Rośliny pokojowe – atrakcyjny sposób, by poprawić atmosferę w mieszkaniu

Każdy pokój i każda przestrzeń mieszkalna mogą na różne sposoby zyskać dzięki obecności odpowiednio dobranych roślin pokojowych. Atrakcyjna żywa zieleń orzeźwia mieszkańców oraz gości, oczyszcza powietrze w pomieszczeniach i nadaje mu optymalne właściwości, a przy tym rośliny oczywiście można wykorzystywać jako wspaniałą dekorację. Pusty parapet okienny, gzyms czy stół dadzą się szybko i łatwo upiększyć za pomocą ozdobnych zielonych roślin – czy to przejściowo, czy na długi czas. Określone cechy pokoi, takie jak kąty, rogi czy okienka między pomieszczeniami, niskie czy wysokie sufity, można za pomocą odpowiednio dopasowanych roślin podkreślić, uwydatnić, a w razie potrzeby również zręcznie zamaskować. Obok nieco mniej ekstrawaganckich roślin, takich jak aloes, cibora czy nefrolepis – te rośliny pokojowe oczywiście też mają swój urok – również i bardziej imponujące gatunki mogą bez problemu służyć jako stylowa, przyciągająca wzrok ozdoba. Dobrymi przykładami są tutaj palma Dypsis lutescens, beukarnea wygięta („noga słonia”) czy też tak zwane drzewo butelkowe. Co ważne, do każdego pomieszczenia i każdego wystroju wnętrz da się dobrać pasujące rośliny o odmiennych formach wzrostu i właściwościach, rozmaitych barwach liści i kwiatów, różnej wielkości i różniące się wymaganiami co do stanowiska. Jednak wszystkie rośliny pokojowe mają jedną wspólną cechę – stwarzają przyjemną atmosferę i często przez samą swoją obecność poprawiają klimat w pomieszczeniu. Wystarczy sprawdzić, a przekonają się Państwo, że odpowiednio dobrane rośliny wyraźnie ożywią każdy pokój.

Zalety roślin pokojowych w pigułce:

  • Rośliny produkują tlen oraz – zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowców – znacząco obniżają stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy. Krótko mówiąc: rozkładają trucizny obecne w przestrzeni mieszkalnej i optymalizują skład powietrza!
  • Szczególnie polecane jest trzymanie roślin w pokojach, które wietrzone są słabo lub wcale, lub w których wymiana powietrza zachodzi tylko dzięki klimatyzacji. W takich pomieszczeniach zawartość tlenu w powietrzu łatwo spada do niezdrowego poziomu.
  • Rośliny pokojowe dostarczają w pomieszczeniach mieszkalnych nowych bodźców optycznych i stwarzają przyjemne wrażenie przytulności oraz naturalności.
  • Wywierają też inne bezpośrednie działania na ludzkie zdrowie: obniżają tętno i ciśnienie krwi, z czym wiąże się też zmniejszenie napięcia mięśniowego, które uznawane jest za główną przyczynę odczuwanego stresu.
  • Poza tym naturalne fabryki tlenu pomagają nam się zrelaksować oraz sprzyjają skupieniu. Dzięki ich obecności wyraźnie rośnie nasza produktywność oraz kreatywność. Można zatem powiedzieć na przykład, że rośliny pokojowe mają swój udział w rozwoju nowych idei.
  • Poza tym odkryto, że rośliny łagodzą objawy u dzieci cierpiących na ADHD.
  • Rośliny pomagają też pacjentom wracać do zdrowia po operacji oraz wykazują pozytywne działanie w przypadku osób chorych na Alzheimera.

Naturalne oczyszczacze powietrza w przestrzeni mieszkalnej to nie kaprys, a konieczność!

Zgodnie z raportem amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency, w skrócie EPA) współczesny człowiek spędza średnio 90% swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach. O jakości zawartego w nich powietrza można zwykle powiedzieć wszystko, ale nie to, że jest dobra. Może ono być wręcz jeszcze dwa do pięciu razy bardziej zanieczyszczone szkodliwymi substancjami niż powietrze na zewnątrz. W ostatnich latach agencja kosmiczna NASA badała zdolność roślin pokojowych do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Odkryto, że te rośliny nie tylko oczyszczają powietrze i poprawiają jego jakość, ale też chronią przed szkodliwym działaniem szeroko rozpowszechnionych trucizn. Toksyczne działanie mogą mieć na przykład takie zanieczyszczenia, jak formaldehyd, amoniak i benzol. Badania wykazały, że powietrze w mieszkaniu najskuteczniej oczyszczają następujące rośliny: bluszcz (Hedera helix), skrzydłokwiat (Spathiphyllum), sansewieria (Sansevieria), figowiec benjamina (Ficus benjamini), rozmaite draceny (Dracaena „Janet Craig”, Dracaena massangeana i Dracaena marginata), złocień wielkokwiatowy (Chrysanthemum morifolium), zielistka (Chlorophytum elatum), epipremnum złociste (Scindapsus aureus) i filodendron (Philodendron).

Wybór stanowiska i właściwa pielęgnacja roślin pokojowych

Jak już wspomniano, zasadniczo do każdego pokoju i każdego wystroju wnętrza da się dobrać pasujące rośliny. Najczęściej do wyboru jest więcej kandydatów o zupełnie różnych cechach. Aby jednak dana roślina pokojowa czuła się zupełnie dobrze i mogła zdrowo rosnąć, trzeba jej zapewnić odpowiednie stanowisko i prawidłową pielęgnację. I tak na przykład kalatea (Calathea zebrina) świetnie znosi małą ilość światła, potrzebuje jednak wysokiej wilgotności powietrza i możliwie wilgotnego podłoża. Dzięki temu nadawałaby się idealnie do łazienki. W półcieniu i w warunkach średniej wilgotności najlepiej czuje się większość dracen (Dracaena), figowców (Ficus) oraz filodendronów (Philodendron). Więcej światła i wilgoci lubią: fikus sprężysty (Ficus robusta), pierwiosnek (Primula) i kawa arabska (Coffea arabica). Jeśli natomiast raz czy drugi zapomną Państwo podlać jukkę (Yucca), kaktus znany jako „biskupia czapka” (Astrophytum myriostigma) czy aloes (Aloe), te rośliny na pewno nie nie zgłoszą zbyt szybko pretensji. Dobrze czują się bowiem w miejscach suchych i nasłonecznionych. Więcej informacji na temat właściwości poszczególnych roślin pokojowych oraz ich preferencji, gdy chodzi o stanowisko, jak również okresów kwitnienia i barw kwiatów, znajdą Państwo w ich opisach w leksykonie roślin OBI:

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry