Rośliny kwasolubne – przepiękne rozwiązanie na kwaśne gleby

Oczywiście istnieje wiele uroczych roślin, które mogą nadać ogrodowi atrakcyjny wygląd. Szczególną popularnością zarówno wśród ogrodników zawodowych, jak i hobbystów cieszą się rośliny kwasolubne, zwane też acydofitami, do których należy na przykład wiele gatunków storczyków. Może jednak zastanawiali się już Państwo, o jaki dokładnie typ roślin tutaj chodzi? W skrócie: o rośliny, które szczególnie upodobały sobie gleby kwaśne do lekko alkalicznych, innymi słowy – podłoże o niższym pH. W zależności od gatunku rośliny, pH powinno wynosić od ok. 4,5 do 7,5. Typowymi przedstawicielami grupy roślin kwasolubnych są azalie i różaneczniki, jak również wspomniane już wcześniej storczyki. O ile azalie należą do rodzaju różanecznik (Rhododendron), o tyle storczykowate (Orchidaceae) tworzą odrębną rodzinę, której przedstawiciele występują na całym świecie. Uwaga: nie wszystkie gatunki z wymienionych rodzin i rodzajów nadają się na rabatę roślin kwasolubnych! Jeśli zatem posiadają Państwo wokół domu czy w ogrodzie miejsca, gdzie gleba jest kwaśna, warto rozważyć posadzenie tam roślin, które opiszemy dokładniej w niniejszym dziale leksykonu roślin OBI. Jeżeli jednak podłoże na Państwa posesji ma wyższe pH, w związku z czym nie nadaje się do uprawy acydofitów, bynajmniej nie muszą Państwo rezygnować z piękna tych wyjątkowych roślin. Trzeba tylko założyć specjalną rabatę dla roślin kwasolubnych. Już w następnym akapicie dowiedzą się Państwo, jak to się robi i o czym należy pamiętać. Bez obaw, temat jest mniej grząski, niż w pierwszej chwili mogłoby się wydawać. Dla każdego, kto choć trochę zna się na różanecznikach, jest jasne, że to ogromnie zróżnicowany rodzaj, obejmujący bardzo odmienne rośliny. Ponieważ stanowią one tylko część gamy roślin kwasolubnych, nietrudno się domyślić, że ta grupa cechuje się ogromną różnorodnością gatunków, tak że da się dobrać odmiany pasujące do każdego gustu i każdych warunków. Znajdą tu Państwo na przykład rośliny różniące się preferencjami odnośnie do stanowiska, czasem kwitnienia i oczywiście barwami kwiatów. Zapraszamy zresztą do samodzielnego zapoznania się z dalszymi informacjami!

Czego potrzebują rośliny kwasolubne?

Rabatę z roślinami kwasolubnymi generalnie można urządzić w ogrodzie lub w dowolnym miejscu wokół domu. Ponieważ jednak wiele acydofitów preferuje raczej cieniste stanowiska, godna polecenia w tym celu jest często północno-zachodnia część działki. Typowe gatunki, które będą chętnie rosły w takim miejscu, to na przykład różanecznik (Rhododendron) „Albarello” czy różanecznik japoński (Rhododendron japonica). Kiedy do dyspozycji nie ma takiego półcienistego stanowiska, na przykład dlatego, że posiadają Państwo wspaniale nasłoneczniony ogród z południową ekspozycją, wówczas bezwzględnie trzeba się zdecydować na gatunki, które nie mają nic przeciwko większym dawkom słońca. Zaliczają się do nich między innymi wrzos pospolity (Calluna vulgaris) i wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Jeśli tylko podłoże ma pożądane pH i występuje odpowiednie nasłonecznienie, rośliny kwasolubne sprawdzą się też świetnie, gdy posadzimy je nad brzegiem oczka wodnego. Kolejną ważną cechą, jakiej wymaga wiele roślin, jest odpowiednia osłona przed wiatrem. Taką osłonę, która dodatkowo będzie przyjemna dla oka, można zapewnić na przykład poprzez obsadzenie danego miejsca wyższymi roślinami, takimi jak popularne iglaki. Jednak istnieją też rośliny kwasolubne dorastające do większej wysokości, na przykład należące do rodzaju kalmia (Kalmia), które można wykorzystywać jako naturalną osłonę przed wiatrem. Zakładając rabatę dla roślin kwasolubnych, na początkowych etapach postępujemy analogicznie jak przy zakładaniu oczka wodnego. Można też wykorzystywać typowe zbiorniki stosowane do budowy oczek wodnych. Należy jednak zadbać o dobry odpływ wody. Wykop powinien mieć co najmniej 50–60 cm głębokości i powierzchnię kilku metrów kwadratowych. Najniższa warstwa służy drenażowi i może mieć ok. 10–20 cm grubości. Można tu wykorzystać rozmaite materiały, takie jak ścinki drewna, żwir, a także otoczaki. Na to kładzie się właściwy materiał podłoża, taki jak gotowa ziemia pod rośliny wrzosowate. Dawniej często wykorzystywano w tym celu torf. Jednak w związku z kurczącym się areałem torfowisk lepiej zastosować substytut torfu. I jeszcze jedna rada: przyszłą grządkę pod rośliny kwasolubne najlepiej przygotować na jesieni, a zasadzić tam rośliny dopiero wiosną. Wtedy zastosowany substrat podłoża ma dość czasu, żeby się „uleżeć” i wzbogacić w składniki odżywcze. Posadzone acydofity z pewnością na tym skorzystają.

Wilgotno, ale nie mokro – wiele roślin nie toleruje zalegającej wody!

Kolejnym ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, żeby z powodzeniem uprawiać rośliny kwasolubne, jest dostarczanie odpowiednich ilości wody. Jak już wspomniano, większość gatunków lubi wilgoć. To stwierdzenie może jednak błędnie sugerować, że bez problemów znoszą także całkowicie mokre podłoże. Tak nie jest! Ponieważ system korzeniowy większości roślin jest bardzo delikatny, nie tolerują one zalegającej wody. Podtopienie może powodować ostry niedobór powietrza i prowadzić do gnicia. W związku z tym należy go bezwzględnie unikać. Dlatego też idealne jest podłoże wilgotne, z którego nadmiar wody – na przykład po intensywnych deszczach – będzie skutecznie odprowadzany.

Smakowite rośliny użytkowe na rabatę roślin kwasolubnych

Oprócz mnóstwa atrakcyjnych roślin ozdobnych nadających się do posadzenia na rabacie z roślinami kwasolubnymi lub na glebach kwaśnych, istnieją też wspaniałe rośliny użytkowe, które można uprawiać na takim podłożu. Należą do nich na przykład borówka wysoka, zwana też amerykańską (Vaccinium corymbosum), borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) oraz aktinidia, źródło owoców kiwi (Actinidia deliciosa). Już z niewielkiej liczby roślin mogą Państwo dzięki udanej kultywacji uzyskać obfite zbiory pysznych owoców, dzięki czemu rabata roślin kwasolubnych stanie się uzupełniającym źródłem zdrowej żywności. Ważne jest w każdym razie, żeby rośliny rosły w glebie bogatej w próchnicę, niewapnowanej i równomiernie wilgotnej. Podobnie jak wiele innych acydofitów, powinny być sadzone w możliwie zacisznym miejscu. Aktinidia może ewentualnie potrzebować nieco więcej wody niż pozostali przedstawiciele tej grupy i szczególnie dobrze rośnie na lekko nachylonych południowych stokach. W przypadku sadzenia szpalerów szczególnie polecane jest ich ustawienie w kierunku północ-południe. Krótko mówiąc, mogą Państwo wzbogacić swoje kwaśne gleby i swoją spiżarnię, sadząc wspaniałe rośliny użytkowe! Życzymy sukcesów ogrodniczych i oczywiście zawsze chętnie służymy radą.

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry