Rośliny stawowe – obficie kwitnące i użyteczne piękności

Atrakcyjnie zaaranżowany staw ogrodowy, potocznie zwany oczkiem wodnym, skutecznie upiększy każdy teren zewnętrzny. Jest też wspaniałym sposobem na to, żeby nadać indywidualny rys własnemu ogrodowi czy działce. Również jako hobby dla ludzi, którzy chętnie pracują na wolnym powietrzu i z roślinami, oczko wodne oferuje szerokie pole dla kreatywnej działalności i różne możliwości aranżacyjne. W zasadzie nie da się przy tym uniknąć obsadzenia go odpowiednimi roślinami. Nie tylko decydują one w znacznym stopniu o estetyce stawu, ale są też niezbędne dla całego biotopu. Poza tym dzięki właściwej pielęgnacji i dobraniu własnych roślin można zapobiec zasiedlaniu tego upragnionego biotopu przez inne, niechciane rośliny. Zwłaszcza glony są niechętnie widzianymi mieszkańcami oczka wodnego, jednak w pewnych okolicznościach namnażają się szybciej, niż życzyłby sobie ogrodnik hobbysta. Natomiast do zaplanowanego sadzenia nadają się najróżniejsze kombinacje roślin przybrzeżnych, pływających i podwodnych. Na temat mnóstwa popularnych, różnorodnych roślin wodnych (hydrofitów) znajdą Państwo tutaj w leksykonie roślin OBI cenne informacje, dotyczące na przykład preferowanego stanowiska, czasu kwitnienia i barwy kwiatów. Zaaranżujcie swoje oczko wodne zgodnie z własną wizją za pomocą odpowiednich roślin. Warto poczytać więcej o takich obficie kwitnących i pożytecznych pięknościach, jak kroplik żółty (Mimulus luteus), pałka drobna (Typha minima) i pałka szerokolistna (Typha latifolia), czy też popularne grzybienie (Nymphaea)!

Idealne rośliny dla każdego obszaru stawu

Podobnie jak w przypadku innych roślin, także wśród flory zbiorników wodnych można wyróżnić zdeklarowanych fanów słońca i miłośników cienia, jak również rośliny, które najlepiej czują się w półcieniu. Rośliny stawowe cechują się olbrzymią różnorodnością i łączy je w zasadzie tylko jedna znamienna właściwość: wszystkie lubią mieć do dyspozycji zdecydowanie więcej wilgoci niż ich lądowi kuzyni. Jednak rozmaite rośliny wodne wykazują też odmienne preferencje, gdy chodzi o tę wspólną cechę. Zróżnicowana głębokość wody, typowa dla każdego stawu, sprawia, że można w nim wyróżnić odrębne strefy. Stwarzają one dla roślin mniejsze lub większe różnice, gdy chodzi o warunki otoczenia i wzrostu. Wiele roślin wodnych przystosowało się do jednej konkretnej strefy, a czasem do większej ich liczby, i najlepiej rosną w środowisku odpowiednim dla siebie. Jeśli więc zapalicie się Państwo do tego, żeby posadzić u siebie określone rośliny wodne, trzeba im koniecznie zapewnić idealne warunki do wzrostu, sadząc je we właściwej strefie. Dana roślina będzie się optymalnie rozwijała w sztucznym zbiorniku wodnym tylko wówczas, gdy zapewnimy jej takie same warunki, w jakich rośnie w swoim naturalnym środowisku. Aby mogli Państwo wykorzystać całą gamę różnorodnych roślin wodnych przy obsadzaniu oczka wodnego, konieczne jest zintegrowanie wszystkich jego stref.

 • Strefa brzegowa:
  Otacza zbiornik wodny ze wszystkich stron. Można ją zagospodarować, sadząc tam rośliny lądowe lub układając kamienie.
 • Strefa błotna:
  Brzeg zbiornika wodnego, który od czasu do czasu jest zalewany wodą, i/lub znajduje się pod warstwą wody o głębokości od 5 do 20 cm. Mogą tam rosnąć między innymi takie gatunki roślin, jak knieć błotna (Caltha palustris) i czermień błotna (Calla palustris).
 • Strefa wody płytkiej:
  Głębokość wody od ok. 20 cm do 40 cm. Tu będą świetnie rosły na przykład różne gatunki szuwarowe, takie jak pałka drobna (Typha minima) czy grzybienie północne (Nymphaea candida).
 • Strefa wody głębokiej:
  Głębokość wody powyżej 40 cm. Idealny biotop dla roślin podwodnych oraz pływających. Zaliczają się do nich między innymi grzybienie (Nymphaea), grzybieńczyk (Nymphoides) i osoka aloesowata (Stratiotes aloides). Jeżeli chcą Państwo trzymać w stawie ryby, strefa wody głębokiej jest nieodzowna, a woda powinna mieć głębokość co najmniej od 90 cm do 1,20 m!

Rośliny podwodne pełnią w stawie ważną rolę regulacyjną

Niezależnie od swoich walorów estetycznych, rośliny podwodne odgrywają też ważną rolę, zapobiegając wzrostowi glonów. Ponieważ zużywają składniki pokarmowe, rośliny hamują rozwój glonów. Pełnią więc funkcję, która decyduje o życiu wielu innych organizmów. Oczyszczają wodę, utrzymują jej przezroczystość i skutecznie minimalizują procesy gnicia. Rośliny podwodne służą też jako podłoże do tarła oraz oferują wielu zwierzętom schronienie bądź możliwość skrycia się przed niebezpieczeństwem. O składniki pokarmowe konkurują z glonami na przykład wywłócznik (Myriophyllum) i moczarka (Elodea). Są one w stanie odebrać niezbędne składniki pokarmowe niechcianym sąsiadom, zanim jeszcze ci w ogóle pojawią się w pobliżu. Co więcej, rośliny wodne nie tylko trwale i w naturalny sposób rozwiązują problem glonów, ale też produkują tlen, niezbędnie potrzebny rybom i innym organizmom żywym. Jak widać, rośliny podwodne ze strefy wody głębokiej, między innymi dzięki swojej roli regulacyjnej, w ważnym stopniu przyczyniają się do zachowania witalności w całym oczku wodnym.

Grzybieniowate – królewska dekoracja stawu ogrodowego

Oprócz gatunków występujących dziko w naszej strefie klimatycznej, takich jak grzybienie białe (Nymphaea alba) i grążel żółty (Nuphar lutea), do wyboru są jeszcze różne inne gatunki grzybieniowatych pochodzące z innych regionów. Też można nimi w atrakcyjny sposób obsadzić staw ogrodowy. Wśród tych popularnych roślin wodnych znajdują się odmiany zimotrwałe i wytrzymałe, ale są też takie, które mogą przezimować jedynie w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Większość grzybieniowatych to rośliny wieloletnie. Potrzebują dużo światła oraz wystarczającej ilości ciepła. Tylko nieliczne gatunki są w stanie przetrwać srogą zimę. W normalnych warunkach grzybienie zasiedlają tak zwaną strefę roślin o liściach pływających, to znaczy lustro wody głębokiej, która przylega do strefy płytkiej wody. W obrębie tego biotopu grzybienie wykształcają silnie rozgałęzione kłącza, dzięki którym mogą albo rozrastać się płasko tuż pod powierzchnią podłoża, albo wrastać w jego głębsze warstwy. To ważna „sztuczka” ewolucyjna pozwalająca im zasiedlać również zbiorniki wodne ubogie w składniki pokarmowe. Najlepiej sadzić grzybienie od połowy maja do czerwca (rośliny w pojemnikach trochę później). Młode grzybienie zostają najpierw umieszczone w strefie płytkiej wody, a potem stopniowo, w miarę wydłużania się ogonków ich liści i kwiatów, przenosi się je do wody o takiej głębokości, w jakiej docelowo mają rosnąć. Dzięki temu ich liście zawsze znajdują się na powierzchni wody. Dopóki rośliny wodne sadzone są bezpośrednio na dnie stawu, zwykle nie trzeba ich zasilać żadnymi nawozami. Aby kłącze grzybienia nie rozpleniło się w oczku wodnym w niekontrolowany sposób, silnie rosnące gatunki sadzi się w koszach, kotwicząc je w ten sposób. W pobliżu korzeni umieszcza się wtedy kulę nawozu o przedłużonym działaniu. Czy chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat tych atrakcyjnych roślin wodnych bądź na temat innych gatunków? Poczytajcie o nich tu w leksykonie roślin OBI!

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry