Rośliny kubłowe wspaniale nadają się zarówno na dwór, jak i do domu

Powszechnie wiadomo, że istnieją rozmaite możliwości, aby ożywić i wzbogacić przestrzeń mieszkalną za pomocą ładnych roślin. Atrakcyjnym, a zarazem wyjątkowo praktycznym wariantem jest zastosowanie roślin kubłowych. Naturalnie nie chodzi tu o rodzaj w znaczeniu botanicznym. Jednakże w ostatnich latach liczne gatunki roślin zaczęły być szczególnie chętnie wykorzystywane w ten sposób zarówno przez ogrodników zawodowych, jak i przez hobbystów, w związku z czym są znane właśnie jako rośliny kubłowe. Popularne gatunki to np. brugmansja, zwana też trąbą anielską (Brugmansia arborea), akacja (Acacia paradoxa) oraz hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), a także wiele innych roślin, które przy odpowiedniej pielęgnacji również dobrze sobie radzą, rosnąc w ograniczonej przestrzeni. Właśnie ta okoliczność zarówno decyduje o zaletach roślin rosnących w kubłach, jak i stwarza pewne wyzwanie, z którym będziecie Państwo przede wszystkim musieli się uporać. Kubły czy donice mogą mieć najrozmaitsze kształty i wielkości oraz być zrobione z tak różnych materiałów, jak drewno, metal, szkło czy kamionka. Jednak wszystkie pojemniki mają jedną wspólną właściwość: rosnąca w nich roślina ma do dyspozycji ograniczoną przestrzeń życiową. W związku z tym rośliny w stosunkowo przewidywalnym stopniu mają dostęp do substratu podłoża, możliwość rozrastania się i pobierania składników odżywczych. To z kolei znaczy, że rośliny kubłowe na ogół wymagają nieco więcej uwagi aniżeli, przykładowo, te same gatunki rosnące w ogrodzie. Ale bez obaw, istnieją też rozmaite gatunki, które są relatywnie niewymagające i nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji – na przykład karłatka niska (Chamaerops humilis) czy liwistona australijska (Livistona australis). Jednym słowem ten, kto sądzi, że nie ma dobrej ręki do roślin, wcale nie musi rezygnować z roślin kubłowych, które ozdobią i ożywią każdą przestrzeń mieszkalną i życiową. Czy poczuli Państwo ciekawość? W takim razie czytajcie dalej i dowiedzcie się z leksykonu roślin OBI więcej na temat atrakcyjnych roślin w przenośnych pojemnikach!

Wszechstronność roślin kubłowych bywa dosłownie przepyszna!

Niektóre zalety roślin kubłowych już tu wymieniliśmy bądź zasugerowaliśmy pośrednio. Ponieważ nie jest to, ściśle rzecz biorąc, termin funkcjonujący w biologii, ta kategoria oczywiście obejmuje rośliny należące do najróżniejszych rodzin, rodzajów i gatunków. Innymi słowy: mogą Państwo wybierać z ogromnej gamy różnorodnych roślin, zawierającej warianty pasujące do każdego gustu i wystroju wnętrza, bardziej lub mniej pracochłonne. Zaliczają się do nich między innymi gatunki dostarczające pysznych owoców, takie jak awokado (Persea americana) czy kumkwat (Fortunella japonica). Ten ostatni oferuje zresztą bardzo szczególne doznania smakowe – zjada się zarówno skórkę, jak miąższ i nasiona. Efektem jest ekscytująca rozkosz dla podniebienia, łącząca smak kwaśny z cierpko-słodkawym!

Roślinom trzeba zapewnić optymalne warunki do życia i wzrostu

Rośliny kubłowe są nie tylko bardzo wszechstronne – mają do zaoferowania jeszcze więcej. I tak, ponieważ rosną w pojemnikach tak jak rośliny pokojowe, łatwo dają się transportować i w razie potrzeby można je niemalże bez problemów ustawić w nowym miejscu. Ale ostrożnie! Jak z pewnością Państwo wiedzą, wiele roślin nieszczególnie lubi, gdy ciągle się je przestawia z kąta w kąt. Poza tym lokując daną roślinę w nowym miejscu, oczywiście musimy zawsze wziąć pod uwagę jej preferencje co do stanowiska. Podobnie jak wśród innych roślin, również wśród roślin kubłowych odnajdziemy zarówno zdeklarowanych miłośników słońca, takich jak rącznik pospolity (Ricinus communis), jak i gatunki, które preferują półcień, takie jak cestrum żółte (Cestrum aurantiacum). To samo dotyczy powietrza w pomieszczeniu, a konkretnie jego wilgotności. Niektóre rośliny z tej grupy, na przykład przedstawiciele rodzaju Dasylirion, najbardziej lubią powietrze suche, inne – jak ołownica (Plumbago) – preferują powietrze o średniej wilgotności, a jeszcze inne, jak gatunek Alyogyne huegelii, miewają się najlepiej, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Suma tych wszystkich właściwości pozwala określić, gdzie należy trzymać daną roślinę – czy we wnętrzu domu, czy na dworze. Przy tym, oczywiście, istnieje też wiele roślin kubłowych, które w cieplejszych miesiącach można postawić na przykład na balkonie, a w zimie przenieść z powrotem do ogrzewanego wnętrza. Dokładniejsze informacje na temat poszczególnych roślin znajdą Państwo w leksykonie roślin OBI.

Życiodajna i sprzyjająca zdrowiu ozdoba do każdego domu!

Jakkolwiek istnieją też piękne trujące rośliny kubłowe, takie jak oleander pospolity (Nerium oleander) – ten gatunek wymaga dostarczania wystarczających ilości wody w czasie upałów oraz nawożenia – rośliny w przestrzeni mieszkalnej generalnie poprawiają atmosferę w pomieszczeniach. Co więcej, najnowsze odkrycia naukowe wskazują, że rośliny kubłowe czy pokojowe chronią nas przed rozmaitymi zanieczyszczeniami, odfiltrowując je z powietrza. Jeśli chcą Państwo poczytać więcej na ten temat, polecamy nasz artykuł o roślinach pokojowych poświęcony temu zagadnieniu. Zwłaszcza pokoje, w których przebywamy często i przez dłuższy czas – dotyczy to na przykład pomieszczeń, gdzie pracujemy – bezwzględnie powinny być wyposażone w te naturalne oczyszczacze powietrza, aby chronić nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki obecności roślin oddychamy powietrzem, które zawiera wyraźnie mniej zanieczyszczeń, jesteśmy mniej narażeni na stres, łatwiej się odprężamy i jesteśmy bardziej skupieni. Co więcej, atrakcyjne rośliny kubłowe skutecznie ożywią każde pomieszczenie pod względem optycznym. To również poprawia humor i sprzyja odczuwaniu zadowolenia. Warto spróbować! Jesteśmy do dyspozycji, gdy chodzi o udzielanie rad oraz pomoc w przetransportowaniu roślin.

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry