Przyprawy i zioła są ważną częścią bogato zastawionego stołu natury

Jeśli chcą Państwo nie tylko dowiedzieć się więcej na temat całej gamy roślin jadalnych – w tym również przypraw i ziół, a także ich najrozmaitszych aromatów i smaków – ale też samodzielnie je uprawiać, oto właściwy dział leksykonu roślin OBI! Tu znajdziecie wszystko, co warto wiedzieć na temat najpopularniejszych przypraw i ziół, poznacie ich zalety oraz cechy szczególne, aby móc dzięki owocnej uprawie zapewnić sobie stałe dostawy świeżych ziół do kuchni. Ten, kto samodzielnie uprawia te pyszne rośliny, stosując tylko metody ekologiczne, uzyskuje w efekcie świeże, aromatyczne przyprawy do celów kulinarnych – bez żadnych pestycydów. Szybko przekonacie się Państwo, że zioła i przyprawy, które troskliwie i starannie wyhodowaliście własnoręcznie, smakują zupełnie inaczej niż te, które można kupić w zwykłym supermarkecie. A świadomość, co dokładnie trafia na rodzinny stół i skąd ta żywność pochodzi, jest bezcenna.

Prosta różnica: Przyprawy czy zioła?

Podstawowa definicja mówi, że przyprawy i zioła to części roślin, które zawierają naturalne związki chemiczne o silnym aromacie, w związku z czym są dodawane do żywności jako składniki nadające smak i/lub zapach. Już na wstępie możemy określić, na czym najogólniej polega różnica między jednymi a drugimi: wysuszone części roślin są określane mianem przypraw, zaś spożywane w stanie świeżym – mianem ziół. Dokładniej: do przypraw zaliczamy przetworzone części rośliny wyprodukowane z materiału wyjściowego, którym były kwiaty, owoce, nasiona, kora, korzenie, kłącza lub cebule, i zazwyczaj stosowane w postaci wysuszonej. Poza tym przyprawy nie mogą zawierać domieszek innych substancji. Jedynym wyjątkiem jest dalsza obróbka techniczna, na przykład w celu ich konserwacji. Nawet mieszanki różnych przypraw zgodnie z definicją nie są przyprawami. Dlatego też te produkty muszą być odpowiednio oznakowane. Typowe rośliny przyprawowe to między innymi bazylia pospolita (Ocimum basilicum), wszewłoga górska (Meum athamanticum), rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), bylica estragon (Artemisia dracunculus) czy ruta zwyczajna (Ruta graveolens). Do tej pory wszystko jasne, a czym są w takim razie zioła? To określenie odnosi się do świeżych oraz suszonych liści, kwiatów, pędów bądź ich części. Do powszechnie stosowanych ziół należą: koper ogrodowy (Anethum graveolens), hyzop lekarski (Hyssopus officinalis), szałwia łąkowa (Salvia pratensis), czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) oraz pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum). Ponadto zioła nie tylko znajdują zastosowanie podczas przyrządzania potraw, ale na przykład wchodzą też w skład produktów leczniczych, o czym dalej piszemy bardziej szczegółowo.

O zdrowych przyprawach i leczniczych ziołach

Jak już wspomniano, zioła mogą nie tylko poprawiać smak potraw, ale dzięki zawartości rozmaitych cennych substancji są też podstawowym składnikiem różnych produktów leczniczych. Mogą działać antyseptycznie, odganiać owady, sprzyjać gojeniu ran, niszczyć grzyby, maskować przykre zapachy, a także hamować procesy zapalne. Wiele domowych środków, takich jak herbatka z rumianku (łagodzi stany zapalne), lawenda (odstrasza mole) bądź eukaliptus i tymianek (pomagają przy przeziębieniach) działa dzięki tym efektom. Dodatkowo zioła między innymi właśnie dlatego dodawane są do produktów spożywczych, na przykład po to, żeby uczynić potrawę łatwiej strawną. Najważniejszymi substancjami aktywnymi zawartymi we wszystkich ziołach są olejki eteryczne. To one w decydującym stopniu odpowiadają za aromat danej rośliny. Szczególne znaczenie ma poza tym działanie przeciwnowotworowe substancji zawierających siarkę, które wchodzą w skład szczypiorku (Allium schoenoprasum), czosnku pospolitego (Allium sativum) oraz cebuli zwyczajnej (Allium cepa). Inne pożyteczne substancje zawarte w ziołach to alkaloidy, garbniki, terpeny oraz oczywiście chlorofil. Zioła zawierają też znaczne ilości witamin, składników mineralnych i pierwiastków śladowych. A wszystko, co dotyczy ziół, odnosi się także do przypraw! Również i te naturalne dodatki do potraw poprawiają smak i aromat żywności, działają uspokajająco, stymulują trawienie i sprzyjają zachowaniu zdrowia. Poprawiają nasze samopoczucie oraz wydolność organizmu. Zwłaszcza w najciemniejszych miesiącach roku olejki eteryczne mają wyjątkowo pozytywne działanie na ciało, umysł i duszę. Czy niekiedy miewają Państwo w zimie apetyt na potrawy doprawione cynamonem? To zrozumiałe. Cynamon, a także kardamon nie tylko rozgrzewają i poprawiają krążenie, ale zdecydowanie sprzyjają też poczuciu emocjonalnego ciepła, przynoszą ulgę w bólach głowy i działają stymulująco. Nic dziwnego, że te przyprawy wchodzą w skład wielu produktów spożywanych zimą, takich jak mieszanki herbat, wypieki i rozmaite czekolady, a także grzane wino.

Zioła na parapecie – ładnie wyglądają i fantastycznie pachną!

Osoby, które nie posiadają dużego balkonu ani ogrodu, wcale nie muszą rezygnować z możliwości spożywania świeżych, własnoręcznie wyhodowanych ziół i przypraw. Wystarczająco obszerny parapet umożliwi Państwu – niezależnie od pory roku – uprawianie smakowitych i zdrowych roślin. Niezmienne temperatury i trochę słońca gwarantują ciągły wzrost ziół w czterech ścianach własnego mieszkania. Już taka uprawa zapewni Wam różne korzyści. Wiele ziół pachnie nadzwyczaj przyjemnie. Dzięki woni, którą roztaczają, oraz przez samą swoją obecność przyczyniają się do poprawy atmosfery w mieszkaniu. Proszę spróbować, a będą Państwo zachwyceni! Należy jednak pamiętać, że nie każda roślina przyprawowa nadaje się do samodzielnej uprawy w mieszkaniu. Najlepiej wykorzystać te zioła, które są stosunkowo mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Chodzi tu o rośliny, które są przyzwyczajone do warunków panujących w mieszkaniu, takich jak ilość światła, wilgotność powietrza i temperatura. Roślinami potrzebującymi niewiele światła, a więc lepiej się nadającymi do ciemniejszych mieszkań, są na przykład wszewłoga górska (Meum athamanticum), czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum), bylica estragon (Artemisia dracunculus) oraz ogórecznik lekarski (Borago officinalis). Z kolei tam, gdzie panuje umiarkowane naświetlenie, optymalnie rozwijają się lebiodka okrągłolistna (Origanum rotundifolium), melisa lekarska (Melissa officinalis), trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium) oraz bazylia pospolita (Ocimum basilicum), jak również nasturcja ogrodowa (Tropaeolum cultorum). Zioła z reguły nie lubią nadmiernego podlewania i zupełnie nie tolerują zalegającej wody. Warto w każdej donicy umieścić na dnie kawałek glinianej skorupy, która będzie wchłaniać zbędną wodę. Również nadmierny upał (wystarczy temperatura umiarkowana: 18°C) może zaszkodzić ziołom. Z tego względu nie należy lokować uprawy zbyt blisko pieca lub kaloryfera. W przypadku parapetów należy też upewnić się zawczasu, czy nagrzane powietrze nie będzie zbyt silnie oddziaływać na rośliny. W przypadku dużych modeli zazwyczaj nie ma takiego zagrożenia. Na koniec jeszcze rada odnośnie do zbioru ziół: w miarę możliwości nie należy ścinać więcej niż połowy rośliny. Im więcej biomasy posiada roślina, tym szybciej jest w stanie odrosnąć. Poza tym przestrzeganie tej zasady może znacząco wydłużyć czas życia roślin!

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry