same w sobie mają niewielkie wymagania; mogą też wywierać pielęgnujące i ochronne działanie na inne rośliny, jak również na małe zwierzęta. I tak na przykład stanowią dla niższych roślin naturalną ochronę przed wiatrem i złą pogodą.

Właściwa pielęgnacja posiadanych roślin

Wiosną należy rozpocząć przycinanie i strzyżenie traw. Dobrym punktem czasowym na rozpoczęcie tych zabiegów jest pojawienie się pierwszych zielonych pędów. Aby źdźbła mogły wschodzić i ponownie rozwinęły się gęste kępy, zarówno trawy wiecznie zielone, jak i te, które są zielone tylko w lecie, przycinamy na wysokość ok. 15 cm. Z kolei w miesiącach zimowych absolutnie nie należy usuwać zeschłej masy traw – w zimnej porze roku chroni ona rośliny przed wilgocią i mrozem. W przypadku wysokich traw należy na zimę związać pędy razem, aby do korzeni nie trafiało zbyt dużo wody. W innym wypadku zalegająca woda grozi pojawieniem się zgnilizny. Trawy wymagają regularnego podlewania – przede wszystkim w pierwszym roku po posadzeniu, ale oczywiście później w lecie też. Jeśli będą Państwo przestrzegać tych stosunkowo nielicznych wskazówek, posadzone trawy na pewno będą się świetnie miewać i dobrze rozwijać. Szczegóły na temat konkretnych gatunków zostały przedstawione w odnośnej części leksykonu roślin OBI.

Warto wiedzieć: Ludzie i trawy żyją razem już od wieków!

Trawy to jedna z największych rodzin wśród roślin kwiatowych, licząca sobie ok. 10 000 gatunków skupionych w ponad 650 rodzajach. Oczywiście nie należy się dziwić, że kiedy popatrzymy dziś na publiczne lub prywatne tereny zielone, jest bardzo prawdopodobne, że zobaczymy tam rozmaite trawy. Trawy i ludzie świetnie do siebie pasują – i to od niepamiętnych czasów! Widać to nie tylko na wspomnianych terenach – nawet ktoś, kto posiada tylko metr kwadratowy trawnika, dysponuje już pewną liczbą gatunków traw – ale też w rozwoju naszych roślin użytkowych. Należą do nich mianowicie wiechlinowate (Poaceae, Gramineae) o kluczowym znaczeniu dla człowieka, w szczególności gatunki zbóż: pszenica, jęczmień, żyto, owies, proso, ryż i kukurydza!

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry