Drzewa i krzewy liściaste

Kto zadowoliłby się ogrodem bez atrakcyjnych drzew czy krzewów? Jako kluczowe elementy aranżacji, na wielu prywatnych posesjach duże i małe drzewa oraz krzewy liściaste są jedną z podstaw malowniczego rozplanowania zieleni i trudno sobie wyobrazić rezygnację z nich. Różnorakie warianty ich wyglądu stwarzają najrozmaitsze opcje aranżacyjne, które można wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie, a nawet we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Wielką popularnością wśród ogrodników zawodowych oraz hobbystów cieszą się zarówno wiecznie zielone drzewa i krzewy liściaste, jak i te, które zrzucają liście na zimę. Oba warianty mają ogromną wartość estetyczną jako rośliny ozdobne, a zarazem także pewną wartość użytkową. Wzbogacają otoczenie nie tylko dzięki swojej naturalnej prezencji, ale też poprzez wielość kształtów i bogactwo kolorów, cechujące kwiaty niezliczonych drzew i krzewów liściastych. Imponujący wygląd wielu roślin, kiedy te pokazują cały swój zmienny splendor od wiosny poprzez lato aż do jesieni, wciąż na nowo przyprawia nas o zachwycone zdumienie. Więcej informacji na temat drzew i krzewów liściastych znajdziecie Państwo w leksykonie roślin OBI. Również i wy wzbogaćcie swoją przestrzeń życiową o bajecznie piękne rośliny. Środowisko naturalne, jak również Państwa zdrowie, z pewnością na tym skorzystają!

Kategoria „drzewa i krzewy liściaste” – najważniejsze rodziny i gatunki

Ponieważ nazwa zwyczajowa „drzewa i krzewy liściaste” nie jest terminem taksonomicznym funkcjonującym w nauce, a ta popularna grupa roślin obejmuje olbrzymią liczbę gatunków rozmaitych drzew, krzewów i krzewinek, jak również pnączy i lian, warto dokładniej zapoznać się z poszczególnymi rodzinami i rodzajami roślin. Dlatego też chcemy teraz Państwu przedstawić najważniejsze rodziny oraz gatunki w kolejności alfabetycznej.

 • Klony (rodzaj Acer) należą do najbardziej znanych drzew ogrodowych i występują w wielu pięknych barwach oraz formach. Niskie drzewa, takie jak klon palmowy (Acer palmatum) czy klon tatarski (Acer tataricum) z uwagi na swoją zazwyczaj niewielką wysokość idealnie nadają się do sadzenia na widnych stanowiskach, na przykład nad oczkiem wodnym. Klon ozdobny generalnie preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Ma tu zastosowanie ogólna zasada: im silniej postrzępione są liście, w tym zaciszniejszym i bardziej ocienionym miejscu powinien rosnąć dany gatunek klonu.
 • Rodzaj berberys (Berberis) obejmuje wiele gatunków, z których większość posiada cierniste pędy, w związku z czym najczęściej są w ogrodach sadzone na obrzeżach określonych obszarów, celem ich odgraniczenia. Wielką zaletą tego naturalnego środka ochronnego jest fakt, że posadzone w tym celu rośliny stają się bezpiecznym schronieniem dla licznych gatunków ptaków, a dodatkowo ich owoce są dobrym źródłem pokarmu dla zwierząt.
 • Żylistek (Deutzia) to odrębny rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Są to ozdobne krzewy o wzniesionym pokroju, tracące liście na zimę. Dzięki bogactwu kwiatów i pąków wyglądają uroczo w postaci luźnego żywopłotu.
 • Rodzaj lilak (Syringa) liczy ok. 20–25 gatunków i należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Malownicze lilaki cieszą się dużą popularnością jako rośliny ogrodowe i kubłowe. Ich intensywnie kolorowe, silnie pachnące wiechy, rozkwitające najczęściej wczesnym latem, przywabiają liczne owady, w tym pszczoły i motyle. Dlatego lilaki przyczyniają się bezpośrednio do zwiększenia bioróżnorodności w ogrodach, a dodatkowo ożywiają swoje otoczenie. Ponadto są to na ogół rośliny naprawdę mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Trzeba jednak uważać w przypadku miejsc, gdzie może zalegać woda, i w miarę możliwości unikać sadzenia tam lilaków!
 • Liczna rodzina dereniowatych (Cornaceae) obejmuje przede wszystkim krzewy oraz małe drzewa. Wyróżnia się ona mnogością najróżniejszych form optycznych. Należą do niej zarówno niższe gatunki derenia (3–4 m wysokości), takie jak dereń jadalny (Cornus mas) o atrakcyjnych żółtych kwiatostanach albo dereń biały (Cornus alba) o egzotycznym czerwonym drewnie, jak i biało kwitnący dereń kwiecisty (Cornus florida), który osiąga 12 m wysokości. Szczególną zaletą tej rodziny jest fakt, że jej barwni przedstawiciele nie mają żadnych szczególnych wymagań, gdy chodzi o stanowisko.
 • Różne gatunki ketmii (Hibiscus) będące zimotrwałymi krzewami ozdobnymi urzekają swoimi wielkimi, trąbkowatymi kwiatami, też w żywych kolorach. Poza tym ketmia jest stosunkowo długowieczną rośliną, która będzie dostarczała Państwu radości przez wiele lat. Do tego rodzaju należy na przykład ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), która jest w stanie dorosnąć nawet do 4 metrów wysokości.
 • Chyba największą różnorodnością barw oraz form, gdy chodzi o kwiaty, cechują się hortensje (Hydrangea). Te krzaki słusznie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż w okresie kwitnienia nie tylko okazale się prezentują, ale również stanowią wartościowe źródło pokarmu dla wielu różnych owadów, takich jak pszczoły i motyle.
 • Jak można wnosić już z samej nazwy, gatunki z rodzaju śliwa (Prunus) dają owoce. Tak więc są to szczególnie wartościowe rośliny ogrodowe również z punktu widzenia ptaków. Najróżniejsze owoce drzew i krzewów, takich jak osiągająca 30 m wysokości czereśnia (Prunus avium) czy dorastający zaledwie do 1,5 m wysokości migdałowiec karłowaty (Prunus tenella) znajdują rozmaite zastosowania w domu i w ogrodzie. A wiecznie zielona, stosunkowo zimotrwała laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) wyśmienicie sprawdza się w formie żywopłotu i/lub jako roślina osłonowa.
 • Magnolie (Magnolia) cieszą się popularnością jako rośliny ozdobne ze względu na miękkie aksamitne pąki, które wypuszczają na wiosnę, miłe dla oka kwiaty o dużych płatkach oraz najczęściej sporą wysokość drzewa. Do najurodziwszych przedstawicieli tej rodziny zaliczają się między innymi wiecznie zielona magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora) oraz magnolia japońska (Magnolia kobus).
 • Rodzaj kalina (Viburnum), którego nazwa budzi w nas liczne skojarzenia, obejmuje gatunki występujące niemal wyłącznie w formie krzewów, a rzadko jako drzewa. Ich znakiem charakterystycznym są niemal kuliste kwiatostany, które zazwyczaj roztaczają przyjemny, silny zapach, oraz drobne okrągłe owoce o krzykliwej czerwonej barwie. Pospolitym gatunkiem jest kalina koralowa (Viburnum opulus). W języku polskim ten krzew najczęściej bywa nazywany po prostu kaliną, natomiast w Niemczech obdarza się go lokalnie różnymi potocznymi nazwami, jak np. „Blutbeer” („krwawa jagoda”) czy „Geißenball” („kozia piłka”).
 • Gatunki z rodzaju ostrokrzew (Ilex) – jest to jedyny rodzaj w rodzinie ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae) – reprezentują najróżniejsze formy wzrostu. Są wiecznie zielone, zimotrwałe, dobrze znoszą przycinanie i zazwyczaj posiadają kolczaste liście. To ostatnie sprawia, że na tych roślinach chętnie sypiają ptaki. Co więcej, nasi pierzaści przyjaciele chętnie wykorzystują jagody ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium) jako źródło pokarmu.
 • Rodzaj pigwowiec (Chaenomeles) cieszy się wielką popularnością wśród ogrodników, zarówno zawodowców, jak i hobbystów, ze względu na liczne kwiaty – często o jaskrawym zabarwieniu – oraz aromatycznie pachnące owoce podobne z kształtu do jabłek. Dlatego te atrakcyjne gatunki cieszą się dużym powodzeniem jako rośliny ozdobne. Są stosowane zarówno do ożywiania pokoi, jak i do upiększania otwartej przestrzeni, na przykład w parkach.

Czy takie lub inne drzewo lub krzew liściasty wzbudziły już Państwa ciekawość? Zachęcamy do dokładniejszego przyjrzenia się swoim „faworytom”. W leksykonie roślin OBI można znaleźć więcej informacji na temat poszczególnych gatunków z rozmaitych rodzin i rodzajów! Oczywiście chętnie doradzimy też, jak indywidualnie dobrać rośliny do domu oraz do ogrodu.

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry