Dzięki atrakcyjnym roślinom letnim lato staje się kolorowe i pełne życia!

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat atrakcyjnych roślin letnich, tu w leksykonie roślin OBI trafiliście we właściwe miejsce. Zanim jednak przejdziemy do najcieplejszej pory roku i bezkonkurencyjnej różnorodności cudownych letnich kwiatów, w kilku słowach trzeba wspomnieć o wiośnie. A to dlatego, że kiedy już minie zima, ustępując pola swojej cieplejszej następczyni, trzeba zbudować fundament pod letni splendor kwitnienia. Teraz jest czas sadzenia licznych cebulek i bulw! Rośliny, które z nich wyrosną, przez kilka tygodni, miesięcy czy wręcz przez całe lato będą wzbogacać parki, ogrody, balkony oraz wiele innych miejsc swymi cudownymi kolorami, kształtami i zapachem. Obok wielu innych pięknych roślin, to między innymi wspaniałe letnie kwiaty sprawiają, że upalna pora roku ma tyle do zaoferowania naszym oczom. Na przykładzie popularnych dalii (Dahlia) widać wyraźnie, jak zróżnicowany, pełen życia i niezwykle kolorowy jest świat roślin. Te rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae) posiadają pięknie ukształtowane kwiaty w różnych kolorach, na przykład białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone czy ciemnoczerwone. Mogą Państwo nabyć zarówno egzemplarze o kwiatach jednobarwnych, jak i pyszniące się rozmaitymi ekscytującymi kombinacjami barw, i samodzielnie je posadzić. Ponadto dalie należą do tych roślin letnich, które mogą kwitnąć przez całe lato od czerwca aż do października. Generalnie wszystko, czego potrzebują w tym celu, to wystarczająco wilgotne podłoże, słoneczne stanowisko i regularne podlewanie w upalne dni. Zdrowemu rozwojowi rośliny będzie też sprzyjał odpowiednio dobrany nawóz. Wspomniane podstawowe wymagania odnoszą się oczywiście do wielu kwiatów letnich. Jednak istnieją też różne gatunki, które niezbyt dobrze tolerują silne nasłonecznienie i wolą stanowisko półcieniste. Dobrym przykładem są tutaj fuksje (Fuchsia), należące do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), bardzo zróżnicowane pod względem barwy i kształtu. Ten pyszniący się bogactwem kolorów rodzaj zawiera rośliny o różnych formach wzrostu – półkrzewy, krzewy i drzewa. Podobnie jak dalie, fuksje kwitną przez całe lato aż do jesieni, przy czym swoim przepychem zaczynają nas czarować już w maju. Oczywiście można byłoby podać jeszcze niezliczone dalsze przykłady atrakcyjnych roślin letnich, za pomocą których mogą Państwo upiększyć każdą przestrzeń w domu i w ogrodzie, wprowadzając tam pogodną, pełną życia atmosferę lata. Do tego właśnie powinien Państwu służyć leksykon roślin OBI. W poszczególnych rubrykach dokładniej przedstawione zostały najpopularniejsze gatunki letnich kwiatów. Możecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat ich wymagań odnośnie do stanowiska, barwy kwiatów, okresu kwitnienia oraz tego, jakiej pielęgnacji wymaga dany gatunek, żeby optymalnie się rozwijać. I wy wzbogaćcie swoją przestrzeń życiową o fantastycznie piękne rośliny letnie!

Do wyboru na lato są rośliny jednoroczne lub wieloletnie

Zanim posadzą Państwo nowe rośliny letnie – wiele gatunków można sadzić zaraz po tym, jak skończą się nocne przymrozki – trzeba odpowiedzieć na następujące pytanie: chcą Państwo sadzić rośliny jednoroczne czy wieloletnie? Rośliny jednoroczne żyją tylko przez jeden okres wegetacyjny. Trwa on mniej niż rok: rozpoczyna się wraz z wykiełkowaniem nasion i kończy się, gdy roślina zamiera po tym, jak dojrzeją nowe nasiona. Istnieją też rośliny, w ogrodnictwie określane mianem jednorocznych, które na obszarze swojego naturalnego występowania przeżywają wiele lat, ale w naszej strefie klimatycznej nie są w stanie przetrwać zimy. Jednoroczne rośliny letnie szczególnie chętnie wykorzystywane są do obsadzania rabat oraz do skrzynek balkonowych. Należą do nich na przykład nasturcja ogrodowa (Tropaeolum cultorum), nagietek lekarski (Calendula officinalis) i słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), a także cynia wytworna (Zinnia elegans). Oprócz roślin jednorocznych i wieloletnich istnieją jeszcze dwuletnie. Te rośliny potrzebują okresu niskich temperatur, występujących zimą, żeby zakwitnąć we właściwym czasie. Ich naturalny cykl życiowy wynosi zatem niecałe dwa lata lub dwa okresy wegetacyjne. Typowe, popularne dwuletnie rośliny ozdobne to fiołek (Viola), niezapominajka (Myosotis) oraz dzwonek ogrodowy (Campanula medium) i słynna trująca naparstnica (Digitalis). Ponieważ rośliny dwuletnie zasadniczo nie zaliczają się do wieloletnich, te ostatnie bywają też określane mianem „prawdziwych” roślin wieloletnich. W tym miejscu należy jednak starannie rozróżnić, w którym znaczeniu używany jest termin „roślina wieloletnia”. W ogrodnictwie mówi się o roślinach wieloletnich wtedy, kiedy dana roślina liczy sobie więcej niż dwa lata – jest przy tym zupełnie obojętne, jak często ta roślina kwitnie czy wytwarza nasiona. Chociaż ta definicja nie zadowoliłaby botaników, powinna wystarczyć większości ogrodników hobbystów. Jednak z punktu widzenia projektowania ogrodów interesujące może być jeszcze rozróżnienie na rośliny wieloletnie zdrewniałe i zielne. Podobnie jak rośliny jednoroczne i dwuletnie, te ostatnie nie ulegają zdrewnieniu. Są to byliny. Natomiast rośliny wieloletnie o drewniejących pędach w zależności od gatunku wyrastają na półkrzewy, krzewy lub drzewa. Do popularnych wieloletnich roślin letnich należą między innymi begonie (Begonia), hiacynty (Hyacinthus) i lilie (Lilium).

Jak optymalnie zabezpieczyć wieloletnie rośliny letnie przed zimą

Oczywiście w przypadku jednorocznych i dwuletnich roślin letnich problem zimowania praktycznie nie występuje. Również rodzime rośliny ozdobne, które przeżywają więcej niż jeden okres wegetacyjny, w normalnych okolicznościach są w stanie bez problemu przetrwać warunki panujące u nas w zimie. W razie konieczności można im poprawić warunki zimowania na wolnym powietrzu, okrywając je na przykład warstwą suchych liści lub podobnym materiałem. Jak mają się za to sprawy w przypadku roślin importowanych, na przykład tych, które w naszej strefie klimatycznej nie są w stanie przezimować w gruncie? Do zimowania szczególnie dobrze nadają się te egzotyczne rośliny letnie, które mogą rosnąć w kubłach i innych pojemnikach dających się łatwo przenosić. Trzeba jednak uważać! Tych roślin nie można w okresie pierwszych przymrozków po prostu wstawić do pierwszego lepszego ogrzewanego pomieszczenia. Każda roślina, która zimuje wewnątrz domu, ma swoje preferencje odnośnie do właściwego stanowiska, tak jak na zewnątrz. Może to być miejsce na oknie albo w miejscu raczej osłoniętym od bezpośredniego światła. Z zasady należy też unikać napływu ciepłego powietrza z instalacji grzewczej. Doskonałą zimową kwaterą dla większości roślin będzie – jak sama nazwa wskazuje – ogród zimowy, gdzie powietrze jest chłodne, ale temperatura nie spada poniżej zera. Rośliny takie jak fuksja (Fuchsia), wiecznie zielony oleander pospolity (Nerium oleander) czy wawrzyn (Laurus), jak również brugmansja (Brugmansia) mogą tam przetrwać zimną porę roku, a na wiosnę ponownie wystawiamy je na dwór. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych gatunków najpopularniejszych roślin letnich znajdą Państwo tu w leksykonie roślin OBI. Z powodzeniem możecie ożywić swoje otoczenie w atrakcyjny i zdrowy sposób za pomocą bajecznie pięknych roślin. Natura co roku na nowo pozwala się nam cieszyć ich różnorodnością. Ma się rozumieć, my również w każdej chwili chętnie służymy radą.

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry